Γιατί ενοχλούνται τώρα οι χρυσαυγίτες όταν τους λένε νεοναζί;

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το δικαστήριο μπορούσε να μετατρέψει διαφορετικά την κατηγορία ώστε να μην απαιτείται μήνυση, είχε αυτή τη δυνατότητα, αλλά δεν την χρησιμοποίησε. Το ότι δεν χρησιμοποίησε αυτή τη δυνατότητα τη στιγμή που τα χρυσάβγουλα προμοτάρονται από παντού, βγαίνουν αυτή τη στιγμή απ' τη φυλακή και οι επιθέσεις σε μετανάστες έχουν ξαναρχίσει στους δρόμους είναι πολιτική, όχι νομική απόφαση.
Αγαπητή Άνεφ, όταν σου λέγαμε πριν 3 χρόνια ότι η Κανέλλη είχε την υποχρέωση απέναντι σε όλους όσους έχουν υποστεί βία και δη νεοναζιστική να υποβάλει έγκληση κατά του Κασιδιάρη, εσύ μας έλεγες ότι «θα τον αντιμετωπίσει πολιτικά». Ε, ούτε πολιτικά τον αντιμετώπισε, ούτε έκανε το στοιχειώδες καθήκον της απέναντι στις άλλες γυναίκες, όπως είχα γράψει εδώ. Τον νόμο και το γράμμα του το ξέραμε από τότε. Οπότε τώρα να μην κλαίγεται και ντροπή της που άφησε τον Κασιδιάρη ελεύθερο.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Και να προσθέσω ότι για την τηλεοπτική Συντέλεια που την κορόιδευε (μαζί με άλλους, βέβαια) ήξερε να κάνει χαμό για να κοπεί (δημοκρατικά, υποθέτω) η εκπομπή. Γιατί σάτιρα με Σου κεφαλαίο κάνει μόνο ο Λαζόπουλος, φαντάζομαι. Ντροπή και ξανά ντροπή της.
 
Εσύ βρε Plavra μου, που υποθέτω έχεις πολλαπλλάσιους αγώνες κατά των φασιστών από τους κομμουνιστές, είμαι σίγουρη πως θα έκανες μήνυση. Η Κανέλλη στη φάση εκείνη δεν το άντεχε, τι να κάνουμε τώρα; Αυτοί οι δεκάρικοι περί υποχρεώσεων κλπ. είναι αστείοι. Αυτά θα έλεγες και σε μια άλλη γυναίκα που κακοποιήθηκε; Αυτήν θα περνούσες από δίκη; «Ντροπή σου μωρή που δεν τον πήγες στα δικαστήρια;». Κάπως έτσι έ;

Το ότι έκανε χαμό η Κανέλλη και κόπηκε η Συντέλεια από πού το ξέρεις; Σου το'πε η ίδια η Συντέλεια; Ο γκεμπελισμός σύννεφο, βλέπω. Λες κι έχει δύναμη η Κανέλλη να κόβει εκπομπές στον ΣΚΑΙ του Αλαφούζου. Δεν ντρέπεστε ρε λίγο.


Επίσης, τα αποσπάσματα του νόμου δεν ξέρω γιατί τα βάζετε: πιστεύετε ότι βγαίνει από μέσα η νομική ερμηνεία αυθόρμητα και αυταπόδεικτα; Να χαρώ εγώ. Πού είναι στην παράθεση του νόμου το νομικό επιχείρημα οέο; Βέβαια για να διατυπώσεις επιχείρημα, πρέπει να ισχυριστείς ότι η ενέργεια του Κασιδιάρη δεν ήταν απρόκλητη, ότι τον προκάλεσε η Κανέλλη, περίπτωση κατά την οποία βέβαια συντάσσεσαι ακριβώς με τους φασίστες. Στο φουλ, όχι ντροπαλά-ντροπαλά.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αρχίσαμε τα ad hominem, βλέπω, ωραιότατα.

Καταρχάς, να ζητήσω συγγνώμη για το έντονο ύφος μου παραπάνω, παρασύρθηκα από τον εκνευρισμό μου. Θα πω ωστόσο την εντύπωση που έχω από αυτήν την ιστορία: η Κανέλλη ήθελε να τιμωρηθεί ο Κασιδιάρης, ωστόσο δεν ήθελε η ίδια να υποβάλει έγκληση επειδή θέλει να δίνει την εντύπωση ότι μάχεται πολιτικά. Ήθελε να βγάλει το φίδι από την τρύπα κάποιος άλλος. Επειδή όμως αυτό τελικά δεν έγινε, στοχοποιείται ξαφνικά ο εισαγγελέας λες και είναι δικό του το φταίξιμο.

Δεν καταλαβαίνω πάντως για ποιο λόγο διαμαρτύρεσαι κι εσύ κατά του εισαγγελέα. Αφού πριν τρία χρόνια μας έλεγες αυτά:

Γιατί, έχεις δει να χρησιμοποιεί κάποιο μη δημοκρατικό μέσο για να αντιμετωπίσει τη ΧΑ; Το ότι δεν κατέθεσε μήνυση ισοδυναμεί με την άποψη ότι «οι δημοκρατικές διαδικασίες ...δεν είναι το μέσο με το οποίο οφείλει να αντιμετωπίσει» τη ΧΑ; Το μέσο με το οποίο το ΚΚΕ έχει επιλέξει να αντιμετωπίσει τη ΧΑ είναι δημοκρατικό, δημοκρατικότατο. Λέγεται εργατικό και λαϊκό κίνημα και περιλαμβάνει συλλογικές δημοκρατικές διαδικασίες, διαδικασίες αφύπνισης και σκέψης, διαδικασίες αγώνα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Κάθε προσπάθεια να εννοηθεί ενδεχομένως ότι μπορεί να χαρήκαμε εδώ μέσα επειδή αθωώθηκε ο Κασιδιάρης θα αποτύχει. Παταγωδώς. Προσπαθούμε να καταλάβουμε τι έγινε. Εγώ θα ήθελα να μάθω αν ο εισαγγελέας είπε πράγματι, χωρίς δόση ειρωνείας, ότι γλίστρησε ο Κασιδιάρης. Υπάρχει σοβαρή πηγή γι' αυτό;
 
Palavra, αυτά που έλεγα εγώ τα υποστηρίζω και τώρα αλλά είναι η δική μου άποψη. Η ίδια η Κανέλλη έχει δηλώσει ότι δεν έκανε μήνυση γιατί ήταν μεγάλος ο εξευτελισμός από την ίδια την πράξη. Πράγμα που σημαίνει πως δεν ήθελε να το ξαναπεράσει, προφανώς. Ας πούμε λοιπόν πως ήταν σφάλμα της, για να πάμε παρακάτω. Ο εισαγγελέας ισχυρίζεται ότι ο Κασιδιάρης, ως άντρας, δεν έπρεπε να το κάνει αυτό σε γυναίκα (λες και σε άντρα είναι ΟΚ) και ότι δεν διακρίνει δόλο γιατί ο εν λόγω άντρακλας φαίνεται να γλιστράει, η πρόεδρος δεν διακόπτει ούτε σχολιάζει το γιουχάρισμα στο όνομα του Παύλου Φύσσα. Αυτά δεν σου φαίνονται άξια σχολιασμού; Νορμάλ τα βρίσκεις; Το ότι αντί να σχολιαστούν αυτά τα σημεία σχολιάζεται τελικά το μέγα σφάλμα του θύματος, επίσης νορμάλ σου φαίνεται; Το ότι τα δικαστήρια δίνουν αέρα στους φασίστες με την απόφασή τους και δεν βρήκαν καμία νομική φόρμουλα να ξεπεράσουν το πρόβλημα, νορμάλ κι αυτό; Όταν, φυσικά, η αρχική δίωξη για βαριά σωματική βλάβη πάλι από εισαγγελέα έγινε, δεν την έκανα εγώ. Τελικά, αυτό που αξίζει να σχολιαστεί είναι ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά η Κανέλλη;

@nickel: σε όλα τα μέσα θα την βρεις την είδηση αυτή, σε όλες τις εφημερίδες κλπ. Και μια σοβαρή πηγή για το κόψιμο της Συντέλειας μετά.
 
Η Κανέλλη στη φάση εκείνη δεν το άντεχε, τι να κάνουμε τώρα;

Πολύ ωραία. Μια γυναίκα διάσημη, πολιτικίνα, με λόγο, με παρουσία και τσαμπουκά, δεν αντέχει να κάνει μήνυση σε κάποιον που την χτύπησε σε τηλεοπτική εκπομπή. Τι ακριβώς παράδειγμα δίνει στην άσημη, μικρή σε ηλικία, συνεσταλμένη κοπέλα, που δεν έχει μάρτυρες όλην την Ελλάδα, να κάνει μήνυση σε κάποιον που την κακοποίησε;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ο εισαγγελέας ισχυρίζεται ότι ο Κασιδιάρης, ως άντρας, δεν έπρεπε να το κάνει αυτό σε γυναίκα (λες και σε άντρα είναι ΟΚ) και ότι δεν διακρίνει δόλο γιατί ο εν λόγω άντρακλας φαίνεται να γλιστράει, η πρόεδρος δεν διακόπτει ούτε σχολιάζει το γιουχάρισμα στο όνομα του Παύλου Φύσσα.
Το είπε και ο εισαγγελέας αυτό; Δεν ξέρω, ρωτάω. Εγώ διαβάζω ότι το είπε ο Κασιδιάρης:

«Ένας άνδρας δε νομιμοποιείται να χτυπάει μια γυναίκα, εάν ήταν όμως κάποιος άλλος στη δική μου θέση και αυτός θα είχε μια άσχημη στιγμή», υποστήριξε στην απολογία του στο δικαστήριο ο βουλευτής της ΧΑ.

Να θυμίσουμε εδώ και την ηρωική στάση του σημερινού ΠτΔ, ο οποίος ήταν μπροστά στο περιστατικό και ο οποίος δεν έκανε απολύτως τίποτα.
 

nickel

Administrator
Staff member
@nickel: σε όλα τα μέσα θα την βρεις την είδηση αυτή, σε όλες τις εφημερίδες κλπ. Και μια σοβαρή πηγή για το κόψιμο της Συντέλειας μετά.

Εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά. Αν ο εισαγγελέας είδε το βίντεο και είπε ότι γλίστρησε ο Κασιδιάρης, πρέπει να πάρουν οι αρμόδιοι προϊστάμενοί του τα απαραίτητα μέτρα για να μην εκθέτει το λειτούργημα. Προσέχετε πόσο κομψά καταθέτω τη σκέψη μου, έτσι;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Να θυμίσουμε εδώ και την ηρωική στάση του σημερινού ΠτΔ, ο οποίος ήταν μπροστά στο περιστατικό και ο οποίος δεν έκανε απολύτως τίποτα.
Μα, όπως προανέφερε κι η anef, ούτε στη συνέχεια δεν ασχολήθηκε καν, πχ να ρωτήσει την Κανέλλη πώς είναι κλπ!
 

SBE

¥
Πολύ ωραία. Μια γυναίκα διάσημη, πολιτικίνα, με λόγο, με παρουσία και τσαμπουκά, δεν αντέχει να κάνει μήνυση σε κάποιον που την χτύπησε σε τηλεοπτική εκπομπή. Τι ακριβώς παράδειγμα δίνει στην άσημη, μικρή σε ηλικία, συνεσταλμένη κοπέλα, που δεν έχει μάρτυρες όλην την Ελλάδα, να κάνει μήνυση σε κάποιον που την κακοποίησε;

Αυτό.
Και παρόλο που κανένας δεν θέλει να ξαναζεί δυσάρεστες στιγμές στα δικαστήρια, τα δημόσια πρόσωπα οφείλουν να προσπαθούν να δώσουν το καλό παράδειγμα και για τους άλλους, που δεν είναι δημόσια πρόσωπα και που τώρα διαβάζοντας τον τρόπο με τον οποίο μεταφερεται η είδηση σκέφτονται: άμα με πλακώσει στο ξύλο ο Μήτσος και του κάνω μήνυση θα γίνει ό,τι έγινε και με την Κανέλλη.

ΥΓ επίσης τα περί γλιστρήματος δε μου φαίνεται να είναι σοβαρά. Μήπως τα είπε ο εισαγγελεάς στο στυλ των δικαστικών ευθυμογραφημάτων του Ψαθά;
 

nickel

Administrator
Staff member
@nickel: σε όλα τα μέσα θα την βρεις την είδηση αυτή, σε όλες τις εφημερίδες κλπ. Και μια σοβαρή πηγή για το κόψιμο της Συντέλειας μετά.

ΥΓ επίσης τα περί γλιστρήματος δε μου φαίνεται να είναι σοβαρά. Μήπως τα είπε ο εισαγγελέας στο στυλ των δικαστικών ευθυμογραφημάτων του Ψαθά;

Προς το παρόν, δεν έχω βρει σοβαρή αναφορά σε σοβαρή πηγή. Πιστεύω ότι, αν είχε πει κάτι τέτοιο ο εισαγγελέας, θα είχε γίνει ευρύτερη και οξύτερη κριτική.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ούτε κι εγώ έχω βρει, γι' αυτό και ρώτησα νωρίτερα. Τα περί γλιστρήματος τα άκουσα στο ραδιόφωνο όταν πρωτοβγήκε η απόφαση και τα ανέφερε ο δημοσιογράφος ειρωνικά για τον Κασιδιάρη και τις δικαιολογίες του.
 
Έλα μωρέ, έχει το λινκ και μας το κρύβει, για να εκτεθούμε στο μεταξύ ως άπιστοι Θωμάδες...
 
Η Δούρου απαντά με ειρωνεία στη Λιάνα Κανέλλη γιατί δεν παρέστη στη δίκη με Κασιδιάρη
(iefimerida)
Με έντονο τρόπο αντέδρασε η περιφερειάρχης Αττικής Ρένας Δούρου στην κριτική που της άσκησε η βουλευτής του ΚΚΕ Λιάνα Κανέλλη, επειδή δεν πήγε ως μάρτυρας υπεράσπισης στη δίκη της με τον Ηλία Κασιδιάρη για το γνωστό επεισόδιο χειροδικίας.

«Η κυρία Κανέλλη, που διαθέτει νομική παιδεία, θα όφειλε να γνωρίζει ότι ουδείς εμφανίζεται αυτόκλητα ως μάρτυρας σε ποινικό δικαστήριο» αναφέρει η κυρία Δούρου και εγκαλεί την βουλευτή του ΚΚΕ:

«Η Ρένα Δούρου ουδέποτε εκλήθη ως μάρτυρας στη δίκη της κ. Κανέλλη. Κατά συνέπεια δεν μπορούσε να παραστεί αυτόκλητα στη δίκη αυτή».
Για να καταλήξει με ένα άκρως ειρωνικό ερώτημα: «Ασύγγνωστη 'άγνοια';»

ΣΣ. Μπορεί να είχε τον ίδιο νομικό μ' εκείνον που συμβούλεψε τα περί "απρόκλητης σωματικής βλάβης"...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ας το πω... Μέχρι να μπω στο σάιτ, όπου με βοήθησε το σπάσιμο να καταλάβω, νόμιζα ότι το dailykos φτιάχνεται από τις λέξεις νταής και λύκος. :-)
Ε ναι, νταηλύκος — η ελληνική λέξη για τον bully. :p
 
Λοιπόν, αυτοί δηλώνουν αντιφασίστες!
Και μένεις να αναρωτιέσαι: Ποιος είναι πιο φασίστας; Ο φασίστας ή ο αντιφασίστας;
 
Top