Ετσιθελικός ωχαδερφισμός: λέξεις που σχηματίστηκαν από φράσεις.

Καλά πάμε, είπαμε!

Εαρίωνα, δεν ήξερα τους μαλιστάκηδες. Έχει αναφορές από τον 19ο αιώνα, έτσι; Έχω πετύχει, σε τίτλο άρθρου του Βλ. Γαβριηλίδη τον όρο "οι σισινιόρηδες" (δεν γκουγκλιζόταν). Και τώρα τελευταία, οι ναιναίκοι.
 

daeman

Administrator
Staff member

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ούτε το δικό μου μπακότερμα πρέπει να μετράει (μπακ + τερμα).
 

daeman

Administrator
Staff member

nickel

Administrator
Staff member
Έχω την εντύπωση ότι θα πρέπει να επαναπροσδιορίσει ο Σαραντάκος τι εννοεί με τη φράση, γιατί έχετε ξεφύγει.
 

nickel

Administrator
Staff member
Επιφώνημα στο ΛΚΝ. Προστακτική (φασκελοκουκούλωσ' τα) στο ΛΝΕΓ - κι εγώ πάντοτε έτσι το καταλάβαινα.

Πήγα και το διόρθωσα. Επιφώνημα εννοούσα. Και για τη συγκεκριμένη διαφορά ανάμεσα σ' αυτό και την προστακτική, που δίνει και «φασκελοκουκουλώστε τα».
 
Έχω την εντύπωση ότι θα πρέπει να επαναπροσδιορίσει ο Σαραντάκος τι εννοεί με τη φράση, γιατί έχετε ξεφύγει.

Eγώ ίσως φταίω που δεν το διατύπωσα σωστά εξαρχής, είχα στο νου μου φράσεις που χρησιμοποιούμε στον καθημερινό μας λόγο όπως το "ωχ αδερφέ" ή/και που έχουν κάποια ιδιωτισμικότητα, όπως το "με το έτσι θέλω".

Έτσι, τα παραπάνω όπως πιασοκώλης, σπασαρχίδης κτλ. δεν μπαίνουν στο πεδίο, ενώ ο σταρχιδισμός που ανέφερα μπαίνει, αφού είναι από τη φράση "στ' αρχίδια μου".
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Λοιπόν, έχουμε και λέμε μέχρι τώρα, προς έγκριση και για να μην επαναλαμβανόμαστε:

ετσιθελικός, ετσιθελικά
ωχαδερφισμός
ζαμανφουτισμός
σταλεγάκιας
πεφτοσυννεφάκηδες
σταρχιδισμός, γραψαρχιδισμός
αρχιδοσπάστης, σπασαρχίδης (σπασαρχίδας, σπαζαρχίδης)
Τιπούκειτος
αρπακόλλα, αρπακολλατζίδικος
κοπιπάστα, κοπιπαστώνω
ποσαπαίρνης
καλωσόρισμα
εξωφυλαρούχας
πωστονλένε
Τρεχαγυρευόπουλος
ΟΘΝΤΚ
μημουάπτου, μημουαπτισμός
επικοντιστής
αλλοπρόσαλλος
δημοσιοσχεσίτης
ο εξαποδός (ο οξαποδώ)
χριστοπαναγίες
γαμοσταυρίδια
ανωποταμικός
ξερόλας
παρταόλας
φαταούλας
πατερημά
ασταδιάλα
ασόδυο
παρατσάκ
παπατρέχας
νομιστεράκια
φασκελοκουκούλωστα
μαλιστάκηδες
ναιναίκοι
πασατέμπος
ναιμεναλλάδες
μημελησμόνει
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Έτσι, τα παραπάνω όπως πιασοκώλης, σπασαρχίδης κτλ. δεν μπαίνουν στο πεδίο, ενώ ο σταρχιδισμός που ανέφερα μπαίνει, αφού είναι από τη φράση "στ' αρχίδια μου".

Και ο πιασοκώλης είναι από τη φράση «πιάνω κώλο», ενώ ο σπασαρχίδης από το «σπάω αρχίδια», ιδιωματικές και οι δυο και καθημερινότατες.

Κάτι δεν κατάλαβα; Ή γίνομαι κι εγώ ballbreaker ωοθραύστης;
 
Top