Η χωματερή

Παιδιά, κι εγώ δεν καταλαβαίνω τον λόγο της επιθετικότητας στον Ελληγεννή. Τα έχουμε ξαναματαπεί. Μπορεί να διαφωνείτε με τις απόψεις του, αλλά προσωπικά ποτέ δεν έχω δει να υβρίζει ή να μη σέβεται τον συνομιλητή του. Από 'κει και πέρα, καθένας μπορεί να έχει τη γνώμη του, έτσι δεν είναι; Χελλε, εννοείς εσωτερικό διπλό νόμισμα;
 
Ωραία, εξήγησέ μας λοιπόν, Ελληγεννή, για να καταλάβει και ο Στάθης ότι το «τρίχες» δεν ήταν προσωπικός αλλά ποιοτικός χαρακτηρισμός
Μην ανησυχείς δόκτορα, το κατάλαβα πως το «τρίχες» συγκεκριμένα ήταν ποιοτικός και όχι προσωπικός χαρακτηρισμός. Όπως επίσης έχω καταλάβει και διάφορα άλλα, αλλά δεν με ενδιαφέρει να τα μοιραστώ, και πιθανότατα δεν ενδιαφέρουν και εσάς. Ζήτω η Ευρώπη της ανεκτικότητας και του πολιτισμένου διαλόγου.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Όχι ότι σε ενδιαφέρει λοιπόν, αλλά ας το καταθέσω για να υπάρχει σε κάθε περίπτωση: τα τελευταία χρόνια, ο Ελληγενής έχει προσβάλει προσωπικά αρκετά μέλη της Λεξιλογίας, γεγονός για το οποίο έχουν γίνει πάμπολλες προσπάθειες εξομάλυνσης, πρώτ' απ' όλα ιδιωτικά. Προσωπικά πια έχω κουραστεί. Και επίσης δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η Ευρώπη και ο πολιτισμένος διάλογος, θα ήθελα να μου εξηγήσεις. Θα πρέπει ας πούμε να ανέχομαι έναν άνθρωπο που έχει πει αυτό την περίοδο που δύο τουλάχιστον μέλη της Λεξιλογίας περίμεναν να γεννήσουν το πρώτο τους παιδί; Που, παρά τις επανειλημμένες παρακλήσεις, μας εξηγούσε αναλυτικά και μέχρι αηδίας με πόσους τρόπους μπορούσε να πεθάνει το παιδί μας στη γέννα; Θα πρέπει να τηρώ σιωπητήριο επειδή ο Ελληγενής δεν καταλαβαίνει σε τίποτα και πουθενά ότι υπάρχουν όρια; Που έχει πει μέχρι και στον Νίκελ ότι δεν καταλαβαίνει τι του γίνεται;

Αν αυτό σημαίνει για σένα «Ευρώπη και πολιτισμένος διάλογος», τότε ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε για το τι είναι και οι δύο αυτές έννοιες.
 
Τώρα φεύγουμε από το θέμα, αλλά εγώ θα επιμείνω ότι δεν έχω τέτοια εικόνα για τον Ελληγεννή. Πολλές φορές δεν καταλαβαίνω αυτά που λέει γιατί είναι τεχνικά και κάνει παράθεση πηγών και χρήση μαθηματικών ή στατιστικών που βαριέμαι να τα επεξεργαστώ (δεν το έχω κιόλας με αυτά) αλλά πάντα ό,τι γράφει έχει ενδιαφέρον και θεωρώ ότι προσφέρει πολλά στη Λεξιλογία. Δεν χρειάζεται να συμφωνούμε πάντα! Και επιμένω ότι 9 στις 10 είναι κόσμιος. Γιατί τέτοιο κόλλημα ότι τρολλάρει;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δεν έχεις τέτοια εικόνα επειδή εσύ δεν βλέπεις τα reports. Τέλος πάντων, ό,τι είχα να πω γι' αυτό το είπα. Θα καθαρίσουμε και αυτή τη συζήτηση - έχουμε ειδική χωματερή πια για τέτοιες συζητήσεις.
 
Καλησπέρα!

Θα ήθελα να παρακαλέσω τους διαχειριστές να σκεφτούν το ενδεχόμενο να αποκόψουν το τμήμα της συζήτησης από εδώ και κάτω και να το μεταφέρουν κάπου αλλού διότι και εκτός θέματος είναι και δημιουργεί άσχημη εικόνα για το φόρουμ και οξύνει τα πνεύματα.

Έχει μεγάλο ενδιαφέρον η κουβέντα και θα με στενοχωρούσε πολύ να παρεκτραπεί. :)

ΕΔΙΤ: αυτό που λέει η κυρία αποπάνω - απλώς άργησε λίγο. :p
 

nickel

Administrator
Staff member
Φίλοι, όταν, μέσα στον εντονότατο εκνευρισμό των ημερών, κάποιοι χάνουν την υπομονή τους για κάποια πράγματα, πιθανότατα έχουν προσλάβει καταστάσεις με τρόπο διαφορετικό από τους άλλους. Αν ωστόσο θέλετε να το δείτε με τα συγκεκριμένα δεδομένα του συγκεκριμένου περιστατικού:

Κάποιος επένδυσε πολύ χρόνο να γράψει ένα εμπεριστατωμένο κείμενο, δραματικό κείμενο για δραματικές στιγμές. Ένα κείμενο που εκτιμώ όσο ελάχιστα, γιατί δεν είναι «αποψάρα», αλλά είναι καταστάλαγμα πολυποίκιλης ενημέρωσης και πολύπλευρης ανάλυσης. Ένα τίμιο, νηφάλιο και καθόλου ιδεοληπτικό κείμενο. Διαμάντι ανάμεσα στα κείμενα που έχουμε διαβάσει και στις απόψεις που έχουμε ακούσει αυτόν καιρό. Από έναν άνθρωπο που ξέρετε ότι έχει στολίσει το φόρουμ με πολύτιμα κείμενα.

Ε, το σχόλιο που προστέθηκε εκεί, με την προχειρότητα που το χαρακτήριζε, ήταν φυσικό να εξοργίσει κάποιους. Δείτε το κι έτσι.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μέτρησα ότι από το 2013, που έχω στοιχεία, έχουν υπάρξει τουλάχιστον πέντε αναφορές μελών της Λεξιλογίας με διαμαρτυρίες για το περιεχόμενο των ποστ του Ελληγεννή. Στο όνομα της πολυφωνίας, της ανοχής, του μη ευρωπαϊκού πολιτισμένου διαλόγου, κάθονται και επιχειρηματολογούν υπέρ και κατά του πρακτέου κάποιοι άνθρωποι που τους ενδιαφέρει να είναι η Λεξιλογία πρωταρχικά επαγγελματικό εργαλείο και ασχολούνται με τα υπόλοιπα εντελώς επικουρικά. Οι επαναλαμβανόμενες αποφάσεις υπέρ του Ελληγεννή στο όνομα της μέγιστης ελευθερίας κλπ κλπ τελικά, στενοχωρούν ανθρώπους που θεωρούν ότι διάβασαν (και ανέφεραν) κάτι ενοχλητικό σύμφωνα με τους κανόνες του φόρουμ (η Παλάβρα έδωσε παράδειγμα). Άλλες τόσες συζητήσεις έχουν γίνει εσωτερικά σε σχέση με ρηξικέλευθα (να το πω ευγενικά) κείμενά του, πολλά από τα οποία του έχει ζητηθεί να τα αποσύρει (και, προς τιμήν του, το έχει κάνει).

Και εγώ, και άλλα μέλη, έχουμε ασχοληθεί με τα γενικής φύσης ποστ του Ελληγεννή εκατονταπλάσιο χρόνο από όσο αφιερώνουμε για να συνεισφέρουμε ό,τι μπορούμε για τις απορίες που έχει οποιοσδήποτε συνάδελφο. Πρόσφατα είχα πάλι σχετική συζήτηση μέσω ΡΜ με τον Ελληγεννή.

Προφανώς είναι δικαίωμά σου, Στάθη, να μη γουστάρεις ένα περιβάλλον όπου δεν συμφωνείς με κάποιες βασικές απόψεις μιας πλειοψηφίας ενεργών μελών του. Είναι άδικο όμως να μιλάς απαξιωτικά για έναν διάλογο όπου ποτέ κανείς δεν σε εμπόδισε ούτε να τον ξεκινήσεις, ούτε να συμμετέχεις ούτε ειρωνεύτηκε ή δεν σεβάστηκε την όποια άποψή σου. Φυσικά, αν προτιμάς τον διάλογο σε ένα κλίμα όπου δεν ακούγονται άλλες απόψεις (ή τουλάχιστον δεν σου είναι τόσο ενοχλητικά έντονες) κι αυτό σεβαστό. Κι άλλοι αγαπητοί συνάδελφοι μεταφραστές έχουν αποχωρήσει με τα χρόνια καταγγέλλοντάς μας για συντηρητικούς, γερμανοτσολιάδες, πουλημένους κυβερνητικούς (ποικίλλει ανάλογα με την κυβέρνηση), για προστασία σε δυσάρεστους συμφορουμίτες κ.ο.κ. Όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι.

Όταν γράφω ένα κείμενο εκ βαθέων ου βασανίζει μέρες στο μυαλό μου --να δεχτώ ότι έχει και συναισθηματικό χαρακτήρα-- και μιλάω π.χ. για παιδιά, εννοώ τα παιδιά των φίλων, των συγγενών και των γνωστών μου· εγώ παιδιά δεν έχω, σπίτι δεν έχω και άνεργος είμαι πάνω από 4-5 μήνες τον χρόνο τα τελευταία χρόνια· και πάλι όμως, δέχομαι τον αντίλογο σε οτιδήποτε από αυτά που έγραψα (άλλωστε δεν είναι διαφορετικά από πράγματα που γράφω από χρόνια εδώ μέσα).

Όταν έρχεται λοιπόν από κάτω ο Ελληγεννής και με τρολάρει (γιατί σοβαρό δεν το λες αυτό που έγραψε) ομολογώ ότι εκνευρίστηκα. Αλλά εκνευρίστηκα επειδή υπάρχει μια μακρά (και εν πολλοίς αόρατη) ιστορία (κάτι σαν τα κλειστά Eurogroup ένα πράγμα), μια διαδοχική κατάσταση, μια αυτοδέσμευσή μου να μην του απαντάω -- την οποία δυστυχώς, την παρέβηκα.

Λυπάμαι για την έκρηξή μου και ζητώ συγγνώμη από τους αναγνώστες και τα μέλη του φόρουμ.
 
Μην χαλάτε τις καρδιές σας.
No blame, που λέει και το I Ching (ποτέ μου δεν κατάλαβα τι εννοεί).

Όλοι ξέρουμε ότι το τρόλιν εύκολα αναγνωρίζεται και δύσκολα ορίζεται. Όπως και να έχει όμως υπάρχουν δύο κατηγορίες τρολαρίσματος: κακοπροαίρετο και ασυναίσθητο. Με την πρώτη περίπτωση είμαι άτεγκτη, με την δεύτερη πολύ ανεκτική.
Όπως είστε κι εσείς εδώ που κάνετε κουμάντο, αν δεν απατώμαι. :)
 
Δεν είχα σκοπό να επανέλθω στο θέμα, αντιθέτως σκόπευα να απέχω προς το παρόν από κάθε συζήτηση, γιατί το κλίμα στην Λεξιλογία είναι τεταμένο, κάτι φυσιολογικό με τις εξελίξεις που ζούμε. Δεν κατηγορώ κανέναν για το πώς αισθάνεται και κατανοώ ότι η ψυχική ηρεμία όλων μας κρέμεται από μια κλωστή. Ωστόσο πρέπει να ξεκαθαρίσουν κάποια πράγματα γιατί αφήνεται αυτή η συζήτηση να εκκρεμεί στο διηνεκές και αυτό δεν είναι καλό ούτε για την εικόνα του φόρουμ ούτε για τις μεταξύ σχέσεις των μελών του.

Θα αρχίσω διευκρινίζοντας ότι το σχόλιό μου που πυροδότησε την τελευταία αντιπαράθεση δεν είχε σε καμμιά περίπτωση σκοπό ούτε να δυναμιτίσει την συζήτηση ούτε να την γελοιοποιήσει ούτε να την εκτρέψει. Εξέφρασα μια δυσοίωνη υπόθεση με αφορμή μια παρατήρηση του drsiebenmal, την οποία ίσως θα έπρεπε να είχα στοιχειοθετήσει πλήρως, ώστε να μην αφήνονται υπόνοιες για κανένα από τα παραπάνω. Η τεχνική ανάλυση και τεκμηρίωση του σχολίου μου είναι στην διάθεση της διαχείρισης, στην οποία μεταβιβάζω κάθε δικαίωμα δημοσιοποίησής της και σχολιασμού της.

Αφήνω λοιπόν το συγκεκριμένο θέμα στην άκρη, γιατί αυτά που θέλω να πω είναι γενικότερης φύσης. Ειπώθηκε από τον Δόκτορα ότι έχουν γίνει στο παρελθόν, από το 2013 μέχρι σήμερα, πέντε αναφορές ατόμων και διαμαρτυρίες για τα γραφόμενά μου. Δεν έχω ποτέ καμμιά πρόθεση να προσβάλω κανένα μέλος της Λεξιλογίας, πράγμα που έχω δηλώσει πολλάκις, καθώς και το γεγονός ότι ποτέ δεν τρολάρω, με οποιαδήποτε έννοια του όρου. Έχω δε ξαναδηλώσει δημόσια ότι αν άθελά μου έχω προσβάλει κάποιο μέλος, θα ήθελα να μου το πει το ίδιο το μέλος, είτε με προσωπικό μήνυμα είτε δημόσια και δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα να ζητήσω συγγνώμη -αν θέλει και δημοσίως. Δεν αντιλαμβάνομαι τι νόημα έχει να γίνονται διαμαρτυρίες στην διαχείριση οι οποίες να μην μεταβιβάζονται ποτέ στον αποδέκτη. Δεν λύνεται κανένα πρόβλημα έτσι, καμμιά παρεξήγηση και διαιωνίζονται καταστάσεις που θα μπορούσαν εύκολα να διορθωθούν με ένα ΠΜ.

Πριν λίγους μήνες, όταν έγινε η χειμερινή συνάντηση των μελών της Λεξιλογίας, κατέβηκα κι εγώ στην Αθήνα. Έκανα ένα ταξίδι πηγαινέλα σχεδόν δώδεκα ωρών, μέσα στην ίδια μέρα, δαπανώντας το μηδαμινό ποσό που κράτησα στην άκρη ώστε να μπορώ να παραβρεθώ κι εγώ στην συνάντηση και να τιμήσω έτσι τα μέλη της Λεξιλογίας, ενός χώρου που μού κρατάει συντροφιά ανάμεσα στις δύσκολες ώρες δουλειάς, καθώς και να τιμήσω με την παρουσία μου όσους με έχουν βοηθήσει μέσα κι έξω απ' αυτόν τον χώρο. Δεν μετανοιώνω ούτε που στριμώχτηκα οικονομικά τον συγκεκριμένο μήνα, όσο κι αν σε κάποιους ακούγεται υπερβολή με βάση το μέγεθος του κόστους, ούτε που στρίμωξα το ταξίδι ανάμεσα σε βραδινή και πρωινή δουλειά, γιατί πέρασα ωραία κι ένιωσα ωραιότερα που χάρηκαν κάποια άτομα με την παρουσία μου, όσο και το ότι μού κράτησαν συντροφιά μέχρι την ώρα της αναχώρησής μου. Έχω δυστυχώς πολλές οικονομικές υποχρεώσεις, αλλά ευτυχώς με νοιάζει ελάχιστα γιατί δεν με ενδιαφέρει να καταναλώνω. Προτιμώ να ξοδεύω για ανθρώπους, όχι για πράγματα.

Τα σημειώνω όλα αυτά, γιατί αυτή, θα παρατηρήσει κανείς, δεν είναι συμπεριφορά ενός ατόμου που βρίσκεται σε έναν διαδικτυακό χώρο για να προκαλέσει εντάσεις, να δυναμιτίσει συζητήσεις, να σπάσει τα νεύρα των άλλων, να τρολάρει, ρε αδερφέ. Αν ήμουν τέτοιο άτομο δεν θα έμπαινα στον κόπο να κάνω τα παραπάνω. Θα ήταν ένδειξη ψυχασθένειας, μάλλον.

Θα ήθελα να συμμετέχω περισσότερο σε γλωσσολογικές και μεταφραστικές συζητήσεις αντί σε κοινωνικές και πολιτικές, όμως δεν διαθέτω ούτε το βάθος γνώσης που διαθέτουν τα περισσότερα μέλη της Λεξιλογίας ούτε την χρόνια μεταφραστική εμπειρία. Όπου και όταν μπορώ συνεισφέρω με χαρά, εφόσον δεν έχει απαντηθεί το ερώτημα/απορία/ό,τι ή κρίνω ότι έχω να προσθέσω κάτι -κατά την γνώμη μου- αξιόλογο. Ως έχουν τα πράγματα, καταθέτω συχνότερα τις πολιτικοκοινωνικές μου απόψεις παρά τις γλωσσικές γνώσεις.

Αυτών λεχθέντων, θεωρώ ότι δεν μπορεί να γίνεται αποδεκτό να λέγονται πράγματα για άλλα μέλη της Λεξιλογίας που απέχουν πόρρω απ' την πραγματικότητα. Αναφέρομαι στις κατηγορίες της Παλάβρας, που δεν ξέρω αν γράφτηκαν εν θερμώ, παραταύτα δεν αληθεύουν. Η υπερβολή στις κατηγορίες δεν βοηθάει τον διάλογο και την συνεννόηση, το κλίμα στο φόρουμ και την ηρεμία και την καλή συνεργασία των μελών της. Παραδέχομαι ότι ο λόγος μου πολλές φορές είναι έντονος και εμφατικός και αυτό μπορεί να δημιουργεί εντάσεις. Όμως οι εντάσεις διαλύονται με ψυχραιμία, συνεννόηση και προβολή των γεγονότων και της αλήθειας, όχι με διασπορά κατηγοριών που δεν ευσταθούν. Παραδέχομαι ότι μπορεί να γίνομαι εριστικός, δεν αποδέχομαι δε να λέγονται τόσο ψευδή πράγματα για το πρόσωπό μου.

Προτιμώ σ' αυτές τις στιγμές να υπάρχει ψυχραιμία και να επικρατεί η ψυχρή λογική. Να βάλουμε όσο γίνεται στην άκρη το συναίσθημα και τις αγωνίες μας και να συμβάλουμε σε ένα κλίμα ένωσης, όχι διάλυσης. Οι κοινωνίες φτιάχνονται και διαλύονται απ' τους ανθρώπους, όχι απλά απ' τις καταστάσεις. Η ψυχραιμία και η λογική δοκιμάζονται στα δύσκολα, όχι στα εύκολα.

Ευχαριστώ τέλος όσους άντεξαν να διαβάσουν την μακροσκελή μου απάντηση ως το τέλος, τόσο για τον χρόνο τους όσο και για την διάθεσή τους. Ήμουν και είμαι πάντα στην διάθεση κάθε μέλους της Λεξιλογίας που θέλει να μου πει κάτι ή να ζητήσει την βοήθειά μου σε κάτι, είτε με ΠΜ είτε μέσω email.
 

Earion

Moderator
Staff member
Η προτελευταία παράγραφος ...

Συνιστώ σ’ αυτές τις στιγμές ψυχραιμία και να επικρατεί η ψυχρή λογική. Να βάλουμε όσο γίνεται στην άκρη το συναίσθημα και τις αγωνίες μας και να συμβάλουμε σε ένα κλίμα ένωσης, όχι διάλυσης. Οι κοινωνίες φτιάχνονται και διαλύονται απ’ τους ανθρώπους, όχι απλά απ’ τις καταστάσεις. Η ψυχραιμία και η λογική δοκιμάζονται στα δύσκολα, όχι στα εύκολα.


ακούγεται λίγο σαν να μου απευθύνει αφ’ υψηλού κήρυγμα. Μήπως θα ’θελες να την αναδιατυπώσεις; Π.χ. θα μπορούσε αντί για «Συνιστώ» να ξεκινά με «Προτιμώ / Επιδιώκω / Προσπαθώ να υπάρχει ψυχραιμία και να επικρατεί η ψυχρή λογική».
 
Συμφωνώ ότι θα ήταν προτιμότερη διατύπωση· αντιλαμβάνομαι ότι είναι μάλλον άκομψη η δική μου, αν και δεν ήθελα να ακουστεί έτσι. Δεν έχω όμως την δυνατότητα επεξεργασίας του κειμένου μου πλέον. Και οι τρεις διατυπώσεις που επιλέγεις είναι καλύτερες της δικής μου και αν κάποιος συντονιστής μπορεί, ας την αλλάξει με μια απ' αυτές.
 
Σύντροφε Ελληγενή, το βρίσκεις και αυτό διασκεδαστικό;
Είναι εύκολο να συνεχιστεί ο διάλογος εδώ και στα άλλα πολιτικά νήματα χωρίς φτηνές ειρωνείες (στην τελική, ο Ελληγεννής δεν είναι Συριζαίος), χαρακτηρισμούς τύπου «κομμουνιστική συμμορία» (βαριέμαι τώρα να ψάχνω για να το παραθέσω) και διάφορα άλλα τέτοια; Κατά τ' άλλα σάς πείραξε το «νεοφιλελέδες» που σας είπε κάποιος κάποτε. Δεν ξέρω για παλιότερα, αλλά τις τελευταίες μέρες που παρακολουθώ στενά τα πολιτικά νήματα, βλέπω ότι οι χαρακτηρισμοί και η ένταση προέρχονται από τη μία πλευρά μόνο. Με καλή διάθεση τα λέω αυτά και ελπίζω να μην έχουμε πάλι χωματερές, πμ κ.λπ. γιατί παραδίδω δουλειά σήμερα. :)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Η σύναψη «κομμουνιστική συμμορία» δεν υπάρχει στο φόρουμ - εκτός κι αν έκανα κάτι λάθος στην αναζήτηση. Η μόνη λέξη που υπάρχει είναι «κομμουνιστοσυμμορίται» και έχει χρησιμοποιηθεί ειρωνικά (π.χ.) Το μόνο μέλος που μίλησε εδώ για «συμμοριτοπόλεμο» και το εννοούσε, μπαναρίστηκε.

Οπότε αν έχεις να μας πεις τα παραδείγματα, πες μας τα για να δούμε τι θα τα κάνουμε.
Αν εκτραπεί πολύ η συζήτηση θα ξαναπάει στη Χωματερή. Δεν το κάνουμε επειδή είμαστε ανάλγητες μοδερατρίξ, αλλά επειδή θα διαβάζει ο άλλος μια συζήτηση και μετά κάτι άσχετο και θα του τη δίνει :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Κάθε παραίνεση για αποφυγή της όξυνσης και παράταιρων σχολίων ή διατυπώσεων είναι ευπρόσδεκτη. Δεν θεωρώ ωστόσο ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση διαπιστώνεται υπέρμετρη ειρωνεία ή επιθετικότητα. Έτσι κι αλλιώς, εδώ είναι παράδεισος σε σχέση με τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Όχι;
 
Η σύναψη «κομμουνιστική συμμορία» δεν υπάρχει στο φόρουμ - εκτός κι αν έκανα κάτι λάθος στην αναζήτηση.
Έχεις δίκιο (για την ιστορία, το «κομμουνιστική συμμορία» το πήρε το μάτι μου στο Protagon, σόρι για το μπέρδεμα). Υπάρχει βέβαια η σύναψη «ο/η τάδε και η συμμορία του/της», που είδα να χρησιμοποιείται πρόσφατα εδώ κι εδώ.

Οπότε αν έχεις να μας πεις τα παραδείγματα, πες μας τα για να δούμε τι θα τα κάνουμε.
Μα δεν θέλω να κάνετε κάτι εσείς οι μοδεράτορες. Το σχόλιό μου ήταν παράκληση και feedback μαζί προς όλους τους συμμετέχοντες.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ε, εκεί δεν θα το έσβηνα όποιος κι αν ήταν ο πολιτικός που προηγούνταν. Είμαστε στο πολιτικό φόρουμ, εξάλλου. Το κακό όμως είναι ότι είμαστε όλοι πολύ ανήσυχοι αυτές τις μέρες, οπότε συμφωνώ με την παραίνεσή σου. Εξάλλου, από Δευτέρα θα συνεχίσουμε να συνυπάρχουμε, να συνεργαζόμαστε και να πίνουμε μαζί μπίρες, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα. Οπότε ναι, ας προσπαθήσουμε -όσο μπορούμε- να είμαστε ήρεμοι.
(Θα μεταφέρω, οκ; )
 
Κάθε παραίνεση για αποφυγή της όξυνσης και παράταιρων σχολίων ή διατυπώσεων είναι ευπρόσδεκτη. Δεν θεωρώ ωστόσο ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση διαπιστώνεται υπέρμετρη ειρωνεία ή επιθετικότητα. Έτσι κι αλλιώς, εδώ είναι παράδεισος σε σχέση με τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Όχι;
Προφανώς ο καθένας έχει τη δική του υποκειμενική αίσθηση για το τι είναι υπέρμετρο. Για παράδειγμα, ο άμεσα ενδιαφερόμενος δεν συμμερίζεται την άποψή σου.
... Και αλίμονο αν το μέτρο για μας εδώ ήταν ο κανιβαλισμός που φαντάζομαι ότι επικρατεί στο Facebook.
 
Ε, εκεί δεν θα το έσβηνα όποιος κι αν ήταν ο πολιτικός που προηγούνταν.
Ξαναλέω ότι δεν ζήτησα καμία παρέμβαση κανενός moderator. (Πόσο μάλλον που είμαι κάθετα αντίθετος με τη λογική του σβησίματος.)
 
Top