metafrasi banner

the making-of film

nickel

Administrator
Staff member
In cinema, a making-of, also known as behind-the-scenes, is a documentary film that features the production of a film or television program. This is often referred to as the EPK (electronic press kit) video, due to its main usage as a promotional tool, either concurrent with theatrical release or as a bonus feature for the film's DVD.
http://en.wikipedia.org/wiki/Making-of

Πώς λέμε την ταινία για το γύρισμα μιας ταινίας; Έτσι που το λέω; Ή και αλλιώς;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
"Πώς γυρίστηκε". Αυτή είναι η πιο συνηθισμένη απόδοση. Το behind the scenes μάλλον "στα παρασκήνια".
 

daeman

Administrator
Staff member
Στα πολλά τέτοια που έχω υποτιτλίσει ή επιμεληθεί κατά καιρούς, ο υπότιτλος που γράφει (THE) MAKING OF <τίτλος ταινίας>, μεταφράζεται συνήθως «Πώς γυρίστηκε η ταινία» ή «Πώς γυρίστηκε ο / η / το <τίτλος ταινίας>». Το πρώτο, το γενικό, μας λύνει τα χέρια στη συχνή περίπτωση που ο τοπικός διανομέας δεν έχει καταλήξει ακόμη με ποιον τίτλο θα προβληθεί η ταινία στην Ελλάδα, οπότε ή προσπαθούμε με χίλια δυο τερτίπια συντακτικά ή μεταφραστικά να αποφύγουμε να γράψουμε μετάφραση του τίτλου ή μας επιβάλλουν να χρησιμοποιήσουμε τον αμετάφραστο.

Έχω δει πολλές φορές και «Τα γυρίσματα του / της / του <τίτλος ταινίας>» ή «Το γύρισμα του / της / του <τίτλος ταινίας>». Αυτό δεν το προτιμώ, γιατί γυρίσματα έχει και ο καιρός και η τύχη (και γύρισμα θέλουν και οι μπριζόλες π.χ.). Στην ταινία Reversal of Fortune του Σρέντερ, για να δώσω ένα ακραίο παράδειγμα, αυτή η διατύπωση είναι ατυχής: «Το γύρισμα του "Γύρισμα της Τύχης"».
Αυτά προς το παρόν. Για το ερώτημα πώς θα πούμε την ταινία για το γύρισμα της ταινίας, δεν έχω μυαλό αυτή τη στιγμή· μου το καταβροχθίζει το αχόρταγο σκουλήκι μέσα μου που θέλει σώνει και καλά να παρακολουθήσει απερίσπαστο την εορταστική ταινία που εκτυλίσσεται σήμερα στα σπλάχνα της Λεξιλογίας.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αν παρακολουθήσεις το πρόγραμμα των ελληνικών καναλιών όταν προβάλλουν τα "Making of", πάντα γράφουν "Πώς γυρίστηκε το..." και ακολουθεί ο τίτλος της ταινίας.
 

daeman

Administrator
Staff member
«Πώς γυρίστηκε το "Γύρισμα της τύχης"»; Να μας πουν κι εμάς, που τόσο επείγουσα ανάγκη έχουμε αυτή τη στιγμή για ένα reversal of fortune, μια ανατροπή (peripeteia) σ' αυτή την περιπέτεια. ;)
 

nickel

Administrator
Staff member
ΟΚ, με ψήσατε. Μπορείτε να με γυρίσετε από την άλλη.

Ευχ!
 
Top