Έργα και ημέρες του Κώστα Καραμανλή Β', του ελάσσονος

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Χέλλε, είναι εκπληκτικός ο τρόπος που πετάς την μπάλα στην εξέδρα, αρκεί να μην ακούγεται το όνομα ΚΚΒ. Τα είπε η Μπέρνη πιο πάνω, αλλά ας το κάνω πενηνταράκια για ανθρώπους που ίσως διαβάσουν και καταλήξουν να πιστέψουν από τον τρόπο που τα παρουσιάζεις ότι «ε, μωρέ, όλοι ίδιοι είναι»και ότι «ο Σημίτης ήταν μεγάλος ευεργέτης της εκκλησίας».

Ο Σημίτης κατάργησε τη φορολογία 35% επί των εσόδων των ιερών ναών (όχι γενικά «της Εκκλησίας») από το παγκάρι και την τέλεση μυστηρίων. Θεωρώ ότι η φορολογία του παγκαριού είναι γαϊδουριά, όπως θεωρώ ότι είναι γαϊδουριά η φορολογία κάθε εθελοντικής προσφοράς πλούσιων και φτωχών Ελλήνων σε κάθε λογής κοινωφελή ιδρύματα. Επίσης, καταλαβαίνω να πεις τη μείωση της φορολογίας των μυστηρίων «νεοφιλελεύθερο μέτρο» αλλά εγώ θεωρώ ότι αν η εκκλησία, που δεν έχει λόγο να κερδοσκοπεί, μετέφερε αυτή τη μείωση στο χριστεπώνυμο πλήρωμα, το μέτρο ήταν φιλολαϊκό (τουλάχιστον όσο φιλολαϊκή είναι η επιδότηση των εισαγωγέων αυτοκινήτων για να πουλάνε καινούργια αυτοκίνητα ή η μείωση του ΦΠΑ στις ταβέρνες).

Από την άλλη, ο ΚΚΒ μείωσε (μέχρι μηδενισμού) τη φορολογία της Εκκλησίας (συνολικά) από επιχειρηματική δραστηριότητα.

Στα μάτια μου, υπάρχει διαφορά.

Α, ναι. Πηγή (για τα περί Σημίτη και γενικότερα περί εκκλησίας, φορολογίας της κλπ κλπ).
 
Όλες οι προσλήψεις γίνονται μέσω ΑΣΕΠ. Ακόμη και οι ρουσφετολογικές. Το γιατί απορρίφθηκες δεν σ'το γνωστοποιούν αυτόματα, μπορείς όμως να προσφύγεις, πράγμα που γιατί να κάνεις αν δεν έχεις στοιχεία ότι κάτι παίχτηκε;

Και συνεχίζεις να παριστάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις. Ο ΔΥ που κάνει την επιλογή έχει την δυνατότητα να κάνει διακρίσεις. Εγώ ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι όντως κάνει διακρίσεις, αλλά αν υποθέσουμε ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει στο σήμερα, δεν χρειάζεσαι ταυτότητα για κάτι τέτοιο. Τι δεν καταλαβαίνεις δηλαδή απ' αυτό; Αυτός είναι και η πιο σοβαρή περίπτωση διάκρισης. Τα υπόλοιπα που λες για τις ταυτότητες είναι από ψιλό- ως χοντρό- άκυρα. Ότι η τράπεζα ας πούμε δεν θα διεκπεραιώσει τις κινήσεις σου γιατί είσαι αλλόθρησκος. Και θα βρει κάποια δικαιολογία που ταιριάζει, να πούμε. Ή ότι θα πας στον Γερμανό και δεν θα σου δώσουν τηλέφωνο ή θα σου καθυστερήσουν την σύνδεση γιατί είσαι καθολικός. Τα θέλεις και τα λες;

Για να επιστρέψουμε στον πραγματικό κόσμο, η πιθανότητα να κάνει κάποιος διακρίσεις με βάση το ότι δεν είσαι ΧΟ είναι από 0,001% ως 0,002%, με την σοβαρότητα του περιστατικού να κυμαίνεται από το αστείο ως την καταγγελία για διακρίσεις, αν έχεις τέτοια όρεξη. Εκτός κι αν μιλάτε στο φόρουμ μέσα από χωροχρονική δίνη και βρίσκεστε στο 1950.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Όλες οι προσλήψεις γίνονται μέσω ΑΣΕΠ. Ακόμη και οι ρουσφετολογικές.
Προσλήψεις στο δημόσιο εκτός ΑΣΕΠ. Και επειδή θα βαριέσαι να ψάξεις πάλι και θα πεις ότι ο Γκούγκλης τα βγάζει αυτά έτσι, για να διασύρει τον ΚΚΒ', πάρε και Έκθεση του Συνηγόρου του Πολίτη που αποδεικνύει πως ναι, γίνονται στο ελληνικό δημόσιο προσλήψεις εκτός ΑΣΕΠ.

Γιατί να επιστρέψεις εσύ στον πραγματικό κόσμο; Νομίζω καλά τα περνάς εκεί που πιστεύεις ότι ο ΚΚΒ' είναι καλός πολιτικός.
 
Πάντως, νομίζω ότι το έχουμε περιορίσει λίγο το θέμα των διακρίσεων λόγω αναγραφής θρησκεύματος στις ταυτότητες μόνο στη διαδικασία της πρόσληψης, δηλαδή στις διακρίσεις από την πλευρά του εργοδότη. Και δεν λαμβάνουμε υπόψη τις διακρίσεις στον χώρο εργασίας από συναδέλφους και προϊστάμενους. Και επίσης δόθηκε ιδιαίτερη έμφαση στους καθολικούς, για τους οποίους δεν έχω ίδια άποψη για τις διακρίσεις που τυχόν υφίστανται, ενώ ίσως θα έπρεπε να δοθεί ίση και περισσότερη έμφαση σε εβραίους, μουσουλμάνους και άθεους που, κατά τη γνώμη μου, υφίστανται περισσότερη προκατάληψη.
Πχ. περίπτωση (υπαρκτή) εργαζόμενης σε μεγάλο ξενοδοχείο, η οποία ήταν εβραία και είχε προσληφθεί κανονικότατα χωρίς κανένα πρόβλημα από τον εργοδότη της. Οι κυρίες, όμως, στο γραφείο του προσωπάρχη, κουτσομπολεύοντας, άφησαν να διαρρεύσει το θρήσκευμα της κοπέλας και μετά οι συναδέλφισσές της την κάνανε πέρα. (Ενώ είχαν κοινό διάλειμμα, δηλαδή, όλες τρώγανε μαζί στην κουζίνα προσωπικού και η άλλη χώρια). Τέλοσπάντων, δέχομαι ότι η παράθεση περιπτώσεων δεν αποτελεί επιχείρημα, απλά ήθελα να δώσω και μια άλλη διάσταση. Και εμένα, προσωπικά, με ανακούφισε πολύ η μη αναγραφή θρησκεύματος στην ταυτότητα -και πολύ θα ήθελα να γίνει και στο απολυτήριο. Μικρή ήθελα να πάρω απαλλαγή από το μάθημα των θρησκευτικών γιατί είχα συγκρουστεί πολλές φορές με τη θρησκευτικού και με είχε πάει στο γραφείο για "ανάρμοστες ερωτήσεις", και ο μόνος λόγος που δεν το έκανα ήταν για να μην έχω πρόβλημα με τα χαρτιά μου. Και τώρα, αφού γεννήσω με το καλό, και αφού έκανα και πολιτικό γάμο, προτιμώ χίλιες φορές να κάνω ονοματοδοσία στο παιδάκι μου παρά να το υποβάλω στο μαρτύριο της βάφτισης, αφού δεν θα φαίνεται πουθενά στην ταυτότητά του ότι θα είναι άνευ θρησκεύματος ή άθεη ή δεν ξέρω εγώ τι. Θέλω να πω, δεν είναι μόνο η διαδικασία της συνέντευξης. Είναι ο αστυνομικός που θα σου κάνει έλεγχο στο δρόμο, είναι ο κοινωνικός περίγυρος, είναι το σόι, κτλ. Πολύ χαίρομαι που έγινε ένα βήμα, και καιρός είναι να ακολουθήσουν και άλλα (βλέπε πτυχίο).
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Έχεις δίκιο σε ό,τι αφορά τον περιορισμό, εξάλλου ήδη είναι πολλές οι σχετικές διακρίσεις. Νομίζω ότι τα απολυτήρια πια δεν θα αναγράφουν θρήσκευμα, επειδή δεν αναγράφεται και στα πιστοποιητικά γέννησης, οπότε το σχολείο δεν το ξέρει. Δεν παραθέτω ωστόσο στοιχεία, γιατί τα περισσότερα προέρχονται από κάτι αγανακτισμένους πατριώτες που εξανίστανται γιατί δεν τους γράφουν ότι το παιδάκι τους είναι χριστιανός ή χριστιανή.

(Κόρη, αν κατάλαβα καλά; Με το καλό!!! :clap::clap:)
 
Χέλλε, είναι εκπληκτικός ο τρόπος που πετάς την μπάλα στην εξέδρα, αρκεί να μην ακούγεται το όνομα ΚΚΒ. Τα είπε η Μπέρνη πιο πάνω, αλλά ας το κάνω πενηνταράκια για ανθρώπους που ίσως διαβάσουν και καταλήξουν να πιστέψουν από τον τρόπο που τα παρουσιάζεις ότι «ε, μωρέ, όλοι ίδιοι είναι»και ότι «ο Σημίτης ήταν μεγάλος ευεργέτης της εκκλησίας».

Ο Σημίτης κατάργησε τη φορολογία 35% επί των εσόδων των ιερών ναών (όχι γενικά «της Εκκλησίας») από το παγκάρι και την τέλεση μυστηρίων. Θεωρώ ότι η φορολογία του παγκαριού είναι γαϊδουριά, όπως θεωρώ ότι είναι γαϊδουριά η φορολογία κάθε εθελοντικής προσφοράς πλούσιων και φτωχών Ελλήνων σε κάθε λογής κοινωφελή ιδρύματα. Επίσης, καταλαβαίνω να πεις τη μείωση της φορολογίας των μυστηρίων «νεοφιλελεύθερο μέτρο» αλλά εγώ θεωρώ ότι αν η εκκλησία, που δεν έχει λόγο να κερδοσκοπεί, μετέφερε αυτή τη μείωση στο χριστεπώνυμο πλήρωμα, το μέτρο ήταν φιλολαϊκό (τουλάχιστον όσο φιλολαϊκή είναι η επιδότηση των εισαγωγέων αυτοκινήτων για να πουλάνε καινούργια αυτοκίνητα ή η μείωση του ΦΠΑ στις ταβέρνες).

Από την άλλη, ο ΚΚΒ μείωσε (μέχρι μηδενισμού) τη φορολογία της Εκκλησίας (συνολικά) από επιχειρηματική δραστηριότητα.

Στα μάτια μου, υπάρχει διαφορά.

Α, ναι. Πηγή (για τα περί Σημίτη και γενικότερα περί εκκλησίας, φορολογίας της κλπ κλπ).

Η φορολόγηση του 35% ψηφίστηκε για να αντισταθμίσει την μισθοδοσία των κληρικών από το κράτος. Μαζί ψηφίστηκαν αυτά τα δυο, άρθρα του ίδιου νόμου ήταν. Άρα δεν είναι καθόλου γαϊδουριά, είναι συνεισφορά των πιστών στους μισθούς των κληρικών τους. Ή μάλλον ήταν. Βέβαια όταν ο Σημίτης κατάργησε αυτόν τον φόρο, για να γλείψει την εκκλησία της Ελλάδας, ξέχασε να καταργήσει και την μισθοδοσία των κληρικών από το κράτος. Ακόμη και σήμερα, χαλαρά τα έσοδα των ναών είναι πάνω από 150 εκ. ευρώ τον χρόνο*. Κάποιο στοιχείο για τα έσοδα από μισθώσεις έχουμε;

Επίσης, με νόμο του 1997, ο Σημίτης απάλλαξε την εκκλησία κι από τον φόρο μεγάλης ακίνητης περιουσίας. Ψιλοπράγματα.


* χαλαρός μ.ο. μηνιαίων εσόδων 2000 χιλιάρικα ανά ΝΠΔΔ (που αριθμούν τις 6500).
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ρε παιδιά, εγώ αυτά τα θρησκευτικά δεν τα ξέρω, αλλά το παγκάρι δεν πάει σε έξοδα αναστύλωσης ναών και στα φιλανθρωπικά που έλεγε πριν ο Ελληγενής ότι κάνει η εκκλησία και τι καλά που τα κάνει;
 
Όλιβερ, με το καλό. :)

Πάντως αναρωτιέμαι τι εννοείς σχετικά με τον κοινωνικό περίγυρο και το σόι. Σου ζητάνε ταυτότητα; Έτσι κι αλλιώς δεν ξέρουν τι πιστεύεις; Κι αν δεν βαφτίσεις το παιδί σου σε εκκλησία λες να μην το αντιληφθούν; Θα χρειαζόταν να τους δείξεις ταυτότητα για να το καταλάβουν; Το θρήσκευμα της εβραίας κοπέλας πώς μαθεύτηκε;

Άσε δηλαδή που στον εργασιακό χώρο γενικότερα και στον κοινωνικό περίγυρο δεν χρειάζεται κανείς ταυτότητα για να ξέρει τι πιστεύεις, ειδικά αν είναι κάποια μη χριστιανική θρησκεία που θα έχει άλλα έθιμα που τηρείς και ειδικά αν είσαι μουσουλμάνος που στην συντριπτική τους πλειοψηφία είναι αλλοδαποί και ξεχωρίζουν (χώρια την εθνικότητά τους που αναφέρεται σε ένα δισεκατομμύριο έγγραφα). Για να τελειώνουμε, γιατί κουράστηκα να λέω το ίδιο πράγμα: η ταυτότητα είναι ένα δημόσιο έγγραφο που χρειάζεται σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις και όπου η περίπτωση να δημιουργηθεί θρησκευτικό θέμα είναι πρακτικά μηδενική. Είναι υπαρκτή, μην τα λέμε συνέχεια, αλλά είναι γελοίο να ξεκινάς με κριτήριο την εξάλειψη διακρίσεων από κάτι που είναι τόσο ασήμαντο, όταν όχι μόνο δεν κάνεις τίποτα για άλλα πράγματα αλλά αντιθέτως προωθείς τις διακρίσεις άμεσα (με νόμους) και έμμεσα (με τα ΜΜΕ, που λύσσαξαν τις δυο περασμένες δεκαετίες με την μετανάστευση και τα "κακά" που έχει επιφέρει και όπου οι ειδήσεις ακολουθούσαν το φορμάτ: 23χρονος βίασε 22χρονη, αν επρόκειτο για Έλληνα και αλλοδαπός βίασε 22χρονη αν επρόκειτο για αλλοδαπό).

Ρε παιδιά, εγώ αυτά τα θρησκευτικά δεν τα ξέρω, αλλά το παγκάρι δεν πάει σε έξοδα αναστύλωσης ναών και στα φιλανθρωπικά που έλεγε πριν ο Ελληγενής ότι κάνει η εκκλησία και τι καλά που τα κάνει;

Όλα τα έσοδα υποτίθεται ότι πάνε εκεί. Υποτίθεται ότι η εκκλησία δεν είναι επιχείρηση.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Τέλος πάντων, εγώ δεν έχω πρόβλημα να δεχτώ ότι ο Σημίτης ήταν ολετήρας του έθνους και να του ανοίξουμε κι εκείνου ένα νήμα για να του πάρουμε τα μέτρα ώστε να μπορούμε να συζητάμε εδώ με την ησυχία μας τις εθνικές επιτυχίες του ΚΚΒ, με ιδιαίτερη έμφαση στο τριπλό πρωτάθλημα Ευρώπης: σε ποδόσφαιρο και μπάσκετ και τραγούδι.

Όλι, με το καλό και περιμένουμε το νέο μέλος... ;)
 

bernardina

Moderator
Να και κάτι ευχάριστο που βγήκε απ' αυτό το νήμα! Όλι, με το καλό να δεχτείς και να δεχτούμε την φρέσκια κατακαίνουργια αχρησιμοποίητη Λεξιλογίτσα! :clap::clap::wub::wub:
 
Ευχαριστώ, παιδιά! Και τα δύσκολα δεν θα είναι στο θρήσκευμα της μικρής, αλλά στην ομάδα της, Γαβρίνα, γαρ, εγώ, βάζελος ο μπαμπάς της. Αχχ...Δράματα οι μικτές οικογένειες! :p :p :p
 

bernardina

Moderator
Ε, τι... ουδέν δίλημμα: το παιδί ακολουθεί τη θρησκεία της μητέρας του. Τέλος! :twit: :laugh: :inno: :whistle:
 
Γαβρίνα και βάζελος βγάζουν, όπως όλοι ξέρουμε απ' την βιολογία, γαζέλα. Αυτό σημαίνει ότι η κόρη σου θα γίνει αθλήτρια στίβου. :):p
 

SBE

¥
Ευχές κι από μένα για τη μικρή, αλλά μερικά για όσα διαβάζω εδώ από χτες:
α. η εκκλησία είναι ΝΠΔΔ τα ιδρύματα και οι οργανώσεις της εκκλησίας όμως είναι ΜΚΟ, φιλανθρωπικές οργανώσεις κλπ. Δεν έχουν την ίδια νομική υπόσταση όλα όσα έχουν να κάνουν με την εκκλησία. Μην το ξεχνάμε αυτό.
β. Όποιος δεν θέλει να "βασανιστεί" το παιδί του στη βάφτιση μπορεί να βρει πρόθυμο ιερέα και να επικαλεστεί ειδική περίπτωση και να κάνει βάπτιση με ραντισμό. Προσωπικά ήμουνα πάντα κατά της βάπτισης για ιδεολογικούς λόγους, αλλά αφού έγινα νονά είμαι πιο πολύ κατά κυρίως γιατί εγώ έκανα ένα βήμα, έβαλα την ιδεολογία στο ψυγείο για το βαφτιστήρι, οι άλλοι που το έπαιζαν πιστοί χριστιανοί (κι ο παπάς μαζί), γιατί μετατρέψαν το μυστηριο σε ανούσια κοινωνική εκδήλωση;
γ. Δεν είμαι και τόσο σίγουρη ότι έχει ευθύνη ο εργοδότης για το πως συμπεριφέρονται οι υπάλληλοι μεταξύ τους. Εφόσον ο εργοδότης είναι εντάξει απέναντι σε όλους τους εργαζόμενους, δεν μπορεί να αναγκάσει τον έναν υπάλληλο να κάνει παρέα με τον άλλο στα διαλλέιματα. Το πολύ να μεσολαβήσει για να λήξει κάποια παρεξήγηση που ίσως έχει δημιουργηθεί.
δ. άμα σε λένε Αχμέτ Χασανογλού, Τούρκο θα σε ανεβάζουνε, Τούρκο θα σε κατεβάζουνε. Ίσως οι πιο ψαγμένοι να σε λένε "μειονοτικό¨ή "Έλληνα μουσουλμάνο" κι ας είσαι άθεος
ε. δεν ξέρω τι άλλαξε, πάντως θυμάμαι ότι όταν ήμουνα στην Ξάνθη οι φοιτητές συμπεριφέρονταν το ίδιο σε χριστιανούς και μουσουλμάνους. Αυτοί οι φοτητές, που τώρα είναι οικογενειάρχες, ξαφνικά άρχισαν να έχουν πρόβλημα με τις θρησκείες των άλλων;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member


Η διάγνωση της Νατάσας
, του Ανδρέα Πετρουλάκη από το protagon.gr (:D)
 

Attachments

  • petr--2-thumb-large.jpg
    petr--2-thumb-large.jpg
    66 KB · Views: 199

nickel

Administrator
Staff member
Κυκλοφορεί και σε βελτιωμένη έκδοση. (Μόνο στη Λεξιλογία)
We could play "Spot the difference".

 

daeman

Administrator
Staff member
Sport the difference...
Why, the hose, of couse.

A hose, a hose, my kingdom fo' a hose!

There was something rotten in the steak of Denmak, the one the fomer minister of Transpotation b'ought.

To er is human, to foegive is divine.

To 'er he's human, to forgive is not mine.
 
Top