Ελλάδα 2015

Zazula

Administrator
Staff member
Μετά την επί διήμερο συστηματική Αγιογράφηση (και εντέλει Αγιοκατάταξη) του Πάνου Καμμένου από τους Συριζαίους στα κοινωνικά δίκτυα, φοβάμαι ότι τον είχα παρεξηγήσει τον άνθρωπο — μάλλον οι Καμέλ Ανέλ είναι ό,τι καλύτερο συνέβη ποτέ στον τόπο, κι η μόνη λογική και πατριωτική κίνηση των Ελλήνων είναι να τον κάνουν την επόμενη κυβέρνηση του τόπου.

Εντωμεταξύ σήμερα είναι η Ημέρα Μνήμης του Ολοκαυτώματος. Περιμένω ν' ακούσω σχετικές δηλώσεις από Ραχήλ Μακρή, καθώς κι απ' τον προαλειφόμενο ΥπΕΘΑ.
 

SBE

¥
Συμπτωματικά πριν δυο λεπτά μίλαγα με έναν οπαδό Σύριζα ο οποίος μου έλεγε τι μορφωμένος ο Καμμένος, τι σεβαλιέ ντε ξέρω γω τί είναι, τι έχει βγάλει τη Λεόντειο, τι έχει σπουδάσει στας Γαλλίας κλπ κλπ. Χαίρομαι που μου επιβεβαιώνεις την υποψία μου ότι αγιοκατατάχτηκε το τελευταίο 24ωρο, γιατί δε θυμόμουνα να είχα ακούσει αυτές τις λεπτομέρειες πιο πριν.
Εγώ το μόνο που ξέρω για τον Καμμένο είναι ότι πέρσι μια εποχή συνταξιδεύαμε Αθήνα και μου έκανε εντύπωση το περιποιημένο μαλλί, το μανικιούρ και το ωραίο κουστούμι- πριν καν δω ποιός ήταν. Γιατί σπάνια βλέπεις άντρες τόσο περιποιημένους. Υποθέτω ότι ο Καμμένος κι η Κουντουρά θα σώζουν ενδυματολογικά τη νέα κυβέρνηση.
 

SBE

¥
Δεν μπορείς να πεις όμως, έχει ένα μαλλί στη φωτογραφία...
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο Σύριζα δεν είχε την απαραίτητη πλειοψηφία για αυτοδύναμη κυβέρνηση και όλοι εμείς δεν θέλαμε και δεν μπορούσαμε να τρέχουμε πάλι σε εκλογές. Κρίθηκε πιο εύκολη αυτή τη στιγμή η συνεργασία με τους Ανέλ αφού με αυτούς φαίνεται να ομονοούν σε θέματα της άμεσης προτεραιότητας: περισσότερο επείγει η διαπραγμάτευση για τα οικονομικά από το νόμο για την ιθαγένεια των μεταναστών. Θα περιμένουμε να ακούσουμε αν οι «κόκκινες γραμμές» των Ανέλ θα έχουν εξοβελίσει εντελώς κάποια τέτοια ζητήματα από τις προγραμματικές δηλώσεις της κυβέρνησης. Δεν υπήρχε αυτή τη στιγμή περιθώριο συζήτησης με άλλες πολιτικές δυνάμεις με πρόγραμμα διαφορετικό από αυτό που ξέρουν και έχουν επεξεργαστεί οι νέοι υπουργοί. Άλλωστε, θεωρώ ότι θα έπρεπε να μείνει το Ποτάμι έξω από τέτοιες συνεργασίες: δεν αποκλείεται να είναι η καλύτερη αυριανή αντιπολίτευση. Επομένως, αυτή είναι η κυβέρνηση που θα έχουμε σήμερα και εγώ τουλάχιστον θα τους ευχηθώ δύναμη, φρόνηση και επιτυχία.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Την ίδια ώρα η ΝΔ θέλει να κάνει αγωγή στον Σύριζα, πιστεύοντας μια τρολιά τού Μούφανετ... Απ' τη μια η απρέπεια Σαμαρά με τη δραπέτευσή του απ' το Μαξίμου χωρίς να υποδεχθεί τον Τσίπρα, τώρα οι υστερίες από βλακεία — άντε να δούμε πού θα σταματήσει κι ετούτων η κατρακύλα...
 

Attachments

  • νδ_mufanet.jpg
    νδ_mufanet.jpg
    69.4 KB · Views: 269

Zazula

Administrator
Staff member
Ο Σύριζα δεν είχε την απαραίτητη πλειοψηφία για αυτοδύναμη κυβέρνηση και όλοι εμείς δεν θέλαμε και δεν μπορούσαμε να τρέχουμε πάλι σε εκλογές. Κρίθηκε πιο εύκολη αυτή τη στιγμή η συνεργασία με τους Ανέλ αφού με αυτούς φαίνεται να ομονοούν σε θέματα της άμεσης προτεραιότητας: περισσότερο επείγει η διαπραγμάτευση για τα οικονομικά από το νόμο για την ιθαγένεια των μεταναστών. Θα περιμένουμε να ακούσουμε αν οι «κόκκινες γραμμές» των Ανέλ θα έχουν εξοβελίσει εντελώς κάποια τέτοια ζητήματα από τις προγραμματικές δηλώσεις της κυβέρνησης. Δεν υπήρχε αυτή τη στιγμή περιθώριο συζήτησης με άλλες πολιτικές δυνάμεις με πρόγραμμα διαφορετικό από αυτό που ξέρουν και έχουν επεξεργαστεί οι νέοι υπουργοί. Άλλωστε, θεωρώ ότι θα έπρεπε να μείνει το Ποτάμι έξω από τέτοιες συνεργασίες: δεν αποκλείεται να είναι η καλύτερη αυριανή αντιπολίτευση.
Θ' αφήσεις χωρίς δουλειά τον Γαβριήλ Σακελλαρίδη, nickel! :p
O Σύριζα μπορούσε να ζητήσει ψήφο ανοχής με μονοκομματική κυβέρνηση.
Αλλά σίγουρα είναι πολύ καλύτερα έτσι, διότι δεν υπάρχει απολαυστικότερο πράγμα απ' το να διαβάζεις ριζοσπάστες αριστερούς να εμβαπτίζουν στο Σιλωάμ ακροδεξιούς, υποκλοπομανείς, συνωμοσιολόγους και γραφικούς.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
O Σύριζα μπορούσε να ζητήσει ψήφο ανοχής με μονοκομματική κυβέρνηση.
Διαδικαστικό, όχι πολιτικό σχόλιο::inno:

Συνταγματικά, δεν παίρνεις εντολή σχηματισμού κυβέρνησης αν δεν έχεις τη δεδηλωμένη (εκτός ίσως κατά τη λεγόμενη τέταρτη εντολή, τη διαβούλευση, οπότε η διαβεβαίωση ψήφου ανοχής δίνεται μπροστά στον ΠτΔ που κρίνει τις συνέπειες). Γι' αυτό έκανε και τη δημόσια δήλωση στήριξης ο Καμμένος.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δόκτωρ, εμένα με απασχολεί το πολιτικό: Απαγορεύεται να πάρεις ψήφο εμπιστοσύνης χωρίς να έχεις κάνει κυβέρνηση συνεργασίας; (Σόρι, κακώς χρησιμοποίησα τον όρο "ψήφος ανοχής" σε αυτή την πρίπτωση, "ψήφος στήριξης" είναι.)

Εμένα για «πρώτη φορά Αριστερά» θα μου φαινόταν πολύ πιο εύλογο και καθαρό να ξεκινούσε με αυτή την επιδίωξη· βάζοντας μέσα στην ομάδα διαπραγμάτευσης και εκπροσώπους άλλου/ων κόμματος/ων, αλλά με μονοκομματική κυβέρνηση.

ΥΓ Ή, τέλος πάντων, αντί να αγιοκατατάσσεται ο Καμμένος και οι συν αυτώ, ας ειπωθεί ανοιχτά ότι ναι μεν είναι ακροδεξιοί αλλά η τέχνη του εφικτού απαιτεί να συμπράξουμε μαζί τους. Όχι με τους έντιμους και πολύ καλούς και αξιόπιστους και λοιπές παπαρούνες που γράφονται. Με τους ακροδεξιούς. Αυτό ακριβώς, τίποτ' άλλο — που λέει κι ο Μάτσιος.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δόκτωρ, εμένα με απασχολεί το πολιτικό: Απαγορεύεται να πάρεις ψήφο εμπιστοσύνης χωρίς να έχεις κάνει κυβέρνηση συνεργασίας; (Σόρι, κακώς χρησιμοποίησα τον όρο "ψήφος ανοχής" σε αυτή την πρίπτωση, "ψήφος στήριξης" είναι.)
Ναι. Για να πάρεις εντολή σχηματισμού κυβέρνησης από τον ΠτΔ πρέπει να προσκομίσεις κάποια δήλωση στήριξης (ίσως, ενδεχομένως και ανοχής --δεν το γνωρίζω αυτό) που να δείχνει ότι θα περάσεις με επιτυχία από τη διαδικασία της ψήφου εμπιστοσύνης. Δεν μπορεί να διακοπούν οι διερευνητικές, να πάει ο εντολοδόχος στη Βουλή μετά από 15 μέρες και εκεί να μην πάρει ψήφο εμπιστοσύνης.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Τι πά' να πει «ναι» εδώ; Ότι απαγορεύεται μια μονοκομματική κυβέρνηση να λάβει ψήφο στήριξης (εμπιστοσύνης, ανοχής) κι από άλλα κόμματα; Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες, Δόκτωρ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ξανά. Για να πάρεις εντολή σχηματισμού κυβέρνησης εφόσον δεν διαθέτεις τη δεδηλωμένη χρειάζεσαι δήλωση στήριξης από τα κόμματα που θα υπερψηφίσουν ή θα δώσουν τη στήριξή τους δια της αποχής κατά τη διαδικασία ψήφου εμπιστοσύνης στη Βουλή.

Η σύνθεση της κυβέρνησης είναι απόλυτη αρμοδιότητα του εντολοδόχου. Έτερον εκάτερον,λοιπόν. Οι Ανεξάρτητοι Έλληνες δήλωσαν ότι στηρίζουν την πρωθυπουργία του αρχηγού του ισχυρότερου κόμματος. Η σύνθεση της κυβέρνησης προφανώς προέκυψε ύστερα από διαπραγματεύσεις.

Αργότερα, στη Βουλή, μπορεί να υπερψηφίσουν ή να δώσουν στήριξη δια της αποχής σε οποιαδήποτε κυβέρνηση (και μονοκομματική) και άλλα κόμματα. Δεν απαγορεύεται, προφανώς.

Edit: Κατάλαβα τώρα και πού είναι η ασάφεια στην αρχική μου απάντηση. Ως κυβέρνηση συνεργασίας εννοούσα κυβέρνηση με συνεργασία δύο και άνω κομμάτων, όχι με υποχρεωτικά μεικτή σύνθεση.
 

SBE

¥
Κι ενώ ήμουνα έτοιμη να πω του Νίκελ ότι κάπου τα είχα ξαναδιαβάσει αυτά, χτες νομίζω, τουλάχιστον έμαθα και κάτι που δεν ήξερα, ότι θα έχουμε κυβερνητικό εκπρόσωπο τον τυπο που δεν ξέρει απο social media- όχι πως αυτό στην Ελλάδα είναι μειονέκτημα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Edit: Κατάλαβα τώρα και πού είναι η ασάφεια στην αρχική μου απάντηση. Ως κυβέρνηση συνεργασίας εννοούσα κυβέρνηση με συνεργασία δύο και άνω κομμάτων, όχι με υποχρεωτικά μεικτή σύνθεση.
Νόμιζα ότι το τόσο τονισμένο "μονοκομματική" που επανέλαβε θα αρκούσε να δώσει το στίγμα της δικής μου ένστασης.

ΥΓ Για τα διαδικαστικά, αναγκαστικά τα έμαθα κι εγώ εδώ και κάποιες μέρες· το λάθος μου στο #27 ήταν ότι δεν ανέλυσα παραπάνω ότι εννοούσα κυβέρνηση Σύριζα (μόνο) με δηλωμένη στήριξη από τουλάχιστον άλλο ένα (και μη-ακροδεξιό) κόμμα. Ή, τέλος πάντων, νόμιζα ότι τα είχα γράψει αρκετά ξεκάθαρα (αλλά διαψεύστηκα).
 

Zazula

Administrator
Staff member
Συνήθως τέτοιες στηρίξεις δεν παρέχονται δωρεάν... :D
Αυτό δεν θα το μάθουμε ποτέ, διότι όταν τα συμφωνείς όλα μέσα σε μια ώρα, σημαίνει πως έχει προηγηθεί συνεννόηση για τη συγκεκριμένη επιλογή.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Είπα ότι δεν θέλω να συζητήσω πολιτικά, αλλά πες μου γιατί θεωρείς ασύμβατες λογικά τις επόμενες δύο προτάσεις:

Συνήθως τέτοιες στηρίξεις δεν παρέχονται δωρεάν.
και
Έχει προηγηθεί συνεννόηση για τη συγκεκριμένη επιλογή.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Είπα ότι δεν θέλω να συζητήσω πολιτικά, αλλά πες μου γιατί θεωρείς ασύμβατες λογικά τις επόμενες δύο προτάσεις:

Συνήθως τέτοιες στηρίξεις δεν παρέχονται δωρεάν.
και
Έχει προηγηθεί συνεννόηση για τη συγκεκριμένη επιλογή.
Κτγμ δεν είναι ασύμβατες λογικά (πώς θα μπορούσαν, άλλωστε!), αλλά ασύμβατες πολιτικά όταν το κόμμα που έχει τον κύριο ρόλο ανήκει στη ριζοσπαστική αριστερά και θέλει η διακυβέρνησή του να αποτελέσει πρότυπο «για πρώτη φορά Αριστερής» κυβέρνησης, και ο στηρίζων στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι ακροδεξιός (μεταξύ άλλων).
 
Top