Διασκεδάστε και μ' αυτό...

Zann

Member
Δεν έχει σημασία ποιος πολιτικός αρχηγός το είπε, και αναλαμβάνω την ευθύνη αν ξεστρατίσει η κουβέντα, αλλά δεν μπορώ να μη το μοιραστώ. Έκανα την απομαγνητοφώνηση από το βίντεο:

"They wanted and they want to make a paradigm, a bad paradigm for the other European people, to see what it will be happen if people are aggressive in the austerity measures".
 
Δεν έχει σημασία ποιος πολιτικός αρχηγός το είπε, και αναλαμβάνω την ευθύνη αν ξεστρατίσει η κουβέντα, αλλά δεν μπορώ να μη το μοιραστώ. Έκανα την απομαγνητοφώνηση από το βίντεο

Κι εγώ το είδα, είναι άπαιχτο. Ομολογώ πως όταν ξεκίνησε να μιλάει εντυπωσιάστηκα από τη βελτίωση των αγγλικών του, αλλά μετά βέβαια μοιραία άρχισε τα ωραία. Όμως θα έπρεπε να τον προστατεύουν οι οικείοι του, δεν θα έπρεπε να τον αφήνουν έτσι να μιλάει χωρίς κείμενο.
 
Κι εγώ το είδα, είναι άπαιχτο. Ομολογώ πως όταν ξεκίνησε να μιλάει εντυπωσιάστηκα από τη βελτίωση των αγγλικών του, αλλά μετά βέβαια μοιραία άρχισε τα ωραία. Όμως θα έπρεπε να τον προστατεύουν οι οκείοι του, δεν θα έπρεπε να τον αφήνουν έτσι να μιλάει χωρίς κείμενο.

Να μαντέψω... Τσίπρας;
 

SBE

¥
Αυτό το paradigm με μπέρδεψε γιατί δεν καταλάβαινα αν πρόκειται για ψευδόφιλο ή αν πρόκειται για πολύ υψηλό νόημα.
Τώρα σοβαρά πάντως, σε ποιό παράλληλο σύμπαν που δεν διδάσκονταν ξένες γλώσσες μεγάλωσε ο συγκεκριμένος; Υπάρχει άνθρωπος κάτω των 40 στην Ελλάδα που δεν έχει πάρει τουλάχιστον το λόουερ και δεν έχει κάνει αγγλικά στο σχολείο; Και που κουτσά στραβά, είτε μέσα από τη μουσική είτε μέσα από το Χόλιγουντ έχει εφαρμόσει τα αγγλικά του;
ΟΚ, να εξαιρέσω τα παιδιά από τα χωριά.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κι εγώ το είδα, είναι άπαιχτο. Ομολογώ πως όταν ξεκίνησε να μιλάει εντυπωσιάστηκα από τη βελτίωση των αγγλικών του, αλλά μετά βέβαια μοιραία άρχισε τα ωραία. Όμως θα έπρεπε να τον προστατεύουν οι οικείοι του, δεν θα έπρεπε να τον αφήνουν έτσι να μιλάει χωρίς κείμενο.
Κι εγώ έχω ακούσει τα πρώτα δέκα λεπτά περίπου, μέχρι εκεί που θέλει να πει για τη Ναόμι Κλάιν τού Shock Doctrine και λέει «Ναόμι Κάμπελ» (και συμφωνούν ο Ζίζεκ και ο παρουσιαστής). Τα αγγλικά του Τσίπρα είναι αρκετά καλά για την περίσταση: απλά πράγματα λέει σε κοινό που δεν έχει τα αγγλικά για πρώτη γλώσσα. Μια χαρά νομίζω ότι θα τον καταλάβανε και μόνο οι κακοπροαίρετοι θα ασχοληθούν με το επίπεδο των αγγλικών του (λες και δεν υπάρχουν πολιτικές τοποθετήσεις να συζητήσει κανείς). Αλλά παρεμβαίνω για ένα λόγο: για να θυμίσω ότι αιφνιδιάστηκε γιατί την ομιλία θα τη διάβαζε στα ελληνικά και θα υπήρχε ταυτόχρονη διερμηνεία. Δυστυχώς, πλάκωσε περισσότερος κόσμος απ' όσους περίμεναν, το σύστημα των ακουστικών δεν επαρκούσε, οπότε αναγκάστηκαν να κάνουν τη συζήτηση στα αγγλικά χωρίς διερμηνεία (που σημαίνει ότι οι Κροάτες που δεν καταλάβαιναν αρκετά αγγλικά, την είχαν βαμμένη).

Είμαι βέβαιος ότι μέχρι να γίνει πρωθυπουργός ο Τσίπρας, τα αγγλικά του θα έχουν ωριμάσει αρκετά, όπως και οι θέσεις του άλλωστε.
 
Είμαι βέβαιος ότι μέχρι να γίνει πρωθυπουργός ο Τσίπρας, τα αγγλικά του θα έχουν ωριμάσει αρκετά, όπως και οι θέσεις του άλλωστε.

Υπονοείς κάτι;
 

nickel

Administrator
Staff member
Μα νομίζω ότι είμαι σαφέστατος. Άλλωστε, τρεις υποθέσεις κάνω και μπορεί να πέσω έξω και στις τρεις.
 
Κοίτα, αν ήμουν κακός, θα έλεγα ότι η υπόθεσή σου είναι λογική· τα αγγλικά του Τσίπρα ποτέ δεν θα ωριμάσουν. Αλλά επειδή είμαι καλός άνθρωπος, θα πω ότι η υπόθεσή σου είναι αδύνατη. Ο Τσίπρας έχει την μεγαλύτερη ευκαιρία να γίνει πρωθυπουργός, τώρα. Αν ξεφουσκώσει η δημοτικότητά του, εκτιμώ ότι θα μάς χαιρετήσει. Μέσα στα 2 περίπου χρόνια που έχει το περιθώριο, δεν νομίζω ότι προλαβαίνουν τα αγγλικά του να φτάσουν στο επίπεδο "κατανοητό από χρήστη της αγγλικής".
 
Αλλά παρεμβαίνω για ένα λόγο: για να θυμίσω ότι αιφνιδιάστηκε γιατί την ομιλία θα τη διάβαζε στα ελληνικά και θα υπήρχε ταυτόχρονη διερμηνεία. Δυστυχώς, πλάκωσε περισσότερος κόσμος απ' όσους περίμεναν, το σύστημα των ακουστικών δεν επαρκούσε, οπότε αναγκάστηκαν να κάνουν τη συζήτηση στα αγγλικά χωρίς διερμηνεία (που σημαίνει ότι οι Κροάτες που δεν καταλάβαιναν αρκετά αγγλικά, την είχαν βαμμένη).

Ναι, γι' αυτό έγραψα ότι έπρεπε να τον είχαν προστατεύσει. Μόλις είπε ο παρουσιαστής ότι επειδή ήρθαν πολλοί τελικά θα μιλήσει στα αγγλικά είπα από μέσα μου ωχ! Τελικά τα πήγε πολύ καλύτερα απ' ό,τι φανταζόμουν. Απλά θεωρώ ότι η ομάδα που τον συνόδευε έπρεπε να είχε προετοιμαστεί για τέτοιο ενδεχόμενο και να του είχε ένα έτοιμο κείμενο στα αγγλικά, καλού κακού.
 

nickel

Administrator
Staff member
Helle, μια χαριτωμενιά είπα. Μην το πολιτικοποιείς, γιατί θα βρεθούμε όλοι στη χαβούζα ή στο πολιτικό.
 

Zann

Member
Helle, μια χαριτωμενιά είπα. Μην το πολιτικοποιείς, γιατί θα βρεθούμε όλοι στη χαβούζα ή στο πολιτικό.

Για να το γυρίσουμε στο γλωσσικό, προτιμώ να λέει ο Τσίπρας το παράδειγμα paradigm παρά να βλέπω μεταφρασμένο σε γραπτό λόγο το paradigm παράδειγμα.
 
Συγγνώμη, ξέχασα τα χαμογελάκια. Δεν ήθελα να πολιτικολογήσω. Μισό... :):):):):) (αναδρομικά χαμογελάκια).
 

daeman

Administrator
Staff member
Για να το γυρίσουμε στο γλωσσικό, προτιμώ να λέει ο Τσίπρας το παράδειγμα paradigm παρά να βλέπω μεταφρασμένο σε γραπτό λόγο το paradigm παράδειγμα.
Shifting to paradigm shift. :)
 
Βρε τι μαθαίνει κανείς διαβάζοντας το Βήμα!
Ο καπνιστός χαρακτήρας στα σκωτσέζικα ουίσκι προκύπτει από την τύρφη. Η τύρφη είναι ένας θάμνος που αφθονεί στη σκωτσέζικη γη, τόσο στα ηπειρωτικά όσο και στα νησιά της.
Όχι ρε! Δεν θα το κόψω το ουίσκι ό,τι κι αν λέτε!
 

daeman

Administrator
Staff member
Βρε τι μαθαίνει κανείς διαβάζοντας το Βήμα!
Το Βήμα said:
Ο καπνιστός χαρακτήρας στα σκωτσέζικα ουίσκι προκύπτει από την τύρφη. Η τύρφη είναι ένας θάμνος που αφθονεί στη σκωτσέζικη γη, τόσο στα ηπειρωτικά όσο και στα νησιά της.
Όχι ρε! Δεν θα το κόψω το ουίσκι ό,τι κι αν λέτε!


Προς Β. Ναι, και τυρφοσυλλέκτες ο Μαύρος Peat και οι Μουργόλυκοι (οι Λύκοι για τους παλιούς). :p

Αλλά ιδού η εξήγηση για τον καινοφανή θάμνο της τύρφης:
Στον μαγικό κόσμο των αποσταγμάτων πάντα υπάρχει ανάγκη για νέες ανακαλύψεις. Μία από τις μείζονες είναι να ανακαλύπτεις κάθε φορά τη συγκίνηση και την απόλαυση σε ένα από τα κλασικά spirit, πολλώ δε μάλλον σε ένα malt. ;)


Προς Θ. Ούτε αν σου πω ότι τα single malt είναι μαλτέζικα; Τα single μόνο· όταν δεσμευτούν προτιμούν τις Σκωτσέζες από τις Μαλτέζες. Και τα maltesers αμερικάνικα. Τα malteasers δαεμανικά.


Και λεξιπλάθει επίσης, επανειλημμένα, ατυχώς a posteriori (retroscopy):

Ισως αυτή η μυρωδιά του τζακιού που παραπέμπει σε παρελθόντες χειμώνες, το αναψοκοκκίνισμα του θυμικού μας λόγω συνθηκών, αλλά και η ρετροσκοπική διάθεση που όλους μας έχει πιάσει μάς κάνουν να στρεφόμαστε ξανά σε πράγματα λιγότερο εξεζητημένα, απαλλαγμένα από φανφάρες.
http://www.tovima.gr/vimamen/spirits/article/?aid=446892

Από την αναπόληση, στην κολονοσκόπηση. :scared: :rolleyes: :whistle:
 
Top