metafrasi banner

the big picture

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα σας και καλή Κυριακή.

Για να μην κακομαθαίνετε στο καθισιό: the big picture. Π.χ.

ability to see the big picture
we think in terms of the big picture
a big-picture thinker
have an eye for the big picture

Macmillan:
the big/wider picture
a whole or complete situation, including all the things that it affects, not just one part of it
It’s important we don’t lose sight of the big picture when we make these decisions.
 

SBE

¥
Κάτι με εποπτεία της κατάστασης, με συνολική εικόνα κλπ σκέφτομαι.
 
Εγώ λέω "δες τη μεγάλη εικόνα" και δεν μού κάθεται και καθόλου άσχημα. Εξαρτάται βέβαια κι απ΄τον τύπο του κειμένου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Να ομολογήσω πάντως ότι στο κείμενό μου ταίριαζε να γράψω για «σφαιρική θεώρηση των πραγμάτων» και απέφυγα να πω «ολιστική θεώρηση» για να είμαι βέβαιος ότι θα γίνω και κατανοητός (ποτέ δεν ξέρεις τα ελληνικά αυτών που απαντούν σε ερωτηματολόγια).
 
Νομίζω κι εγώ ότι η κοινή απόδοση είναι "γενική εικόνα". Αν κυριολεκτήσουμε, το big picture από μόνο του δεν εμπεριέχει την ιδέα της θεώρησης, δεν εμπεριέχει δηλαδή την ιδέα ενός υποκειμένου που σχηματίζει την περίφημη εικόνα. Οι αποδόσεις που στρέφονται προς τα εκεί είναι σωστότατες μεν, αλλά εξαρτώνται καθοριστικά από τα συμφραζόμενα, και δη το ρήμα που προηγείται.
 
Υπάρχει και το "overall picture". Η έννοια του big picture υπάρχει σε αντιδιαστολή προς τις λεπτομέρειες. Υπό αυτή την έννοια και αν ήθελα να αποφύγω τον αγγλισμό, θα προτιμούσα τη "συνολική θεώρηση".
 
Top