Καλώς σας βρίσκω!

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλώς όρισες, Κάρι. Μη διστάζεις να ποστάρεις και μη διστάζεις να ρωτάς ό,τι μπορεί να χρειαστείς για να ποστάρεις. :)
 

Raiden

New member
Γεια σας και από εμένα με λένε Νάσο και βρέθηκα εδώ τυχαία πληκτρολογώντας μια λέξη το "hit bottom" για να μάθω
τι σημαίνει ακριβώς. Βλέπετε ασχολούμαι με τον υποτιτλισμό και αυτήν την περίοδο μεταφράζω μια Κορεάτ. Τηλεοπτική σειρά. Γι'αυτό πιστεύω
αυτή η κοινότητα να φανεί χρήσιμη στην πορεία με διάφορες άγνωστες λέξεις που θα βρεθούν στο διάβα μου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Γεια σου, Νάσο. Καλωσήρθες! Θα σε φωνάζουμε Raiden, μια κι εδώ χρησιμοποιούμε τα χρηστώνυμα. Κάθε βοήθεια, μετά χαράς — αρκεί να μην είναι κορεάτικα (και θα αποφύγω επιμελώς τα εύκολα λογοπαίγνια).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Καλώς όρισες, Raiden. Πολύ ευχαρίστως να σε βοηθάμε και να μας βοηθάς.

Πού θα προβληθεί η κορεάτικη σειρά;
 

Raiden

New member
Έχω μεταφράσει από αυτή 8 επεισόδια. Φαίνεται πως δεν είναι αρκετά γνωστή στο ευρύ Ελλην. κοινό. Λέγεται "IRIS" απ'το Ιριδα
μπορείτε να την κατεβάσετε αμα θέλετε.
 

Oneiro13

New member
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρίσκω!:up:
Σπουδάζω στο τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας και θα ήθελα μελλοντικά ν' ασχοληθώ με την τέχνη της μετάφρασης και της διερμηνείας.
Αρκετό καιρό πριν κάνω την εγγραφή μου παρακολούθησα κάποια θέματα στο φόρουμ εδώ και μου άρεσε πολύ ο τρόπος προσέγγισης στα διάφορα γλωσσικά και μεταφραστικά ζητήματα. Είδα επίσης ότι εδώ γράφουν και άτομα τα οποία ασχολούνται ενεργά με το χώρο της μετάφρασης και πιστεύω πως σίγουρα θα μπορούσαν να μου δώσουν μια συμβουλή παραπάνω σε σχέση με μεταφράσεις και μεταφραστικές σπουδές.
 
Καλώς όρισες, μετάφραση! :)

Σε ποιο τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας σπουδάζεις αν επιτρέπεται;
 

Oneiro13

New member
Πού το ξέρεις ότι είναι μετάφραση και όχι παράλληλη μετατόπιση;:twit:

Εμένα πάντως, ο παπάς με βάφτισε Μετάφραση, αλλά επειδή είμαι και του αγγλικού και για να είμαι και in το έκανα Translation!:twit::laugh:
 

nickel

Administrator
Staff member
Κάνε μου τη χάρη, σε παρακαλώ, να δεις και το ταχυδρομείο σου. (Γιά να σε δω αν μπορείς να βρεις πού είναι...)
 

nickel

Administrator
Staff member
Όνειρο Μετάφραση ήταν και πέρασε.

Και για να καταλάβετε τι συνέβη, ζητήσαμε από τον / τη χρήστη Translation να αλλάξει χρηστώνυμο, για να μην έχει κάτι τόσο γενικό που να θυμίζει όλα τα μέλη συβούρβουλα...

Και έγινε Oneiro13.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
...και της λύθηκε και η απορία του γιατί ήταν ελεύθερο τέτοιο χρηστώνυμο :) Καλώς όρισες, Όνειρο, και σε ευχαριστούμε για την κατανόηση!
 
Α! Να και το νήμα με τα καλωσορίσματα!
Κι αφού το έχουμε πρόχειρο, επιτρέψτε μου να σας (ξανα)παρουσιαστώ.
Λέγομαι Βίκυ, δούλεψα ως μεταφράστρια για 10 χρόνια, απείχα για άλλα 10+, και πρόσφατα επανήλθα.
Ελπίζω να είναι για τα καλά, γιατί είναι πραγματικά υπέροχη η αίσθηση.
 

Oneiro13

New member
...και της λύθηκε και η απορία του γιατί ήταν ελεύθερο τέτοιο χρηστώνυμο :) Καλώς όρισες, Όνειρο, και σε ευχαριστούμε για την κατανόηση!

Kαλώς σας βρήκα! Και συγγνώμη και πάλι για το λάθος με το χρηστώνυμο.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Να καλωσορίσουμε και την παραπάνω κυρία, εντωμεταξύ :)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Φίλες και φίλοι, γεια σας και καλημέρα σε όλους...
Πάντως πολύ δύσκολα σε ξεχνάει, φίλε μου Earion, όποιος περνάει συχνά απ' το δαχτυλίδι της Κηφισίας: :p
 

axeroudakis

New member
Καλησπέρα σας και από μένα, ένα νέο μέλος στο forum.

Εύχομαι να σας απολαύσω και να με απολαύσετε.

Ανδρέας
 
Top