metafrasi banner

Η λέξη child στον πληθυντικό

EvitaRodriguez

New member
Θα μπορούσε η λέξη child να χρησιμοποιηθεί σε λογοτεχνικό κείμενο σαν να είναι πληθυντικός και να ακολουθηθεί από το πρόσωπο they/them κτλ;
 

honionna

Member
Θα μπορούσες να μας δώσεις context για να καταλάβουμε; Αν και νομίζω ότι είναι η ίδια περίπτωση με το someone / everyone, όταν δηλαδή έχουμε μια λέξη που δεν ξέρουμε αν αναφέρεται σε αρσενικό ή θηλυκό, τότε μπαίνει το they / them.
 

EvitaRodriguez

New member
Θα μπορούσες να μας δώσεις context για να καταλάβουμε; Αν και νομίζω ότι είναι η ίδια περίπτωση με το someone / everyone, όταν δηλαδή έχουμε μια λέξη που δεν ξέρουμε αν αναφέρεται σε αρσενικό ή θηλυκό, τότε μπαίνει το they / them.
she gave him a child and turned into a beast – but the child left home as soon as they could, ran for their life and enrolled at college so they wouldn’t end up like their father....
 
Ενικός είναι, απλώς χρησιμοποιείται το they ως αντωνυμία του τρίτου ενικού, επειδή δεν γνωρίζουμε φύλο και δεν μπορούμε να βάλουμε she ή he.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μια χαρά κι από μένα το they στο παράδειγμα που δίνεται εδώ· κι απλώς να συμπληρώσω πως βέβαια έχω δει και τον ενικό it για παιδί.
 

SBE

¥
Εγώ π΄ντως για τα παιδιά που δεν ξέρουμε το φύλο τους έχω δει να χρησιμοποιείται το she, όπως στα καράβια πχ
 
Ως αντίδραση στη συχνή χρήση του he για περιπτώσεις όπου το φύλο είναι άγνωστο (όπως και σε ζώα), ή είναι μέχρι να βγει το καραβάκι απ' το μπουκάλι του; :-)
 

SBE

¥
Δεδομένου ότι το ακούω τουλάχιστον από το 1990, δεν έχει σχέση με το πρόσφατο κύμα πολιτικής ορθότητας.
 
Top