metafrasi banner

vertical farming, vertical farmer

nickel

Administrator
Staff member
Μου αρέσει: Να βλέπω φωτογραφίες με τις κάθετες καλλιέργειες, τους σύγχρονους κήπους της Βαβυλώνας.
https://www.google.com/search?q="ve...fB6yQ4AS3gIGIBw&ved=0CE0QsAQ&biw=1020&bih=943

Δεν μου αρέσει: Να βλέπω τους αγρότες κάθετης καλλιέργειας να τους λένε «κάθετους αγρότες». Τόσα χρόνια έχουμε «κάθετη παραγωγή», δεν μας προέκυψαν «κάθετοι παραγωγοί». Δεν θα είχα αντίρρηση αν τους έλεγαν καθετοκαλλιεργητές.


Vertical farming is cultivating plant or animal life within a skyscraper greenhouse or on vertically inclined surfaces. The idea of a vertical farm has existed at least since the Hanging Gardens of Babylon. The modern idea of vertical farming uses techniques similar to glass houses, where natural sunlight can be augmented with artificial lighting.
http://en.wikipedia.org/wiki/Vertical_farming
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεν υπάρχει σύγχυση με την κάθετη παραγωγή, από το αγρόκτημα μέχρι τη συσκευασία; Το λέω για να προτείνω την κατακόρυφη παραγωγή/καλλιέργεια, αν και συνειδητοποιώ ότι εφόσον υπάρχει η κάθετη ιδιοκτησία —και από τη λίθινη εποχή, σχεδόν, η πρότασή μου μάλλον άπατη θα πάει.
 

Earion

Moderator
Staff member
Ναι, καλύτερη η κατακόρυφη παρά η κάθετη παραγωγή / καλλιέργεια.
 

nickel

Administrator
Staff member
Την καθετοποίηση της παραγωγής και την καθετοποιημένη παραγωγή δεν τα πειράζουμε, εντάξει; Τα ’χει και το ΛΝΕΓ.

Στην καλλιέργεια, ωστόσο, που τη βλέπεις την κατακόρυφο, θα μπορούσαμε να ξανασυζητάμε μέχρι να πάρουμε όλοι απόφαση ότι κάθετος σημαίνει και κατακόρυφος.

Ευτυχώς ο όρος κυκλοφορεί εδώ και καιρό, και την πειθώ την αναλαμβάνει η χρήση:
κάθετη καλλιέργεια 774 γκουγκλιες
κατακόρυφη καλλιέργεια 23 γκουγκλιές


Η κατακόρυφη καλλιέργεια δεν με ενοχλεί, να το ομολογήσω. Αλλά στον κατακόρυφο αγρότη κόβω δυο φορές τις φλέβες μου. :scared:
 

Earion

Moderator
Staff member
Δεν είναι κατακόρυφος ο αγρότης, Νίκελ, είναι αγρότης κατακόρυφης καλλιέργειας.

Κι εκείνο το που (που τη βλέπεις την κατακόρυφο) μήπως ήθελε τόνο;
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν είναι κατακόρυφος ο αγρότης, Νίκελ, είναι αγρότης κατακόρυφης καλλιέργειας.
Στο αρχικό μήνυμα υποστηρίζω την απόδοση «αγρότης κάθετης καλλιέργειας» (επειδή η «κάθετη» είναι επικρατέστερη).


Κι εκείνο το που (που τη βλέπεις την κατακόρυφο) μήπως ήθελε τόνο;
Όχι, διότι εννοώ «όπου» (=όπου κάποιος αντιλαμβάνεται ευκολότερα ότι πρόκειται για κάτι κατακόρυφο σε σχέση με την πιο αφηρημένη «κάθετη παραγωγή»).
 
Top