Έργα και ημέρες του Κώστα Καραμανλή Β', του ελάσσονος

daeman

Administrator
Staff member
...
Επειδή αποφάσισα να μη χαλαστώ, αλλά να γελάσω με τα χάλια τους (και τα δικά μας):

Ο Κώστας Καραμανλής σπάει την σιωπή του

Τα πολιτικά δρώμενα της χώρας έρχεται να ταράξει η δημοσίευση τμημάτων της αυτοβιογραφίας του τέως Έλληνα πρωθυπουργού, στην οποία ο ίδιος ερωτάται, και παραδόξως απαντά, για όλους και για όλα. Το πόνημα υπογράφει ο γνωστός τόσο για την οξύνοιά του όσο και για την αντικεμενικότητά του σε σχέση με τον Κώστα Καραμανλή Jr, πρώην κυβερνητικός εκπρόσωπος Ευάγγελος Αντώναρος, σύμφωνα με τον οποίο η πλήρης αυτοβιογραφία πρόκειται να κυκλοφορήσει όταν ο Κώστας Καραμανλής επανέλθει στην ηγεσία της ΝΔ, ώστε να συμπέσει με την θριαμβευτική του πορεία προς την επανακατάληψη της εξουσίας και την επανεπανίδρυση του κράτους. Τα αποσπάσματα που ακολουθούν, στα οποία ο τέως μιλάει για τις σημαντικότερες στιγμές της θητείας του σε πρώτο πρόσωπο, δημοσιεύονται για πρώτη φόρα στα ελληνικά ίντερνετς.
[...]
Ο τέως Πρωθυπουργός για την σχέση του με τα videogames
Είναι αλήθεια ότι ήμουν φανατικός των βιντεοπαιχνιδιών. Εκεί που πορωνόμουν απίστευτα ήταν με το Pro Evolution και παλαιότερα με το Crazy Taxi. Στο Pro μάλιστα, όταν το 2008 είχαν βάλει για πρώτη φορά online leaderboards, είχα πάει πρώτος στον κόσμο για όλο τον μήνα Απρίλιο. Για να μην την πατήσω όμως και με πιάσει στο στόμα του ο Κουρής έπαιζα με το ψευδώνυμο Rafinas56, οπότε δεν μπορούσα να καυχηθώ σε κανέναν γι'αυτό. Ήταν πολύ δύσκολο να κρατάω κάτι τέτοιο μέσα μου. Στα μεταξύ μας ματς με τα παιδιά, όταν μαζευόμασταν σπίτι μου, από αντιπάλους καλύτεροι ήταν ο Ρουσόπουλος και ο Εφραίμ. Το κακό όμως με τον Εφραίμ ήταν ότι ενώ στην αρχή έκανε τον άσχετο και μας έπειθε να βάζουμε κουφά στοιχήματα - στοιχηματίζαμε ό,τι μπορείς να φανταστείς, από φυστίκια μέχρι λίμνες και δεν ξέρω εγώ τι άλλο - μετά μας έπαιρνε και τα σώβρακα. Είχαμε βέβαια και τον Αβραμό που ζήταγε συνέχεια να παίξει κι αυτός, αλλά ήταν τελείως άμπαλος και δεν καταλάβαινε χριστό από τα controls. Για να μην μας τα ζαλίζει, του δίναμε ένα χειριστήριο που δεν ήταν συνδεδεμένο με το μηχάνημα και του λέγαμε ότι παίζει. Τον επευφημούσαμε μάλιστα για τις εύστοχες ενέργειές του και αυτός πολύ το χαιρόταν. Το ίδιο δηλαδή που γίνεται τώρα με τα υπουργεία που αναλαμβάνει.
[...]
Για την σχέση του με την γυναίκα του και την εκπληκτικά γρήγορη ανέλιξη της σαν ιατρού
Πολλές φορές κοιτάω την Νατάσα και δεν πιστεύω την τύχη μου που έχω τόσο όμορφη γυναίκα. Νιώθω σαν τον Peter από το Family Guy όταν κοιτάει την Lois. Αυτό βέβαια με την Νατάσα ως χειρούργο ήταν inside joke μεταξύ εμού και του φίλου μου του Άρη του Σπηλιωτόπουλου. Κάναμε τρελά γέλια μεταξύ μας, αλλά όταν το αστείο μας διέρρευσε και κινδυνεύαμε να γίνουμε ρόμπα τρέχαμε και δεν φτάναμε για να το μαζέψουμε. Τελικά το κάναμε να φαίνεται σαν αληθινό, βοηθήσε πολύ και το ότι η Νατάσα έγινε διδάκτωρ Ιατρικής, γιατί αυτό την διευκόλυνε να πάρει και το πτυχίο της Ιατρικής λίγα χρόνια αργότερα.
[...]
Για την εκτίναξη του Ελληνικού Δημοσίου Χρέους κατά τα χρόνια της κυβερνητικής του θητείας
Κοιτάχτε, το 2003 απέκτησα τα δίδυμα. Λίγους μήνες μετά έγινα πρωθυπουργός. Ξέρετε τι χρήματα ειναι απαραίτητα για να μεγαλώσεις όχι ένα αλλά δύο παιδιά την εποχή μας. Άρχισα αρχικά να δανείζομαι απο φίλους, ο Βουλγαράκης δύο offshore πούλησε για να με βοηθήσει αλλά τίποτα, και να τα pampers, και να τα γάλατα, και να τα φορμάκια. Κάποια στιγμή μου λέει η αλεπού ο Αλογοσκούφης "Πρόεδρε είσαι πρωθυπουργός της χώρας και σύμφωνα με την εγκύκλιο τάδε, αριθμός τάδε, μπορούμε να περάσουμε τα έξοδα για τα δίδυμα στον κρατικό προυπολογισμό". "Γιώργο με σώζεις", του είπα. Τα υπόλοιπα τα ξέρετε.
[...]
Για το σχέδιο δολοφονίας του
Εντάξει, αυτό ήταν πράγματι ανησυχητικό γιατί όταν σε δολοφονούν πεθαίνεις. Όταν μου είπαν πρώτη φορά απ'την ΕΥΠ ότι κάποιος με είχε βάλει στο μάτι ρώτησα τι ήταν η ΕΥΠ κι αφού έμαθα, κατάλαβα ότι τα πράγματα ήταν σοβαρά. Ωστόσο μέχρι και σήμερα δεν μπορώ να πω με σιγουριά ποιος ακριβώς ήθελε να με φάει. Ο πρώτος βέβαια που είχε πάει το μυαλό μου ήταν ένας SoccerFan1980 που είχα νικήσει στο Pro άπειρες φορές και μου έστελνε αγριεμένα μηνύματα πως παίζω μόνο με σέντρες σαν "fucking n00b". Εγώ του απαντούσα "haha you are my best client" και τσατιζόταν περισσότερο, οπότε ένας που σίγουρα ήθελε να με σκοτώσει ήταν αυτός. Επίσης ήταν και οι Αμερικάνοι που σίγουρα δεν χαίρονταν για εκείνο τον αγωγό που λέγαμε να φτιάξουμε με τους Ρώσους, αλλά δε νομίζω πως θα έφταναν σε τόσο ακραία μέτρα, να σκοτώσουν αρχηγό δυτικού κράτους με του οποίου τις πολιτικές δεν συμφωνούσαν, θα ήταν και too much και too obvious. Βέβαια, όπως μου λέει και ο Αντώναρος, εμένα με συμφέρει να συντηρείται αυτή η ιστορία γιατί ηρωοποιούμαι, φαίνεται ότι με φάγαν τα συμφέροντα, οι σιωνιστές κτλ. και έτσι κανείς δεν ασχολείται με το ότι αποτελείωσα τα δημοσιονομικά της χώρας. Όχι μόνο αυτό, αλλά αυξάνονται και οι πιθανότητες μου να επανέλθω δριμύτερος ως σωτήρας και να αναλάβω την εξουσία. Πραγματικά εμένα αυτό μου φαίνεται πολύ αστείο, αλλά με τους Έλληνες ποτέ δεν ξέρεις!


Λίγκαλ Ντίσκ. Κλέημερ: Τα κείμενα είναι αποτέλεσμα Πλάνης, δεν περιέχουν αληθινά περιστατικά και μοναδικό στόχο έχουν την πρόκληση μειδιάματος
:whistle:

Τα υπόλοιπα διαβάστε τα εκεί: www.lifo.gr



Mod: Thread started here.
 
Έργα και ημέρες του Κώστα Καραμανλή του τζούνιορ

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω πού είναι το αστείο και δεν καταλαβαίνω γιατί έχουμε ορίσει ως θεμιτό να είναι ο μόνος πρωθυπουργός τον οποίο κρίνουμε όχι από το έργο του αλλά από την σάτιρα γύρω απ' το όνομά του που αφορά άκυρα πράγματα, όπως τα περί Νατάσας, του PS και τα υπόλοιπα που αναφέρονται στο άρθρο. Δεν αφορούν πράγματα που έκανε αλλά ράντομ αστεία. Και επιτέλους, ο Καραμανλής δεν είναι στυλάκι αλλά είναι ο μόνος που έχει φάει τόσο δούλεμα για το πόσο υποτίθεται ότι τρώει, παρότι ούτε για αστείο δεν ήταν ποτέ ο πιο ευτραφής κύριος του κοινοβουλίου.

Όμως το ποστ το γράφω για άλλο λόγο. Σε κάποιο σημείο αναφέρεται το αργκοτικό "δεν καταλάβαινε χριστό". Με προβλημάτισε αυτό και θυμήθηκα ότι έχουμε και το "έγινε λούης". Όμως το δεύτερο δεν με παραξενεύει με μικρό, γιατί η ίδια η λέξη έχει γίνει συνώνυμο της ταχύτητας. Ο Χριστός όμως; Είναι σωστό να τον γράφουμε με μικρό σε τέτοιες φράσεις ή όχι; Είναι σ' αυτήν την περίπτωση το ίδιο με το "είδε τον Χριστό φαντάρο" ή εκεί η λέξη παίζει κυριολεκτικότερο (sic) ρόλο;
 

bernardina

Moderator
Γιατί, αγαπητέ μου Ελληγενή, όταν θα σπάσει η ιδιότυπη ομερτά και θ' αρχίσουν να μιλάνε αυτοί που πρέπει, και να λένε αυτά που πρέπει για τον βίο και -κυρίως- την πολιτεία του ανδρός, θα έχουμε πάλι μαζικές πτώσεις από τα σύννεφα και τρομερή αναμπουμπούλα. Για την ώρα, η στόχευση είναι στραμμένη αλλού, για λόγους που δεν χρειάζεται να είναι κανείς πυρηνικός επιστήμονας για να τους αντιληφθεί.

Όσο για τα αστεία σε βάρος... του βάρους του, πήγαινε πες την άποψή σου πχ στον Πάγκαλο και τον Βενιζέλο. Που δεν έχουν ακούσει ποτέ το παραμικρό ειρωνικό ή κακεντρεχές σχόλιο.
 
Γιατί, αγαπητέ μου Ελληγενή, όταν θα σπάσει η ιδιότυπη ομερτά και θ' αρχίσουν να μιλάνε αυτοί που πρέπει, και να λένε αυτά που πρέπει για τον βίο και -κυρίως- την πολιτεία του ανδρός, θα έχουμε πάλι μαζικές πτώσεις από τα σύννεφα και τρομερή αναμπουμπούλα. Για την ώρα, η στόχευση είναι στραμμένη αλλού, για λόγους που δεν χρειάζεται να είναι κανείς πυρηνικός επιστήμονας για να τους αντιληφθεί.

Όσο για τα αστεία σε βάρος... του βάρους του, πήγαινε πες την άποψή σου πχ στον Πάγκαλο και τον Βενιζέλο. Που δεν έχουν ακούσει ποτέ το παραμικρό ειρωνικό ή κακεντρεχές σχόλιο.

Ο Πάγκαλος και ο Βενιζέλος είναι 5-6 Καραμανλήδες μαζί. Ο Καραμανλής δεν είναι καν κάποιος που θα πεις χοντρό. Υπέρβαρος είναι, αλλά δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με τους προαναφερθέντες. Αναλογικά έχει ακούσει πολύ περισσότερα και αδίκως.
 

nickel

Administrator
Staff member
Helle, αν θέλεις, ίδρυσε σύλλογο για την προστασία του Κωστάκη, αλλά πολλοί τον θεωρούμε αρχηγό της χειρότερης κυβέρνησης που έζησε μεταπολιτευτικά η Ελλάδα. Μπορεί να κάνουμε και λάθος (το λέω γιατί δεν θέλω να αρχίσουμε τη συζήτηση για τους λόγους που έχουμε αυτή την άποψη), αλλά... και λίγα του έχουμε σούρει. Εδώ μέσα ιδίως.
 
Helle, αν θέλεις, ίδρυσε σύλλογο για την προστασία του Κωστάκη, αλλά πολλοί τον θεωρούμε αρχηγό της χειρότερης κυβέρνησης που έζησε μεταπολιτευτικά η Ελλάδα. Μπορεί να κάνουμε και λάθος (το λέω γιατί δεν θέλω να αρχίσουμε τη συζήτηση για τους λόγους που έχουμε αυτή την άποψη), αλλά... και λίγα του έχουμε σούρει. Εδώ μέσα ιδίως.

Δεν με ενδιαφέρει να προστατέψω κανέναν. Αλλά πάντα η κριτική στον Κωστάκη επικεντρωνόταν σε άσχετα και ανύπαρκτα πράγματα, όπως ότι έπαιζε PS αντί να κυβερνάει. Δεν θέλω να μπλεχτώ σε πολιτική συζήτηση, αλλά σαφέστατα και αντικειμενικότατα, χειρότερη κυβέρνηση της μεταπολίτευσης -και ίσως όχι μόνο- ήταν αυτή του Παπανδρέου του 2009. Ξέρεις, αυτήν που βγήκε με το μοτό "λεφτά υπάρχουν" και λίγους μήνες μετά υπέγραψε το πρώτο μνημόνιο.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δεν θέλω να μπλεχτώ σε πολιτική συζήτηση, αλλά σαφέστατα και αντικειμενικότατα, χειρότερη κυβέρνηση της μεταπολίτευσης -και ίσως όχι μόνο- ήταν αυτή του Παπανδρέου του 2009.
Φαντάζομαι πως ούτε το «σαφέστατα» ούτε το «αντικειμενικότατα» έχουν λάβει υπ' όψιν τους δείκτες δανεισμού την περίοδο που «είχε έρθει η ώρα να κοιτάξουμε και τα γαλάζια παιδιά». Το δημόσιο χρέος ήταν περίπου 165 δις το 2003 και το 2009 ήταν 300 δις.
 

nickel

Administrator
Staff member
πάντα η κριτική στον Κωστάκη επικεντρωνόταν σε άσχετα και ανύπαρκτα πράγματα, όπως ότι έπαιζε PS αντί να κυβερνάει.
Προφανώς, αυτό αποτελεί σατιρικό στοιχείο, σαν αυτά που λέγανε για τη γυμναστική του Γιωργάκη. Η ουσία του σατιρικού στοιχείου (που το κάνει επιτυχημένο) είναι η κοινή κατάληξη: ότι δεν κυβερνούσε.
 

bernardina

Moderator
Ελλη, όταν θα αρχίσουν να κυκλοφορούν στοιχεία και νούμερα, πιάσου καλά από το σύννεφο, ε; Δε θέλουμε κατάγματα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Η πλάκα είναι ότι, πέρα από τα λεφτά που διαχρονικά φαγώθηκαν, λεφτά εξακολουθούν να υπάρχουν· απλώς δεν τα βλέπουμε επειδή στέκονται ακίνητα...
 
Φαντάζομαι πως ούτε το «σαφέστατα» ούτε το «αντικειμενικότατα» έχουν λάβει υπ' όψιν τους δείκτες δανεισμού την περίοδο που «είχε έρθει η ώρα να κοιτάξουμε και τα γαλάζια παιδιά». Το δημόσιο χρέος ήταν περίπου 165 δις το 2003 και το 2009 ήταν 300 δις.

Το χρέος ήταν 183 δις όταν ανέλαβε ο Καραμανλής και το άφησε στα 238*, οπότε είναι λογικό αν έχεις στο μυαλό σου τρελά διαφορετικά νούμερα να την θεωρείς χειρότερη κυβέρνηση. Από τα 55 δισεκατομμύρια το πήγες στα 135. Αφού όμως το κριτήριό σου είναι το χρέος, ο Σημίτης παρέλαβε 100 δις και άφησε 180. Άλλωστε η κυβέρνηση Καραμανλή κλήθηκε να πληρώσει και τους ολυμπιακούς.


* σύμφωνα με τους προϋπολογισμούς που δίνει το υπουργείο οικονομικών
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
* σύμφωνα με τους προϋπολογισμούς που δίνει το υπουργείο οικονομικών
Σύμφωνα με τα Δελτία Δημόσιου Χρέους του Υπουργείου Οικονομικών, το Σεπτέμβριο του 2009, όταν ο Κωστάκης ο Καραμανλής ό,τι απερχόταν από την εξουσία, το Χρέος της Κεντρικής Κυβέρνησης ήταν 298 δις παρά κάτι ψιλά. Το Δεκέμβριο του 2003 ήταν περίπου 178 δις ενώ το Μάρτιο του 2004 ήταν περίπου 185 δις.

Κατά τα λοιπά, δεν θα συνεχίσω άλλο αυτή τη συζήτηση, ούτε θα μπω καν στη διαδικασία σύγκρισης της κυβέρνησης Καραμανλή με άλλες κυβερνήσεις που έχουν περάσει από την Ελλάδα στη μεταπολίτευση - με δυο λόγια, με κάλυψε ο Νίκελ παραπάνω.
 
Τι εννοείς ότι δεν θα μπεις στην διαδικασία; Εσύ μπήκες σ' αυτήν την διαδικασία. Αφού το κριτήριό σου για το ποια είναι η χειρότερη κυβέρνηση είναι οικονομικό, θα κάνεις οικονομικές συγκρίσεις. Εγώ αρχικά δεν έκανα καμμιά σύγκριση ούτε καν σχόλιο για το πώς τα πήγε η κυβέρνηση Καραμανλή. Παρεμπιπτόντως, τα δελτία δίνουν το χρέος της κεντρικής κυβέρνησης, όχι της γενικής κυβέρνησης. Μ' αυτό ήθελα να σε κάνω να δεις λίγο τα νούμερα, γιατί είναι φανερό ότι έχεις στο μυαλό σου διαφορετικά πράγματα απ' την πραγματικότητα, αν και κατά λάθος αντέγραψα το χρέος κεντρικής κυβέρνησης του 2004. Μπαρντόν. Το πραγματικό νούμερο είναι 161 δις. Η αύξηση είναι από τα 161 στα 238. 77 δισεκατομμύρια αύξηση, όχι 55. Πάντως πολύ μακριά από τα 135 δισεκατομμύρια που έβγαλες αρχικά.

Τέλος πάντων, δεν έχω καμμιά διάθεση να συνεχίσω μια τέτοια συζήτηση. Ο καθένας έχει τις απόψεις του σχετικά με τα πολιτικά παρελθόντα, παρόντα και μέλλοντα. Αυτό που με ενοχλεί στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι η αντιμετώπιση της συγκεκριμένης περιόδου σαν χειρότερης, ενώ δεν υπήρξε καμμιά πτώση στο επίπεδο ζωής -τουναντίον. Αντιμετωπίζεται λες και οι προηγούμενες κυβερνήσεις ήταν μια χαρά και ξαφνικά ήρθε θύελλα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
ενώ δεν υπήρξε καμμιά πτώση στο επίπεδο ζωής -τουναντίον.
Χέλλε, αν μου δώσεις μια πιστωτική με όριο 10.000 ευρώ μηνιαίως, ξέρεις τι επίπεδο ζωής θα έχω; Κατ' αρχάς, θα κυκλοφορώ συνέχεια με ένα Λακόστ μπλουζάκι, μούρλια! Μόνο μη μου ζητήσεις να στα δώσω πίσω. Θα είμαι σπίτι μου και θα παίζω Τέκεν και δεν θα έχω χρόνο να ασχοληθώ με τέτοια :p
Παρεμπιπτόντως, τα δελτία δίνουν το χρέος της κεντρικής κυβέρνησης, όχι της γενικής κυβέρνησης.
:confused::confused::confused:
 
Βρε κι εγώ μια χαρά ζω με δανεικά. Αυτό έκανε η Ελλάδα καθ' όλην την διάρκεια της μεταπολίτευσης και ειδικά από την πτώση του τείχους και δώθε. Ειδικά όσον αφορά τις συντάξεις, πρακτικά ήταν όλα δάνεια. Προσωπικά δεν υποστηρίζω καμμιά κυβέρνηση, όλες ήταν τρισάθλιες από κάθε άποψη. Η σημερινή κατάσταση δεν είναι αποτέλεσμα μιας 5ετίας.

Το χρέος της γενικής κυβέρνησης ισούται με το χρέος της κεντρικής κυβέρνησης μείον το ενδοκυβερνητικό χρέος και κάτι άλλα μικροποσά. Π.χ. δες εδώ.
 

SBE

¥
Πάντως ο Έλλη έχει δίκιο στα περί μεγέθους του ΚΚΝ (Κ. Καραμανλή Νεότερου). Ήταν λίγο μοσχαράκι ο άνθρωπος, αλλά δεν θα έλεγα ότι είμαστε λαός- στυλάκι και αυτός ήταν η μύγα μες στο γάλα.
Αλλά μέχρι να αποκτήσουμε νομοθεσία κατά του λόγου μίσους κατά των παχύσαρκων, οι υπέρβαροι θα παραμένουν εύκολος στόχος. ;-)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το χρέος της γενικής κυβέρνησης ισούται με το χρέος της κεντρικής κυβέρνησης μείον το ενδοκυβερνητικό χρέος και κάτι άλλα μικροποσά. Π.χ. δες εδώ.
Δεν ξέρω πού είναι το εδώ (:p) αλλά πάρε και από την ΕΛΣΤΑΤ:

Χρέος Γενικής Κυβέρνησης το 2003 168 δις, το 2004 183 δις και το 2009 σχεδόν 300 δις. Παραλίγο να το διπλασίαζε, άλλαζε και πίστα.
http://www.statistics.gr/portal/page/portal/ESYE/BUCKET/General/greek_economy_27_07_2012.pdf
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Η σημερινή κατάσταση δεν είναι αποτέλεσμα μιας 5ετίας.
Η σημερινή κατάσταση είναι, σε πολύ μεγάλο βαθμό, αποτέλεσμα της επέκτασης της εφαρμογής πατροπαράδοτων τριτοκοσμικών πολιτικών (εξωτερικός δανεισμός, ρουσφετολογικοί διορισμοί, νομισματική πολιτική των πιεστηρίων του Χολαργού) από τον ΚΚΒ' στο πρωτοκοσμικό περιβάλλον του ευρώ και του συμφώνου σταθερότητας.

Όποιος δεν είχε καταλάβει (ανάμεσά τους και η μεγάλη πλειοψηφία αλλά όχι το σύνολο των πολιτικών στη χώρα) ότι η είσοδος στο ευρώ, και μάλιστα σε συνθήκες σταθερότητας (=μη ελέγχου του πιεστηρίου του Χολαργού), δημιούργησε ριζική αλλαγή των συνθηκών άσκησης πολιτικής στην Ελλάδα, το έχει καταλάβει πια...

Το τι είχε γίνει προ ευρώ, ουσιαστικά δεν έχει σημασία. Μπήκαμε στο ενιαίο νόμισμα συνυπολογίζοντας αυτή την ιστορία μας (στην ισοτιμία με την οποία μπήκαμε) και γνωρίζοντας τι έπρεπε να κάνουμε. Ε, αυτά που έπρεπε να κάνουμε, θα έπρεπε να τα κάνει η μεταολυμπιακή κυβέρνηση, για τα οποία, θυμίζω, υπερψηφίστηκε από τον ελληνικό λαό («ανασύσταση του κράτους»). Όχι μόνο δεν τα έκανε, σήμερα γνωρίζουν όλοι ότι έκανε τα αντίθετα. Το αποτέλεσμα, το βλέπουμε γύρω μας και θα το ζούμε για πολλά χρόνια.
 
Ότι δεν ξανάφτιαξε το κράτος το ξέρουμε, όχι όμως ότι δεν έχει σημασία τι έγινε πριν. Τα ομόλογα τρέχουν μεταξύ κυβερνήσεων, δεν γίνεται reset κάθε φορά που αλλάζει η καρέκλα. Κι έτσι τα λεφτά που δανείστηκε ο προηγούμενος άνετα σκάνε στον επόμενο, ο οποίος έχει την επιλογή είτε να δανειστεί ξανά είτε να κάνει δομικές αλλαγές. Ε, ο Καραμανλής επέλεξε το πρώτο, ό,τι δηλαδή και οι προηγούμενοι, καθώς και ο αμέσως επόμενος. Εγώ ρίχνω τεράστια ευθύνη και στον λαό, ο οποίος έκανε επανάσταση κάθε που κάποιος πήγαινε να ανοίξει το θέμα του ασφαλιστικού, που είναι η κυριότερη αιτία για το σημερινό χάλι (όταν πληρώνεις 100 και συνταξιοδοτείσαι 800 αυτό συμβαίνει).
 

pidyo

New member
Δεν θέλω να μπλεχτώ σε πολιτική συζήτηση, αλλά σαφέστατα και αντικειμενικότατα, χειρότερη κυβέρνηση της μεταπολίτευσης -και ίσως όχι μόνο- ήταν αυτή του Παπανδρέου του 2009.

Σαφέστατα και αντικειμενικότατα η σύγκριση που κάνεις είναι σαν το ανέκδοτο:

- Αν σου βάλουν το πιστόλι στον κρόταφο να διαλέξεις ανάμεσα στον Α και στον Β τι θα πεις;
- Πυροβόλα.
 
Top