metafrasi banner

wiring (of the brain)

Elsa

¥
Κάποιοι το λένε καλωδίωση του εγκεφάλου και το βάζουν σε εισαγωγικά.
Αλλού διαβάζω για νευρική καλωδίωση και νευρωνική καλωδίωση, αλλά είναι το ίδιο;
Και το re-wiring, επανακαλωδίωση;

Τα νεύρα μου...
 
Κατά τη γνώμη μου η μετρίως επιτυχημένη στα Αγγλικά παρομοίωση των νευρικών κυττάρων με καλώδια καταρρέει τελείως στα Ελληνικά. Όπου το συναντώ, το βάζω μία-δύο φορές καλωδίωση μέσα σε εισαγωγικά για να φανεί το ύφος του αγγλικού κειμένου και μετά μιλώ για νευρικές συνδέσεις, διασυνδέσεις, δίκτυα κ.λπ.

Τα νεύρα μου...

LOL!
 

Elsa

¥
Κι εμένα δε μ' αρέσει, ευτυχώς όμως δεν είναι αυστηρό το κείμενο και το συναντώ μόνο μια φορά, οπότε θα βάλω κι εγώ "καλωδίωση". Ευχαριστώ!
 

nickel

Administrator
Staff member
Εμείς οι παλιότεροι θα λέγαμε και η «συνδεσμολογία» του εγκεφάλου — πάντα μέσα σε εισαγωγικά.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κατά τη γνώμη μου η μετρίως επιτυχημένη στα Αγγλικά παρομοίωση των νευρικών κυττάρων με καλώδια καταρρέει τελείως στα Ελληνικά.

Νομίζω πάντως ότι η αναλογία προήλθε από τους ηλεκτρονικούς εγκέφαλους (τους πρώτους υπολογιστές, με λυχνίες, που χρειαζόντουσαν ολόκληρο όροφο για να απλώσουν τα 8-16 kB τους) και είχαν μπόλικα χιλιόμετρα καλώδια.
 
Νομίζω πάντως ότι η αναλογία προήλθε από τους ηλεκτρονικούς εγκέφαλους (τους πρώτους υπολογιστές, με λυχνίες, που χρειαζόντουσαν ολόκληρο όροφο για να απλώσουν τα 8-16 kB τους) και είχαν μπόλικα χιλιόμετρα καλώδια.

Πολύ πιθανόν, αφού οι Αμερικανοί τρελαίνονται να παρομοιάζουν τον εγκέφαλο με υπολογιστή - μέχρι και μετρήσεις της χωρητικότητάς του κάνουν! Εμένα πάντως το wiring μού φέρνει στο μυαλό τα αρχαία τηλεφωνικά κέντρα, τα switchboard, με τα καλώδια που έφευγαν από τη μία μεριά και κατέληγαν στην άλλη...
 

SBE

¥
Και τελικά είναι νευρική ή νευρονική συνδεσμολογία;
Ρωτάω γιατί θυμάμαι που σε μια εργασία κάποτε είχα χρησιμοποιήσει το ένα και το σωστό ήταν το άλλο (με όλες τις επιπτώσεις).
 
Το συνδεσμολογία του Νικ ήταν απόδοση του wiring, δεν ήξερα ότι είναι καθιερωμένος όρος. Τι είχες μεταφράσει έτσι;
Οι συνδέσεις μεταξύ των φυσικών νευρώνων ονομάζονται νευρικές συνάψεις, αλλά τα τεχνητά δίκτυα "εικονικών" νευρώνων ονομάζονται νευρωνικά.
 
Top