metafrasi banner

The Glove Box

Καλημέρα από Πάρο.

Βρίσκομαι σε ένα μεταφραστικό εργαστήρι και μεταφράζω ποίηση εδώ και 4 μέρες.

Σήμερα μετέφρασα ένα ποίημα μιας Αγγλίδας και ο τίτλος είναι: The Glove Box

Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί έχει σταματήσει το μυαλό μου πώς λέμε αυτό το ντουλαπάκι δίπλα στον οδηγό όπου ρίχνουμε ψιλά και λοιπά;

Μη μου πείτε ντουλαπάκι σας παρακαλώ γιατί δεν μπορώ να το βάλω στον τίτλο... :woot:

Ευχαριστώ πολύ!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το λένε...

Ντουλαπάκι αυτοκινήτου, άντε ντουλαπάκι συνοδηγού...

Όσο για το αν ταιριάζει στο ποίημα... μάλλον όχι, αφού το λες.


Στο ντουλαπάκι των γαντιών
άφησες δυο θαμπές φωτογραφίες
μία δική σου και μία των γατιών
από τις βόλτες μας στις παραλίες



Ρίξε ποίημα, να ρίξουμε ιδέες... ;)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Σήμερα μετέφρασα ένα ποίημα μιας Αγγλίδας και ο τίτλος είναι: The Glove Box

Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί έχει σταματήσει το μυαλό μου πώς λέμε αυτό το ντουλαπάκι δίπλα στον οδηγό όπου ρίχνουμε ψιλά και λοιπά;

Μη μου πείτε ντουλαπάκι σας παρακαλώ γιατί δεν μπορώ να το βάλω στον τίτλο... :woot:
Εννοείς ότι χρειάζεσαι το λογιότατο ισοδύναμο του ντουλαπακιού, ενδεχομένως και με αναφορά στα γάντια που έχει ο αγγλικός όρος; Σου κάνει το «ερμαρίδιον χειροκτίων»;
:)
 

nickel

Administrator
Staff member
Χειροκτιοθήκη, Ζαζ! Να θυμίζει και το «ρίπτω το χειρόκτιον είς τινα» του Δημητράκου.

Υπάρχει και η μηχανική μετάφραση: σκέτη ποίηση.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Χμ, και αυτό το glove box (ή glovebox) πώς να το λέμε άραγε;

 

nickel

Administrator
Staff member
Χμ, και αυτό το glove box (ή glovebox) πώς να το λέμε άραγε;

Ερμητικά στεγανοποιημένος θάλαμος με πλαστικά γάντια, σύμφωνα με το Τεχνικό Επιμελητήριο της Ελλάδας (2014), βλ. βάση IATE. Δείκτης μπλαμπλά;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ναι, τα είδα αυτά. Έχω χρησιμοποιήσει ήδη κάτι ανάλογα λιτό και λακωνικό («διαφανές στεγανό κουτί με ενσωματωμένα γάντια») και η ελπίδα μου είναι να περάσει κάποιος που γνωρίζει την εργαστηριακή τους χρήση και να πει «α, αυτά τα λέμε *γαντόκουτα ή *γκλαβομπόξια», ξέρω 'γω, λέμε τώρα.
 

daeman

Administrator
Staff member
Παραγγελιά προς daeman, κάτι σε g-love box ή παρεμφερές. :p

Το παρεμφερές:


Ron Burgundy: "...but I'm the only one with the guts to tell you about the glovebox. 0.1 cubic feet of storage, 12V lightbulb, all in beautiful injection-molded thermoplastic olefin. Comfortably fits two turkey sandwiches, six ball-peen hammers, 70 packs of gum, twenty rulers! This thing goes on for inches. Starting to get the picture?
Oh, yeah, this glovebox I've been talking about? It comes standard."

και το g-love box:

Ten bucks in the glovebox - The Sunny Cowgirls


Yeeehaaaw!
 
Top