Βιντεάκια για γέλια και για κλάματα

daeman

Administrator
Staff member
...
Die Anstalt: Griechenland, Banken, Troika, Journalisten (ZDF, 31-3-2015)



Έχουν πολλά λάθη οι υπότιτλοι, αλλά διαλέγουμε πού θα εστιαστούμε, στο δάχτυλο ή στο φεγγάρι, όσο κι αν ταλαιπωρούνται τα κειμενοδιορθωτικά αντανακλαστικά μας.


Και ολόκληρη η εκπομπή, αλλά χωρίς υπότιτλους:


http://www.zdf.de/ZDFmediathek/kanaluebersicht/2078314#/kanaluebersicht/2078314
 

SBE

¥
Με τους υπότιτλους κατάλαβα λιγότερα, πάντως.
Το είπα και πιο πριν νομίζω, αλλά ας το ξαναπώ: πολύ θα ήθελα να έχει η κρατική τηλεόραση στην Ελλάδα μια εκπομπή στην οποία τρεις τύποι θα παίζουν σκετς που θα μας θυμίζουν τα δικά μας στραβά.
 

nickel

Administrator
Staff member
πολύ θα ήθελα να έχει η κρατική τηλεόραση στην Ελλάδα μια εκπομπή στην οποία τρεις τύποι θα παίζουν σκετς που θα μας θυμίζουν τα δικά μας στραβά.
Ο Λαζόπουλος έχει το ταλέντο, αλλά είναι εμετικά λαϊκιστής. Έτσι μας θυμίζει το μεγαλύτερο δικό μας στραβό: τον λαϊκισμό.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ο Λαζόπουλος έχει το ταλέντο, αλλά είναι εμετικά λαϊκιστής. Έτσι μας θυμίζει το μεγαλύτερο δικό μας στραβό: τον λαϊκισμό.
Ο Λαζόπουλος έχει δώσει καλά δείγματα παλιά (εδώ και καιρό είναι όντως στρατευμένος στον εμετισμό). Αλλά απορώ που δεν σκέφτηκες τη μεγάλη σχολή με τα σκετσάκια των Comfuzio-Α.Μ.Α.Ν.-Α.Μ.Α.Ν. Τα Καθάρματα, καθώς και τον Μητσικώστα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν τα σκέφτηκα, επειδή, ευτυχώς ή δυστυχώς, παρακολουθώ ελάχιστη τηλεόραση και δεν ξέρω καν για τι μιλάς. Βάλε λίνκους!
 
Ακριβώς αυτά που λέει ο Ζαζ. Έχουμε και μάλιστα αρκετά τέτοια δείγματα. Απλά επειδή τα βλέπουμε από μέσα είναι πιο δύσκολο να τα αντιληφθούμε. Αντιθέτως, βιντεάκια όπως το παραπάνω το βλέπεις σαν εξωτερικός παρατηρητής και σου κάνει μεγαλύτερη εντύπωση και παραμένει στην μνήμη σου.

Οι ΑΜΑΝ είχαν δώσει άπειρα δείγματα κλασικής νεοελληνικής παράνοιας ενώ ο Μητσικώστας έχει ένα εντελώς διαφορετικό στυλ, όπου σατιρίζει χωρίς να πολιτικολογεί. Ο σύγχρονος Λαζόπουλος κάνει περισσότερο πολιτική και λιγότερο σάτιρα, θα έλεγα σε αναλογία 99-1. Οι Μήτσοι του ήταν εντελώς αλλιώς.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Μια Κρητική κριτική για το Jesus of Nazareth

[video=youtube;Qzjs7K3bjJE]https://www.youtube.com/watch?t=223&v=Qzjs7K3bjJE[/video]
 
...
Μια Κρητική κριτική για το Jesus of Nazareth
Ωραίο δεν είναι το touch με τον Αϊζενστάιν στο τέλος, εκεί που λέει για κάποιο λάθος στο μοντάζ;
 

SBE

¥
Ακριβώς αυτά που λέει ο Ζαζ. Έχουμε και μάλιστα αρκετά τέτοια δείγματα. Απλά επειδή τα βλέπουμε από μέσα είναι πιο δύσκολο να τα αντιληφθούμε. Αντιθέτως, βιντεάκια όπως το παραπάνω το βλέπεις σαν εξωτερικός παρατηρητής και σου κάνει μεγαλύτερη εντύπωση και παραμένει στην μνήμη σου.

Οι ΑΜΑΝ είχαν δώσει άπειρα δείγματα κλασικής νεοελληνικής παράνοιας ενώ ο Μητσικώστας έχει ένα εντελώς διαφορετικό στυλ, όπου σατιρίζει χωρίς να πολιτικολογεί. Ο σύγχρονος Λαζόπουλος κάνει περισσότερο πολιτική και λιγότερο σάτιρα, θα έλεγα σε αναλογία 99-1. Οι Μήτσοι του ήταν εντελώς αλλιώς.

Καθυστέρημένη απάντηση λόγω διακοπών:
Δεν είπα ότι δεν έχουμε ή δεν είχαμε σατιρικές εκπομπές. Κι η επιθεώρηση άλλωστε επιτυχημένο είδος είναι/ήταν στην Ελλάδα.
Είπα ότι θα ήθελα να δω αν θα άντεχε το κοινό μια εκπομπή χιουμοριστική στην οποία θα αναφέρονταν τα φάουλ της Ελλάδας προς τρίτους.

Προσθήκη: εννοείται ότι το να γελάμε με τον Καμμένο ή τον Ψινάκη δεν είναι φάουλ της Ελλάδας προς τρίτους.
 
Καθυστέρημένη απάντηση λόγω διακοπών:
Δεν είπα ότι δεν έχουμε ή δεν είχαμε σατιρικές εκπομπές. Κι η επιθεώρηση άλλωστε επιτυχημένο είδος είναι/ήταν στην Ελλάδα.
Είπα ότι θα ήθελα να δω αν θα άντεχε το κοινό μια εκπομπή χιουμοριστική στην οποία θα αναφέρονταν τα φάουλ της Ελλάδας προς τρίτους.

Προσθήκη: εννοείται ότι το να γελάμε με τον Καμμένο ή τον Ψινάκη δεν είναι φάουλ της Ελλάδας προς τρίτους.

Φάουλ της Ελλάδας προς τρίτους δεν έχουμε πολύ σύγχρονα. Τουλάχιστον όχι μεγάλα και ζημιογόνα. Νομίζω ότι θα ήταν λίγο μπαγιάτικο χιούμορ να μιλήσουμε για τον Αλέξανδρο ή το Βυζάντιο ή την Επανάσταση. Συνήθως τα μεγάλα φάουλ τα κάνουν αυτοί που έχουν το πάνω χέρι σε μια υπόθεση κι εμείς σαν έθνος έχουμε καιρό να έχουμε το πάνω χέρι σε οτιδήποτε. Αλλά αν έχεις παραδείγματα, συγκρίσιμα με του συγκεκριμένου σκετς, ευπρόσδεκτα.

Επίσης μπορείς να δεις και το Ουκ αν λάβοις που σατίριζε τα πάντα όλα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Χέλλε, αναρωτιέμαι αν γνωρίζεις ποια χώρα και ο λαός της αποκαλούνται (ή αποκαλούνταν, τεσπα, ως πολύ πρόσφατα) στα σημερινά Βαλκάνια «Αμερικάνοι των Βαλκανίων» -- και γιατί.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Προφανώς δεν ενδιαφέρεσαι να σχηματίσεις δική σου γνώμη (αλλιώς θα διάβαζες κάποια από τα άρθρα που σε παρέπεμψα μέσω συνδέσμου) ούτε μπορώ να θεωρήσω ότι δεν έχεις πάρει είδηση από το έργο, ιδίως ζώντας στη Θεσσαλονίκη, οπότε μπορώ εύλογα να υποθέσω ότι σε ενδιαφέρει η δική μου εκτίμηση μόνο και μόνο για να την κοντράρεις. Η δική μου εκτίμηση είναι, λοιπόν, ότι μετά την πτώση του τείχους του Βερολίνου και την κατάρρευση του Υπαρκτού, φερθήκαμε (όχι αναγκαστικά εσύ κι εγώ, αλλά ένα όχι ασήμαντο πλήθος συνελλήνων μας, ενδεχομένως και πλειοψηφικό) με απίστευτο νεοπλουτισμό, αλαζονεία, ρατσισμό, ακόμη και ωμή απανθρωπιά.

Από εκεί και πέρα, δεν πρόκειται να μπω σε περιπτωσιολογία. Υπάρχουν χιλιάδες γνωστές και επίμαχες περιπτώσεις ανεπίσημων και επίσημων εμπλοκών μας σε αυτά τα 25 χρόνια που έγιναν αισθητές/αξιοποιήθηκαν/μετατράπηκαν από πολιτικούς και τον απλό λαό στις όμορές μας χώρες για τη δημιουργία αυτής της εκτίμησης. Ούτε σκοπεύω να ξανασυζητήσω όλες τις τυπικές και άτυπες πολιτικές μας αυτής της εποχής. Γνωστά είναι όλα.
 
Έτσι είναι, χαίρομαι που το διαβάζω εδώ--η βασική αιτία για την οποία θα μπορούσα να θεωρήσω δίκαια τιμωρία την κατάρρευση των τελευταίων χρόνων. (Επειδή όμως είμαι και λίγο ορθολογιστής δεν τη θεωρώ δίκαια τιμωρία--τέλος πάντων). Πέρα από τις ατομικές συμπεριφορές και τα "Προσεχώς Βουλγάρες", ο οικονομικός ιμπεριαλισμός της Ελλάδας (δημόσιας και ιδιωτικής) στα Βαλκάνια δεν νομίζω να είχε προηγούμενο στην περιοχή.

edit: Είναι σαφής η τελευταία πρόταση άραγε; Το νόημα είναι "ήταν χωρίς προηγούμενο", θέλω να πω ήταν εμφατική η έκφραση.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
[...] ο οικονομικός ιμπεριαλισμός της Ελλάδας (δημόσιας και ιδιωτικής) στα Βαλκάνια δεν νομίζω να είχε προηγούμενο στην περιοχή.
Μην ξεχνάς ότι παρακολουθώ και τα αυστριακά πράγματα --και τις επιχειρηματικές μας κόντρες στην περιοχή στον τραπεζικό τομέα, στα πετρελαιοειδή, στις μεταφορές και αλλού ... ;)
 
Προφανώς δεν ενδιαφέρεσαι να σχηματίσεις δική σου γνώμη (αλλιώς θα διάβαζες κάποια από τα άρθρα που σε παρέπεμψα μέσω συνδέσμου) ούτε μπορώ να θεωρήσω ότι δεν έχεις πάρει είδηση από το έργο, ιδίως ζώντας στη Θεσσαλονίκη, οπότε μπορώ εύλογα να υποθέσω ότι σε ενδιαφέρει η δική μου εκτίμηση μόνο και μόνο για να την κοντράρεις.

Όχι, η αλήθεια είναι ότι σου το ζήτησα γιατί με ενδιαφέρει η δική σου εκτίμηση, επειδή εμπιστεύομαι ότι θα έκανες μια καλή, τίμια και σωστή σούμα των πραγμάτων, καθώς δεν έχω χρόνο να κάτσω να διαβάσω 500 κείμενα, αλλά όπως το πάρει κανείς.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Όχι, η αλήθεια είναι ότι σου το ζήτησα γιατί με ενδιαφέρει η δική σου εκτίμηση, επειδή εμπιστεύομαι ότι θα έκανες μια καλή, τίμια και σωστή σούμα των πραγμάτων, καθώς δεν έχω χρόνο να κάτσω να διαβάσω 500 κείμενα, αλλά όπως το πάρει κανείς.

ΟΚ, κερδίζεις το σετ. :)
 

SBE

¥
Με κάλυψαν εν μέρει οι προηγούμενοι: η στάση της Ελλάδας στα Βαλκάνια την τελευταία εικοσαετία, για την οποία δεν ξέρουμε τίποτα, μόνο υποψίες εδώ κι εκεί. Από την επιθετική επέκταση των ελληνικών επιχειρήσεων- ιδιωτικών (που δεν μας αφορούν και τόσο) αλλά και κρατικών (που μας αφορούν, δικά μας λεφτά είναι κι οι διοικητές δημόσιοι υπάλληλοι), τη διακίνηση γυναικόπαιδων κλπ κλπ.
Άμα κοιτάξουμε πιο πίσω, ας πάμε π.χ. στα στρατιωτικά μας. Από τον πόλεμο της Κορέας στο Ιράκ. Ήμασταν πάντα τύπος και υπογραμμός; (δεν ξέρω, ρωτάω, γιατί στατιστικά κάπου θα στραβοπατήσαμε, σε όλους συμβαίνει).
 
Top