Ελλάδα 2015

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Από όσα έχω διαβάσει, οι αρμόδιοι έκριναν ότι αυτές οι ενστάσεις δεν ισχύουν για διάφορους δημόσια διατυπωμένους λόγους.
 
Όποια κι αν είναι πάντως η σύνθεση της κυβέρνησης κι ό,τι κι αν πιστεύει ο καθένας για τα μέλη της, αυτό που είναι λογικό κι ορθό είναι να ευχηθούμε όλοι να είναι μια επιτυχημένη κυβέρνηση. Αυτό θα έπρεπε να είναι αυτονόητο, αλλά για κάποια πρόσωπα της απερχόμενης κυβέρνησης δεν το βλέπω να είναι και πολύ. Δεν θα με άφηνε έκπληκτο το ενδεχόμενο ο Σαμαράς να μην ψηφίσει για ΠτΔ, ακόμα και το ενδεχόμενο να πείσει τους βουλευτές του να μην ψηφίσουν. Δεν νομίζω ότι είχαμε ποτέ πιο μικροπρεπή πρωθυπουργό.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εντελώς γελοία είναι η συζήτηση για τον Κώστα Καραμανλή στη θέση του προέδρου. Μάλλον θέλουν να εκνευρίσουν τους Πασόκους.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Όπως έγραφε και ο Βουλαρίνος στο φ/β: έναν εργατικό άνθρωπο βρήκαν και βάλθηκαν να τον πεθάνουν στη δουλειά :D
 
Πρόσεχε τι διαβάζεις, Ζαζ... ;)

Δεν νομίζω ότι στον ΣΥΡΙΖΑ δεν ξέρουν τι είναι ή, κυριότερα, τι ήταν ο Καμμένος. Ας ήθελε το ΚΚΕ να κυβερνήσει ή να συναινέσει για μια φορά στη ζωή του, για να είχαμε μια φορά Αριστερά αυθεντική. Αλλά δεν... Επομένως, τι ήταν το πιο συνετό, που λέει και ο νίκελ, να μην κυβερνήσει καθόλου το 36%, αλλά πάλι το 4% του ΠΑΣΟΚ (όπως στις προηγούμενες εκλογές) ή να κάνει αυτή τη συγκυβέρνηση;

Επαναλαμβάνω, όμως, το ζουμί. Δεν αγιοποιήθηκε κανένας Καμμένος, εκτός αν μας καθορίζουν τα ΜΜΕ την άποψη. Κάνας καμένος στην ιστορία της εκκλησίας ίσως και να αγιοποιήθηκε... :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Καταργείται… Καταργούνται… Επιστρέφουν… Επαναπροσλαμβάνονται…

Επιστροφή στο status quo ante συνεπάγονται οι αλλαγές που προβλέπει το πρόγραμμα του Σύριζα, και ο αναπληρωτής υπουργός παιδείας Τάσος Κουράκης δήλωσε ότι θα τηρηθούν όλες οι δεσμεύσεις. Αν δεν είχατε διαβάσει το πρόγραμμα του Σύριζα ή νομίζατε πως θα ακολουθούσε kolotoumba, διαβάστε εδώ τις αλλαγές. Εγώ δεν ξέρω αν είναι για καλύτερο ή για χειρότερο, αλλά χάρηκα με το τελευταίο που διάβασα:

Θα καταργηθεί το ένα σύγγραμμα στα πανεπιστήμια και οι φοιτητές θα έχουν πρόσβαση με αξιόπιστο τρόπο στις «ηλεκτρονικές βιβλιοθήκες».

Αυτό μάλιστα: ταιριάζει σε χτίστες και όχι σε γκρεμιστές.
 

SBE

¥
Μάλλον δεν έχουν καταλάβει οι φοιτητές ότι με το ένα σύγγραμμα είναι πιο εύκολες οι εξετάσεις. Όταν το καταλάβουν, θα περιμένω καταλήψεις. :lol:
Και παρεμπιπτόντως, έχω σπουδάσει σε τέσσερα πανεπιστήμια, συμπεριλαμβάνομένου και κάποιου που είναι σχεδόν πάντα πρώτο στις διεθνείς κατατάξεις και δεν εφαρμοζόταν σε κανένα η μέθοδος μηδέν σύγγραμμα, ψάξτε στη βιβλιοθήκη. Μας έδιναν μια λίστα με βιβλία αν θέλαμε να τα διαβάσουμε και κρατάγαμε σημειώσεις στο μάθημα ή ανέβαζε ο καθηγητής το αρχείο με το μάθημα της εβδομάδας στο Moodle και δεν χρειαζόταν να κρατάς σημειώσεις ΚΑΙ μας το έδιναν και τυπωμένο. Στις εξετάσεις φυσικά τις σημειώσεις διαβάζεις, όχι τη λίστα με τα βιβλία - αυτό είναι απαράβατος κανόνας. Δεδομένου ότι τα περισσότερα συγγράμματα ήταν απλώς οι σημειώσεις του μαθήματος τυπωμένες και δεμένες, μια από τα ίδια είναι το αποτέλεσμα για τους φοιτητές και τη μάθηση. Η μόνη διαφορά που βλέπω είναι ότι δεν θα έχουν πλέον λόγο ύπαρξης οι εκδοτικοί οίκοι που τυπώνουν τα βιβλία αυτά και δεν θα παίρνουν έξτρα χρήματα για το συγγραφικό τους έργο οι καθηγητές. Οι οποίοι θα αρχίσουν να τσιρίζουν ότι τους έχει κοπεί ο μισθός και χάνουν και τα τυχερά, και απλώς θα τους τα δώσουν αυτά τα λεφτά σαν επίδομα πανεπιστημιακού έργου ή κάτι άλλο τέτοιο, για να σταματήσουν να φωνάζουν.

Τώρα για τις εξετάσεις στο λύκειο και τις τράπεζες θεμάτων κλπ δεν έχω ιδέα τί είναι καν, οπότε δεν μπορώ να σχολιάσω. Απλά κάποια στιγμή θα πρέπει να καταλάβουμε στην Ελλάδα ότι δεν είναι δυνατό κάθε κυβέρνηση να αλλάζει το εκπαιδευτικό σύστημα. Μικροαλλαγές ναι, αλλά αλλαγές για τις αλλαγές, για να λέμε ότι κάναμε έργο είναι βλακείες. Ομοίως, το πιο εύκολο είναι να πεις ότι θα ξαναγραφτούν όλα τα βιβλία από την αρχή. Να μπει ένας απαράβατος κανόνας που να λέει ότι κάθε Χ χρόνια, ας πούμε 3-4 αναθεωρούμε τα βιβλία κι άμα είναι ακόμα επίκαιρα τα αφήνουμε και αν έχει αλλάξει κάτι τα αλλάζουμε.

Άλλο που μου ακούγεται τυπικά ελληνικό: οι μετεγγραφές θα διευκολύνονται. Όταν μπήκα εγώ πανεπιστήμιο είχαν απαγορευτεί ήδη δια ροπάλου οι μεταγραφές. Με αποτέλεσμα να πάρουν μεταγραφή από τη σχολή μου 120 αμέσως και καμιά εικοσαριά στο τέλος του πρώτου έτους. Όλοι ήταν με αδέρφια στο ΕΜΠ, καρκινοπαθείς, ανάπηροι κλπ. Ή απλώς είχαν γερό δόντι στο πανεπιστήμιο. Αναρωτιέμαι πόσο διαφορετικά θα ήταν αν οι μεταγραφές διευκολύνονταν. Θα είχαν μεταγραφεί κι οι 220 εισαχθέντες;

Επαναπροσλαμβάνονται οι καθηγητές που καταργήθηκε η ειδικότητά τους. Και σε ποιές ειδικότητες θα επαναπροσληφθούν;

Κι ας μου εξηγήσει κάποιος τί στο καλό σημαίνει το ακόλουθο: Στην Γ' Λυκείου θα διευρυνθούν τα επιστημονικά πεδία, έτσι ώστε να δοθούν περισσότερες ευκαιρίες για σπουδές στους υποψηφίους σε τμήματα που είναι κοντά στην περιοχή κατοικίας τους.
Αν κάποιος θέλει να σπουδάσει ιατρική κοντά στην περιοχή κατοικίας του, δεν εξυπηρετείται με τα τωρινά επιστημονικά πεδία της Γ' λυκείου; Κάτι άλλο νομίζω ήθελε να πει.

ΥΓ Σήμερα το πρωί με έπρηξε φίλος για το πόσο ευχάριστο είναι το ότι έχουν αναλάβει νέοι ηλικιακά άνθρωποι- το οποίο προσωπικά με ενοχλεί από τότε που πέρασα μια κάποια ηλικία, γιατί μου ακούγεται σα να λέμε ότι περνάς στην αχρηστία- ενώ σου μένουν ακόμα 20-25 χρόνια για τη σύνταξη και καμιά σαρανταριά μέχρι να πεθάνεις. Εντούτοις με ικανοποίηση βλέπω ότι ο νέος υπουργός παιδείας δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία, είναι πιο κοντά στα περήφανα γηρατειά παρά στη μαθητιώσα νεολαία, παρόλο το νεανικό λουκ, έτσι για να ανασάνουμε κι εμείς οι μεγαλύτεροι που ελπίζουμε στα επόμενα είκοσι χρονια να έχουμε αποφασίσει τί θέλουμε να κάνουμε όταν θα μεγαλώσουμε.:cool:
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πρόσεχε τι διαβάζεις, Ζαζ... ;)

Δεν νομίζω ότι στον ΣΥΡΙΖΑ δεν ξέρουν τι είναι ή, κυριότερα, τι ήταν ο Καμμένος. Ας ήθελε το ΚΚΕ να κυβερνήσει ή να συναινέσει για μια φορά στη ζωή του, για να είχαμε μια φορά Αριστερά αυθεντική. Αλλά δεν... Επομένως, τι ήταν το πιο συνετό, που λέει και ο νίκελ, να μην κυβερνήσει καθόλου το 36%, αλλά πάλι το 4% του ΠΑΣΟΚ (όπως στις προηγούμενες εκλογές) ή να κάνει αυτή τη συγκυβέρνηση;

Επαναλαμβάνω, όμως, το ζουμί. Δεν αγιοποιήθηκε κανένας Καμμένος, εκτός αν μας καθορίζουν τα ΜΜΕ την άποψη.
Δεν κατάλαβα αυτό με το τι να διαβάζω. :s

Αλλά νομίζω ήμουν πολύ σαφής όσον αφορά το θέμα των Ανέλ: Δεν ασχολήθηκα με το ποιες ήταν οι άλλες επιλογές ή αν η λύση αυτή ήταν η πλέον ενδεδειγμένη ή πολιτικά συνετή ή ό,τι άλλο — αυτά τα θέματα τα άνοιξαν αργότερα άλλοι, νομίζοντας ενδεχομένως ότι έτσι ίσως και να διακιολογείται αυτό που παρατήρησα εγώ.

Το οποίο είναι —κι όποιος βλέπει κοινωνικά δίκτυα δεν μπορεί να μην το παρατηρήσει— ότι πέρα από ελάχιστους μουδιασμένους ή εσωτερικά συνεπείς η συντριπτική πλειονότητα των συνειδητοποιημένων Συριζαίων αγιογραφεί και αγιοκατατάσσει Ανέλ και Καμμένο. Αυτό μου έκανε εντύπωση, αυτό σχολίασα. Αν ήθελαν ρεαλπολιτίκ και τέχνη του εφικτού, ας είχαν τα κοχόνες να πουν ότι ναι, είναι ακροδεξιός αλλά μας ενδιαφέρει η εθνική αποστολή. Όχι και να μας λένε ότι είναι ο καλύτερος που υπάρχει και γαργάρα όλα τ' άλλα, ΡαχηλΜάκρη-style.

Κι ακόμα περιμένω να δω τι θα πει ο εν λόγω πολιτικός αρχηγός και η Μακρή για την Ημέρα Μνήμης του Ολοκαυτώματος.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το οποίο είναι —κι όποιος βλέπει κοινωνικά δίκτυα δεν μπορεί να μην το παρατηρήσει— ότι πέρα από ελάχιστους μουδιασμένους ή εσωτερικά συνεπείς η συντριπτική πλειονότητα των συνειδητοποιημένων Συριζαίων αγιογραφεί και αγιοκατατάσσει Ανέλ και Καμμένο. Αυτό μου έκανε εντύπωση, αυτό σχολίασα. Αν ήθελαν ρεαλπολιτίκ και τέχνη του εφικτού, ας είχαν τα κοχόνες να πουν ότι ναι, είναι ακροδεξιός αλλά μας ενδιαφέρει η εθνική αποστολή. Όχι και να μας λένε ότι είναι ο καλύτερος που υπάρχει και γαργάρα όλα τ' άλλα, ΡαχηλΜάκρη-style.
Ακριβώς. Τα επιχειρήματα ωστόσο αναλώνονται σε «υπάρχουν και αλλού φασίστες, οι δικοί μας όμως είναι οι καλύτεροι».

Εκτός από αυτό, εμένα με ανησυχεί η υπερεθνικιστική στροφή που φαίνεται να πήραμε σε ένα βράδυ στα εθνικά θέματα. Ο Κοτζιάς αποφάσισε, με τη στήριξη του Μαξίμου, να μας προσδέσει στο άρμα μιας καταρρέουσας Ρωσίας, η οποία όχι μόνο διέπεται από απολυταρχισμό και απόλυτη διαφθορά (δολοφονίες δημοσιογράφων, αρπαγές περιουσιών αντιφρονούντων και τέτοια) αλλά καταρρέει και οικονομικά μετά την πτώση της τιμής του πετρελαίου και τις ευρωπαϊκές κυρώσεις.

Και αναρωτιέμαι: αν γίνει θερμό επεισόδιο, θα έχουν ο Κοτζιάς και ο Καμμένος την ψυχραιμία να το διαχειριστούν; Και αν όχι, από τη στιγμή που θέλουν να κόψουν τους δεσμούς με την ΕΕ και το ΝΑΤΟ, ποιος θα έρθει να μας στηρίξει, ο Πούτιν που έτσι όπως πάει δε θα έχει λεφτά να ταΐσει ούτε το λαό του;

Γιατί στη ζοφερή αυτή περίπτωση, βλέπω κυβέρνηση ΧΑ, που δεν θα την έχει ψηφίσει μόλις 1 στους 3 Έλληνες, όπως αυτήν που έχουμε τώρα, αλλά πολλοί περισσότεροι.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Επομένως, τι ήταν το πιο συνετό, που λέει και ο νίκελ, να μην κυβερνήσει καθόλου το 36%, αλλά πάλι το 4% του ΠΑΣΟΚ (όπως στις προηγούμενες εκλογές) ή να κάνει αυτή τη συγκυβέρνηση;
Για να υπάρχουν και τα ποσοστά: στις εκλογές Ιουνίου του 2012, είχαμε
ΝΔ 29,66 %
ΠΑΣΟΚ 12,28 %

Σύνολο 41,94%

Στις εκλογές Ιανουαρίου 2015 έχουμε
ΣΥΡΙΖΑ 36,34 %
ΑΝΕΛ 4,75 %

Σύνολο 41,09%

Επομένως, οι δύο κυβερνήσεις έχουν σχεδόν τα ίδια ποσοστά στο σύνολό τους. Η προηγούμενη όμως ήταν χούντα και τέτοια. Αυτή εδώ φαντάζομαι ότι δεν είναι.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Για να υπάρχουν και τα ποσοστά: στις εκλογές Ιουνίου του 2012, είχαμε
ΝΔ 29,66 %
ΠΑΣΟΚ 12,28 %

Σύνολο 41,94%

Στις εκλογές Ιανουαρίου 2015 έχουμε
ΣΥΡΙΖΑ 36,34 %
ΑΝΕΛ 4,75 %

Σύνολο 41,09%

Επομένως, οι δύο κυβερνήσεις έχουν σχεδόν τα ίδια ποσοστά στο σύνολό τους. Η προηγούμενη όμως ήταν χούντα και τέτοια. Αυτή εδώ φαντάζομαι ότι δεν είναι.

Διαδικαστικά και για την ακρίβεια, Παλ Αύρα, η κυβέρνηση που αναφέρεις είναι η απελθούσα, δεύτερη κυβέρνηση Σαμαρά (του Ιουνίου 2013, η μετα-ερτική, ας πούμε). Η κυβέρνηση του Ιουνίου 2012, η τρικομματική είχε τα εξής εκλογικά ποσοστά:

ΝΔ 29,66 %
ΠΑΣΟΚ 12,28 %
Δημάρ 6,25%

Σύνολο 48,19%

Από την άλλη, διαδικαστικά πάντα, στις πρόσφατες εκλογές τα αντιμνημονιακά και αντιευρωπαϊκά κόμματα ξεπέρασαν χαλαρά το 50% (ναι, μετράω και τις ψήφους της ΧΑ, νομίζω ότι αυτό το θέμα έχει λήξει μετά την πρόσφατη διαδικασία εκλογής ΠτΔ). Αντίθετα, τα σαφώς τοποθετημένα φιλοευρωπαϊκά και φιλομνημονιακά κυμάνθηκαν περί το 40% (δεν ξέρω πού να κατατάξω ακριβώς το ΚιΔηΣΟ).
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν το έχω αναφέρει, αλλά οπωσδήποτε έχω θετική γνώμη για τη χτεσινή (και προχτεσινή) πολιτική ορκωμοσία.

Έχω επίσης θετική προσωπική γνώμη για πολλά από τα μέλη της νέας κυβέρνησης, αλλά θα προσπαθήσω να μην εντυπωσιαστώ από τα ονόματα ή τις καλές προθέσεις. Θα κριθούν όλοι από τον τρόπο που θα φέρουν στον τόπο ανακούφιση, σταθερότητα, διαφάνεια, αξιοκρατία, παραγωγικό κέφι.

Έγινε ήδη αναφορά στη μικρόψυχη συμπεριφορά του κ. Σαμαρά στην παράδοση του Μαξίμου. Ο τόπος χρειάζεται ηρεμία και, επειδή πολλές από τις αποφάσεις της νέας κυβέρνησης θα εκνευρίσουν διάφορους, θα προκαλέσει σύγχυση μια μικρόψυχη αντιπολιτευτική τακτική που θα τα θεωρεί όλα στραβά. Θα γίνει έτσι δύσκολο να καταλάβουμε ποια είναι τα σοβαρά λάθη και ποια απλά προβλήματα βηματισμού και προσαρμογής μιας κυβέρνησης άμαθης στα τερτίπια της κρατικής διοίκησης.
 

SBE

¥
Περί Ρωσσίας: πολύ βιαστική κίνηση και για ζήτημα επουσιώδες το οποίο θα πέρναγε στα ψιλά αν δεν γινόταν η σχετική ανακοίνωση.
Αν ο σκοπός της νέας κυβέρνησης είναι να ευθυγραμμιστεί με τον Πούτιν, μπορεί να το κάνει από αύριο- μεθαύριο, δε χρειαζόταν πριν καλά καλά καθίσει στην καρέκλα. Επιπλέον, τις αποφάσεις της ΕΕ τις παίρνουν οι εκπρόσωποι των χωρών, άρα και δικός μας εκπρόσωπος συμμετείχε στην απόφαση.

Τώρα, σε αυτό που λες Νίκελ περί μικρόψυχης αντιπολιτευτικής τακτικής που δεν θα ήθελες να δεις: γιατί, μέχρι τώρα η αντιπολιτευτική τακτική του νυν κυβερνώντος κόμματος ήταν μεγαλόψυχη, παρόλο που η χώρα πέρναγε εξαιρετικά δύσκολες στιγμές;
Συμφωνώ ότι κάποιος πρέπει να κάνει την αρχή σ'αυτή τη χώρα και να πει ότι τέρμα, δεν κάνουμε αντιπολίτευση για την αντιπολίτευση, κι οποιανού δε του αρέσει να κόψει το λαιμό του. Αλλά θα ήθελα πραγματικά να δω κάποια φορά αυτή η συναίνεση να ξεκινάει από τα αριστερά, όχι από τα δεξιά.
 
Επομένως, οι δύο κυβερνήσεις έχουν σχεδόν τα ίδια ποσοστά στο σύνολό τους. Η προηγούμενη όμως ήταν χούντα και τέτοια. Αυτή εδώ φαντάζομαι ότι δεν είναι.

Παλάβρα, νομίζω πως αυτές εδώ οι φράσεις σου αντιτίθενται στον σκοπό του νήματος και εκφράζουν με ειρωνεία μια εντελώς προσωπική γνώμη. Καταλαβαίνω την πικρία σου για το αποτέλεσμα των εκλογών, αλλά δεν νομίζω ότι άξιζα τέτοια απάντηση.

4 έχει τώρα, 12 είχε τότε το ΠΑΣΟΚ. Δεν παύει να ήταν ένα κόμμα που συν-κυβέρνησε με τόσο αυταρχισμό σαν να είχε το 49% του '81 (αν δεν τα λέω σωστά, βάλε μου πάλι τα ποσοστά). Το ίδιο ΔΕΝ πρέπει να κάνει ο Καμμένος τώρα. Δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν υπάρχουν αυτοδυναμίες πλέον, επομένως καλώς ή κακώς πρέπει να βρεις κάποιον να συμμαχήσεις. Μακάρι να ήταν πιο αρεστός ο εταίρος του ΣΥΡΙΖΑ ή πιο συμβατός, αν θέλετε, αλλά δεν υπήρχε απ' ό,τι φαίνεται.

Συμπερασματικά, αγαπητή Παλάβρα, μπορεί να μας χωρίζουν πολλά, αλλά ένα επίπεδο πολιτισμού μπορούμε να κρατήσουμε, αν θέλεις. ;)
 

nickel

Administrator
Staff member
Τώρα, σε αυτό που λες Νίκελ περί μικρόψυχης αντιπολιτευτικής τακτικής που δεν θα ήθελες να δεις: γιατί, μέχρι τώρα η αντιπολιτευτική τακτική του νυν κυβερνώντος κόμματος ήταν μεγαλόψυχη, παρόλο που η χώρα πέρναγε εξαιρετικά δύσκολες στιγμές;

Σιχάθηκα όσο τις χειρότερες αμαρτίες μου αυτό το είδος της τοξικής, καθολικής, αντιμνημονιακής αντιπολίτευσης και δεν το έκρυψα. Η καθολική αντίδραση σε κάθε μέτρο δεν βοήθησε να θετικοποιηθούν τα σωστά μέτρα των μνημονίων. Ταυτόχρονα η τότε αντιπολίτευση αναλάμβανε δεσμεύσεις τις οποίες ελπίζω να μην μπει στον πειρασμό να τηρήσει στο σύνολό τους. Η επιστροφή στο 2009 ή στο 2010 θα είναι επιστροφή σε χρονιές εξαιρετικά προβληματικές.

Ε, δεν θέλω να περάσουμε σε μια εικόνα ίδια αν και αντεστραμμένη. Από τα κόμματα του κέντρου τουλάχιστον θα ήθελα να δω καλύτερη ποιότητα αντιπολίτευσης. Οι ίδιοι θα είναι οι πρώτοι κερδισμένοι, εκτός από τη χώρα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Παλάβρα, νομίζω πως αυτές εδώ οι φράσεις σου αντιτίθενται στον σκοπό του νήματος και εκφράζουν με ειρωνεία μια εντελώς προσωπική γνώμη. Καταλαβαίνω την πικρία σου για το αποτέλεσμα των εκλογών, αλλά δεν νομίζω ότι άξιζα τέτοια απάντηση.

4 έχει τώρα, 12 είχε τότε το ΠΑΣΟΚ. Δεν παύει να ήταν ένα κόμμα που συν-κυβέρνησε με τόσο αυταρχισμό σαν να είχε το 49% του '81 (αν δεν τα λέω σωστά, βάλε μου πάλι τα ποσοστά). Το ίδιο ΔΕΝ πρέπει να κάνει ο Καμμένος τώρα. Δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν υπάρχουν αυτοδυναμίες πλέον, επομένως καλώς ή κακώς πρέπει να βρεις κάποιον να συμμαχήσεις. Μακάρι να ήταν πιο αρεστός ο εταίρος του ΣΥΡΙΖΑ ή πιο συμβατός, αν θέλετε, αλλά δεν υπήρχε απ' ό,τι φαίνεται.

Συμπερασματικά, αγαπητή Παλάβρα, μπορεί να μας χωρίζουν πολλά, αλλά ένα επίπεδο πολιτισμού μπορούμε να κρατήσουμε, αν θέλεις. ;)
Πολύ χαίρομαι, αγαπητέ Αζιμούθιε, που δεν συγκαταλέγεσαι σε όσους θεωρούσαν ότι η προηγούμενη κυβέρνηση ήταν χούντα. Επομένως δεν καταλαβαίνω γιατί παρεξηγήθηκες. Ελπίζω να μην είναι επειδή αμφισβητείς τη γενικώς διαδεδομένη χουντορητορεία για τη συγκυβέρνηση Σαμαρά-Βενιζέλου, με αποκορύφωση το ανιστόρητο «η χούντα δεν τελείωσε το '73».

Κατά τα λοιπά, δεν καταλαβαίνω πού την είδες την πικρία. Τα όσα γράφω παραπάνω ορμώνται κυρίως από το ότι βρέθηκα ξαφνικά να ζω σε μια χώρα όπου ένα κόμμα του 4% παίρνει αποφάσεις για το μέλλον μου χωρίς να με ρωτήσει κανείς.
 
Last edited:
Πολύ μου άρεσε η τοποθέτηση του Βαρουφάκη κατά την παραλαβή. Μένει να δούμε και την πράξη. Μου άρεσε και που βγήκαν τα κάγκελα από τη βουλή. Μου άρεσε και ο πολιτικός όρκος. Η συνεργασία με τους ΑΝΕΛ με πίκρανε, αλλά τη βάζω στην άκρη, για την ώρα. Περιμένω να δω.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ναι, ο πολιτικός όρκος είναι πολύ σημαντικό βήμα, κι εγώ χάρηκα που το είδα. Πολύ θετικό θα είναι και αυτό, αν γίνει:
Ιθαγένεια στη δεύτερη γενιά μεταναστών της Ελλάδας
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Τα όσα γράφω παραπάνω ορμώνται κυρίως από το ό,τι βρέθηκα ξαφνικά να ζω σε μια χώρα όπου ένα κόμμα του 4% παίρνει αποφάσεις για το μέλλον μου χωρίς να με ρωτήσει κανείς.

Πάντα διαδικαστικά, Παλάβρα, ρωτήθηκες (όπως όλος ο λαός) και απάντησες (όπως και όλος ο λαός) στις προχτεσινές εκλογές. Επίσης, άκουσες δημόσια και επίσημα ποιοι ήταν οι επιθυμητοί εταίροι τού --προεκλογικά (στις δημοσκοπήσεις) και μετεκλογικά (στις κάλπες)-- ισχυρότερου κόμματος και ποιοι οι απολύτως ανεπιθύμητοι. Άκουσες ότι αυτοί οι επιθυμητοί εταίροι είχαν δηλώσει προεκλογικά την απόλυτη άρνησή τους για συνεργασία, οπότε ήξερες ότι η συγκεκριμένη συνεργασία θα ήταν μονόδρομος (εφόσον έβγαινε αριθμητικά). Δεν έχει σημασία τι κατάλαβες και τι απάντησες εσύ ατομικά, σημασία έχει τι κατάλαβε και απάντησε η πλειοψηφία των ψηφοφόρων.

Διαδικαστικά, πάντα.
 
Last edited by a moderator:
Top