Ένα μπουκάλι Τζώννυ...

Zazula

Administrator
Staff member
Ευρηματικό, όντως, το "Άξιον ST" αλλά γιατί "scooter"; "Σκούτερ" (με ελληνικά) τα ξέραμε από την εποχή της Βέσπα και της (ποιος την θυμάται;) Λαμπρέτα.
Πάντως προσωπικά θα έλεγα της Βέσπας και της Λαμπρέτας.
 
Τη Λαμπρέτα μόνο σε μυθιστόρημα την έχω συναντήσει. Και δεν είμαι και τζόβενο, να πεις...
 

daeman

Administrator
Staff member
Τη Λαμπρέτα μόνο σε μυθιστόρημα την έχω συναντήσει. Και δεν είμαι και τζόβενο, να πεις...
Ούτε εγώ την πρόλαβα λάιβ· την πρωτοβρήκα όχι σε βιβλίο αλλά στην οθόνη, στην Quadrophenia.
Και την έχω μνημονεύσει κι εδώ στη Λέξι μαζί με τη Βέσπα GS, στην παππουδιέρα:

Μη μου κακολογήσετε τις καραμονταρισμένες Λαμπρέτες των μοντ όμως, εντάξει; Ούτε την GS του Ace Face Στινγκ.
View attachment 3086....View attachment 3088
A 1967 Lambretta, as ridden by Phil Daniels ('Jimmy') in the film 'Quadrophenia', 1979 fetched an UK auction record price of 36,000 at Bonhams Entertainment sale in Knightsbridge on Tuesday 25 November 2008.
Παππούδιασαν κι αυτές πια...




Παρέμπ, για την περιπέτεια με τους στίχους του Louie, Louie και το FBI: https://www.newyorker.com/culture/c...-louie-louie-the-dirtiest-song-of-the-sixties
 
Last edited:

Katsik35

Member
Πάντως προσωπικά θα έλεγα της Βέσπας και της Λαμπρέτας.
Συγγνώμη που επανέρχομαι αλλά, ύστερα από ωριμότερη σκέψη (La nuit porte conseille), αναρωτιέμαι αν δεν θα ήταν σκόπιμο να γίνεται διάκριση ανάμεσα στο όνομα της μάρκας (άκλιτο, με κεφαλαίο αρχικό) και στο προσηγορικό όνομα (κλιτό, με πεζά). Στην περίπτωση αυτήν, θα γράφαμε "Οι καλύτερες βέσπες είναι οι Λαμπρέτα".
 

nickel

Administrator
Staff member
θα γράφαμε "Οι καλύτερες βέσπες είναι οι Λαμπρέτα".
Ή: Οι καλύτερες κοκακόλες είναι της Pepsi Cola. (Συγγνώμη, καλές μου εταιρείες, ένα παράδειγμα φτιάχνω...)
Έξω από τα γραφεία της Vespa ήταν παρκαρισμένα είκοσι φιατάκια.
Άλλα;
:-)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Η διάκριση της εμπορικής ονομασίας με το κοινό ουσιαστικό δεν γίνεται (όταν η εμπορική ονομασία είναι ξενική) με την απλή διάκριση κύριων-κοινών της γλώσσας (που είναι το αρκτικό κεφαλαίο), αλλά με το να παραμείνει λατινόγραπτη. Και ναι, τότε παραμένει άκλιτη. Εν πολλοίς το ίδιο ισχύει και για τις εμπορικές ονομασίες στα ελληνικά: «της Τιτάν», «της Ηρακλής» — απλώς αυτές είναι εύλογα ελληνόγραπτες.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Και μιας που μιλάμε για σκούτερ, να διατρανώσουμε ότι scooter tuning is not a crime!

(dr7x: Ζαζ, ξέρεις γερμανικά;
Zazula: Du hast, Apache bleibt gleich.)
 
Top