metafrasi banner

the sight lines of our translight

nickel

Administrator
Staff member
Τι θέλει να πει; Δεν ξέρω κατά πόσο, αν βάλεις «οι οπτικές γραμμές του σκηνικού βάθους», θα καταλάβουμε τι εννοεί.
 
Είναι στη βεράντα ενός σπιτιού που χρησιμοποιούν ως πλατό κι έχουν κατασκευάσει ένα translight γειτονικού σπιτιού, δηλαδή μια τεράστια φωτογραφία για να φαίνεται ότι υπάρχει σπίτι εκεί.

Και λέει covers the sight lines of our translight.
 

ChicGal

New member
Είναι στη βεράντα ενός σπιτιού που χρησιμοποιούν ως πλατό κι έχουν κατασκευάσει ένα translight γειτονικού σπιτιού, δηλαδή μια τεράστια φωτογραφία για να φαίνεται ότι υπάρχει σπίτι εκεί.

Και λέει covers the sight lines of our translight.

Μήπως εννοεί ότι το πλάνο καλύπτει (περιλαμβάνει) το τεχνητό φόντο; Ή μήπως το αντίθετο, δηλ. ότι κάτι παρεμβαίνει και σκεπάζει (καλύπτει) το φόντο; Έχεις άλλα συμφραζόμενα;
 

nickel

Administrator
Staff member
Και λέει covers the sight lines of our translight.
Τις τσιγκουνεύεσαι τις πληροφορίες λες και θα περάσει ο Σαχινίδης να σου τις φορολογήσει.

Ποιο είναι το υποκείμενο τού covers;
 

daeman

Administrator
Staff member
Μήπως εννοεί ότι το πλάνο καλύπτει (περιλαμβάνει) το τεχνητό φόντο; Ή μήπως το αντίθετο, δηλ. ότι κάτι παρεμβαίνει και σκεπάζει (καλύπτει) το φόντο; Έχεις άλλα συμφραζόμενα;

Κάτι τέτοιο φαντάζομαι κι εγώ, ότι κάποιο πρόσωπο ή αντικείμενο μέσα στο κάδρο καλύπτει τις γραμμές προοπτικής του τεχνητού φόντου. Περιμένω όμως κι εγώ τα συμφραζόμενα.
 
The neighbor's house also helps cover the sight lines of our translight, which is a photographic backing that really makes you feel like you're in Malibu.
 

ChicGal

New member
The neighbor's house also helps cover the sight lines of our translight, which is a photographic backing that really makes you feel like you're in Malibu.

Δηλαδή, αν καταλαβαίνω καλά, θέλει να πει πως το τεχνητό φόντο τού γειτονικού σπιτιού, που είναι στην πραγματικότητα μια τεράστια φωτογραφία, τραβάει το μάτι και σε κάνει να αισθάνεσαι πως είσαι στο Μαλιμπού. Αλλιώς θα ήτανε γυμνό το πλάνο. Κάτι τέτοιο να εννοεί ή έμπλεξα τα γειτονικά σπίτια; :eek:
 

pontios

Well-known member
The neighbor's house also helps cover the sight lines of our translight, which is a photographic backing that really makes you feel like you're in Malibu.

From the sketchy details :
What I understand this to mean is there's a real (an actual) house next door, presumably built as part of the stage, that happens to be in the same sight line as the translight (ευθυγραμμισμένο με το τεχνητό φόντο - depending on the angle of the shot of course) . This may add to the authenticity of the shot and add some depth and a point of reference with the "real" house next door in the foreground and the translight (image) in the background.
 

pontios

Well-known member
Ας προσθέσω (δεν είμαι σίγουρος βεβαία).
διαφανές φόντο = translight ?
οπτική ευθεία = sight line ?
 

nickel

Administrator
Staff member
Να πω ότι μου αρέσει η οπτική ευθεία για το sight line, έσπαγα το κεφάλι μου να θυμηθώ τι λέω συνήθως. Ψιτ, Αλτς!
 

pontios

Well-known member
Όσον αφορά το translight, δεν ξέρω κατά πόσο ταιριάζει :
διαφώτιστο φόντο ;
η
ημιδιαφανές φόντο ;
 
Top