metafrasi banner

white supremacists = υποστηρικτές/υπέρμαχοι της ανωτερότητας/υπεροχής της λευκής φυλής | (νεολογ.) υπεροχιστές | (γεν.) (λευκοί) ρατσιστές, φυλετιστές

Rania_transl8

New member
Χαρακτηρισμός ομάδας με ρατσιστικές αντιλήψεις που πιστεύει στην υπεροχή της λευκής φυλής.
Ωστόσο δεν μπορώ να βρω μια καθιερωμένη μετάφραση του όρου. Κάποιες ιδέες που βρήκα ψάχνοντας.
  • Υπέρμαχοι της λευκής υπεροχής
  • Λευκοί ρατσιστές/νεοναζιστές/ακροδεξιοί
Έχετε υπόψη κάτι άλλο πιο διαδεδομένο και αν όχι ποιο προτιμάτε από τα παραπάνω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια!
 

nickel

Administrator
Staff member
Γεια σου, Ράνια, καλωσήρθες!

Δεν υπάρχει διαδεδομένη ορολογική λύση με αντίστοιχο για το supremacism, πρώτα απ' όλα. Ο υπεροχισμός δεν έχει επικρατήσει ακόμα. Αυτή τη στιγμή θα βρεις ελάχιστα ευρήματα στη γενική πτώση: υπεροχισμού. Και δυο με υπεροχιστή, ένα με υπεροχιστής.

Οι περισσότεροι γράφουν για οπαδό/υποστηρικτή της (φυλετικής) υπεροχής των λευκών (της λευκής φυλής). Τα ρατσιστής κλπ. είναι καλές πρόχειρες λύσεις, ίσως για έναν υπότιτλο ή έναν διάλογο όπου ζητάμε ροή και όχι ορολογική ακρίβεια.
 

Rania_transl8

New member
Γεια σου, Ράνια, καλωσήρθες!

Δεν υπάρχει διαδεδομένη ορολογική λύση με αντίστοιχο για το supremacism, πρώτα απ' όλα. Ο υπεροχισμός δεν έχει επικρατήσει ακόμα. Αυτή τη στιγμή θα βρεις ελάχιστα ευρήματα στη γενική πτώση: υπεροχισμού. Και δυο με υπεροχιστή, ένα με υπεροχιστής.

Οι περισσότεροι γράφουν για οπαδό/υποστηρικτή της (φυλετικής) υπεροχής των λευκών (της λευκής φυλής). Τα ρατσιστής κλπ. είναι καλές πρόχειρες λύσεις, ίσως για έναν υπότιτλο ή έναν διάλογο όπου ζητάμε ροή και όχι ορολογική ακρίβεια.
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Δυστυχώς πρόκειται για νομικό κείμενο και για αυτό θα ήθελα να ακριβολογήσω.
Νομίζω ότι η ορολογία περί φασισμού και διακρίσεων γενικώς πρέπει να καθιερωθεί περισσότερο στην Ελλάδα, γιατί είναι ένα φλέγον ζήτημα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δυστυχώς πρόκειται για νομικό κείμενο και για αυτό θα ήθελα να ακριβολογήσω.
Σε αυτή την περίπτωση θα διάλεγα το σαφές και διαδεδομένο υπέρμαχοι της υπεροχής της λευκής φυλής.
 

nickel

Administrator
Staff member
Και το 'ψαξα, αλλά έψαξα για supremacists...

Δεν αλλάζει πάντως την πρότασή μου. Δεν θα το απλοποιούσα σε λευκούς φυλετιστές ή λευκούς ρατσιστές σε νομικό κείμενο.
 

daeman

Administrator
Staff member
Και το 'ψαξα, αλλά έψαξα για supremacists...

Δεν αλλάζει πάντως την πρότασή μου. Δεν θα το απλοποιούσα σε λευκούς φυλετιστές ή λευκούς ρατσιστές σε νομικό κείμενο.

Κι εγώ το ίδιο στην αρχή, αλλά μετά έψαξα για το supremacy και βρήκα.
Συμπληρωματικός ήταν ο διανηματισμός, όχι επιλυτικός. :-)
 

nickel

Administrator
Staff member
Βλέπω ωστόσο ότι τα ευρήματα για υπέρμαχοι της ανωτερότητας της λευκής φυλής είναι περισσότερα από τα ευρήματα για υπέρμαχοι της υπεροχής της λευκής φυλής. Ίσως επειδή ενοχλούν τα δύο «υπέρ».
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ο υπεροχισμός είναι ενδιαφέρουσα ιδέα, θα μπορούσε να είναι πολύ χρήσιμος σε φυλετικά, εθνικιστικά, θρησκευτικά, οπαδικά συγκείμενα.
 

SBE

¥
Μόνο που αν άκουγα κάπου ξεκάρφωτη τη λέξη υπεροχισμός θα σκεφτόμουν δεκαπέντε άλλα πράγματα παρά την υπεροχή.
 

Rania_transl8

New member
Δεν είχα ξανακούσει τον όρο "υπεροχισμός". Είναι αλήθεια ότι οι ναζί (Χίτλερ) βασίστηκαν πάνω στα γραπτά του Νίτσε (Υπεράνθρωπος) περί "υπεροχής", για να διατυπώσουν τη θεωρία της άριας φυλής. Μαζί με μια πλειάδα "επιστημόνων" στήριξαν από βιολογική άποψη τα επιχειρήματά τους. Μάλιστα έχω δει γερμανικό βιβλίο της εποχής του Τρίτου Ράιχ με ανατριχιαστικές απεικονίσεις των χαρακτηριστικών των "κατώτερων" και των "ανώτερων" φυλών.
Άσχετο, αλλά σχετικό: Στη Νέα Ζηλανδία αυτή τη στιγμή ο τύπος ζητά ομαδικά συγγνώμη από τους Μαορί, για τον στερεοτυπικό τρόπο με τον οποίο τους έχει εκπροσωπήσει στα νέα συνδράμοντας στον ρατσισμό και την περιθωριοποίηση εναντίον τους.
 
Top