Λέξεις που προφέρουμε λάθος

Λουκανοπιτάκια. Τα διαφημίζει έτσι το γνωστό γερμανικό σουπερμάρκετ.
 

Zann

Member
Ότι στο θέμα της κοακόλας όχι μόνο δεν είμαι ο μόνος αλλά υπάρχει και σε λήμμα, δεν το περίμενα!

Υπάρχει επίσης το "τρακόσα", που λογικά σημαίνει "τριακόσια", αλλά καμιά φορά τυχαίνει ο άλλος να μιλά μασημένα και να έχει φάει την αρχή του "τετρακόσ[ι]α".
 

bernardina

Moderator
Ότι στο θέμα της κοακόλας όχι μόνο δεν είμαι ο μόνος αλλά υπάρχει και σε λήμμα, δεν το περίμενα!

Εξάδελφος παπατρέχας τη λέει κοκόλα. Όχι, καμιά σχέση με τη γραμματέα του Αντρέα. :D
 
Σήμερα η μαμά μου το Μπάντμιντον το είπε Μπάντιγκτον. Δεν ξέρω πόσο γενικευμένο μπορεί να είναι.
 
Η ορολογία γιαγιάς είναι ειδική κατηγορία, θα τολμούσα να πω. Εκεί έχουμε και τα κουμπιούτερ (προφανώς επειδή έχουν πολλά κουμπιά).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και το ουνλάι (κάπου εδωμέσα υπάρχει και η σχετική γελοιογραφία του Ιωάννου)
 

SBE

¥
Ορολογία γιαγιάς είναι και το "η εγγονή μου σπούδασε στο LSD, στο Λονδίνο" και άλλα τέτοια, δεν ξέρω αν μετράνε.
 
Δεν νομίζω να μετράνε. Ο πατέρας μου ακόμη νομίζει ότι σπούδασα σε ένα μέρος που το λένε Γκίλντφορτ (Γκίλφορντ-Guildford).
 

daeman

Administrator
Staff member

Ορολογία γιαγιάς είναι και το "η εγγονή μου σπούδασε στο LSD, στο Λονδίνο" και άλλα τέτοια, δεν ξέρω αν μετράνε.
Και σπούδασε όντως η εγγονή το LSD στο Λάντον ή ήτανε χιπιό η γιαγιά και της έχουν μείνει οι παραισθήσεις; :p
Some people never
come back down in full.
 
- Γιαγιά, έφαγα μια φλασιά....!
- Αυτές τις αηδίες πάτε και τρώτε, και μετά δεν τρώτε το φαγητό στο σπίτι.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Δύο λέξεις θα πω, κι αυτές ονόματα, αστείρευτη πηγή κοινών λανθασμένων και «λανθασμένων» προφορών και ερμηνειών, σε παλιότερες εποχές: Γεωργία Βασιλειάδου.

Ξαναπαρέμπ, από την «Ωραία των Αθηνών»:

- Θα το νοικιάσεις το δωμάτιο, κυρά Αριστέα;
- Κατά πρώτον «δεσποινίς». Και κατά δεύτερον, ναι, θα το νοικιάσω, να αυξήσουμε τα εισοδήματά μας, να βάλουμε και λίγο λίπασμα πάνω μας.

- Κοντά μου, οι νεαροί θα έχουν όλα τα ροκφόρ.

- Εμείς εδώ τηρούμε την πετροπαράδοτη φιλοξενία.

- Άμα τα φάμε όλα αυτά θα γίνουμε εγγαστρίμυθοι.

- Θα γίνει το ολοκαύτωμα του ζαρκαδίου.

Για πραγματικές και διαδεδομένες λαϊκές: Δέσποινα Στυλιανοπούλου, η υπερέτρια:

Συνήθως έπαιζε την αγράμματη οικιακή βοηθό που πετούσε συνέχεια "μαργαριτάρια" ή την λαϊκή κοπέλα σε δεύτερους ρόλους. Επίσης έχει πρωταγωνιστήσει σε μια σειρά ταινιών, φέρνοντας σε πρωταγωνιστικό ρόλο το χαρακτηριστικό ύφος μανιέρας που την έκανε ευρύτερα γνωστή (Η Θυρωρίνα, Η Εφοπλιστίνα, Δουλικό Αμέσου Δράσεως, Η Προεδρίνα κ.α.).
 
Last edited:
Το είθεσται το έχω ακούσει άπειρες φορές από γνωστό μου πρόσωπο.
Ο ίδιος λέει "αι γυναίκαι" (αλλά αυτό το έλεγε και ο Τσιφόρος).
Και το "εξακόσιαι χιλιάδαι δίσκοι" από ελληνική ταινία, με τον Βουτσά νομίζω.
 

daeman

Administrator
Staff member
... Και το "εξακόσιαι χιλιάδαι δίσκοι" από ελληνική ταινία, με τον Βουτσά νομίζω.

Το θύμα (1969)


ΜΠΑΜΠΗΣ: Το λοιπόν κύριε Μιχαλάκη μου, επειδή φαίνεσαι καλό ανθρωπάκι και ξύπνιο, είπαμε να συνεργαστούμε. Θα πέσει πολύ χρήμα, κύριε Μιχαλάκη. Έχουμε ετοιμάσει κατι τραγουδάρες, που θα ραγίσουνε καρδιές. Μήτσε, ρίξε το πρώτο!
ΜΙΧΑΛΗΣ: Πού να το ρίξει; Για πέταμα το 'χετε;
ΜΗΤΣΟΣ (ΤΣΟΥΚΑΣ): Άκου στίχο.
ΜΙΧΑΛΗΣ: Ξέρω, ξέρω. Διακόσιαι χιλιάδαι δίσκοι.
ΜΗΤΣΟΣ: ...και
περιπλέον. Άκου πόνο... Ψιτ, υπόκρουση! Θέσεις, περικαλώ. Ακούγονται βήματα στις σκάλες. Ένας πατέρας χτυπάει την πόρτα. Τοκ, τοκ, τοκ.
ΜΙΧΑΛΗΣ: Συγγνώμη, δεν είχε κουδούνι;
ΜΗΤΣΟΣ: Ακούγεται η φωνή της μάνας που κλαίει κι ο πατέρας τραγουδεί: "Το παιδί μας έπεσε, κάτω από τη βέσπα - έσπασε το πόδι του,
κενωνία ψεύτρα. - Ντάμπα-ντουμ, ντάμπα-ντάμπα-ντουμ". Ε, αυτό θα πάει για τρακόσαι χιλιάδαι δίσκοι.
ΜΠΕΛΛΑ: Χρυσέ μου Μιχάλη. Μου γιάτρεψες το πάθος μου για τους δίσκους.
ΜΙΧΑΛΗΣ: Ναι, αλλά μην τη πάθω όμως εγώ τη δισκοπάθεια!
 
Last edited:
Top