Γιατί ενοχλούνται τώρα οι χρυσαυγίτες όταν τους λένε νεοναζί;

nickel

Administrator
Staff member
Έχω την εντύπωση ότι προσπαθεί να εξηγήσει την εκλογική απήχηση της Χρυσής Αυγής, όχι τα πιστεύω της. Δεν είμαι πάντως βέβαιος ότι κατάλαβα τις διατυπώσεις του.
 
Πάντως είναι εμφανέστατα υπέρ, απλά για ευνόητους λόγους δεν το δηλώνει ευθαρσώς. Δεν είμαστε χαζοί να περιμένουμε "είμαι νάζουλας" για να καταλάβουμε κάτι τέτοιο, το ακούμε σ' αυτά που λέει.
 

nickel

Administrator
Staff member
Τι θα πει «είναι εμφανέστατα υπέρ»; Υποστηρίζει ξαφνικά ο Λοβέρδος τη Χρυσή Αυγή; Τι ακριβώς υποστηρίζει δηλαδή; Ότι καλώς παρεμβαίνουν στην καθημερινότητα; Ότι καλώς θα μας κάτσουν στο σβέρκο μεθαύριο; Έγινε ξαφνικά Ναζί ο Λοβέρδος; Δεν είναι καλύτερο να προσέχουμε τι λέμε και τι γράφουμε;
 
Μα λέει ξεκάθαρα ότι προτιμάει το είδος της αντιπολίτευσης της ΧΑ -από του Σύριζα-, ότι είναι ακτιβιστική η δράση τους (η σωστή λέξη είναι τραμπουκίστικη) και ότι

Σε άλλες χώρες, παρόμοιες δηλώσεις επιφέρουν κυρώσεις (βλέπε γκάφα Λαρς Φον Τρίερ). Δεν θέλω να επιφέρουν κυρώσεις αλλά όχι ότι δεν είναι εμφανέστατα ναζουλίστικα αυτά που λέει ο Λοβέρδος. "Παράγει εμπιστοσύνη", "κάνει ακτιβισμό", "αυτό γιατί να το καταγγείλει κανείς;". Ε, μην τρελαθούμε τελείως! Η Χρυσή Αυγή κάνει ακτιβισμό πάνω στα μεγάλα προβλήματα του ελληνικού λαού (που προφανώς είναι το παραεμπόριο και η μετανάστευση) και παράγει εμπιστοσύνη, πράγματα για τα οποία δεν χρειάζεται ανησυχία και καταγγελία δράσης.

Για να μην πω ότι τού πέρασε απ' το μυαλό να κάνει αυτό που έκανε η ΧΑ πριν λίγο καιρό (20ό λεπτό). "Εγώ θα εκφραζόμουν απ' την κίνηση", λέει γι' αυτό. Θα εκφραζόταν απ' το να πάρει ρόλο αστυνομίας ή μάλλον τραμπούκου και να πάρει τα εμπορεύματα του μικροπωλητή (ο οποίος, το δίχως άλλο, θα ετύγχανε "έγχρωμο παιδί"). Εντάξει, δεν είπε ότι θα τον έδερνε κιόλας, αλλά αυτά τα πράγματα δεν λέγονται δημοσίως.

Και ρωτάει στο τέλος "γιατί μάς προβληματίζει που βγαίνει κάποιος και κάνει πολιτική με τρόπο ακτιβίστικο πάνω στ' αυθεντικά προβλήματα;". Αυτή είναι η άποψή του για την ΧΑ και τους τραμπουκισμούς της. Εάν εσύ την βλέπεις ουδέτερη ή κατά, τι να πω, ζούμε σε διαφορετικά σύμπαντα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πίσω στα γλωσσικά. Δεν έχει πια νόημα η συζήτηση στα πολιτικά.
 

rogne

¥
Τι θα πει «είναι εμφανέστατα υπέρ»; Υποστηρίζει ξαφνικά ο Λοβέρδος τη Χρυσή Αυγή; Τι ακριβώς υποστηρίζει δηλαδή; Ότι καλώς παρεμβαίνουν στην καθημερινότητα; Ότι καλώς θα μας κάτσουν στο σβέρκο μεθαύριο; Έγινε ξαφνικά Ναζί ο Λοβέρδος; Δεν είναι καλύτερο να προσέχουμε τι λέμε και τι γράφουμε;

Προφανώς δεν "έγινε ξαφνικά Ναζί" ο Λοβέρδος, πολιτική κάνει. Και η πολιτική αυτή συνεπάγεται τον εγκωμιασμό της ΧΑ ως αντίπαλου δέους που οφείλουν οι "υπεύθυνες δυνάμεις" (σαν τον Λοβέρδο) να το σεβαστούν και να ακολουθήσουν, υπερθεματίζοντας κιόλας, την ατζέντα του. Οι "υπεύθυνες δυνάμεις" θέλουν να έχουν αποκλειστικό συνομιλητή τη ΧΑ, θέλουν να τη βλέπουν ως "κίνημα" το οποίο οι ίδιες θα εκφράσουν θεσμικά. Με αυτή την έννοια, και βέβαια υπέρ της ΧΑ είναι ο κ. "υγειονομικές-βόμβες-παντού", τι θα ήταν, κατά; Άσε που άμα ήταν κατά θα ταυτιζόταν με τον Βενιζέλο (και δεν θέλει καθόλου)...
 

nickel

Administrator
Staff member
Άκουσα προσεκτικά το συγκεκριμένο κομμάτι της συνέντευξης (17:15 – 20:20) και θα συμφωνήσω ότι οι διατυπώσεις του Λοβέρδου είναι ατυχέστατες και άκρως παρεξηγήσιμες. Δεν κάνει λάθος ωστόσο στην ανάδειξη του προβλήματος: υπάρχει η παρανομία, που δημιουργεί πρόβλημα σε κάποιους πολίτες. Το κράτος δεν κάνει κάτι, οι χρυσαυγίτες εκμεταλλεύονται την απουσία του (ο Σαραντάκος το είπε πολύ απλά προχτές για τα τάγματα εφόδου: «Πότε θα αρχίσουν τα τάγματα εφόδου να χτυπάνε κουδούνια, να μπαίνουν στα σπίτια και να πετάνε έξω τις παράνομες;») και ο συγκεκριμένος ακτιβισμός τους έχει απήχηση σε κάποιους κατοίκους, που, μέσα στην απελπισία τους, πιστεύουν ότι με αυτό τον ακτιβισμό θα λυθούν εκτεταμένα και περιπλοκότατα προβλήματα. Άρα δεν αρκεί να λέμε ναζιστές τους χρυσαυγίτες, δεν αρκεί καν να καταγγέλλουμε τον όποιο πονηρό ακτιβισμό τους, πρέπει να κοιτάξουμε και τα προβλήματα γιατί αφήνουν περιθώρια για πολλή υποκρισία. Είναι ή δεν είναι παράνομο να απασχολούνται αποκλειστικές ή οικιακές βοηθοί με άθλιες αμοιβές και χωρίς ασφάλιση; Δεν αφαιρούν δουλειές από νόμιμους ασφαλισμένους εργαζόμενους; Από την άλλη, πόσοι και πόσοι βολεύονται που δεν θα μπορούσαν να πληρώσουν τους νόμιμους ασφαλισμένους εργαζόμενους;

Πάμε στη μετάφραση: Υπάρχουν ή δεν υπάρχουν μεταφραστές ανασφάλιστοι και διατεθειμένοι να εργαστούν με τιμές χαμηλότερες από τις συνηθισμένες της αγοράς; Αφαιρούν ή όχι δουλειές από τους υπόλοιπους; Δεν βολεύουν ωστόσο έτσι κάποιους πελάτες που δεν θα μπορούσαν να δώσουν τις ψηλότερες τιμές;

Εκτός από το να έρθει μεθαύριο ο κομουνισμός, που θα λύσει όλα αυτά τα προβλήματα, ποιες θα ήταν οι πιο έξυπνες λύσεις στο σημερινό χάλι; Ας μην αφήσουμε τις λύσεις στα τάγματα εφόδου της Χρυσής Αυγής. (Και, αν την παινεύει ο Λοβέρδος για τον ακτιβισμό της, θα πρέπει να το κοιτάξει το πρόβλημά του.)
 

bernardina

Moderator
Ο Λοβέρδος δεν είναι τόσο ανόητος ώστε να παινεύει τη ΧΑ για τον ακτιβισμό της. Είναι, ωστόσο, αρκετά ανόητος -ή ανήθικος- ώστε να πιστεύει πως στρογγυλεύοντας τα λόγια του δεν ενοχλεί υπερβολικά εκείνους που βολεύονται από τον "ακτιβισμό" της και συμφωνούν μ' αυτόν, και, κατά συνέπεια, με αυτές τις τοποθετήσεις του έχει ελπίδα να τους προσεταιριστεί. Με άλλα λόγια, κλείνει πονηρά το ματάκι στην εκλογική πελατεία της ΧΑ, σαν να της λέει ότι, κοίτα, εγώ καταλαβαίνω και συμφωνώ με αυτά που κάνουν οι χρυσαβγίτες, αλλά μπορώ να τα κάνω καλύτερα, μέσα στα πλαίσια του νόμου και χωρίς να έχω τη ρετσινιά του ναζιστή. Αυτό σημαίνει το "μου ήρθε να μαζέψω τα πανιά με τη λαθραία πραμάτεια από κάτω, αλλά δεν το έκανα γιατί ήμουν υπουργός". Άρα, αν έρθετε μαζί μου, θα τη μαζέψω μεν, αλλά με θεμιτά μέσα.
Τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ με το φτωχό μου το μυαλό.
 

nickel

Administrator
Staff member
Τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ με το φτωχό μου το μυαλό.
Νομίζω ότι καλά το αντιλαμβάνεσαι. Αλλά, αν του ξεφεύγουν διατυπώσεις που διώχνουν πολλούς άλλους, θα πρέπει να το κοιτάξει επειγόντως.
 
Αυτά που λες, nickel, είναι προβλήματα που έχουν να κάνουν με την οικονομία, όχι με την μετανάστευση, με την "αριστερόστροφη" παιδεία*, με την έκπτωση αξιών και ηθών και την έλλειψη αστυνόμευσης. Οικιακές βοηθούς με χαμηλούς μισθούς έχουν αυτοί που έχουν αρκετή άνεση για να πληρώνουν οικιακή βοηθό. Συμφωνώ ότι είναι πρόβλημα για την/ον εργαζόμενη/ο σε τέτοια θέση, αλλά αν με κάποιον μαγικό τρόπο όλες αυτές οι θέσεις αποκτούσαν ασφάλιση και υψηλότερο μισθό, αυτομάτως θα συρρικνώνονταν σε σημείο εξαφάνισης, γιατί θα μπορούσαν να πληρώσουν μόνο οι πολύ ευκατάστατοι (ειδικά με τα σημερινά δεδομένα φορολόγησης, κτλ).

Και τέλος πάντων, εμένα με ενοχλεί η λέξη "ακτιβισμός", που εδώ χρησιμοποιείται για να ωραιοποιήσει ή έστω να στρογγυλέψει τους τραμπουκισμούς της ΧΑ, τύπου "σού σπάω το μαγαζάκι", "σε σπάω στο ξύλο γιατί είσαι Πακιστανός", "δεν σ' αφήνω να μπεις στο θέατρο", "καίω όποιο σχολικό βιβλίο δεν μ' αρέσει" και τα λοιπά.



* όπως το αντιλαμβάνεται η ΧΑ. Και το βλέπει σαν πρόβλημα.
 
Το άρθρο με τα πράσινα άλογα κι εμένα μου φάνηκε ενδιαφέρον. Αν μη τι άλλο, δείχνει τις επιπτώσεις του εκφασισμού της ελληνικής κοινωνίας σε ορισμένους εγκεφάλους: άνθρωποι που ταυτίζουν το λαϊκό στοιχείο με τη βρισιά, που θεωρούν ότι κριτήριο της δράσης ενός κόμματος πρέπει να είναι η εντύπωση που θα κάνει στους τηλεθεατές και που είναι έτοιμοι να προσπεράσουν τις δολοφονίες μεταναστών γιατί η ΧΑ δεν τις κάνει επισήμως, έχουν για κάποιο μυστήριο λόγο την εντύπωση ότι είναι «αριστεροί». Τρικυμία εν κρανίω, επιεικώς.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το βλέπω και το ξαναβλέπω. Ιδιαίτερα το χαμόγελο στο τέλος...

 

bernardina

Moderator


Εγό δε θα μιλήσο για δρόμενα ανεργεία, θα μηλήσο για δρόμενα παραλίροιμα του δικτάκτορα που ήτανε ο μόνος φήλος της ελάδας ο μόνως έληνας ίτανε ουγκ...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Τώρα θυμήθηκα και ένα πρωινό παραλήρημα του Τράγκα, που έλεγε ότι αυτός δεν συμπαθεί τη ΧΑ αλλά όχι επειδή είναι ακροδεξιοί και τέτοια, αλλά επειδή δείχνουν συμπάθεια στη χούντα.
 

bernardina

Moderator
Τώρα θυμήθηκα και ένα πρωινό παραλήρημα του Τράγκα, που έλεγε ότι αυτός δεν συμπαθεί τη ΧΑ αλλά όχι επειδή είναι ακροδεξιοί και τέτοια, αλλά επειδή δείχνουν συμπάθεια στη χούντα.

Έλα, ετοιμάσου. Ο φίλος σου αναβαθμίζεται.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Πάντως, η απήχηση που έχει ο Τράγκας λέει κάτι πολύ ανησυχητικό για το κοινό στην Ελλάδα.
 

didge

New member
Νίκελ, το παραπάνω βίντεο #513 είναι το αγαπημένο μου και με αυτό ταυτίζομαστε διάφοροι φίλοι που μεγαλώσαμε στον Πειραιά αλλά υποστηρίζαμε τον Παναθηναϊκό. Πονεμένες ιστορίες...
 

bernardina

Moderator
Νίκελ, το παραπάνω βίντεο #513 είναι το αγαπημένο μου και με αυτό ταυτίζομαστε διάφοροι φίλοι που μεγαλώσαμε στον Πειραιά αλλά υποστηρίζαμε τον Παναθηναϊκό. Πονεμένες ιστορίες...

Αρχίσαμεεεε. :angry:

:twit::inno::whistle:
 
Top