Δημοψήφισμα: Grexit ή Syriza exit;

Μέσα σε όλο αυτό εξακολουθώ να δουλεύω, επειδή υπάρχει δουλειά, κι αναρωτιέμαι αν θα πληρωθώ, σε τι θα πληρωθώ, τι θα απογίνουν τα λεφτουδάκια που κέρδισα με τον ιδρώτα του μυαλού μου τους προηγούμενους μήνες και τώρα κάθονται στην τράπεζα... Και στο αναμεταξύ μεταφράζω συνταγές για κεμπάπ, σκορδαλιά και ταραμοσαλάτα τη μισή μέρα και αλγόριθμους την υπόλοιπη και αναρωτιέμαι τι θα πω στο παιδί μου μεθαύριο όταν θα με ρωτήσει "κι εσύ μάνα τι έκανες λίγο πριν το δημοψήφισμα;"
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μπορείς και δουλεύεις; Χαρά στην ψυχραιμία και την ικανότητα της αυτοσυγκέντρωσής σου.

Εγώ πληρώθηκα επιτέλους λίγα λεφτά που μου χρωστούσαν από καιρό την προηγούμενη Παρασκευή. Με κατάθεση στον λογαριασμό μου, φυσικά, όπως κάθε ΕλΕπ μεταφραστής που συνεργάζεται με επιχειρήσεις που έχουν οργανωμένο λογιστήριο.

Το Σάββατο πήγα χαρούμενος και έξυπνος να κάνω ανάληψη με την κάρτα μου και διαπίστωσα ότι είχε λήξει εδώ και μήνες. Αποφάσισα λοιπόν να πάω πρωί πρωί τη Δευτέρα να ενεργοποιήσω την καινούργια... :)

Τη Δευτέρα.. ;)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
επί ενός εγγράφου που, πέρα από οτιδήποτε άλλο, είναι και ανύπαρκτο (προσπαθήστε να το βρείτε, δεν θα τα καταφέρετε).
Το έγγραφο έχει ζητηθεί από δικηγορικούς συλλόγους που προσπαθούν εδώ και μέρες να το βρουν και δεν υπάρχει πουθενά.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Από οικονομική άποψη, πιστεύω ότι η Ελλάδα τελικά θα πάει πολύ καλύτερα αν βρεθεί εκτός της ευρωζώνης και χωρίς το βάρος του χρέους - και με το δικό της νόμισμα.
Η επανεκκίνηση θα είναι προφανώς επώδυνη, αρχικά - αλλά οι μεταποιητικές βιομηχανίες, ο τουρισμός και η ναυτιλία - όλοι αυτοί οι τομείς θα έχουν επιτέλους περισσότερες πιθανότητες να ανθίσουν (με το δικό της πιο ανταγωνιστικό νόμισμα).
Αγαπητέ Πόντιε,

με όλη τη συμπάθεια και το σεβασμό που σου έχω, δυο λόγια: το «προφανώς επώδυνη» είναι αλβανοποίηση της χώρας μας, και μάλιστα αλβανοποίηση περιόδου Ενβέρ Χότζα. Εσύ ζεις στην Αυστραλία και δεν κινδυνεύεις ούτε εσύ, ούτε η οικογένειά σου. Επομένως, και επειδή αυτές τις μέρες η κατάσταση στην Ελλάδα δεν είναι καλή, μην προτείνεις εκ του μακρόθεν λύσεις που δεν θα υποστείς εσύ στο πετσί σου. Ήδη δεν γίνονται εισαγωγές πρώτων υλών διότι όλοι οι προμηθευτές ζητούν προεξόφληση. Όταν θα περάσει αυτό και στα σουπερμάρκετ, εσύ θα διαβάζεις τι γράφουμε εδώ και δεν θα καταλαβαίνεις τι σημαίνει να μην ξέρεις αν θα μπορείς να προμηθευτείς τα απαραίτητα για το παιδί σου.

Σε θερμοπαρακαλώ, λοιπόν, σκέψου πριν γράψεις μια λύση αν θα την πρότεινες αν αυτή θα αφορούσε την Αυστραλία.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Και μιας και το ανέφερα:

Εμείς αγριόχορτα θα φάμε...



«Εμείς αγριόχορτα θα φάμε και τον σοσιαλισμό δεν θα τον προδώσουμε, την Αλβανία δεν την ξεπουλάμε!»
Enver Hoxha, Κεντρική Πλατεία των Τιράνων, 1963

ΥΓ. Και πράγματι αγριόχορτα καταλήξαμε να φάμε. Όχι ο Ενβέρ Χ., αλλά εμείς που δεν είχαμε γεννηθεί ακόμα και εκείνοι που ζητωκραύγαζαν από κάτω. Φυσικά ούτε σοσιαλισμός δεν υπήρχε στο τέλος, ούτε Αλβανία…

http://gazikapllani.blogspot.gr/2012/02/blog-post_10.html
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και αυτό για τον φίλο μας τον Χρήστο:

Τετάρτη, 8 Ιουλίου: Αρμαγεδδών για τράπεζες, καταθέσεις (Νίκος Καλλίτσης, Καθημερινή)

Έγραφα χτες («Θα ξανανοίξουν οι τράπεζες;») ότι πρέπει να υπάρξει συμφωνία με τους εταίρους, για να μας δοθεί η δυνατότητα να παραμείνουμε σε πρόγραμμα και μετά την Τετάρτη 1.7. 2015, ώστε η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα να διατηρήσει τη δυνατότητα να δίνει στις ελληνικές τράπεζες νέα ρευστότητα. Διότι, διαφορετικά, από την ερχόμενη εβδομάδα (πιθανολογείται βάσιμα, από την προσεχή Δευτέρα…) οι ελληνικές τράπεζες δεν θα έχουν λεφτά, θα έχουν στεγνώσει. Δεν θα μπορούν να δώσουν ούτε 60 ούτε 50 ούτε 10 ευρώ, διότι, απλά, δεν θα έχουν.

Οι τράπεζες δεν θα ανοίξουν την επόμενη εβδομάδα.

Θα παραμείνουν κλειστές όχι μόνο επί 5 εργάσιμες ημέρες όπως ανακοινώθηκε, μέχρι την επόμενη Τρίτη, αλλά επ’ αόριστον. Ούτε τα ATMs θα δίνουν λίγα, έστω, ευρώ. Τότε θα γίνει κατανοητό ότι τα όσα δραματικά συμβαίνουν αυτές τις ημέρες δεν θα είναι παρά μόνο το πρελούδιο, η εισαγωγή σε μια δραστικά περισσότερο οδυνηρή περιπέτεια, με βαθύτερη ύφεση και όσα τη συνοδεύσουν σε επίπεδο δημοκρατικών θεσμών και άλλων περιπετειών. Πρώτο βήμα σε αυτήν την περιπέτεια, θα είναι η διάλυση του τραπεζικού συστήματος. Η κατάρρευση των τραπεζών με πάταγο.

Άνευ συμφωνίας, οι τράπεζες δεν θα μείνουν απλώς κλειστές.

Θα καταρρεύσουν. Γιατί και πως;

Η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα διαχειρίζεται μια περιουσία που ανήκει σε όλες τις ευρωπαϊκές κεντρικές τράπεζες, σε τελευταία ανάλυση ανήκει στους φορολογούμενους ευρωπαίους πολίτες. Ο κ. Ντράγκι και το ΔΣ της ΕΚΤ παίρνουν αποφάσεις εντός πλαισίου κανόνων που τους έχουν προσδιορίσει οι αντιπροσωπευτικοί ευρωπαϊκοί θεσμοί. Δεν είναι πολιτικά όργανα. Διαχειρίζονται δημόσιο πλούτο. Αν παραβιάσουν τους κανόνες και προκληθεί βλάβη στο δημόσιο συμφέρον, δεν έχουν απλώς «πολιτικές» ευθύνες. Έχουν αστικές ευθύνες. Για τις οποίες απολογούνται στη Δικαιοσύνη, κρίνονται από αυτήν και πληρώνουν με στέρηση της προσωπικής ελευθερίας ή με την περιουσία τους.

Σ της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας δεν θα λάβει δραματικές αποφάσεις για τις ελληνικές τράπεζες. Θα τις λάβει σε μία εβδομάδα, αφού θα έχει διεξαχθεί το δημοψήφισμα.

Στην επόμενη συνεδρίασή του, την Τετάρτη 8 Ιουλίου, το ΔΣ της ΕΚΤ, στο πλαίσιο των κανόνων που οφείλει να σέβεται, θα λάβει αποφάσεις για την Ελλάδα και τις ελληνικές τράπεζες.
Εφόσον:

1. Δεν έχουμε πληρώσει ή δεν έχουμε ανακοινώσει ότι θα πληρώσουμε εντός των επόμενων λίγων 24ώρων τη δόση 1,6 δισ. ευρώ στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο,

2. Δεν έχουμε συμφωνήσει και η χώρα δεν βρίσκεται σε πρόγραμμα,

3. Μετά τη χτεσινή, νέα υποβάθμιση των ελληνικών τραπεζών από τους διεθνείς οίκους αξιολόγησης.

4. Τέλος, αν στο δημοψήφισμα έχει υπερισχύσει το «όχι» στη συμμετοχή της χώρας μας στην Ευρωζώνη.

Εφόσον, λοιπόν, υπάρχουν αυτές οι τέσσερις προϋποθέσεις, το ΔΣ της ΕΚΤ δεν θα μπορεί να παραμείνει αδρανές. Θα είναι υποχρεωμένο να κινηθεί στην κατεύθυνση του «κουρέματος» της αξίας των ενεχύρων (collaterals) που έχουν δώσει οι ελληνικές τράπεζες ως εγγύηση για την ρευστότητα που έχουν δανειστεί. Το «κούρεμα» των εγγυήσεων συνεπάγεται ότι οι τράπεζες θα πρέπει να δώσουν πρόσθετες εγγυήσεις για την ρευστότητα που ήδη έχουν πάρει ή να επιστρέψουν (αν όχι όλη καταρχήν, πάντως…) ένα μέρος της ρευστότητας που είχαν πάρει από την ΕΚΤ.

Επειδή:

1. οι εγγυήσεις που μπορούν να δώσουν οι ελληνικές τράπεζες αξιολογούνται ως «σκουπίδια» και ισχύουν (κατ’ εξαίρεση, κατά παράβαση των γενικών κανόνων) μόνο εφόσον η χώρα μας είναι σε πρόγραμμα, κι επειδή
2. οι τράπεζες δεν διαθέτουν ρευστότητα για να την επιστρέψουν, υποχρεωτικά θα κηρύξουν πτώχευση. Μέσα σε λίγες ώρες, οι ελληνικές τράπεζες θα πτωχεύσουν -τέλος.

Αν δεν γίνει συμφωνία και αν, επιπλέον, από το δημοψήφισμα δεν προκύψει ένα ισχυρό «ναι» για την Ελλάδα στην Ευρώπη, σε μία εβδομάδα, την επόμενη Τετάρτη 8 Ιουλίου 2015, θα ξεσπάσει ο Αρμαγεδδών.
Αυτή είναι η αλήθεια. Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να την κρύβει και να κρύβεται.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Η Αθήνα γεμίζει αφίσες που γράφουν Όχι. Όσοι έχουν την αντίθετη άποψη ψάχνουν ακόμη να καταλάβουν τι συμβαίνει και για ποιο πράγμα ψηφίζουμε, αφού καμία πρόταση δεν υπάρχει πια και είμαστε ήδη έξω από τα μνημόνια (άσχετο αν κάναμε ήδη αίτηση για καινούργιο μνημόνιο).

Περιμένω τους δημοκράτες φίλους και μέλη της Λεξιλογίας να μου εξηγήσουν περί του δημοκρατικού δικαιώματος του λαού να συμφωνεί με ό,τι του προτείνει η εθνική κυβέρνησις για να δω κάτι που θέλω.

Κανείς αληθινός δημοκράτης δεν μπορεί να επιτρέψει αυτό που γίνεται. Έχουμε ακόμη την ψήφο μας. Ακόμη και στην καλύτερη περίπτωση, δεν θα την έχουμε για άλλα 3,5 χρόνια. Δεν κοιτάμε την ιδεολογία μας. Εδώ κινδυνεύει ξεκάθαρα η δημοκρατία.
 

pontios

Well-known member
Αγαπητέ Πόντιε,

με όλη τη συμπάθεια και το σεβασμό που σου έχω, δυο λόγια: το «προφανώς επώδυνη» είναι αλβανοποίηση της χώρας μας, και μάλιστα αλβανοποίηση περιόδου Ενβέρ Χότζα. Εσύ ζεις στην Αυστραλία και δεν κινδυνεύεις ούτε εσύ, ούτε η οικογένειά σου. Επομένως, και επειδή αυτές τις μέρες η κατάσταση στην Ελλάδα δεν είναι καλή, μην προτείνεις εκ του μακρόθεν λύσεις που δεν θα υποστείς εσύ στο πετσί σου. Ήδη δεν γίνονται εισαγωγές πρώτων υλών διότι όλοι οι προμηθευτές ζητούν προεξόφληση. Όταν θα περάσει αυτό και στα σουπερμάρκετ, εσύ θα διαβάζεις τι γράφουμε εδώ και δεν θα καταλαβαίνεις τι σημαίνει να μην ξέρεις αν θα μπορείς να προμηθευτείς τα απαραίτητα για το παιδί σου.

Σε θερμοπαρακαλώ, λοιπόν, σκέψου πριν γράψεις μια λύση αν θα την πρότεινες αν αυτή θα αφορούσε την Αυστραλία.


Επίσης με όλη μου τη συμπάθεια να ξέρεις ένα πράγμα - οι γονείς έχουν ζήσει τις χειρότερες εποχές στην Ελλάδα - τα πέτρινα χρόνια - και φάγανε αυτά τα αγριόχορτα που ανέφερες παρακάτω #185. Επέστρεψαν πριν μερικά χρόνια στα γεράματα τους στην Αυστραλία, για να βρίσκονται κοντά μας - τόσο πολύ αγαπούν την Ελλάδα. Δεν ήθελαν να την αφήσουν.
Μπορεί να μην είχα την τύχη να μεγαλώσω στην Ελλάδα - ήρθα 5 χρονών στην Αυστραλία, άλλα η Ελλάδα βρίσκεται μέσα μου, και νομίζω πολύ εύκολα λες αυτά που λες.
Ο πατέρας μου έχει διηγηθεί κάτι ιστορίες που με κάνουν να ανατριχιάσω μόνο που τις σκέφτομαι.
Έχω θείους, θείες και ξαδέρφια στην Ελλάδα.
Λυπάμαι που σκέφτεσαι έτσι.
I tried not to get involved in this political discussion - now I will definitely keep out of it - and I thank you for making it crystal clear to me that my views are not welcome.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Επαναλαμβάνω, για να μην παρεξηγηθώ, ότι δεν είχα σκοπό να σε προσβάλω.
 

pontios

Well-known member
Επαναλαμβάνω, για να μην παρεξηγηθώ, ότι δεν είχα σκοπό να σε προσβάλω.

Δεν με πρόσβαλες - μου άνοιξες τα μάτια και μου έκλεισες το στόμα. ;)

Αλλά θέλω να μου εξηγήσεις - τι ακριβώς εννοούσες με "αλβανοποίηση της χώρας μας" - ήταν κομπλιμέντο; - γιατί δεν το κατάλαβα;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
I tried not to get involved in this political discussion - now I will definitely keep out of it - and I thank you for making it crystal clear to me that my views are not welcome.

Αφού οι γονείς σου έφυγαν στα πέτρινα χρόνια, θα πρέπει να καταλάβεις ότι η Ελλάδα κινδυνεύει σήμερα να βυθιστεί ακριβώς ξανά σε πέτρινα χρόνια. Η Ελλάδα καλείται να διχαστεί πάνω σε κάτι ανύπαρκτο χωρίς κανείς να εξηγεί πού οδηγεί αυτό το ανύπαρκτο. Για την Ελλάδα δεν υπάρχει δρόμος έξω από την ΕΕ -- εκεί οδηγεί όμως νομοτελειακά το Όχι. Ήδη οι Τούρκοι μας πρόσφεραν χτες χέρι βοήθειας και συνεργασίας, αρκεί να κλείσουμε τις εκκρεμότητές μας στο Αιγαίο.

Your views are welcome, as are all views of our members, but please, I hope you will agree that they are not above criticism. Please try to be informed and add your ideas, but try to elaborate on the specific conditions, in this field.

Many politicians and Nobel laureates have told us that "after some time" things will get better, but no one has provided a cohesive plan how to do that. No one has any idea how short this "short time" will be.

Θα χρειαστούν χρόνια για να εξισορροπηθεί η οικονομική καταστροφή που συντελείται αυτή την εβδομάδα. Χρόνια.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αλλά θέλω να μου εξηγήσεις - τι ακριβώς εννοούσες με "αλβανοποίηση της χώρας μας".
Όπως έγραψα και πιο πάνω, η Ελλάδα θα γίνει σαν την Αλβανία του '70. Και μη θυμώνεις, σε παρακαλώ. Προσπαθώ απλώς να σου εξηγήσω ότι εσύ ζεις στην ασφάλεια μιας ανεπτυγμένης χώρας, ενώ εμείς ζούμε σε απόλυτη ανασφάλεια. Δεν ξέρουμε αν τη Δευτέρα θα είναι ανοιχτά τα σουπερμάρκετ, αν θα έχουμε φάρμακα, βενζίνη. Οπότε, μπες στη θέση μας: πώς θα σου φαινόταν να βρίσκεσαι σε αυτή τη θέση και να σου λέει κάποιος που δεν επηρεάζεται άμεσα «θα είναι δύσκολα στην αρχή»;

Επίσης, δεν υπονοούσα με κανέναν τρόπο ότι θέλω να σταματήσεις να γράφεις.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Tsipras prepared to accept all bailout conditions (Πηγή: http://www.ft.com/intl/fastft/353421)

(An hour ago)

Alexis Tsipras will accept all his bailout creditors' conditions that were on the table this weekend with only a handful of minor changes, according to a letter the Greek prime minister sent late Tuesday night and obtained by the Financial Times.

The two-page letter, sent to the heads of the European Commission, International Monetary Fund and European Central Bank, elaborates on Tuesday's surprise request for an extension of Greece's now-expired bailout and for a new, third €29.1bn rescue, writes Peter Spiegel.

Although the bailout's expiry at midnight Tuesday night means the extension is no longer on the table, Mr Tsipras' new letter could serve as the basis of a new bailout in the coming days.

Mr Tsipras' letter says Athens will accept all the reforms of his country's value-added tax system with one change: a special 30 per cent discount for Greek islands, many of which are in remote and difficult-to-supply regions, be maintained.

On the contentious issue of pension reform, Mr Tsipras requests that changes to move the retirement age to 67 by 2022 begin in October, rather than immediately. He also requests that a special "solidarity grant" awarded to poorer pensioners, which he agrees to phase out by December 2019, be phased out more slowly than creditors request.

"The Hellenic Republic is prepared to accept this staff-level agreement subject to the following amendments, additions or clarifications, as part of an extension of the expiring [bailout] program and the new [third] loan agreement for which a request was submitted today, Tuesday June 30th 2015," Mr Tsipras wrote. He added:

As you will note, our amendments are concrete and they fully respect the robustness and credibility of the design of the overall program.

Eurozone finance ministers are due to discuss Mr Tsipras' new proposal in a conference call at 5:30pm, Brussels time
 

pontios

Well-known member
Όπως έγραψα και πιο πάνω, η Ελλάδα θα γίνει σαν την Αλβανία του '70. Και μη θυμώνεις, σε παρακαλώ. Προσπαθώ απλώς να σου εξηγήσω ότι εσύ ζεις στην ασφάλεια μιας ανεπτυγμένης χώρας, ενώ εμείς ζούμε σε απόλυτη ανασφάλεια. Δεν ξέρουμε αν τη Δευτέρα θα είναι ανοιχτά τα σουπερμάρκετ, αν θα έχουμε φάρμακα, βενζίνη. Οπότε, μπες στη θέση μας: πώς θα σου φαινόταν να βρίσκεσαι σε αυτή τη θέση και να σου λέει κάποιος που δεν επηρεάζεται άμεσα «θα είναι δύσκολα στην αρχή»;

Επίσης, δεν υπονοούσα με κανέναν τρόπο ότι θέλω να σταματήσεις να γράφεις.

My last political post!
I'll keep posting on other threads - you're not getting rid of me that easily.

I said if worse comes to worst. I'm not advocating a Grexit.

Anyway, the last 5 years have been "pain with no gain". What about this pain?
Getting deeper in debt to pay debts is not the way out - especially with an economy that's not growing.

So I'm hoping for a haircut - a substantial one this time. That's the only way to get on top of the debt.
A resounding "no" vote would make the EU stand up and take notice (assuming the referendum goes ahead).
Syriza is hoping for some concessions from the EU - and the voters should be backing them all the way.

Anyway, enough said.
That's just my opinion - and it's easy for me to say. :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Anyway, the last 5 years have been "pain with no gain".
Getting deeper in debt to pay debts is not the way out - especially with an economy that's not growing.[...]
Anyway, enough said.

ΟΚ, but you are not right and you will please excuse me for trying to set thing straight. :)

With big, enormously big pain we managed to have near zero primary deficit (from 36 bil euros five years ago). This huge amount, together with the uneven distribution of the pain is the main reason for many people's just frustration.

Also, the economy was starting to grow and a good summer for tourism was forecasted. I heard on radio some hours ago that yesterday only 20 passengers travelled from Piraeus to the Cyclades...
 

pontios

Well-known member
ΟΚ, but you are not right and you will please excuse me for trying to set thing straight. :)

With big, enormously big pain we managed to have near zero primary deficit (from 36 bil euros five years ago). This huge amount, together with the uneven distribution of the pain is the main reason for many people's just frustration.

Also, the economy was starting to grow and a good summer for tourism was forecasted. I heard on radio some hours ago that yesterday only 20 passengers travelled from Piraeus to the Cyclades...


But the economy has shrunk over the last 5 years ... so the debt to GDP would now be larger?
Primary deficit is before interest, of course. We should be looking at the fiscal deficit, which takes interest into account - that's why the overall debt is rising!

Ας το αφήσουμε!
Καλή συνέχεια.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Primary deficit is before interest, of course.

Of course. Greek economy is still a deficit economy, but no primary deficit means no newly created debt.

...the debt to GDP would now be larger

Of course the debt to GDP is larger, but

(1) It can shrink also by a GDP expansion.
(2) It's irrelevant anyway, because we don't/can't borrow from the markets anyway.

There are some other points of importance, and I will mention them, even with the risk of becoming too technical:

Sovereign debt is sometimes paid back after many decades; more important for our current state of financial affairs is not the amount of debt or its percentage to GDP (useful indicators in normal situations, of course) but the funding of our annual repay rates. These are very low until 2022 (all these data are available from Γενικό Λογιστήριο του Κράτους) and we could manage it easily enough even with a small rise in GDP. From 2002 on, there are some dates with big repaying problems ("spikes" in the diagrams) and the European side have already hinted and agreed that they will find a way to smoothen these spikes, provided we do not create new debt. Pres. Juncker proposed in his package the start of relevant talks in autumn.
 
Top