Δημοψήφισμα: Grexit ή Syriza exit;

Εντάξει, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά τι θα συμβεί. Μπορεί να έχουμε την πορεία της Αργεντινής, μπορεί να μην τα πάμε τόσο καλά. Βασικά δεν εμπιστεύομαι ότι ο ΣΥΡΙΖΑ μπορεί να διαχειριστεί την κατάσταση τόσο καλά όσο οι Αργεντίνοι. Ίσως μάς σώσει το πετρέλαιο, που είναι το κύριο εξαγωγικό προϊόν μας.

Η ιδέα της πίεσης του ενός χρόνου προέρχεται από την περίπτωση της Αργεντινής, που ναι μεν έγινε ψιλοπανικός τον πρώτο χρόνο αλλά μετά όλοι οι οικονομικοί δείκτες πήραν τα πάνω τους, η ανεργία άρχισε να πέφτει, κτλ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν ξέρω αν έχει ερωτηθεί και αν έχει απαντηθεί:

Γιατί πρώτα αποχώρησε η κυβέρνηση από τις διαπραγματεύσεις για να προχωρήσει σε δημοψήφισμα και ύστερα ζήτησε την παράταση (που δεν του δόθηκε);
 
Για να μπορεί, όσο οδεύουμε προς ένα δημοψήφισμα-παρωδία με ένα θολό και παραπειστικό ερώτημα, να πετά την μπάλα στην κερκίδα κατηγορώντας τους μοχθηρούς ξένους ότι μέσα στην εκδικητική μανία τους αρνούνται κάτι τόσο μικρό όσο μια παράταση λίγων ημέρων (κι εδώ ψέματα, βέβαια, καθώς ο Βαρουφάκης δεν ζήτησε παράταση λίγων ημερών αλλά ενός ολόκληρου μήνα).
 

nickel

Administrator
Staff member
:)

Προφανώς με ενδιαφέρει η επίσημη εξήγηση, αν δόθηκε ποτέ. Υποθέτω ότι μια ανεπίσημη επίσημη εξήγηση θα ήταν «Γιατί δεν θα μας την έδιναν».

Διάβασα και άκουσα ότι, σύμφωνα με τον Πάνο Σκουρλέτη, «Το δημοψήφισμα είναι μια διαπραγμάτευση με άλλα μέσα». Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι καλό να ξεκινάς διαπραγμάτευση με άλλα μέσα όταν ο άλλος μπορεί να χρησιμοποιήσει μέσα όπως το πλήρες στράγγισμα των ρευστών σου ή και την ανεξέλεγκτη χρεοκοπία σου. Γι' αυτό το είδος της διαπραγμάτευσης έγραψε και ο Χρήστος Χωμενίδης:

http://www.tanea.gr/opinions/all-opinions/article/5252848/pathse-kata-lathos-th-skandalh/
http://infognomonpolitics.blogspot.gr/2015/06/blog-post_590.html?showComment=1435578970377
 
Δεν ξέρω αν έχει ερωτηθεί και αν έχει απαντηθεί:

Γιατί πρώτα αποχώρησε η κυβέρνηση από τις διαπραγματεύσεις για να προχωρήσει σε δημοψήφισμα και ύστερα ζήτησε την παράταση (που δεν του δόθηκε);

Αν λειτουργούσε η δημοκρατία στην Ευρώπη θα είχαμε διαφάνεια, οι διαπραγματεύσεις δεν θα ήταν υπόγειες και δεν θα χρειαζόταν να κάνεις αυτήν την ερώτηση.

Δεν λέω ότι το δημοψήφισμα είναι με τον τρόπο που γίνεται το απαύγασμα της δημοκρατικής διαδικασίας, αλλά τουλάχιστον φέρει τον λαό προ των ευθυνών του, για πρώτη φορά. Καιρός είναι όλοι όσοι εκφράζουν άποψη για τα οικονομικά τεκταινόμενα να αποδείξουν ότι ξέρουν τι λένε όταν σχολιάζουν.
 

SBE

¥
Εντάξει, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά τι θα συμβεί. Μπορεί να έχουμε την πορεία της Αργεντινής, μπορεί να μην τα πάμε τόσο καλά. Βασικά δεν εμπιστεύομαι ότι ο ΣΥΡΙΖΑ μπορεί να διαχειριστεί την κατάσταση τόσο καλά όσο οι Αργεντίνοι. Ίσως μάς σώσει το πετρέλαιο, που είναι το κύριο εξαγωγικό προϊόν μας.

Η ιδέα της πίεσης του ενός χρόνου προέρχεται από την περίπτωση της Αργεντινής, που ναι μεν έγινε ψιλοπανικός τον πρώτο χρόνο αλλά μετά όλοι οι οικονομικοί δείκτες πήραν τα πάνω τους, η ανεργία άρχισε να πέφτει, κτλ.

Ας μην αρχίσουμε πάλι την περιπτωση της Αργεντινής. Έχει αναλυθεί κι τελευταία λεπτομέρεια τόσα χρόνια.
Αμαν πια Έλλη, άσε τις επαναλήψεις.
 

SBE

¥
Αν λειτουργούσε η δημοκρατία στην Ευρώπη θα είχαμε διαφάνεια, οι διαπραγματεύσεις δεν θα ήταν υπόγειες και δεν θα χρειαζόταν να κάνεις αυτήν την ερώτηση.

Εγώ αντιθέτως πιστεύω ότι οι διαπραγματεύσεις είχαν υπερβολική διαφάνεια, που δεν άφηνε κανένα περιθώριο για να φτιάξει η Ελλάδα μπλοκ συμπαθούντων και να ασκήσει πίεση.
 
Ονειρεύομαι ένα πολιτικό σύστημα που τα Eurogroup θα διεξάγονται συνοδεία live streaming.
 

SBE

¥
Κι εγώ ονειρεύομαι δημοψηφίσματα μέσω του τηλεκοντρόλ μας, ακαριαία δημοκρατία.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πώς μπορεί το μια τράπεζα να σου δώσει μόνο 50 ευρώ αντί για τα 60 που δικαιούσαι θεωρητικά να σηκώσεις; Μα γεμίζοντας το μηχάνημα μόνο με 50άρικα. Το έκανε η Alpha Bank — της γειτονιάς μου, δεν ξέρω τι ισχύει για άλλα υποκαταστήματα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και αλλού συμβαίνει. Δεν υπάρχει απεριόριστος αριθμός από εικοσάρικα...
 
Αν ακούσω τη λέξη αξιοπρέπεια άλλη μια φορά θα ξεράσω. Πόση μλ@#&%ια ν' αντέξει ο άνθρωπος, θε μου!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όπως έχω επισημάνει και στο ΦΒ, ο Σύριζα κατάφερε να κάνει τη λέξη "αξιοπρέπεια" συνώνυμη με την απύθμενη βλακεία και ελληναράδικη μισαλλοδοξία. Είμαι σίγουρη ότι θα δούμε πολλά νούμερα επιθεώρησης όπου θα σατιρίζονται καταστάσεις με τη λέξη "αξιοπρέπεια" και το κοινό θα ξεσπάει σε ασυγκράτητα γέλια.
 
Πέραν από την ουσία της υπόθεσης, με εκνευρίζει απίστευτα η ποιότητα του λόγου. Και τα πατριωτικά ξεσπάσματα των εκπροσώπων της κυβέρνησης δεν τα αντέχω. Υπάρχουν καλύτερα επιχειρήματα και σαφώς καλύτερο επίπεδο! Όπως επίσης έπαθα πλάκα ακούγοντας πριν λίγο τον δημοσιογράφο της ΕΡΤ που φιλοξενεί τη Βαλαβάνη να μιλά για συνειδητοποιημένη ταξική πάλη (κάτι τέτοιο, δεν συγκράτησα ακριβώς). Όχι ρε παιδιά! Δημόσια τηλεόραση είσαστε, δεν είσαστε παράρτημα της Αυγής! Με εκνευρίζει πώς αλλάζει ο λόγος ανάλογα με τους αποπάνω... Γενικά, μια απογοήτευση...
 
Η δική μου εντύπωση είναι ότι ο κόσμος μάλλον θα ψηφίσει με βάση το συναίσθημα. Το έχω ήδη ακούσει πολλές φορές ότι η λογική τους τούς λέει να ψηφίσουν Ναι και το συναίσθημα Όχι (κι αυτό από άτομα που ψήφιζαν πάντα δεξιά, που ψήφισαν ΝΔ φέτος). Χθες μιλούσα με την νονά μου, που είναι ΝΔ (όλοι στο χωριό είναι) και σιχαίνεται τον ΣΥΡΙΖΑ. Μου είπε "μπρος γκρεμός και πίσω γκρεμός, ούτε καν ρέμα". Δεν ξέρω τι θα ψηφίσει, δεν την ρώτησα. Χθες ένας από τους καλύτερους φίλους μου μού λέει ότι μάλλον θα ψηφίσει Όχι. Πάντα ψήφιζε δεξιά, ακόμη και στις τελευταίες εκλογές. Είναι ΕΕ, τοπογράφος. Μου λέει "τι Ναι να ψηφίσω. Το κράτος μού ζητάει 7 χιλιάρικα, αν ψηφίσω την πρόταση των «θεσμών» θα αυξηθεί κι άλλο η φορολόγησή μου. Δεν έχω, ρε φίλε να τα πληρώσω". Κι αν ψηφίσεις το Όχι, τού λέω, δεν θα σ'τα ζητήσει το κράτος; Θα έχεις ξαφνικά να τα πληρώσεις; "Δεν με νοιάζει", μού λέει "έχω φτάσει στα όριά μου".

Αυτές τις βάσεις έθεσαν οι προηγούμενες κυβερνήσεις. Να φτάσει η κατάσταση να γίνει τόσο άσχημη που να μην θέλει καν ο κόσμος να καταφύγει στην λογική του. Συναίσθημα γιατί μόνο αυτό έχει μείνει. Όλα τα άλλα που συζητάμε είναι να 'χαμε να 'λέγαμε.
 
Η δική μου εντύπωση είναι ότι ο κόσμος μάλλον θα ψηφίσει με βάση το συναίσθημα. Το έχω ήδη ακούσει πολλές φορές ότι η λογική τους τούς λέει να ψηφίσουν Ναι και το συναίσθημα Όχι (κι αυτό από άτομα που ψήφιζαν πάντα δεξιά, που ψήφισαν ΝΔ φέτος). Χθες μιλούσα με την νονά μου, που είναι ΝΔ (όλοι στο χωριό είναι) και σιχαίνεται τον ΣΥΡΙΖΑ. Μου είπε "μπρος γκρεμός και πίσω γκρεμός, ούτε καν ρέμα". Δεν ξέρω τι θα ψηφίσει, δεν την ρώτησα. Χθες ένας από τους καλύτερους φίλους μου μού λέει ότι μάλλον θα ψηφίσει Όχι. Πάντα ψήφιζε δεξιά, ακόμη και στις τελευταίες εκλογές. Είναι ΕΕ, τοπογράφος. Μου λέει "τι Ναι να ψηφίσω. Το κράτος μού ζητάει 7 χιλιάρικα, αν ψηφίσω την πρόταση των «θεσμών» θα αυξηθεί κι άλλο η φορολόγησή μου. Δεν έχω, ρε φίλε να τα πληρώσω". Κι αν ψηφίσεις το Όχι, τού λέω, δεν θα σ'τα ζητήσει το κράτος; Θα έχεις ξαφνικά να τα πληρώσεις; "Δεν με νοιάζει", μού λέει "έχω φτάσει στα όριά μου".

Αυτές τις βάσεις έθεσαν οι προηγούμενες κυβερνήσεις. Να φτάσει η κατάσταση να γίνει τόσο άσχημη που να μην θέλει καν ο κόσμος να καταφύγει στην λογική του. Συναίσθημα γιατί μόνο αυτό έχει μείνει. Όλα τα άλλα που συζητάμε είναι να 'χαμε να 'λέγαμε.

Αυτό ακριβώς.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Έχουμε λίγες μέρες για να εξηγήσουμε στους γύρω μας ότι αυτή τη στιγμή το συναίσθημα οδηγεί στην καταστροφή. Άμεσα. Μόνο η ψυχρή λογική θα μας βοηθήσει να καταλάβουμε πού βρισκόμαστε.

Πρέπει να εξηγήσουμε ο καθένας στους γύρω του ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να εκβιαστεί η Ευρώπη από μια μεθόδευση που θα προσθέσει τις χρυσαβγίτικες ψήφους στις κυβερνητικές ψήφους της νωπής κυβερνητικής εντολής. Έχω ακούσει (και εδώ) με σεβασμό όλα τα επιχειρήματα των ανθρώπων που αηδιάζουν και με τη σκέψη ότι η ψήφος τους θα προσμετρηθεί με τις ψήφους καθαρμάτων.

Δυστυχώς, έτσι λειτουργεί το σύστημα όμως. Σε καμία εκλογική αναμέτρηση δεν είναι γνωστό τι ψηφίζει ο κάθε πολίτης ατομικά. Σε κάθε εκλογή υπάρχουν άλλωστε μετακινήσεις. Τα σύνολα μετράνε. Από τη στιγμή που το ΚΚΕ, έντιμα, αποφάσισε να τυπώσει δικά του (άκυρα) ψηφοδέλτια και να περιχαρακώσει την άποψή του, το αποτέλεσμα της κάλπης θα συγκριθεί και θα αναλυθεί από όλο τον έξω κόσμο με βάση τα αποτελέσματα των 3 vs 3 κομμάτων της πρόσφατης, νωπής εντολής και με βάση το δίλημμα που τέθηκε από τους έξω. Ναι ή όχι στο ευρώ, Ναι ή όχι στην Ευρώπη. Ουδείς θα ασχοληθεί με το ψευδεπίγραφο ερώτημα που είναι τυπωμένο στο χαρτί. Ούτε η ίδια η κυβέρνηση δεν ασχολείται.

Είναι εγκληματικές οι ευθύνες των κυβερνήσεων και των ταγών μας, συνολικά, τα πέντε χρόνια της κρίσης που προστάτεψαν τα πελατάκια τους και ώθησαν μεγάλο μέρος του ελληνικού λαού στη φτώχια και στην απελπισία. Είναι εγκληματικές οι ευθύνες των «πνευματικών» ελίτ, των ΜΜΕ, των αρμόδιων που δεν εξήγησαν στον ελληνικό λαό τα θέματα στις πραγματικές τους διαστάσεις: μόνο στα καρτούν δημιουργείται κάτι από το τίποτα.

Σήμερα όμως είναι εγκληματική η ευθύνη της κυβέρνησης που χρησιμοποιεί ολόκληρο τον ελληνικό λαό σαν όμηρο σε ένα διχαστικό και νόθο, δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το χαρακτηρίσεις, δημοψήφισμα με την ελπίδα να υπερψηφιστεί χάρη στη συναισθηματική πίεση του ελληνικού λαού. Και να το κάνει τι, μετά; Μα να μας περάσει στη δραχμή επειδή οι «κακοί ξένοι» δεν θα μας δίνουν ρευστότητα.

Παρακολουθώντας την κατάσταση και από το εξωτερικό, γνωρίζω ότι η εκλογή του Αλέξη Τσίπρα έγινε δεκτή ευμενώς ακόμη και από τους συντηρητικούς ευρωπαϊκούς κύκλους. Πίστεψαν ότι μια αριστερή κυβέρνηση θα φρόντιζε περισσότερο τον κόσμο που υπέφερε, τον κόσμο που δουλεύει σκληρά και τον άνεργο που ψάχνει για δουλειά. Ανέχτηκαν ακόμη και τον παράταιρο εταίρο που διάλεξε, θεώρησαν και ότι τα πρώτα λάθη τους ήταν θέμα απειρίας ή γραφικότητας. Οι ισχυρότεροι πολιτικοί της Ευρώπης συνάντησαν και συζήτησαν πολλές φορές τον Έλληνα πρωθυπουργό τιμώντας την εντολή του και, στο πρόσωπό του, όλο τον ελληνικό λαό. Πέντε μήνες τώρα δεν είδαν τίποτε από όσα περίμεναν ότι θα έκανε μια αριστερή κυβέρνηση. Μόνο εξυπηρέτηση πελατών και φίλων.

Έτσι, και είναι η αλήθεια και πρέπει να το εξηγήσουμε στους συγγενείς και στους φίλους μας, μετά το τρικ με το καραγκιοζιλίκι της δήθεν προσφυγής σε ψήφο για κάτι ανύπαρκτο, η κυβέρνησή μας δυστυχώς δεν έχει πλέον πρόσωπο διεθνώς. Μας το λένε ξεκάθαρα: «δεν υπάρχει πια εμπιστοσύνη».

Σε όλη την Ελλάδα δεν υπάρχει πια πάνω από ένα δισεκατομμύριο σε χαρτονομίσματα. Οι τράπεζες δεν θα ξανανοίξουν αν δεν υπάρξει πρόγραμμα για να δώσει ο Ντράγκι έκτακτη ρευστότητα (έναντι ποιών εχέγγυων, άραγε, τι έχει μείνει πια από την ελληνική οικονομία), αν δεν κουρευτούν οι καταθέσεις ή αν δεν περάσουμε σε άλλο νόμισμα. Η καταστροφή έρχεται ταχύτατα· κανείς δεν θα έχει δικαίωμα να πει ότι δεν ήξερε.

Έχω γράψει την εκτίμησή μου ότι η κυβέρνηση έχει ήδη τυπώσει δραχμές και ελπίζω να διαψευστώ. Δραχμές χωρίς κανένα κάλυμμα θα είναι σκέτα παλιόχαρτα. Έχοντας αποκλείσει εξαρχής το ενδεχόμενο να είναι εντελώς ηλίθιοι, θεωρώ ότι είναι ο μοναδικός λόγος να αληθεύουν κάποιες δηλώσεις που κάνουν κυβερνητικά και κομματικά στελέχη προωθώντας ταυτόχρονα το Όχι στο δημοψήφισμα.

Επειδή έζησα έφηβος τις φοβερές ημέρες 20-24 Ιουλίου του 74, η αίσθηση της κατάρρευσης της χώρας, του πολιτικού κενού και του συνολικού ντεζαβού είναι ασύλληπτη. Δεν είναι η ώρα για πολιτικές διαφωνίες και αποχρώσεις ανάμεσά μας. Είναι η ώρα για ένα και μοναδικό ερώτημα. Ποιο θα είναι το μέλλον της Ελλάδας. Αν τη γλιτώσουμε, όλα τα υπόλοιπα θα μπορέσουμε να τα βρούμε ξανά. Αν κυλήσουμε στη δραχμή, θα χρειαστούν δεκαετίες να ξαναβρεθούμε ακόμη και στο σήμερα. Στην Αργεντινή έχουν περάσει 15 χρόνια και ακόμη δεν έφτασαν εκεί που ήταν.

Μακάρι οι πληροφορίες που κυκλοφορούν για συζητήσεις της τελευταίας στιγμής να βγουν αληθινές και να μπορέσουμε όλοι μαζί στο Σύνταγμα να πάρουμε μια βαθιά ανάσα και να κοιμηθούμε λίγο πιο ήσυχοι το βράδυ. Ελπίζω, ελπίζω ειλικρινά, ότι η δουλειά του Γιάννη Δραγασάκη (που έχει μείνει στις Βρυξέλλες) θα αποδώσει. Ειλικρινά όμως, μετά από τόση προπαγάνδα και non paper των τελευταίων μηνών ελπίζω μόνο στην ψήφο του ελληνικού λαού την Κυριακή.

Εγώ θα είμαι το βράδυ στο Σύνταγμα (όχι ότι δεν θα το περιμένατε, άλλωστε). Έχω την (παράλογη και αδικαιολόγητη, τη στιγμή αυτή) ελπίδα ότι αν γεμίσει η Αθήνα από ανθρώπους που ανησυχούν για τους γονείς τους και το μέλλον των παιδιών τους, ανθρώπους δεξιούς, κεντρώους, αριστερούς, απολιτικούς ανθρώπους που θέλουν να μείνουν στην Ευρώπη μπορεί να υπάρξουν εξελίξεις μέχρι το βράδυ.

Αν θέλει κάποιος να είναι με την (κατά βάση λεξιλογική) παρέα μου, ας μου στείλει ΡΜ να του πω πού θα έχουμε συγκεντρώσει την ανησυχία μας.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Από το ΦΒ, μερικά θαυμάσια επιχειρήματα υπέρ του όχι. Αναρωτιέμαι τι μπορεί να συμβεί στον ψυχισμό ενός ατόμου που θα πέσει από την κορυφή του Έβερεστ στον πάτο του πηγαδιού μέσα σε λίγες μέρες. Προσοχή, μέχρις ενός σημείου λέει απλώς αυτά που λέει και το ΚΚΕ και κάποιες πτέρυγες του Σύριζα, αλλά μετά απογειώνεται: όλοι οι άνεργοι θα βρουν δουλειά, οι μισθοί και οι συντάξεις θα αυξηθούν, τα νοσοκομεία, τα σχολεία, τα ασφαλιστικά ταμεία, τα πάντα θα βρεθούν στη Χώρα του Οζ.


View attachment 5066
 

Attachments

  • Capture.JPG
    Capture.JPG
    74.1 KB · Views: 167

Earion

Moderator
Staff member
Σας έχει τύχει να μιλήσετε με μετανάστη για τα τεκταινόμενα των ημερών;

Εγώ ρωτώ όσους μετανάστες συναντώ, γνωστούς και μη, όλες αυτές τις μέρες. Τους μετανάστες, λέω, τους μόνους αληθινούς προλετάριους της ελληνικής κοινωνίας. Και δεν έχω βρει ούτε έναν που να μη θέλει να δουλεύει σε μια Ελλάδα μέλος της Ευρώπης.

Δεν λέω ότι κατέχω την αλήθεια. Ίσως να είναι εντύπωσή μου. Δοκιμάστε και σεις.
 
Top