Γιατί ενοχλούνται τώρα οι χρυσαυγίτες όταν τους λένε νεοναζί;

Επειδή το βλέπω να πηγαίνει σε συζήτηση για τον υποχρεωτικό ή μη χαρακτήρα της θητείας, άνοιξε αλλού νήμα αν θέλεις να απαντήσεις στη Μπέρνη, ωρέ κοπέλι.

Μπα, βαριέμαι αυτήν την συζήτηση. Είμαι κατά της υποχρεωτικής στράτευσης αλλά και κατά των διακρίσεων και ο μόνος λόγος που είπα το παραπάνω είναι ότι έχω ακούσει γυναίκες να μιλάνε υπέρ της υποχρεωτικής στράτευσης αλλά μόνο των ανδρών, γιατί κατά τ' άλλα δεν είμαι της λογικής "αφού το πέρασα εγώ, να το περάσεις κι εσύ". Δεν έχω κάτι άλλο να πω.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εκείνα τα πολυπολιτισμικά σεμινάρια μήπως θα έπρεπε να γίνονται και σε Έλληνες γονείς;
Καταλαβαίνω τις αντιδράσεις Ελλήνων γονιών που δεν μπορούν να αντιληφθούν τις απαιτήσεις των νέων εποχών. Πώς τους ενημερώνεις αυτούς, πώς τους βάζεις στο κλίμα; Προβλέπεται να καλούν τα σχολεία τους γονείς κάθε τόσο για να τους κάνουν μια καλή ενημέρωση; Ίσως έτσι να είχαμε και λιγότερους ψηφοφόρους της Χ.Α. Γίνομαι ρομαντικός;
 
Την υπόθεση Νυδρί την ξέρω από φίλο γονέα που το παιδί του φοιτά σε αυτή την τάξη και είναι κατά της μετάθεσης της κοπέλας. Αλλά βλέπω το εξαντλήσατε μάλλον.
 

nickel

Administrator
Staff member
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_2_15/11/2012_501738
Προς το παρόν, υπάρχει η ευχάριστη έκπληξη του καλού χειρισμού από το υπουργείο, ενδεχομένως και υπό την επίδραση των σωστών αντιδράσεων διάφορων φορέων. Βεβαίως, εξακολουθώ να πιστεύω, ακόμα κι αν χαρακτηρίζομαι αφελής γι' αυτό, ότι μια κοινωνία που έχει μπει για τα καλά στη φάση της πολυπολιτισμικότητας και που θα χώνεται στο μέλλον ακόμα περισσότερο σ' αυτήν (και αφήστε τους χρυσαυγίτες να βουρλίζονται — θνησιγενείς δεινόσαυροι είναι), οφείλει να δασκαλεύει όχι μόνο τους δασκάλους αλλά και τους γονείς των παιδιών. Οι πιο γνωστοί δάσκαλοι των γονιών είναι τα ΜΜΕ. Τι θα κάνουμε με τα κηρύγματα μίσους από κόμματα και από τα ΜΜΕ; Δύσκολα ερωτήματα που θέλουν απάντηση — και να με συγχωρείτε που έχω την αφέλεια να τα θέτω.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Να πούμε όμως πρώτα και έναν καλό λόγο για τα προγράμματα του ελληνικού δημοσίου, που ευτυχώς που βρίσκονται και άνθρωποι που τα παίρνουν τοις μετρητοίς (όπως τα εκθέτει εδώ η νηπιαγωγός), και πολλούς περισσότερους καλούς λόγους για την ίδια την κυρία Καρτέρη.
 

nickel

Administrator
Staff member
Έχεις δίκιο. Έπρεπε να ήμουν από την αρχή πολύ σαφέστερος. Ένιωσα θαυμασμό για την καθαρή σκέψη της νηπιαγωγού.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εγώ έμαθα και ότι υπάρχει παιδικό τραγούδι «Γαλανόλευκη σημαία», που δεν το ήξερα στα (όσο να 'ναι, πιο ζόρικα) παιδικά χρόνια μου...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ διασκέδασα με σκηνικό που μου αφηγήθηκαν τις προάλλες, όταν γυρίζει ο 7χρονος γιος από το σχολείο και λέει στον Ιταλό μπαμπά του: «Μάθαμε ένα τραγουδάκι, να σ'το πω; Βάζει ο Ντούτσε τη στολή του και τη σκούφια την ψηλή του, μ' όλα τα φτερά, μ' όλα τα φτεράάάάάά....» :D
 
Εγώ διασκέδασα με σκηνικό που μου αφηγήθηκαν τις προάλλες, όταν γυρίζει ο 7χρονος γιος από το σχολείο και λέει στον Ιταλό μπαμπά του: «Μάθαμε ένα τραγουδάκι, να σ'το πω; Βάζει ο Ντούτσε τη στολή του και τη σκούφια την ψηλή του, μ' όλα τα φτερά, μ' όλα τα φτεράάάάάά....» :D

Εγώ είχα μια Ιταλίδα γειτόνισσα που έβγαζε ελληνική σημαία στην 28η.

Δύσκολα ερωτήματα που θέλουν απάντηση — και να με συγχωρείτε που έχω την αφέλεια να τα θέτω.

Συγχωρεμένος, αν και τα ερωτήματά σου είναι ρητορικά. :p
 
Για την ιστορία, η κυρία Ασπασία γύρισε κανονικά στη θέση της στο Νυδρί, σύμφωνα με τελευταίες πληροφορίες... ;)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μετά και από την επιστροφή της δασκάλας...
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_2_15/11/2012_501738
Προς το παρόν, υπάρχει η ευχάριστη έκπληξη του καλού χειρισμού από το υπουργείο, ενδεχομένως και υπό την επίδραση των σωστών αντιδράσεων διάφορων φορέων. Βεβαίως, εξακολουθώ να πιστεύω, ακόμα κι αν χαρακτηρίζομαι αφελής γι' αυτό, ότι μια κοινωνία που έχει μπει για τα καλά στη φάση της πολυπολιτισμικότητας και που θα χώνεται στο μέλλον ακόμα περισσότερο σ' αυτήν (και αφήστε τους χρυσαυγίτες να βουρλίζονται — θνησιγενείς δεινόσαυροι είναι), οφείλει να δασκαλεύει όχι μόνο τους δασκάλους αλλά και τους γονείς των παιδιών. Οι πιο γνωστοί δάσκαλοι των γονιών είναι τα ΜΜΕ. Τι θα κάνουμε με τα κηρύγματα μίσους από κόμματα και από τα ΜΜΕ; Δύσκολα ερωτήματα που θέλουν απάντηση — και να με συγχωρείτε που έχω την αφέλεια να τα θέτω.

...οι γονείς των παιδιών στο νηπιαγωγείο λένε: «Δεν θα αφήσουμε τις δασκάλες των παιδιών μας στους λύκους να τις κατασπαράξουν»
 

nickel

Administrator
Staff member
Με την αναπόφευκτη μικρά τρικυμία στο κρανίο...
 

bernardina

Moderator
Προς το παρόν δεν δίνω σύνδεσμο, γιατί η είδηση έχει δημοσιευτεί μόνο σε έναν ιστότοπο και περιμένω επιβεβαίωση, ωστόσο:

Μαθητές της Πάτρας αρνήθηκαν να παραστούν στη γιορτή του Πολυτεχνείου

Σύμφωνα με καταγγελία γονέα σε τοπικό τηλεοπτικό σταθμό, σε γυμνάσιο του ανατολικού διαμερίσματος επτά μαθητές αρνήθηκαν να συμμετέχουν στην σημερινή γιορτή για το Πολυτεχνείο. Μάλιστα όταν ρωτήθηκαν από τους καθηγητές τους γιατί οδηγούνται σε μία τέτοια ενέργεια δήλωσαν πως αρνούνται να συμμετέχουν διότι στο Πολυτεχνείο δεν υπήρξαν νεκροί και δεν αποτελεί εθνική εορτή. Όπως ακούστηκε, οι συγκεκριμένοι μαθητές είχαν ενημερώσει και τους γονείς τους για την πρωτοβουλία τους. Οι οποίοι προφανώς είχαν συμφωνήσει. Στο σχολείο επικράτησε αναστάτωση και οι ίδιες πηγές αναφέρουν πως συνεκλήθη το συμβούλιο των καθηγητών για να αντιμετωπίσει το θέμα. Δεν γνωρίζουμε αν το ίδιο συνέβη και σε άλλα σχολεία.
Αν όμως αυτό έγινε, τότε είναι προφανές πως πρόκειται για οργανωμένη πρωτοβουλία.
 

SBE

¥
Αντίστοιχα, όταν πήγαινα εγώ σχολείο μαθητές έκαναν αποχή στην αυλή του σχολείου σε ένδειξη διαμαρτυρίας που δεν ήταν αργία η επέτειος του Πολυτεχνείου.
Απόδειξη ότι τα πιτσιρίκια δεν αλλάζουν ποτέ (και το ξέρω ότι δεν είναι αυτό το θέμα μας).
 

drazen

New member
Αντίστοιχα, όταν πήγαινα εγώ σχολείο μαθητές έκαναν αποχή στην αυλή του σχολείου σε ένδειξη διαμαρτυρίας που δεν ήταν αργία η επέτειος του Πολυτεχνείου.
Κι έτρωγαν διήμερες (ή και βαρύτερες) αποβολές.
 
Top