metafrasi banner

woven

Σε πίνακες με χαρακτηριστικά διαφόρων στρωμάτων, το fabric προσδιορίζεται ως εξής:
α) woven - cotton
β) woven jacquard - polyester
γ) woven jacquard - natural viscose blend

(Στο α δεν είμαι βέβαιος ότι χρειάζεται η παύλα, ενώ στα β και γ δεν είμαι βέβαιος αν πρόκειται για παύλα ή ενωτικό.)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Στη συγκεκριμένη χρήση, νομίζω ότι το woven σημαίνει απλώς "ύφασμα", με την κανονική σημασία του όρου, δηλαδή ότι έχει υφανθεί σε αργαλειό ή σε ανάλογο μηχάνημα. Όλα τα υφάσματα, δηλαδή, είναι εξ ορισμού woven, σε αντίθεση με τα non-woven, όπως είναι η τσόχα, π.χ.

A woven is a cloth formed by weaving. It only stretches in the bias directions (between the warp and weft directions), unless the threads are elastic. Woven cloth usually frays at the edges, unless measures are taken to counter this, such as the use of pinking shears or hemming. Most cloth in use is woven.
Nonwovens is a fabric like material made from long fibers, bonded together by chemical, mechanical, heat or solvent treatment. The term is used in the textile manufacturing industry to denote fabrics, such as felt, which are neither woven nor knitted.


Άρα, εδώ θα έλεγα:
Βαμβακερό ύφασμα
Ύφασμα ζακάρ από πολυέστερ
Ύφασμα ζακάρ από βισκόζη

Το ζακάρ δείχνει τον τρόπο ύφανσης (με γεωμετρικά ή άλλα σχέδια), το πολυέστερ και η βισκόζη (αλλιώς ρεγιόν, αλλιώς τεχνητό μετάξι) δείχνουν το υλικό.

Σημείωση: Βλέπουμε εδώ ότι θέλουν να αποφύγουν τον όρο "τεχνητό μετάξι" και λένε "φυσική βισκόζη". Η "φυσική" βισκόζη είναι χημικό προϊόν, δεν υπάρχει βισκόζη στη φύση. Υπάρχει κυτταρίνη που μετά από χημική επεξεργασία δίνει το μείγμα που ονομάζεται βισκόζη.
Cellulose from wood or cotton fibres is treated with sodium hydroxide, then mixed with carbon disulfide to form cellulose xanthate, which is dissolved in more sodium hydroxide. The resulting viscose is extruded into an acid bath either through a slit to make cellophane, or through a spinneret to make rayon.
 
Last edited by a moderator:
Το woven είναι το υφαντό ύφασμα όπως λέει η Αλεξάνδρα (σε αντίθεση με το πλεκτό ή το non woven). Αρα μπορεί ίσως να αποδοθεί σαν βαμβακερό υφαντό, υφαντό πολυεστερικό ζακάρ, υφαντό ζακάρ από βισκόζη.
 
Δεν μπορώ να το πω ύφασμα, επειδή υπάρχει το fabric μπροστά από το woven (fabric: woven - cotton). Οπότε υφαντό, σωστά;
Ευχαριστώ πολύ!

Επί τη ευκαιρία:
Πολυέστερ ή πολυεστέρας; Μου κάθεται καλύτερα η εξελληνισμένη μορφή, φαίνεται όμως ότι το πολυέστερ έχει υπερτριπλάσια ευρήματα στο Γκουγκλ.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πολυεστέρας είναι το χημικό του όνομα, αλλά έχει καθιερωθεί να λέμε πολυέστερ το ύφασμα. Διάλεξε εσύ, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.
 

daeman

Administrator
Staff member
Ένα εκ πρώτης όψεως σχετικά εύκολο ζήτημα που περιπλέκεται όταν μπαίνει μια νέα λέξη στο παιχνίδι.
Σύμφωνα με αυτό και αυτό:


fabric (countable and uncountable; plural fabrics)
  1. (originally) (construction) structure, building
  2. The framework underlying a structure The fabric of our lives
  3. An act of construction, especially the erection of a church
  4. A material made of fibers, a textile or cloth. cotton fabric
  5. The texture of a cloth. the smooth fabric of an oriental silk cloth
  6. (Petrology) The appearance of crystalline grains in a rock
  7. (computing) Interconnected nodes that look like a textile 'fabric' when viewed collectively from a distanceThe internet is a fabric of computers connected by routers
fabric δεν είναι μόνο το ύφασμα - αν και στις περισσότερες περιπτώσεις έτσι χρησιμοποιείται και αποδίδεται - αλλά μάλλον το υλικό ή η υφή, στη χρήση που αναφέρεται από τον Stathi. (Όσοι έχουν ασχοληθεί με την εφ, έχουν σίγουρα συναντήσει πολλές φορές τη φράση fabric of space ή the fabric of the universe).

Το textile, από την άλλη, η Wikipedia εδώ το αναφέρει ως σχεδόν συνώνυμο του fabric):
Textiles are formed by weaving, knitting, crocheting, knotting, or pressing fibres together (felt).
The words fabric and cloth are used in textile assembly trades (such as tailoring and dressmaking) as synonyms for textile. However, there are subtle differences in these terms. Textile refers to any material made of interlacing fibres. Fabric refers to any material made through weaving, knitting, crocheting, or bonding. Cloth refers to a finished piece of fabric that can be used for a purpose such as covering a bed.

δεν μπορεί να αποδοθεί ακριβώς ως ύφασμα γιατί είναι ευρύτερη έννοια αφού περιλαμβάνει, μεταξύ άλλων, και την περίπτωση των non woven υλικών (όπως της τσόχας [felt]), όπως εύστοχα αναφέρει η Alexandra στο #2.

To υφαντό είναι ακριβής απόδοση του woven (=υφασμένο->ύφασμα), αλλά η λέξη "υφαντό" συνειρμικά παραπέμπει συνήθως σε ρουστίκ διάκοσμο ή προικώα είδη (τα υφαντά της γιαγιάς· εγώ τουλάχιστον όταν το ακούω, μου φέρνει αυτόματα στο νου την εικόνα της γιαγιάς μου να υφαίνει στον αργαλειό...)

Συνεπώς, θα πρότεινα ως απόδοση, σχεδόν ακριβώς αυτό που προτείνει η Alexandra (με την προσθήκη του fabric):

Υλικό: Ύφασμα - βαμβακερό
Υλικό: Ύφασμα ζακάρ - πολυέστερ
Υλικό: Ύφασμα ζακάρ - βισκόζη

Σημείωση: το 1ο είναι προτιμότερο ως βαμβακερό ύφασμα (όπως το έχει η Alexandra) και το 2ο θα μου πήγαινε καλύτερα ως πολυεστερικό ύφασμα, αλλά προτείνω το παραπάνω χάριν ομοιομορφίας, πιστής απόδοσης της δομής του πρωτοτύπου και ευκολίας στο μετέπειτα copy-paste και find & replace, αφού αναφέρεται πολλές φορές, όπως συμπεραίνω. (Σωστά, Stathi; ;))

Για το πολυέστερ και πολυεστέρας, απάντησε (πάλι :)) η Alexandra.
 

SBE

¥
Κι εγώ συμφωνώ με το υλικό για το fabric.
Χαίρομαι που αφήσαμε τη δομή και φτάσαμε στο υλικό γιατί το Σαββατοκύριακο είδα στα μαγαζιά (έπιπλα κοίταζα) εκτός από το στρώμα pillow top και cushion top και άντε τώρα να τα διαχωρίσεις.
 
Last edited by a moderator:
Χαίρομαι που αφησαμε τη δομή και φτάσαμε στο υλικό γιατί το Σαββατοκύριακο είδα στα μαγαζιά (έπιπλα κοίταζα) εκτός από το στρωμα pillow top και cushion top και άντε τώρα να τα διαχωρίσεις.
Εσείς την αφήσατε τη δομή, όχι εγώ...
Euro top και box top δεν είδες όμως, είδες; :)
Η συνέχεια στο σχετικό νήμα, μάλλον αφού παραδώσω γιατί πιέζει ο χρόνος.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πάντως, αν δεν επιλέξεις τη λύση που πρότειναν Αλεξάνδρα και daeman:

Υλικό: Βαμβακερό ύφασμα
Υλικό: Ύφασμα ζακάρ από πολυέστερ
Υλικό: Ύφασμα ζακάρ από βισκόζη

υπάρχει και η λύση:

Ύφασμα: βαμβακερό
Ύφασμα: ζακάρ από πολυέστερ
Ύφασμα: ζακάρ από βισκόζη
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους, με υπερκαλύψατε.

Για την ιστορία, προτιμώ να μην πω "υλικό" το fabric. Το υλικό είναι πολύ γενικό, αφού τα σύγχρονα στρώματα έχουν την Άρτα και τα Γιάννενα μέσα τους: ατσάλινα ελατήρια, αφρό, λάτεξ, τζελ, κοκοφοίνικα, καυκαλήθρες και άλλα πολλά. Το fabric όμως αναφέρεται σε μία συγκεκριμένη κατηγορία υλικού.

(Οκ, οι καυκαλήθρες ήταν δική μου επινόηση, το ξέρατε όμως ότι κάποια στρώματα έχουν φύκια μέσα; Οι αχηβάδες είναι έξτρα...)

Επί του πιεστηρίου:
Βλέπω ότι το fabric στους πίνακες που έχω μπορεί να είναι είτε woven κάτι (βαμβάκι, πολυέστερ, βισκόζη) είτε stretch knit κάτι (βισκόζη, aloe vera, lyocell, tactel, κασμίρι, μπαμπού, Outlast).
Το γεγονός αυτό επηρεάζει την απόδοση του woven;
Να ανοίξω ξεχωριστό νήμα για το stretch knit;
Να παρατήσω τη μετάφραση και να στραφώ στην καλλιέργεια αγκινάρας;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
To stretch knit νομίζω ότι είναι αυτό που λέμε συνήθως "ύφασμα στρετς".
 

nickel

Administrator
Staff member
Να παρατήσω τη μετάφραση και να στραφώ στην καλλιέργεια αγκινάρας;
Ναι. Σε συνδυασμό με τη ζωή στη φύση και τον ελεύθερο έρωτα (όχι με αμνάδες).


Απορία: το ελαστικό πλεκτό τι είναι;
 
Top