Κοψίδια και τσιμπολογήματα

nickel

Administrator
Staff member
Ετοιμαζόμουν να φτιάξω νηματάκι, ξεπατικωτούρα, για τη λέξη Γραικός, αλλά έχει γράψει πολύ πιο πλούσιο και σφαιρικό ο Σαραντάκος στο ιστολόγιό του.
http://sarantakos.wordpress.com/2012/04/25/helin/

Βάζω μόνο ένα σύνδεσμο στα αγγλικά:
http://en.wikipedia.org/wiki/Name_of_Greece
Έχει και ωραία συλλογή με την ονομασία της Ελλάδας σε διάφορες γλώσσες.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πάλι ο Αύγουστος Κορτώ, στο Facebook:

Με λένε Μαριάννα, είμαι χούμια (χελληνική μούμια), και μπορώ να κολυμπάω σε πάνω από 6000 πισίνες - ιδιόκτητες.

 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Στο μπλογκ του Άρη Δημοκίδη στη Lifo, δημοσιεύεται η απάντηση της διαπράξασας το βίντεο, Κατερίνας Μουτσάτσου, καθώς και σχεδόν ολόκληρο το άρθρο του Sarant για το θέμα.
http://www.lifo.gr/team/bitsandpieces/30223
 

nickel

Administrator
Staff member
Τιτίβισμα στο protagon.gr:

Ο ΟΟΣΑ τοποθετεί την Ελλάδα στις χώρες με την υψηλότερη φορολογία. Φυσικά αυτό ισχύει για όσους πληρώνουν φόρους.
 

nickel

Administrator
Staff member
Σήμερα έχουν πιένες. Κι άλλα τιτιβίσματα εκεί:

Συγγνώμη, αλλά εδώ αποκλείστηκε και η Ρεάλ, και ο Σαμαράς επιμένει ακόμα για αυτοδυναμία;

Ένα ντιμπέιτ Καμμένου-Τόμσεν το έκανες άνετα στο Βέγκας με μισό δισ. τηλεθεατές.

Θα συμφωνήσετε ότι, ενώ περιμέναμε μία συναρπαστική προεκλογική περίοδο, μας έχει προκύψει βαρετά προβλέψιμη.

Kαι η Νέα Δημοκρατία θα κάνει ανοιχτή συγκέντρωση. Το μεγαλύτερο πρόβλημα μας είναι ότι αντιμετωπίζουμε το αυτονόητο ως είδηση.

Ο Economist λέει ότι στην Ελλάδα οι επεμβάσεις επιμήκυνσης πέους είναι δέκα φορές περισσότερες από τον παγκόσμιο μέσο όρο. Δανεικά και εδώ;


(In Greece, penis enlargements are performed ten times more often than the average. http://www.economist.com/blogs/graphicdetail/2012/04/daily-chart-13)
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Το σκουλήκι δεν φιμώνεται εύκολα, μόνο με τριβελίζει.
Γιατί εισαγωγικά στα κατοικήσιμα; Και στα λεξικά υπάρχει η λέξη (και μάλιστα με πρώτο παράδειγμα ακριβώς ό,τι πρέπει για την περίπτωση: Οι αστροναύτες διαπίστωσαν ότι η σελήνη δεν είναι κατοικήσιμη) και στη Λεξιλογία. Η κατοικησιμότητα δεν υπάρχει, στο ΛΚΝ τουλάχιστον που κοίταξα (ποιος ανοίγει τώρα τα χάρτινα τούβλα; ), αλλά την έχουμε στη Λεξιλογία, σ' ένα χρυσό νήμα. :)

Άδερ δαν δατ (με τα άλλα λαθάκια του άρθρου στο in.gr δεν ασχολούμαι· ας πάρουν επιμελητές),
here's a fresh, juicy (JUpiter ICy moon Explorer) article from BBC News.

The Juice proposal was chosen over two other ideas - Athena [ωχωχωχ, αμαναμάν!], which envisages the biggest X-ray telescope ever built, and NGO, which would place a trio of high-precision satellites in space to detect gravitational waves.
[waves of recession; two ideas cancelled: that's a double-dip recession]
:p

Για τον Γανυμήδη, την Καλλιστώ και την Ευρώπη, όταν καταφέρω να προσεδαφιστώ από το προσωπικό μου διάστημα (υποχρεώσεις). Αν μας στείλουν χωρίς τους πολιτευτές μας, δηλώνω εθελοντής.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αν είχε χιούμορ η Πολεμική Αεροπορία θα ανακοίνωνε ότι αναχαιτίστηκαν τα ψεκαστικά και οι ουρανοί είναι πλέον καθαροί.
Από το τουίτερ.
 

nickel

Administrator
Staff member
—Μένω κεχηνυία!
—Ναι; Κι εγώ μένω Λυκόβρυση!




http://sarantakos.wordpress.com/2012/05/09/kexinotes/
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Από σχετικό ιστότοπο:
ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΝΑ ΜΟΥ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΕΝΑ ΛΑΠΤΟΠ ΚΑΙ ΕΝΑ IPHONE ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΔΕ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.

(Η υπογράμμιση δική μου)
 

nickel

Administrator
Staff member
Τιτίβισμα στο protagon.gr:

O Σόιμπλε λέει ότι η γυναίκα του μιλάει με τα καλύτερα λόγια για την Ελλάδα. Να δείτε που θα κυλήσουμε σε επίπεδο κρεβατομουρμούρας...
 

nickel

Administrator
Staff member
Όχι τιτίβισμα, αλλά κραυγή αγανάκτησης:

Εντάξει, ρε καιρέ, το καταλάβαμε ότι γίναμε καταραμένος τόπος. Θα πρέπει να βρέχεις μέχρι το τέλος του Μάη μήνα;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Από το Facebook του Αύγουστου Κορτώ.
(Προσοχή, λείπει η βασική λεπτομέρεια.)

 

nickel

Administrator
Staff member
Από το Facebook του Αύγουστου Κορτώ.
(Προσοχή, λείπει η βασική λεπτομέρεια.)
Ποια είναι η βασική λεπτομέρεια που λείπει; Εγώ βλέπω και τους τρεις (δηλαδή, και το ντουβάρι ανάμεσα).
 

nickel

Administrator
Staff member
Πετυχημένο τιτίβισμα που είδα στο Protagon.gr:

Αν προσφύγει και η Ισπανία στον μηχανισμό στήριξης, οι άλλοι θα της δώσουν λεφτά και εμείς τεχνογνωσία αντίστασης.
 

SBE

¥
Διάλογος στα σχόλια αναγνωστών της Ντέιλι Μέιλ σχετικά με τους εορτασμούς του Σαββατοκύριακου:

>> I looked at all the Royals seated, and I was saddened that the late Princess Diana and the Queen Mother was not part of the wonderful celebration.

> I miss Henry VIII as well...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δηλαδή: Μετά την επόμενη Κυριακή, υπάρχει το ενδεχόμενο να υπάρχει σε μία από τις χώρες του ομίλου Α (Τσεχία, Ρωσία, Πολωνία, Ελλάδα) συγκυβέρνηση με κομουνιστές; Και αυτή δεν θα είναι σε καμία από τις τρεις χώρες με το κόκκινο στη σημαία; Θα είναι σε αυτήν με τον σταυρό;
 
Top