Γιατί ενοχλούνται τώρα οι χρυσαυγίτες όταν τους λένε νεοναζί;

nickel

Administrator
Staff member
Παρακολουθώ τον Μπογδάνο στη συνέντευξη με τον Μιχαλολιάκο. Είναι σαν να πηγαίνει κάποιος με σταυρό να αναχαιτίσει τον οχετό. Ο οχετός και θα τον ρίξει κάτω και θα τον σκεπάσει με σκατά. Γενικώς, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις συζήτηση με έμπειρο γκεμπελίσκο. Για να μην ξεχνάμε τον κανόνα ότι σε κατεβάζει στο δικό του επίπεδο, για να μη πω ότι νιώθω σαν να χώνει το χέρι του μέσα μου και να καταφέρνει να βγάζει από εκεί τον όποιο καλοκρυμμένο κύριο Χάιντ.
 
Με αφορμή τον Ζερβό ( η σύνδεση νομίζω θα γίνει προφανής) ανεβάζω αυτό. Το κείμενο επισημαίνει πολύ εύστοχα την υπόγεια (και καμιά φορά υπέργεια) επικοινωνία της ΧΑ με μερίδα Νεοελλήνων σε ρητορικό και επιθυμητικό επίπεδο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μμμ, μισά τα διαβάζω. Ας το διαγράψεις τότε αν θέλεις.
Άσε, σόμνι, μαύρα μάτια κάνουμε να σε δούμε, θα σε διαγράψουμε κιόλας;! :)
 

SBE

¥
Eδώ θα διαφωνήσω εγώ, υπνοβάτη. Η πρώτη παράγραφος αυτού που έστειλες μου χάλασε τη διάθεση και με έκανε να μη θέλω να διαβάσω παρακάτω.
 
SBE, μολονότι δεν συνηθίζω να παρεμβαίνω στις συζητήσεις αυτές, θα επιθυμούσα διακαώς μια διευκρίνιση.
 

SBE

¥
Διευκρίνιση: Η ακόλουθη εισαγωγική παράγραφος μου φαίνεται λίαν ακαλαίσθητη
Ο βόθρος άνοιξε για τα καλά. Από τα δυσώδη έγκατά του δεν ξεπήδησαν μόνο τα θρασύδειλα κρατικοδίαιτα «λεβεντόπαιδα» με τους σουγιάδες και τα στυλιάρια, αλλά και οι παππούδες τους, αυτά τα θλιβερά φαντάσματα του παρελθόντος που όλοι νόμιζαν ότι είχαν εξαφανιστεί.
 

nickel

Administrator
Staff member
Γλωσσική παρατήρηση: Αυτά τα *στυλιάρια μπορεί να οφείλονται σε παρετυμολόγηση, αλλά η λέξη βγαίνει από τον αρχαίο στειλεό και γράφεται στειλιάρι.
 

SBE

¥
Και πολύ σωστά όπως λέει, τα προβλήματα κάθε συνέντευξης, όποιον κι αν έχει απέναντί του ο δημοσιογράφος.
Και συζητάμε πιο πάνω ότι δεν έκανε καλή δουλειά ο δημοσιογράφος και δεν αντιμετωπίζει κανείς έτσι τη ΧΑ. Ναι, αλλά όταν επιβράβευε το κοινό τη μετριότητα στις συνεντεύξεις στις πολιτικές συζητήσεις κλπ δεν περίμενε το κοινό ότι κάποια μέρα θα χρειαζόταν έναν σοβαρό επαγγελματία και δεν θα τον έβρισκε;...
 

nickel

Administrator
Staff member

Εισαγωγή εκεί:
Ο βουλευτής της Χρυσής Αυγής, έδωσε στη δημοσιότητα φωτογραφία αγάλματος που αποδεικνύει όχι μόνο την ελληνική φυλλετική του ταυτότητα, αλλά και τη σχέση του με το αρχαιοελληνικό κάλος

Εξηγήστε μου: η γραφή κάλος είναι ορθογραφικό λάθος ή πλάκα; Μάλλον λάθος, αν κρίνω από το φυλλετική.
 

bernardina

Moderator
Εισαγωγή εκεί:
Ο βουλευτής της Χρυσής Αυγής, έδωσε στη δημοσιότητα φωτογραφία αγάλματος που αποδεικνύει όχι μόνο την ελληνική φυλλετική του ταυτότητα, αλλά και τη σχέση του με το αρχαιοελληνικό κάλος

Εξηγήστε μου: η γραφή κάλος είναι ορθογραφικό λάθος ή πλάκα; Μάλλον λάθος, αν κρίνω από το φυλλετική.
Έλα, καημένε. Έλα λάμδα έχασε το δρόμο του και βρέθηκε εκεί που δεν έπρεπε.
Το πρώτο.
Το δεύτερο έκρινε σκόπιμο να την κάνει με πλάγια πηδηματάκια προς όφελος της κυριολεξίας.
 

Earion

Moderator
Staff member
Μου κάνει εντύπωση που τα ελληνικά μέσα ενημέρωσης δεν ασχολήθηκαν με την προέλευση του ονόματος και τους συνειρμούς που γεννάει. Εκτός από Τσάμπερλαιν, στο ντουλάπι με τους σκελετούς της Χρυσής Αυγής έχει και Άλιστερ Κρόουλυ και Σαβίτρι Ντέβι και νεοπαγανισμό κάργα. Εξ ου και ο Καιάδας.
 
Top