metafrasi banner

terminal (addict)

GeorgeA

Member
Γεια σας,

Έχω συναντήσει τον όρο "terminal addict".

Η πρόταση είναι
"... generated 346 new groups and centers to salvage terminal addicts every two hours."
(Αφορά κέντρα απεξάρτησης.)

Βρήκα στον Γούγλη ότι το χρησιμοποιούν αλλά δεν βρήκα κάποιον συγκεκριμένο ορισμό ή εξήγηση.

Στους ορισμούς του terminal βρήκα ότι ο πιο πιθανός ορισμός στην προκειμένη περίπτωση είναι ο ορισμός 9:

Informal. utterly beyond hope, rescue, or saving: The undercapitalized project is a terminal problem.


Έχουμε κάποιον παρόμοιο όρο/ χαρακτηρισμό στα ελληνικά;
Ή αν όχι, έχετε κάποιες προτάσεις για το πώς θα το λέγαμε;
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Ο τελειωμένος στην πιάτσα, στο τελικό στάδιο ή τελικού σταδίου πιο ψηλά (με κάμποσα ευρήματα) κατ' αναλογία με πολλά νοσήματα όπου χρησιμοποιείται το terminal.

Γεια σου, Γιώργο.
 

GeorgeA

Member
Γεια σου daeman,

Σ' ευχαριστώ πολύ!

Δεν ξέρω αν θα προκύψει και κάτι άλλο αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση το "τελικού σταδίου" ταιριάζει πιο πολύ από το τελειωμένος (που σίγουρα θα χρησιμοποιούσα στον λόγο).

Το τελικού σταδίου δεν το βρήκα να χρησιμοποιείται με τον εθισμό αλλά για νοσήματα γενικότερα βλέπω ότι χρησιμοποιείται κι αν δεν βρω κάτι καλύτερο μάλλον σ' αυτό θα καταλήξω.

Εκεί που κοίταζα το "τελικού σταδίου" που μου πρότεινες, είδα και το "προχωρημένο" και αμέσως σκέφτηκα και το "προχωρημένου σταδίου" (εθισμένοι προχωρημένου σταδίου ή εθισμένοι σε προχωρημένο στάδιο). Αυτό μου ακούγεται λίγο πιο οικείο αλλά .. δυστυχώς υπάρχει απόσταση από το προχωρημένο στάδιο ως τον ορισμό του terminal.
 

nickel

Administrator
Staff member
Τα στάδια του εθισμού
Υπάρχουν τρία βασικά στάδια στην εξελικτική πορεία του εθισμού. Το πρώτο έχει να κάνει με εσωτερικές αλλαγές. Η προσωπικότητα αρχίζει να αλλάζει σαν αποτέλεσμα της μεθυστικής εμπειρίας της χρήσης αλκοόλ ή ναρκωτικών. Το δεύτερο στάδιο έχει να κάνει με αλλαγές στον τρόπο ζωής. Οι τριγύρω αρχίζουν να αντιλαμβάνονται ότι κάτι συμβαίνει γιατί η συμπεριφορά του εθισμένου αλλάζει. Το τελικό στάδιο λαμβάνει χώρα όταν ο εθισμένος χάνει εντελώς τον έλεγχο. Τίποτα δεν μετράει πλέον στη ζωή του από το να κάνει όλο και περισσότερη χρήση. Η ικανοποίηση έχει εξατμιστεί και η ζωή του γίνεται ένας αγώνας επιβίωσης. Ακολουθούν μερικές λεπτομέρειες του κάθε σταδίου.


Περισσότερα στη σελίδα 5: http://tinyurl.com/ntqf3mu
 
Last edited:

SBE

¥
Αυτό το "μεθυστική εμπειρία" το έχουν χρησιμοποιήσει μεταφορικά μέχρι αηδίας, με αποτέλεσμα να μου φαίνεται θετικό κι όχι αρνητικό. Έχω άδικο;
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτό το "μεθυστική εμπειρία" το έχουν χρησιμοποιήσει μεταφορικά μέχρι αηδίας, με αποτέλεσμα να μου φαίνεται θετικό κι όχι αρνητικό. Έχω άδικο;
Δεν ήταν πάντα θετική η σημασία του; :-)
 

GeorgeA

Member
Ευχαριστώ πολύ Νίκο για τα στάδια του εθισμού.

Τώρα κατάλαβα γιατί είναι το τελικό στάδιο.
 
Top