Your slip is showing: Γλωσσικές και μεταφραστικές γκάφες (και μικρολαθάκια)

Your slip is showing: Γλωσσικές και μεταφραστικές γκάφες (2)

Μπορεί η Αλεξάνδρα να έχει άχτι τη ΝΕΤ, αλλά κι εγώ τα έχω βάλει με το in.gr. :)
Από χθεσινή είδηση για την Ντόρις Λέσινγκ:

«Το μόνο που κάνω είναι να δίνω συνεντεύξεις και να περνώ το χρόνο μου να φωτογραφίζομαι [μάλλον αδόκιμη σύνταξη]» δήλωσε η 88χρονη συγγραφέας.
Όσο για τη συγγραφή, δήλωσε ότι η ίδια έχει σταματήσει. «Δεν έχω άλλη ενέργεια» είπε. «Γι' αυτό το λόγο λέω σε όσους είναι νεότεροι από μένα να μην φαντάζονται ότι θα το έχουν για πάντα [ποιο;]. Χρησιμοποιείστε* το όσο το έχετε γιατί γλιστρά [μάλλον κυλά...] σαν νερό σε λούκι» δήλωσε.


*Έχει παραγίνει το κακό με όλα αυτά τα χρησιμοποιείστε, τηλεφωνείστε, κλπ. Nickel, θα το ανοίξεις εκείνο το νήμα που λέγαμε;
 
Χρησιμοποιείστε* το όσο το έχετε γιατί γλιστρά [μάλλον κυλά...] σαν νερό σε λούκι» δήλωσε.[/COLOR]

Πολύ σωστό μου φαίνεται το "γλιστρά". Ειδικά αν προσθέσουν και το πολύ κομψό "...σαν τη βροχή στον τσίγκο".
 

andy

New member
Τόσα πολλά copywriters σκέφτονται ότι είναι αρκετό να είναι αστρικός συγγραφέας και γραμματική μεγαλοφυία.
Εάν είστε υγρός-πίσω από-ο-αυτιά ή καρυκεμμένη copywriter,

Ναι, εντάξει, είναι μηχανική μετάφραση, αλλά αυτός ο αστρικός συγγραφέας και αυτή η καρυκε(υ)μένη copywriter πολύ με διασκέδασαν.
 
Ναι, εντάξει, είναι μηχανική μετάφραση, αλλά αυτός ο αστρικός συγγραφέας και αυτή η καρυκε(υ)μένη copywriter πολύ με διασκέδασαν.
Φαντάζομαι ότι και η υγρασία πίσω από τ' αυτιά δεν σε άφησε αδιάφορη. :p
 
O γγ της Ομοσπονδίας Ιδιοκτητών Βυτιοφόρων, Αγγελος Φάλαρης, δήλωσε ότι «την απεργία την άρχισε η γενική μας συνέλευση και θα τη λύσει η γενική μας συνέλευση. Δεν έχουν ολοκληρωθεί ακόμα τα αποτελέσματα των επαφών μας. Μόλις έχουμε αποτελέσματα, τότε θα προκαλέσουμε γενική συνέλευση».
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=899585&lngDtrID=244

Προκαλείς, σου το λέω προκαλείς, κι από φίλο αν στριμωχτείς σε καμιά γωνιά μην εκπλαγείς... (ετσετερά, ετσετερά)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Las Vegas, ΑΝΤ1 13/03:
Λέει μία από τις πρωταγωνίστριες ότι αν παίξεις έναν δίσκο κάντρι ανάποδα "your dog gets fixed". Ο υπότιτλος λέει: "ο σκύλος σου γίνεται καλά" (!). Να επισημάνουμε ότι η κοπέλα στην πραγματικότητα εννοούσε ότι ο σκύλος "στειρώνεται", όχι -φυσικά- ότι τακτοποιείται ή διορθώνεται ή φτιάχνεται (συνήθεις σημασίες τού "fix"). Εδώ έχουμε τη σημασία "to castrate or spay (an animal, esp. a pet)". Γέλασα, να σας πω την αλήθεια, αλλά αμφιβάλλω αν θα γελούσε κι ο κακόμοιρος ο σκύλος. :D
 

Zazula

Administrator
Staff member
Mr Monk, Star 11/05 (αλλά το 'χει ξαναδείξει κι άλλοτε)
a no-nukes rally = διαδήλωση κατά των *nuke (τι 'ν' τούτο μπρε;)
Εννοείται ότι το σωστό είναι "διαδήλωση κατά των πυρηνικών". Μα καλά, ο Σουφλιάς το υποτίτλισε; :D

Φαντάζομαι ότι και η υγρασία πίσω από τ' αυτιά δεν σε άφησε αδιάφορη. :p
Μπα, δεν βλέπω να υγραίνεται ιδρώνει τ' αφτί της.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Married with children, TV Μακεδονία, 14/05:

Σχολιάζει ο Αλ για κάτι που δεν γίνεται from scratch, κι ενώ το σωστό είναι απ' το μηδέν, απ' το τίποτα, απ' την αρχή, ο υπότιτλος δίνει *από σκουπίδια.

Η Κέλι βρίσκεται σ' ένα μπαρ και της λένε ότι δεν είναι σωστό να ρίχνει μια γυναίκα τους άντρες ξαπλώνοντας με τα εσώρουχα στο καπό της Τρανς-Αμ τους. Απαντά λοιπόν "not till last call", δηλαδή "όχι προτού μεθύσουν όλοι" (πρόκειται για ευρηματική χρήση του last call girl σε συνδυασμό με το ψυχοπαθοοπτικό φαινόμενο των παραομορφωτικών φακών) - και ο υποτιτλιστής μάς προσφέρει το απίθανο *έχει πολύ κρύο έξω (!) :rolleyes:
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
2008 ή Δύο-μηδέν-μηδέν-οχτώ;

Πριν από λίγο άκουσα τον πρόεδρο των αυτοκινητιστών να διαβάζει μια ανακοίνωση για τη λήξη της απεργίας τους, και άκουσα έναν πολύ πρωτότυπο τρόπο ανάγνωσης της χρονολογίας, του 2008: Δύο-μηδέν-μηδέν-οχτώ.

Ομολογώ ότι δεν το είχα ξανακούσει έτσι. Π.χ. το 2000 θα διαβάζεται δύο-μηδέν-μηδέν-μηδέν και το 1940, ένα-εννιά-τέσσερα-μηδέν.
 

nickel

Administrator
Staff member
Π.χ. το 2000 θα διαβάζεται δύο-μηδέν-μηδέν-μηδέν και το 1940, ένα-εννιά-τέσσερα-μηδέν.
Κι έτσι, μετά τη μηχανική μετάφραση, μπορούμε να περάσουμε και στη μηχανική ανάγνωση.
Είμαι περίεργος, τι κάνουν άραγε τα προγράμματα μηχανικής ανάγνωσης που υπάρχουν (π.χ. για τα ηλεβιβλία της Microsoft); Πώς ξέρουν πώς πρέπει να διαβαστούν κάποιοι αριθμοί; Πώς καταλαβαίνουν π.χ. ότι ένα 650-1008 είναι αριθμός τηλεφώνου και όχι ιστορική περίοδος;
 
Π.χ. το 2000 θα διαβάζεται δύο-μηδέν-μηδέν-μηδέν
Ή "δύο, τρία μηδενικά", οι πιο προχωρημένοι.
Το "μι.χι.", όπως και το "πι.μι."/"μι.μι.", όμως βολεύει, αντί να παίζουμε προπό με τις πτώσεις.:)
 

curry

New member
Ή επίσης δύο και τρία κ'λούρια αν κρατάτε από Θεσσαλία μεριά (κ'λούρια=κουλούρια)...
 
Σήμερα, στις ειδήσεις του ΑΝΤ1, ο σωσίας του Σαντικάι (περισσότερες πληροφορίες στο: http://troktiko.blogspot.com/2008/04/3-charts.html αναφέρεται σε Γάλλους που πάνε και ψάχνουν στους κάδους έξω από σούπερ-μάρκετ για τρόφιμα.
Προλογίζει το ρεπορτάζ: "Προσέξτε, δεν πρόκειται για άστεγους ή κλοσάρ, αλλά για κανονικούς ανθρώπους!"
 

Zazula

Administrator
Staff member
Χθες βράδυ το Star είχε Attila the Hun (ξέρετε, αυτόν που έλεγε στην κυρά γυρνώντας απ' τη δουλειά: "Hun, I'm home!) και στο τέλος (μόνο αυτό είδα) που τονέ τρώνε το Φλάβιο Αέτιο, του λέει ο Αυτοκράτορας: "You 're no longer necessary". Ο υπότιτλος είναι ύμνος στα αποθετικά ρήματα: "Δεν χρειάζεσαι πλέον". :rolleyes:
 
Χθες βράδυ το Star είχε Attila the Hun (ξέρετε, αυτόν που έλεγε στην κυρά γυρνώντας απ' τη δουλειά: "Hun, I'm home!) και στο τέλος (μόνο αυτό είδα) που τονέ τρώνε το Φλάβιο Αέτιο, του λέει ο Αυτοκράτορας: "You 're no longer necessary". Ο υπότιτλος είναι ύμνος στα αποθετικά ρήματα: "Δεν χρειάζεσαι πλέον". :rolleyes:

...ενώ η Βανδή το έθεσε πιο κομψά ("Δεν σ' έχω ανάγκη ευτυχώς, μου είσαι πλέον περιττός" ;-D )
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο υπότιτλος είναι ύμνος στα αποθετικά ρήματα: "Δεν χρειάζεσαι πλέον". :rolleyes:
Ύμνος, όπως το λες. Διότι η χρήση είναι σχεδόν καθιερωμένη και περασμένη στα λεξικά. Π.χ. στο ΛΚΝ:
είμαι απαραίτητος, χρήσιμος: Αν δε χρειάζομαι, μπορώ να φύγω;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Η χρήση είναι σχεδόν καθιερωμένη και περασμένη στα λεξικά.
Μου φαίνεται θα πρέπει να παρακολουθώ σεμινάριο κάθε χρόνο με το πόσα αποθετικά ρήματα περνούν και στην αντιπέρα όχθη - έχω μείνει πολύ πίσω, μάλλον. :eek:
 
Top