Η αποκαθήλωση του Γέροντα Παστίτσιου

drazen

New member
Σ' ευχαριστώ πολύ, νίκελ! Τί αινίες και πράσσειν άλογα. Αυτό είναι εγγυημένη γελωτοθεραπεία. "Το κασκόλ του θεραπεύει όγκο" :lol:(σ. 64). Προβλέπω πολλές νέες εκφράσεις.
 

Earion

Moderator
Staff member
Δεν διευκρινίζεται, αλλά υπονοείται: μαζί με τα βιβλία ασφαλώς θα διάβαζε και βουλωμένα γράμματα. Έχουμε νήμα γι' αυτό;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ήρεμη, νηφάλια και ενημερωτική η συνέντευξη. Εδώ βλέπετε και την ιστορία με τον Γιωργάκη (τον «Σαολίν» που λέει στο βίντεο), από τις σελίδες 46-47 του βιβλίου Γέρων Παΐσιος ο Αγιορείτης (1924-1994) Ο Ασυρµατιστής του Στρατού και του Θεού (του Σχη Δ. Καραΐσκου, έκδοση του ΓΕΝ).
Αυτόν τον Γιωργάκη τον δουλέψανε. Στο Θιβέτ μαθαίνουνε κουνγκ φου, το καράτε είναι ιαπωνική τέχνη.
 

nickel

Administrator
Staff member
Έχω την εντύπωση ότι την ιστορία τη λένε οι φίλοι του γέροντα για να δείξουν ότι όλες οι θρησκείες δεν είναι ίδιες, όχι ότι όλες οι πολεμικές τέχνες δεν είναι ίδιες. Οπότε τους επιτρέπονται κάποιες ανακρίβειες...
:)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Έχω την εντύπωση ότι την ιστορία τη λένε οι φίλοι του γέροντα για να δείξουν ότι όλες οι θρησκείες δεν είναι ίδιες, όχι ότι όλες οι πολεμικές τέχνες δεν είναι ίδιες. Οπότε τους επιτρέπονται κάποιες ανακρίβειες...
:)
(Ξέχασα να βάλω φατσούλες: :):D:))
 

nickel

Administrator
Staff member
Πάνω στις φατσούλες που υπέθεσα ότι έβαλες πατούσα. Δεν τις άκουσες που έσκουζαν; :twit: :twit: :twit:
 

pidyo

New member
Η βλασφήμια είναι προφανώς υβρίδιο από την βλάσφημη βλαστήμια...

Σε ένα από το σχόλια κάτω από το βιντεάκι μαρτυρείται και ο τύπος «βλάσθημος», που έχει ενδιαφέρον γιατί προφανώς πρόκειται για καθωσπρεπισμό του *βλάστημος (<βλαστήμια). Παρεμπιπτόντως, βλασθημώ είναι υπαρκτός μεσαιωνικός τύπος.
 

SBE

¥
Ρίχνοντας μια ματιά στα πεταχτά στο κείμενο, ε, νομίζω μπορεί να καταλάβει κανείς τι είδους θαύματα είναι τα θαύματα που αποδίδονται στον καλόγερο (αυτό με το κασκόλ είναι κλασσική περίπτωση "ο ραδιολόγος δεν ήξερε τι έβλεπε και με φόβισε, αλλά τελικά δεν ήταν τίποτα"). Δε νομίζω ότι χρειάζεται να ασχολείται κανείς ιδιαίτερα.
 

SBE

¥
Τότε λοιπόν παρατήρησα ότι είχαν αρχίσει να αποβλακώνονται και ξαφνικά οι κουβέντες περιστρέφονταν γύρω από το τι είδαν στον Σταρ και το περιεχόμενο των κουτσομπολίστικων περιοδικών, με ολίγη συνωμοσιολογία όποτε η κουβέντα πήγαινε στα πολιτικά. Ε, αυτά που λέει ο δόχτορας είναι η εξέλιξη δέκα χρόνια αργότερα.

Προσθέτω στα παραπάνω ότι μετά από συζητήσεις με παλιούς φίλους εν Ελλάδι, και λίγα είπα στο μήνυμα αυτό. Λίγο έλειψε να συμφωνήσω 100% με τον arberlis, αφού άτομα που είχαν γλυτώσει την σελεμπροαποβλάκωση και λογικά θα είχαν γλυτώσει την πρόσφατη επιδείνωση, εμφανίζουν βαριά συμπτώματα.
 
Επιμένω. There is something wrong with the people... Θα σας εκμυστηρευθώ το εξής. Την έκφραση αυτή (there is something wrong with the people, not just with the political parties) την πρωτοάκουσα από φίλους ξένους (Άγγλους και Αμερικανούς) που αγαπούν την Ελλάδα. Έχουν παντρευτεί Ελληνίδες, δεν είχαν καμιά αντίρρηση να πάνε τα παιδιά τους σε ελληνικά σχολεία. Τότε, εδώ και ενάμισυ χρόνο, είχα αντιδράσει έντονα, τους ξέχεσα, τους είπα ότι είναι ρατσιστές κλπ. Τώρα, αφού τρεις κυβερνήσεις δεν μπόρεσαν, π.χ., να ανοίξουν τα κλειστά επαγγέλματα (εμείς, αλήθεια, οι μεταφραστές γιατί δεν αξιώσαμε ποτέ να είναι κλειστό το επάγγελμά μας και να το μεταβιβάζουμε στα παιδιά μας;), αφού όλες οι προνομιούχες επαγγελματικές τάξεις δεν είναι πρόθυμες να θυσιάσουν τίποτα, έ, τώρα, νομίζω ότι οι ξένοι φίλοι μου έχουν δίκιο... Δεν υπάρχει σωτηρία, φίλοι λεξιλόγοι. Και τα νέα παιδιά δεν μιλάνε, δεν έχουν ιδέες δικές τους, φρέσκιες. Μακάρι να κάνω λάθος. Συγγνώμην για τη μαυρίλα μου και μακάρι να κάνω λάθος.
 
Το πρόσεξα κι εγώ το "βλασφήμια"!
Κι εγώ, και μου έτριζαν τα νεύρα. Επίσης μιλούσαν διαρκώς για "εξύβριση" θρησκεύματος, ενώ η κατηγορία ήταν για "καθύβριση" (βλέπε δελτίο της ΕΛ.ΑΣ.)
Η βλασφήμια είναι προφανώς υβρίδιο από την βλάσφημη βλαστήμια...
Αυτό ακριβώς σκέφτηκα κι εγώ!

Ολονυχτία και περιφορά του παστιτσίου, αύριο βράδυ στα "Ενθέματα"
Ένα έχω να πω σε όσους δεν ήλθαν: θα καίγεστε αιώνια στην κόλαση του αποκλεισμού από την παστιτσοκοινωνία. Δεν βρίσκω λόγια να περιγράψω την κατάνυξη και την έκσταση που διέπνεε το εκκλησίασμα, καθώς ο Πατήρ Ευστράτιος και άλλοι δύο ιερείς περιέφεραν την εικόνα του Γέροντος, πίσω από τον επιτάφιο με το Ιερό Παστίτσιο, ενώ ακολουθούσαν δύο παπαδοπαίδια με το εξαπτέρυγο του Ιπτάμενου Μακαρονοτέρατος (εδώ βάλαμε εμείς το χεράκι μας, οι της προσκολλήσεως... μια που είχαμε το πανώ μαζί μας από τη διαδήλωση στο Σύνταγμα). Τα πλήθη των πιστών που είδαν την πομπή έπεφταν στα γόνατα συγκινημένα και φιλούσαν την εικόνα, το χέρι του ιερέα και καλά που δεν φιλούσαν και το παστίτσιο, ψάλλοντας ομού κι αντάμα μακαρονικά τροπάρια. Μετά τη λήξη της περιφοράς, το άγιο παστίτσιο είχε πολλαπλασιαστεί με τη χάρη του Γέροντα κι από ένα ταψί είχαμε τρία (τα δύο αιρετικά - με πέννες και πιπεριά - αλλά δε βαριέστε ήταν ζουμερά και πεντανόστιμα). Εγώ προσωπικά κοινώνησα 3 φορές, για να είμαι σίγουρη ότι δεν μου ξέφυγε καμιά ευλογία από κάνα ταψί, και τα βοήθησα να κατέβουν με κάμποσο ευλογημένο ύδωρ (δηλαδή οίνο, όπως στην Κανά, ξέρετε).

Κάποια στιγμή θα ανέβουν βίντεο και φωτό, αλλά παστίτσιο δεν θα ανέβει, λυπάμαι παίδες, όσοι πρόλαβαν το παστίτσιο είδαν, και όπως είπε μια ευσεβής πιστή μετά την παστιτσοκλασία:

μαζί το φάγαμε.
 

SBE

¥
Συμφωνώ.
Δεν ξέρω αν συμφωνώ, πάντως εδώ θα πρέπει να πω ότι τη λέξη mentality την έμαθα σε πολύ μικρή ηλικία, πριν ακόμα καταλάβω τι σημαίνει, γιατί όποτε βρισκόταν η μητέρα μου με φίλους τους καταλήγανε όλοι μαζί ότι το μεντάλιτι είναι περίεργο στην Ελλάδα και ότι δερζσαμθινγκρονγκγουιδδεμεντάλιτι.
Γι'αυτό λεώ ότι ίσως δεν ξεκίνησε τώρα το πρόβλημα. Εγώ το πρόσεξα πριν καμια δεκαετία, ίσως πρέπει να περάσεις μια ηλικία για να το δεις.

ΥΓ Ανέφερα προχτές στη μητέρα μου ότι έχει ομοϊδεάτες (και συνομήλικους) σε αυτό το νήμα και δεν είπε τίποτα, αλλά την άκουσα αργότερα που μίλαγε με μια φίλη της από αυτές που επίσης ήρθε να ζήσει το μύθο της στην Ελλάδα πριν 30-35 χρόνια και της έλεγε ότι να που το λένε κι άλλοι κλπ κλπ. Οπότε είσαστε πολλοί. Και ενισχύετε αυτό που είπα περί ηλικίας
 

Elsa

¥
Κάποια στιγμή θα ανέβουν βίντεο και φωτό, αλλά παστίτσιο δεν θα ανέβει, λυπάμαι παίδες, όσοι πρόλαβαν το παστίτσιο είδαν, και όπως είπε μια ευσεβής πιστή μετά την παστιτσοκλασία:
μαζί το φάγαμε.


:p
 

nickel

Administrator
Staff member
Συγγνώμη, αλλά βρίσκω ατυχή την επιλογή του ράσου. Για τη συγκεκριμένη τελετή έπρεπε να ντυθούν σεφ.


 

daeman

Administrator
Staff member
[...] Ένα έχω να πω σε όσους δεν ήλθαν: θα καίγεστε αιώνια στην κόλαση του αποκλεισμού από την παστιτσοκοινωνία. [...]
Εγώ προσωπικά κοινώνησα 3 φορές, για να είμαι σίγουρη ότι δεν μου ξέφυγε καμιά ευλογία από κάνα ταψί, και τα βοήθησα να κατέβουν με κάμποσο ευλογημένο ύδωρ (δηλαδή οίνο, όπως στην Κανά, ξέρετε).

Ah, hello, nice to see you all here. Now, as the more perceptive of you have probably realized by now, this is hell:

And I am the devil - good evening - but you can call me daeman, if you like.

As for the wine, we were most amused in Cana:


And on the third day, there was a marriage in Cana of Galilee. And it came to pass that all the wine was drunk. And the mother of the bride came to Jesus and said unto the Lord, they have no more wine. And Jesus said unto the servants: "Fill six water pots with water." And they did so. And when the steward of the feast did taste from the water of the pots, it had become wine. And they knew not whence it had come.
But the servants did know, so they applauded loudly in the kitchen. And they said unto the Lord: "How the hell did you do that?" And inquired of him: "Do you do children's parties?" And the Lord said: "No." But the servants did press him, saying: "Go on, give us another one!"
And so he brought forth a carrot, and said: "Behold this, for it is a carrot." And all about him knew that it was so. For it was orange, with a green top. And he did place a large red cloth over the carrot, and then removed it, and lo, he held in his hand a white rabbit. And all were amazed, and said: "This guy is really good! He should turn professional."
And they brought him on a stretcher a man who was sick of the palsy. And they cried unto him: "Maestro, this man is sick of the palsy." And the Lord said: "If I had to spend my whole life on a stretcher, I'd be pretty sick of the palsy, too!" And they were filled with joy. And cried out: "Lord, thy one-liners are as good as thy tricks. Thou art indeed an all-round family entertainer."
And there came unto him a woman called Mary, who had seen the Lord and believed, and Jesus said unto her:"Put on a tutu, and lie down in this box." And then took he forth a saw, and cleft her in twain. And there was much wailing and gnashing of teeth. But Jesus said: "Oh ye of little faith!" And he threw open the box and lo, Mary was whole. And the crowd went absolutely bananas. And Jesus and Mary took a big bow. And he said unto her: "From now on you shall be known as Sharon, for that is a good name for an assistant."
And the people said unto him: "We've never seen anything like this. You shouldn't be wasting your time in a small, one camel town like Cana. You should be playing in the big arenas in Jerusalem!" And Jesus did harken to their words. And he did go on to Jerusalem, and he did his full act before the scribes, and the Pharisees and the Romans.
But alas it did not please them in their hearts. In fact, they absolutely crucified him.
Here endeth the lesson. Amen.
 
Κάποιες σκέψεις περί ελευθερίας έκφρασης, σχετικά με το πώς αντιμετωπίστηκε εδώ το θέμα Παστιτσίου.

http://www.antifono.gr/portal/Προσε...τίτσιος-Ελευθερία-Έκφρασης-Δυτικές-Αξίες.html
 
Ενδιαφέρουσες οι σκέψεις αυτές. Η δική μου ένσταση είναι ότι δεν βλέπω το λόγο να σεβαστώ μια πεποίθηση. Σέβομαι τον άνθρωπο, σέβομαι το δικαίωμά του να πιστεύει ό,τι θέλει, αλλά δεν μπορώ να σεβαστώ αυτό που πιστεύει, αν δεν είναι άξιο σεβασμού. Ο de facto σεβασμός δίνεται σε ανθρώπους, όχι σε ιδέες. Ο σεβασμός σε ιδέες κερδίζεται, δεν χαρίζεται, και κυρίως δεν επιβάλλεται από τον νόμο.

Αν κάποιοι ταυτίζονται τόσο με τις ιδέες τους ώστε να νιώθουν προσβεβλημένοι όταν κάποιος τις κοροϊδεύει, τότε εκείνοι έχουν το πρόβλημα. Δεν είναι δυνατόν να μην ζωγραφίζω τον Μωάμεθ επειδή κάποιοι αισθάνονται θιγμένοι. Και μην μου πείτε ότι η ζωγραφική δεν είναι προσβολή: για τον φανατικό μουσουλμάνο είναι, και μάλιστα σε σημείο που νιώθει δικαιωμένος να σκοτώσει. Για τον χριστιανό μπορεί να θεωρηθεί προσβολή το να πω ότι αποκλείεται η παναγία να συνέλαβε χωρίς να κάνει σεξ. Έχω γελάσει με το ανέκδοτο που λέει ότι βρέθηκε ένα λουκάνικο στον παράδεισο, το πήγαν μπροστά στην παναγία και είπε "α, ένας κρίνος!" και το έχω διηγηθεί κι εγώ μάλιστα. Πρέπει να πάω φυλακή;

Ποιος λοιπόν θ' αποφασίζει τι είναι προσβλητικό για μια πεποίθηση και τι όχι; Η ευθιξία του κάθε περισσότερο ή λιγότερο θρήσκου; Ο κοινός νους; Ποιος είναι πάλι αυτός και πώς θα τον εντοπίσουμε; Θα βασιζόμαστε στο τι ψυχανεμίζεται κάθε δικαστής;

Για μένα, τίποτε απολύτως δεν μπορεί να προσβάλει μια πεποίθηση. Οι πεποιθήσεις δεν έχουν προσωπικότητα, δεν προσβάλλονται. Οι άνθρωποι που τρέφουν αυτές τις πεποιθήσεις, καλό θα είναι να μάθουν ότι δεν βρίσκονται στο απυρόβλητο επειδή νιώθουν ότι είναι "ιερές", όπως δεν βρίσκεται στο απυρόβλητο καμία απολύτως πεποίθηση. Αν αυτά που λες μου φαίνονται γελοία, θα σε γελοιοποιήσω. Μπορείς να με γελοιοποιήσεις κι εσύ, μπορείς να με αποφύγεις για να μην συγχίζεσαι, μπορείς να προσπαθήσεις να αποδείξεις ότι δεν είναι γελοία, μπορείς να προσπαθήσεις να με πείσεις ότι κάνω λάθος.

Αλλά δεν μπορείς να αξιώνεις το δικαίωμα να τιμωρούμαι με ποινές από το κράτος.

Ο Σίλας τα λέει πολύ ωραία εδώ:

 

SBE

¥
Εγώ διαφωνώ με την άποψη ο σεβασμός κερδίζεται και συναφείς, γιατι χρησιμοποιείται σα δικαιολογία για κάθε είδους γαϊδουρινή συμπεριφορά.
 
Top