Η χωματερή

Alfie

New member
Καμμιά μεγάλη γιορτή δεν μπορεί να συμπέφτει με άλλη γιορτή.
Από πού προκύπτει αυτό;

Γι' αυτό μεταφέρεται η γιορτή του Αγίου Γεωργίου.
Του Αγίου Γεωργίου μεταφέρεται για τον απλούστατο λόγο ότι στην ακολουθία υπάρχει αναστάσιμο τροπάριο και επομένως είναι άκαιρο να γίνει ο εορτασμός πριν το Πάσχα.

Το εορτολόγιο έχει μάλλον δίκιο,
Το όποιο Εορτολόγιο αναφέρει άλλη ημερομηνία κάνει προφανώς λάθος.

το πότε γιορτάζεται μια γιορτή έχει να κάνει με το πότε την γιορτάζει η εκκλησία, μνημονεύοντάς την στο τελετουργικό της ημέρας (και ψέλνοντας τα σχετικά τροπάρια), όχι με το πότε την γιορτάζει ο καθένας.
Το πότε γιορτάζει στην Ορθόδοξη Εκκλησία ο καθένας καθορίζεται από την Εκκλησία και όχι από το ημερολόγιο.
Το Πάσχα πάντως μπορεί το αργότερο να πέσει 8 Μάη.
Μέσα σε όλα η μοναδική σωστή πληροφορία αν και αδιάφορη για τους περισσότερους από μας δεδομένου ότι το Πάσχα θα είναι στις 8 Μαη το έτος 2078 (65 χρόνια υπομονή!)

Συγγνώμην που παρασύρθηκα να σχολιάσω.:devil:
 
Μέσα σε όλα η μοναδική σωστή πληροφορία

Όλες οι πληροφορίες σωστές είναι. Απλά η Ειρήνη έχει δύο γιορτές (όπως και πολλά άλλα ονόματα), η μία εκ των οποίων είναι κινητή (ορίζεται ως τρίτη του Πάσχα). Είναι η γιορτή των Ραφαήλ, Νικολάου και Ειρήνης της Μυτιλήνης.
 

Alfie

New member
Πώς να αντιμετωπίσω κάποιον που κατέχει κάθε έκφανση του επιστητού;
΄Ομως επιχειρώ να σχολιάσω.

Καμμιά μεγάλη γιορτή δεν μπορεί να συμπέφτει με άλλη γιορτή.
ΑΠΟΛΥΤΟ ΛΑΘΟΣ.

Γι' αυτό μεταφέρεται η γιορτή του Αγίου Γεωργίου.
Απόλυτο λάθος δεδομένου ότι εξήγησα το λόγο μεταφοράς της συγκεκριμένης γιορτής.

Άρα δεν μπορεί να συμπέφτει και με την γιορτή της Ειρήνης.
Μια μικρή αναδρομή στα "Δίπτυχα" θας σε ενημερώσει ότι η Ειρήνη η οσιομάρτυς εορτάζεται ΠΑΝΤΑ στις 5/5.

Το εορτολόγιο έχει μάλλον δίκιο, το πότε γιορτάζεται μια γιορτή έχει να κάνει με το πότε την γιορτάζει η εκκλησία, μνημονεύοντάς την στο τελετουργικό της ημέρας (και ψέλνοντας τα σχετικά τροπάρια), όχι με το πότε την γιορτάζει ο καθένας.
Μπάλα εν μέρει στην εξέδρα. Πρώτον στην Ορθόδοξη Εκκλησία γιορτάζουμε στις εκκλησιατικές ημερομηνίες. Απλώς κάποια ονόματα έχουν πολλαπλές επιλογές (συνηθέστερα τα συνδεόμενα με τη Παναγία αλλά και κάποια συνωνυμία με τοπικό ενδιαφέρον (π.χ. Διονύσιος στην Αθήνα ή τη Ζάκυνθο).

Το Πάσχα πάντως μπορεί το αργότερο να πέσει 8 Μάη.
Αυτό , όπως ήδη είπα είναι μεν σωστό αλλά άχρηστο

Επομένως αναρωτιέμαι πώς μπορείς να δηλώνεις: "Όλες οι πληροφορίες σωστές είναι."
 
Κόμπλεξ, έτσι; Αυτά που εξήγησες είναι λάθος. Συζήτηση με κολλημένους τέλος.
 

Alfie

New member
Κόμπλεξ, έτσι;

Να εικάσω ότι κάνεις αυτοκριτική;

Αυτά που εξήγησες είναι λάθος.

Κρίμα που δεν μπορείς να γίνεις σαφέστερος επισημαίνοντας τυχόν δικό μου λάθος. Εκτός αν πάλι πρόκειται για αυτοκριτική.

Συζήτηση με κολλημένους τέλος.

Από το στόμα μου το πήρες αυτό.

Ζητώ για μια ακόμα φορά συγγνώμην από τους συμμετέχοντες που έκανα την αποκοτιά να νομίσω ότι μπορεί ο Hellegennes να έχει μια "κρίση" ταπεινοφροσύνης. Αλλά όχι...
 
Λίγη αυτοκριτική δεν θα σου έκανε κακό. Αν θεωρείς ότι ταπεινοφροσύνη είναι να σου υποκλίνονται, όταν φέρνεις αντίλογο με πηγή την Εσπρέσο, μεγάλη ιδέα έχεις για τον εαυτό σου.
 

Alfie

New member
Λίγη αυτοκριτική δεν θα σου έκανε κακό. Αν θεωρείς ότι ταπεινοφροσύνη είναι να σου υποκλίνονται, όταν φέρνεις αντίλογο με πηγή την Εσπρέσο, μεγάλη ιδέα έχεις για τον εαυτό σου.

Πρώτον βρίσκεσαι σε μάλλον λάθος ιστότοπο. Εδώ οι ύβρεις (με μόνη μία εξαίρεση) αποφεύγονται. Και εσύ με βρίζεις συνέχεια. Και το εννοώ. Αλλά δεν τσιμπάω.

Δεύτερον. Για την ταμπακιέρα δεν διαβάζω τίποτα (δλδ πού είναι τα δικά μου λάθη).

Τρίτον. Βρε θηρίο πού το κατάλαβες ότι έχω πηγή την Εσπρέσο. Αυτό το ήξεραν μόνο δύο και ο ένας πέθανε χτες.

Τέταρτον. Προς Τίτο 3.10.

Προσθήκη: Για να μην ψάχνεις, το τέταρτο το "πληροφορήθηκα" από το Στόχο.:devil:
 
Ξαναλέω ότι έχεις πολύ μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου αν θεωρείς ότι ύβρις είναι ότι δεν σου αρέσει. Με την κανονική έννοια του όρου, δεν σε έβρισα ποτέ. Εσύ αντιθέτως επιμένεις να απαντάς στα γραφόμενά μου με τον χειρότερο τρόπο, χωρίς καμμιά πρόκληση, απλά γιατί έτσι. Τα δικά σου λάθη είναι εμφανή, χρησιμοποιείς τι διάβασες σε οποιοδήποτε μπλογκ σαν αντίλογο. Ο λόγος που μεταφέρεται η γιορτή του Αγίου Γεωργίου είναι ότι είναι μεγάλη γιορτή, αναστάσιμα ψέλνονται σε όλες τις γιορτές μετά το Πάσχα, δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο εξτρά για τον Άγιο Γεώργιο.
 
Λάθος τίτλος για το θρεντ, "ξεκατίνιασμα" έπρεπε να λέγεται... ούτε καν εγώ δεν μπαίνω στον πειρασμό να ανακατευτώ. :inno:
 

Alfie

New member
Χρείαν δεν έχω μαρτύρων οπότε ελάχιστα επιβεβαιώνοντας την υπέρμετρη αισιοδοξία μου ότι η επικοινωνία είναι εφικτή.

Ξαναλέω ότι έχεις πολύ μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου αν θεωρείς ότι ύβρις είναι ότι δεν σου αρέσει.
Χωρίς να προσφύγω σε υβρεόμετρο δεδομένου ό καθένας μας λόγω θέσης ηλικίας και μερικά ακόμα έχει διαφορετικούς ορισμούς του βρισίματος.
Για παράδειγμα είναι ύβρις να χρησιμοποιείς τη λέξη κόμπλεξ και είναι ύβρις να μου λες ότι πηγή μου είναι η Εσπρέσο. Ε'ίναι ύβρις να με κατηγορείς για λάθη και για προσφυγή σε blog χωρίς να το τεκμηριώνεις. Τέλος -όσο και αν σου φαίνεται περίεργο- είναι υβριστικός γενικά ο τρόπος που (νομίζεις) ότι απαντάς.


Με την κανονική έννοια του όρου, δεν σε έβρισα ποτέ. Εσύ αντιθέτως επιμένεις να απαντάς στα γραφόμενά μου με τον χειρότερο τρόπο, χωρίς καμμιά πρόκληση, απλά γιατί έτσι.
Τα κείμενα είναι εδώ και δεν χρειάζεται κάτι άλλο.


Τα δικά σου λάθη είναι εμφανή, χρησιμοποιείς τι διάβασες σε οποιοδήποτε μπλογκ σαν αντίλογο.
Θερμή παράκληση. Τεκμηρίωσέ μου κάποια από τα λάθη λάθη. Βελτιώνομαι ξέρεις όταν μου τα επισημαίνουν.


Ο λόγος που μεταφέρεται η γιορτή του Αγίου Γεωργίου είναι ότι είναι μεγάλη γιορτή, αναστάσιμα ψέλνονται σε όλες τις γιορτές μετά το Πάσχα, δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο εξτρά για τον Άγιο Γεώργιο.

Αναρωτιέμαι αν την προηγούμενη φράση την έγραψες τυχαία έτσι ή μήπως -συνειδητά ή ασυνείδητα- στέλνεις τη μπάλα στην εξέδρα για μια ακόμα φορά. Και αυτό με τις "μαγικές" λέξεις "αναστάσιμα ψέλνονται σε όλες τις γιορτές μετά το Πάσχα".
Ακριβώς αναστάσιμα ψέλνονται μόνο ΜΕΤΑ το Πάσχα.

Και για να τελειώνουμε αυτή την άχαρη άσκηση. Οτιδήποτε έχεις να εισφέρεις στο θέμα (που μετατρέπεται σε ανάθεμα) παρακαλώ πλήρη τεκμηρίωση.
 
Νομίζω ότι δήλωσα την επιθυμία να μην ασχοληθώ περαιτέρω. Αν όντως έχεις τόσο μεγάλη ευαισθησία στον τρόπο διεξαγωγής της συζήτησης, σεβάσου το χωρίς σχόλια.
 

nickel

Administrator
Staff member
Είναι όμορφο να επιστρέφεις σε οικείο περιβάλλον και να διαπιστώνεις πως τίποτα δεν έχει αλλάξει. Επειδή έχω την εντύπωση ότι διαφωνείτε πάνω σε θέματα ουσιώδη, όπου η αλήθεια δεν μπορεί να είναι σαν παλμός, τώρα on τώρα off, αύριο θα καταβάλω σοβαρή προσπάθεια να σας διαβάσω με το μυαλό καθαρό και να βγάλω συμπεράσματα. Σήμερα δυσκολεύομαι ακόμα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το φόρουμ, σαν κοινότητα, εκπροσωπεί τουλάχιστον την διαχείρισή του, αν όχι και τα μέλη του.
Όταν το φόρουμ επιδιώκει να έχει ευρύτατη διαχειριστική πλατφόρμα χωρίς συγκεκριμένο στίγμα, είναι πολύ πιθανό κάποιες δραστηριότητές του να μην εκπροσωπούν ούτε καν το σύνολο της διαχειριστικής πλατφόρμας. Τα μονολιθικά σχήματα είναι δύσκολα, κουραστικά, ίσως αντιπαραγωγικά.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Η μάχη των φίλων

Ωχ μωρέ κι εσύ, θα μπορούσες απλώς να πεις "δεν καταλαβαίνω τι τα κάνουν όλα αυτά τα παπούτσια" και να τελειώνει η υπόθεση!
Τα φοράμε, ιδίως το καλοκαίρι, για να δείχνουμε στον κόσμο τα ωραία μας δαχτυλάκια με το ωραίο μας πεντικιούρ. Στα ωραία μας δαχτυλάκια. (:twit: και :twit: και ξανά μανά :twit:)

Μωδ: Περιέργως (ή όχι και τόσο) από συζήτηση που ξεκίνησε εδώ.
 

bernardina

Moderator
Τα φοράμε, ιδίως το καλοκαίρι, για να δείχνουμε στον κόσμο τα ωραία μας δαχτυλάκια με το ωραίο μας πεντικιούρ. Στα ωραία μας δαχτυλάκια. (:twit: και:twit:και ξανά μανά:twit: ). Με το ωραίο μας πεντικιούρ. Και τα ωραία μας παπουτσάκια.:twit::twit::twit:Και :twit:Για τα δαχτυλάκια είπα; Και για το πεντικιούρ; Για τα παπουτσάκια;
Ε, γι' αυτά. :twit:
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
(Πράγματι φαίνεται σαν να γλείφει την οθόνη αυτό το :twit:)
 
Τα φοράμε, ιδίως το καλοκαίρι, για να δείχνουμε στον κόσμο τα ωραία μας δαχτυλάκια με το ωραίο μας πεντικιούρ. Στα ωραία μας δαχτυλάκια. (:twit: και :twit: και ξανά μανά :twit:)

Αντιλαμβάνεσαι, βέβαια, ότι αυτό δεν απαντά στο "όλα αυτά". Βέβαια, υπάρχουν και οι διαφορετικές αντιλήψεις σε ό,τι αφορά χρώματα, ποσότητες, διαστάσεις. Όπως στο γνωστό ανέκδοτο "γιατί δεν μπορούν να παρκάρουν οι γυναίκες;"
 

bernardina

Moderator
Αντιλαμβάνεσαι, βέβαια, ότι αυτό δεν απαντά στο "όλα αυτά". Βέβαια, υπάρχουν και οι διαφορετικές αντιλήψεις σε ό,τι αφορά χρώματα, ποσότητες, διαστάσεις. Όπως στο γνωστό ανέκδοτο "γιατί δεν μπορούν να παρκάρουν οι γυναίκες;"

Χαχαχα! Ξέρω, ξέρω. Να πω; Να πω; :clap::clap:
 
Top