metafrasi banner

you've never had it so good

nickel

Administrator
Staff member
Σε τέτοιους καιρούς το να θυμάται κανείς το σλόγκαν του Μακμίλαν, μόνο πικρά χαμόγελα μπορεί να προκαλεί. Ο Χάρολντ Μακμίλαν (γόνος της οικογένειας που ίδρυσε to 1843 τον ομώνυμο εκδοτικό οίκο) ήταν πρωθυπουργός της Βρετανίας την περίοδο 10 Ιαν. 1957 – 18 Οκτ. 1963. Σε λόγο που εκφώνησε στο Μπέντφορντ στις 20 Ιουλίου 1957 είπε: «Let's be frank about it; most of our people have never had it so good».

Η φράση αυτή, συνήθως στο δεύτερο πρόσωπο, «You've never had it so good», δεν ταυτίστηκε μόνο με τον Μακμίλαν αλλά και με την ευημερία της μεταπολεμικής περιόδου.

Η μοναδική απόδοση που βρήκα στο διαδίκτυο και μου αρέσει είναι «Ποτέ δεν περνούσατε τόσο καλά». Στον Πάπυρο: «Ποτέ άλλοτε δεν ήσαστε τόσο καλά» (δεν ήταν όμως δήλωση του υπουργού υγείας). Ξέρετε κάτι καλύτερο από ελληνικές πηγές;

Σε επίπεδο πολιτικής ιστορίας λέω να προσθέσω τη συνέχεια του λόγου του Μακμίλαν, όπου βλέπουμε ότι δεν θριαμβολογεί:
What is beginning to worry some of us is 'Is it too good to be true?' or perhaps I should say 'Is it too good to last?' For amidst all this prosperity, there is one problem that has troubled us - in one way or another - ever since the war. It's the problem of rising prices. Our constant concern today is - can prices be steadied while at the same time we maintain full employment in an expanding economy? Can we control inflation? This is the problem of our time.
 
Δεν ξέρω για επίσημη απόδοση, αλλά επί το λαϊκότερον θα έλεγα: Ποτέ δεν είχατε φτιαχτεί τόσο καλά.
 

Cadmian

New member
Ακόμα πιο λαϊκό: «Ποτέ δεν σας είχε κάτσει τόσο καλά».
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ έχω ακούσει και το την έχω, π.χ. καλά την έχεις εσύ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και σε μια σύνδεση με τα σημερινά: «Ποτέ δεν φάγαμε όλοι μαζί τόσο καλά.»
 
Top