Γιατί ενοχλούνται τώρα οι χρυσαυγίτες όταν τους λένε νεοναζί;

Zazula

Administrator
Staff member
Μα δεν νομίζω να το εννοεί έτσι. Εννοεί ότι δεν μπορούμε να λέμε κάτι που έχει ένα Α νόημα βάσει των κοινών συμβάσεων και μετά να ισχυριζόμαστε ότι εννούσαμε Β ή έστω "λίγο Α, όχι και πολύ Α ρε παιδί μου". Αν λόγου χάρη πεις "ξύλο που σου χρειάζεται" ευλογείς τη χρήση βίας, δεν μπορείς μετά να λες "έλα τώρα τρόπος του λέγειν ήταν", ιδίως αν είσαι υφυπουργός. Αν πεις "χρυσή αυγή που σας χρειάζεται" ευλογείς όλη τη στάση της ΧΑ, δεν μπορείς μετά να λες "μα εννοούσα μόνο ένα κομμάτι / μα δεν το εννούσα καθόλου".
Αυτή είναι όντως η αφετηρία του συλλογισμού του —και με βρίσκει σύμφωνο—, αλλά δες ότι στη συνέχεια βάφει λέξεις και φράσεις, αποκλείει την ύπαρξη ανύποπτων συμπεριφορών, και καταλήγει στην ακροβατική γενίκευση που προανέφερα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα ήθελα να καταλάβω τη νομική διάσταση του θέματος. Δεν ευθύνεται η κ. Κωνσταντοπούλου αν οι ναζί έγιναν βουλευτές στην ελληνική Βουλή και αν εξακολουθούν να έχουν κόμμα που λειτουργεί νόμιμα.

Από την άλλη, βλέπω να γίνονται κάποια πρώτα αψυχολόγητα πράγματα που μάλλον θα αυξήσουν τις ψήφους της Χρυσής Αυγής. Π.χ. δεν μπορεί να είναι μεταναστευτική πολιτική το να παίρνεις τους μετανάστες από την Αμυγδαλέζα και να τους μεταφέρεις απλώς στην Ομόνοια. Ούτε είναι πολιτική για το κέντρο της πόλης να αφήνεις τους αντεξουσιαστές να καίνε ανενόχλητοι μαγαζιά και αυτοκίνητα όποτε έχουν όρεξη να ξεσπάσουν τον τζιχαντικό τους φανατισμό πάνω στα σύμβολα του αλλόθρησκου εχθρού. Με αυτά κι αυτά, οι χρυσαυγίτες τρίβουν τα χέρια τους.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Για να είμαστε ακριβείς, (μοιάζει να) γίνεται πολιτική που ενισχύει τον δεξιό εθνικολαϊκισμό (και αν σκέφτεστε τον κυβερνητικό εταίρο, δεν φταίω εγώ γι' αυτό).
 
Για να είμαστε ακόμα πιο ακριβείς :) , και η πολιτική υιοθέτησης της ακροδεξιάς ατζέντας (η πολιτική Μπαλτάκου που εφαρμόστηκε έστω και αν ο εμπνευστής της αποπέμφθηκε, για να μην πω ότι στο ξεκίνημά της μπορούσε να ονομαστεί και πολιτική Λοβέρδου) κανέναν ανασχετικό ρόλο δεν πέτυχε να παίξει όσον αφορά τη ΧΑ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Πράγματι. Το μόνο που φαίνεται να έκανε δουλειά, εκλογικά τουλάχιστον, είναι οι ποινικές διώξεις, καθώς πριν τις συλλήψεις η ΧΑ έπιανε 15% σε δημοσκοπήσεις.
Αναθεωρώ: και οι ποινικές διώξεις έκαναν δουλειά, ωστόσο δεν μπορούμε να πούμε ότι δεν είχαν αποτέλεσμα σε αυτόν τον τομέα και τα, ούτως ειπείν, ακροδεξιά μέτρα, αλλιώς δε θα είχε βγει ο Πανούσης πανικόβλητος χτες να μαζέψει το έγγραφο που αναιρούσε την κράτηση των μεταναστών που μπαίνουν παράνομα στην Ελλάδα.


Νομίζω ότι το μεταναστευτικό είναι πάρα πολύ σύνθετο για να το βλέπουμε ασπρόμαυρα.
 
Πράγματι. Το μόνο που φαίνεται να έκανε δουλειά, εκλογικά τουλάχιστον, είναι οι ποινικές διώξεις, καθώς πριν τις συλλήψεις η ΧΑ έπιανε 15% σε δημοσκοπήσεις.

Πολύ λίγη δουλειά, όμως. Απ' την μία οι προεκλογικές δημοσκοπήσεις πολλές φορές αποδεικνύονται φούσκες, χώρια ότι πολύ αμφιβάλλω για την σωστή διεξαγωγή τους. Απ' την άλλην, αφού δεν έχει γίνει ακόμα δίκη, όση δουλειά κι αν έκανε πήγε στράφι.
 

nickel

Administrator
Staff member
η πολιτική υιοθέτησης της ακροδεξιάς ατζέντας [...] κανέναν ανασχετικό ρόλο δεν πέτυχε να παίξει όσον αφορά τη ΧΑ.

Δεν ξέρω αν έχει γίνει καμιά δημοσκόπηση για τα κέντρα κράτησης ή για τον φράκτη στα σύνορα, αλλά πού στηρίζεις αυτή την υπόθεση; Θέλω να πω, ξέρουμε αν η ΧΑ θα ήταν ισχυρότερη ή όχι χωρίς τα κέντρα κράτησης ή τον φράκτη;

Ωστόσο, αφού καταδικάσαμε το αίσχος της Αμυγδαλέζας, ας βρούμε λύση καλύτερη από τη μετακόμιση του προβλήματος στο κέντρο της Αθήνας. Λύση μάς ενδιαφέρει να βρούμε, όχι να συγκρίνουμε αίσχη.
 
Δεν ξέρω αν έχει γίνει καμιά δημοσκόπηση για τα κέντρα κράτησης ή για τον φράκτη στα σύνορα, αλλά πού στηρίζεις αυτή την υπόθεση; Θέλω να πω, ξέρουμε αν η ΧΑ θα ήταν ισχυρότερη ή όχι χωρίς τα κέντρα κράτησης ή τον φράκτη;

Πόσο ισχυρότερη πια; Έχω την αίσθηση ότι είχε πλησιάσει στο ταβάνι της, νομίζω ότι μόνο σε συνθήκες γενικευμένου χάους θα μπορούσε να ανέβει περισσότερο.
 
Πολύ ισχυρότερη. Φοβάμαι πως από το πόσο καλά θα τα πάει αυτή η κυβέρνηση θα εξαρτηθεί το μέλλον της ΧΑ. Αν χειροτερέψει η κατάσταση η ΧΑ θα ανέβει· πολύ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Πόσο ισχυρότερη πια; Έχω την αίσθηση ότι είχε πλησιάσει στο ταβάνι της, νομίζω ότι μόνο σε συνθήκες γενικευμένου χάους θα μπορούσε να ανέβει περισσότερο.
Όπως έγραψα, πριν τις διώξεις έπιανε 15%.
 

nickel

Administrator
Staff member
Η κουβέντα γίνεται για τους χρυσαυγίτες με την ευκαιρία που άνοιξε σ' αυτό το νήμα η κουβέντα. Το μεταναστευτικό δεν επικεντρώνεται στο να μην ανέβουν τα ποσοστά της ΧΑ. Το ζήτημα είναι ότι δεν βλέπουμε λύση στην ανθρωπιστική διάσταση. Αλλά ίσως βιαζόμαστε. Δεν είναι και καμιά εύκολη υπόθεση.
 
Πόσο ισχυρότερη πια; Έχω την αίσθηση ότι είχε πλησιάσει στο ταβάνι της, νομίζω ότι μόνο σε συνθήκες γενικευμένου χάους θα μπορούσε να ανέβει περισσότερο.
Έτσι λέγανε και τη δεκαετία του '80 για τον Λεπέν στη Γαλλία...(για να μην αναφερθώ στις προβλέψεις του 1933, ότι "μετά τον Χίτλερ εμείς").

Όσο για τους μετανάστες: όπως είπε σωστά ένας σήμερα στη Νέριτ, 70000 άνθρωποι το χρόνο είναι μια σημαντική ελληνική πόλη το χρόνο. Δεν πρόκειται πια για μετανάστες αλλά για "μετανάστευση των λαών" (αυτός είπε "για μετακίνηση πληθυσμών").
 

SBE

¥
Κώστα, εδώ και χρόνια δεν είναι πολιτικά ορθό να λέει κανείς ότι το μεταναστευτικό πρόβλημα είναι πρόβλημα λόγω μεγεθών. Όχι μόνο στην Ελλάδα. Και στο ΗΒ το έχω ακούσει.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Διαβάζω σήμερα ότι η πρωτοβουλία της Ζωής του Κωνσταντόπουλου πηγάζει, λέει, από το ότι αποσκοπεί στην ακύρωση μνημονιακών νόμων που ψηφίστηκαν χωρίς την παρουσία της ΧΑ. Αν είναι έτσι, δείξε μου το φίλο σου να σου πω ποιος είσαι - γιατί τώρα που είσαι κυβέρνηση, τι νόημα έχει αυτό;
 
Ναι, νομίζω πως προκύπτει αβίαστα από τα ίδια της τα λόγια όπως τα άκουσα στην τηλεόραση, δεν χρειάζεται καν "ανάλυση".
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Βήμα:

Απηλλάγη ο Κασιδιάρης για το δημόσιο χαστούκι στην Κανέλλη

Κανέλλη στο «Βήμα»: «Ζωή σε λόγου σας» - Εισαγγελέας: «Παραπάτησε δεν το ήθελε»
(είδηση)


Και να είχε βγει, λέει, η απόφαση δυο μέρες μετά την αποκάλυψη Μπαλτάκου...
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Το άλλο με τον Τοτό το ξέρει ο εισαγγελέας; Ή το άλλο με τη «δικαιοσύνη» που παραστράτησε;
 
Top