This funny thing landed in my email

daeman

Administrator
Staff member


Όσες φορές και να το διαβάσω!
 

crystal

Moderator
Ξετσαούλιασμα (απ' τα τσαούλια, ήτοι τα σαγόνια), γκουστέρα (βλ. σαύρα): λέξεις που δεν περίμενα ποτέ ν' ακούσω εκτός νομού Κοζάνης! Να 'σαι καλά, Πορκ, πέθανα!
 

Zazula

Administrator
Staff member
[...] γκουστέρα (βλ. σαύρα): λέξεις που δεν περίμενα ποτέ ν' ακούσω εκτός νομού Κοζάνης!
Πέρνα τότε απ' τα Σέρρας να τ' ακούσεις (φυσικά ως «γουστέρα, γουστερίτσα»). :D Παρεμπ η γουστέρα λημματογραφείται κανονικά από παλιά και το ΛΝΕΓ έχει μια ντουζίνα παραλλαγές της. Κάποιοι μάλιστα τις κάνουν και σάλτσα: http://www.lexilogia.gr/forum/showpost.php?p=31693&postcount=3. :p
 

Elsa

¥
Δεν ξέρω αν έχετε υπόψη σας και το είδος που λέγεται γαιδουρογούσταρας, μια μεγαλούτσικη σαύρα που λέγεται οτι αν σε δαγκώσει σε αφήνει μόνο αν ακούσει γκάρισμα!
(έτσι μου είπε κάποιος που ρώτησα πώς το λένε αυτό το ζούδι, μπορεί και να μου έκανε πλάκα βέβαια...) :p
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εμείς πάντως την παρέα μου στα Σέρρας τη λέγαμε Γουστέρες γιατί κάναμε τρελά γούστα. :D
 

crystal

Moderator
Από τα αγαπημένα μου μπλογκ ο πρόβατος. Βιασμός σύνταξης και γραμματικής, αγγλικές λέξεις πεταμένες μες στα κείμενα, αλλά έχει αναπτύξει ένα μοναδικό στιλ που απολαμβάνω πολύ. Διαβάστε και τη σημερινή ανάρτηση, «Καλοκαιρινό απρόοπτο».
 
Να του πεις να αλλάξει αβατάρα όμως, γιατί θα έχουμε ντράβαλα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εγώ απόλαυσα και το ποστ της 6ης Ιουλίου με τίτλο The f**king lamogs have the f**king fly! Ξεκαρδιστικό.
 

nickel

Administrator
Staff member
Love and Marriage, By Kids...

HOW DO YOU DECIDE WHO TO MARRY?
You got to find somebody who likes the same stuff. Like, if you like sports, she should like it that you like sports, and she should keep the chips and dip coming.
— Alan, age 10

No person really decides before they grow up who they’re going to marry. God decides it all way before, and you get to find out later who you’re stuck with.
— Kristen, age 10

WHAT IS THE RIGHT AGE TO GET MARRIED?
Twenty-three is the best age because you know the person FOREVER by then.
— Camille, age 10

HOW CAN A STRANGER TELL IF TWO PEOPLE ARE MARRIED?
You might have to guess, based on whether they seem to be yelling at the same kids.
— Derrick, age 8

WHAT DO YOU THINK YOUR MOM AND DAD HAVE IN COMMON?
Both don’t want any more kids.
— Lori, age 8

WHAT DO MOST PEOPLE DO ON A DATE?
Dates are for having fun, and people should use them to get to know each other. Even boys have something to say if you listen long enough.
— Lynnette, age 8

On the first date, they just tell each other lies and that usually gets them interested enough to go for a second date.
— Martin, age 10

WHAT WOULD YOU DO ON A FIRST DATE THAT WAS TURNING SOUR?
I’d run home and play dead. The next day I would call all the newspapers and make sure they wrote about me in all the dead columns.
— Craig, age 9

WHEN IS IT OKAY TO KISS SOMEONE?
When they’re rich.
— Pam, age 7

The law says you have to be eighteen, so I wouldn’t want to mess with that.
— Curt, age 7

The rule goes like this: If you kiss someone, then you should marry them and have kids with them. It’s the right thing to do.
— Howard, age 8

IS IT BETTER TO BE SINGLE OR MARRIED?
It’s better for girls to be single but not for boys. Boys need someone to clean up after them.
— Anita, age 9 (bless you, child)

HOW WOULD THE WORLD BE DIFFERENT IF PEOPLE DIDN’T GET MARRIED?
There sure would be a lot of kids to explain, wouldn’t there?
— Kelvin, age 8

And The #1 Response Was...

HOW WOULD YOU MAKE A MARRIAGE WORK?
Tell your wife that she looks pretty, even if she looks like a dump truck.
— Ricky, age 10
 

daeman

Administrator
Staff member
Κάποια από αυτά τα είχα ξανακούσει πολύ παλιά για τα ανατολικογερμανικά Τράμπαντ, αλλά εδώ προσαρμόστηκαν σε Γιούγκο:

1. Πώς διπλασιάζεις την τιμή ενός YUGO;

Φουλάρεις το ρεζερβουάρ.


2.Γιατι το Yugo έχει θερμαινόμενο πίσω τζάμι;

Για να μη κρυώνουν τα χέρια σου όταν σπρώχνεις.


3.Πώς μπορείς να εξαφανίσεις ένα YUGO;

Το ψεκάζεις με αντισκωριακό.


4.Γιατί τα YUGO έχουν τέσσερα πεντάλ;

Με το τέταρτο ανοίγει ο αερόσακος.


5.Γιατί το βιβλιαράκι που έχουν τα YUGO έχει τόσες πολλές σελίδες;

Γιατί περιέχει τα δρομολόγια των λεωφορείων και των τρένων.


6.Ποιό είναι το όνειρο όλων των κατόχων YUGO;

Να τους σταματήσουν για υπερβολική ταχύτητα.


7.Σε τι διαφέρει το απλό YUGO από το YUGO GT;

Το GT έχει αναπτήρα.


8.Πάει ο κάτοχος ενός Zastava YUGO 45 στο συνεργείο και λέει στο μάστορα:

-Θέλω να βάλεις πάνω μηχανή 5.000 κυβικά, με 2 turbo ώστε να έχω τελική 350 Km/h. Θέλω ακόμα να το κάνεις 4x4, λάστιχα 355 με 19άρες ζάντες, ABS,δερμάτινο σαλόνι και αυτόματο πιλότο. Πότε να περάσω να το πάρω;

-Πέρνα σε ένα τεταρτάκι, απαντάει ο μάστορας.

-Ρε φίλε, δεν κόβεις τις μαλακίες;

-Εγώ τις άρχισα;


9.Μπαίνει ένας τύπος σε μια αντιπροσωπεία αυτοκινήτων και λέει στον πωλητή:

"Φίλε, θέλω δυο πατάκια για ένα YUGO".

Ο πωλητής το σκέφτεται λίγο και απαντάει:

"OK, είναι καλή ανταλλαγή".


10.Γιατί δεν ξεκινάει ένα YUGO μόλις άναψε πράσινο;

Πάτησε τσίχλα...
 

daeman

Administrator
Staff member
Έλαβα σήμερα αυτό, δεν ξέρω αν το έχετε δει, με τίτλο:

Να λοιπόν γιατί χάθηκε η Μικρασία!...

Ο μικρούλης της φωτογραφίας λέγεται ότι ευχήθηκε στον Ελευθέριο Βενιζέλο: "Καλή επιτυχία, θείε!". Τη συνέχεια την ξέρετε. Μπορείτε μήπως να μαντέψετε το όνομα του μικρούλη;
Αν όχι, διαβάστε το σχετικό άρθρο στη Βικιπαίδεια:
http://el.wikipedia.org/wiki/Κωνστα...84.CE.B1_.CF.87.CF.81.CF.8C.CE.BD.CE.B9.CE.B1

Και όχι, δεν τολμώ να αναφέρω το όνομά του εδώ, μην έχουμε ντράβαλα!:D
 
Το κατεβατό που της σούρνει προς το τέλος για τα "issues" που ενδεχομένως έχει, είναι απλά κορυφαίο...
 

daeman

Administrator
Staff member
Καλό, Porkcastle! :)

Νέα παραλαβή, παρά τις όποιες αντιρρήσεις για σεξιστικό περιεχόμενο:

Apple Computer announced today that it has developed a computer chip that can store and play high fidelity music in women's breast implants.
The iTit will cost between $499.00 and $699.00 depending on speaker size.
This is considered to be a major breakthrough because women have always complained about men staring at their breasts and not listening to them. :D
Δεν δημοσιεύω την εικόνα που το συνόδευε, μη φάω κανένα ban, αλλά βρίσκεται εδώ:
http://mail.google.com/mail/?ui=2&ik=5ed2c23fac&view=att&th=1236a911fc72d7af&attid=0.1.1&disp=emb&zw
 
Top