metafrasi banner

(Weil's) Law of university hiring = ο νόμος των πανεπιστημιακών προσλήψεων

nickel

Administrator
Staff member
Weil's Law of university hiring: "First rate people hire other first rate people. Second rate people hire third rate people. Third rate people hire fifth rate people."
http://en.wikipedia.org/wiki/André_Weil

«Πρώτης κατηγορίας άνθρωποι προσλαμβάνουν άλλους ανθρώπους πρώτης κατηγορίας. Δεύτερης κατηγορίας άνθρωποι προσλαμβάνουν ανθρώπους τρίτης κατηγορίας. Τρίτης κατηγορίας άνθρωποι προσλαμβάνουν ανθρώπους πέμπτης κατηγορίας».

Πηγή της γνώσης η στήλη του Στ. Κασιμάτη:

Ο νόμος του André Weil
Με αφορμή το χθεσινό σημείωμα της στήλης για την επιχειρούμενη μεταρρύθμιση των πανεπιστημίων, ο αναγνώστης Γ. Γ., διδακτορικός φοιτητής στο Πανεπιστήμιο του Λονδίνου, μας στέλνει την παρακάτω –άκρως διαφωτιστική– επιστολή: «Η κατάσταση στα πανεπιστήμιά μας μού έφερε στο νου τον Γάλλο μαθηματικό Andre Weil, γνωστό στους μαθηματικούς κύκλους από τη συμβολή του στη θεωρία αριθμών και στην αλγεβρική γεωμετρία. Ο Weil, από την πολυετή εμπειρία του στην πανεπιστημιακή εκπαίδευση, εισήγαγε αυτό που ο ίδιος ονόμασε “νόμο των πανεπιστημιακών προσλήψεων” (law of university hiring) και ο οποίος έχει ως εξής: «Πρώτης κατηγορίας άνθρωποι προσλαμβάνουν άλλους ανθρώπους πρώτης κατηγορίας. Δεύτερης κατηγορίας άνθρωποι προσλαμβάνουν ανθρώπους τρίτης κατηγορίας. Τρίτης κατηγορίας άνθρωποι προσλαμβάνουν ανθρώπους πέμπτης κατηγορίας». Δυστυχώς, στην Ελλάδα ο νόμος αυτός έχει επικρατήσει σε πολλούς άλλους τομείς πέρα από τον πανεπιστημιακό. Με χειρότερη όλων την περίπτωση της πλήρους εφαρμογής του στην πολιτική. Σε ποια κατηγορία ανήκει ο πρωθυπουργός μας, βάσει της ποιότητας των υπουργών του, είναι ένα πρόβλημα, που θέτω σε εσάς και στους αναγνώστες της στήλης».
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πάρα πολύ εύστοχη θεωρία και είμαι σίγουρη ότι ισχύει. Αλλά πείτε μου, σας παρακαλώ, σε ποια χώρα αποφασίζουν να ασχοληθούν με την πολιτική μακροχρόνια, ως επάγγελμα, άνθρωποι πρώτης κατηγορίας; Σκέφτομαι διάφορους πρωθυπουργούς, της Ευρώπης τουλάχιστον, και δεν μου έρχεται κανένας στο μυαλό.
 
Top