metafrasi banner

technical (vehicle)

LostVerse

Member
Καλησπέρα, υπάρχει κάποια πρόταση για αυτό;

The term technical describing such a vehicle originated in Somalia in the early 1990s. Barred from bringing in private security, non-governmental organizations hired local gunmen to protect their personnel, using money defined as "technical assistance grants". Eventually the term broadened to include any vehicle carrying armed men.

http://en.wikipedia.org/wiki/Technical_(vehicle)
 

Earion

Moderator
Staff member
Τέκνικαλ ή τεκνικάλ.

Η ιστορία τους πηγαίνει πολύ πιο πίσω από τη Σομαλία. Η ίδια η αγγλική Βικιπαίδεια το λέει πιο κάτω, ότι πρωτοχρησιμοποιήθηκαν από το Πολισάριο στη δεκαετία του '70 και ότι αποθεώθηκαν στον πόλεμο Λιβύης--Τσαντ. Μάλιστα στο λήμμα γι' αυτόν τον πόλεμο έχει ενδεικτική φωτογραφία:



Ακριβώς γι' αυτό το λόγο αυτές οι συγκρούσεις ονομάστηκαν Toyota Wars. Βλ. εδώ.
 
Όπως τα λέει ο Εαρίων. Αν χρειάζεται επεξήγηση, ίσως «εξοπλισμένα πολιτικά οχήματα»;

Φράση από το Black Hawk Down: Is that you shootin' up the technicals?
 

LostVerse

Member
οχήματα σ' αυτόν τον ρόλο υπάρχουν σχεδόν από τότε που εμφανίστηκαν τετράτροχα αυτοκίνητα, σίγουρα η ιστορία τους πάει πιο πίσω από τη Σομαλία, το θέμα είναι ο όρος όμως, όχι το ίδιο το όχημα. Δεν έχω βρει πηγή που να ισχυρίζεται ότι αποκαλούνταν έτσι και προ Σομαλίας.
Το λινκ που δίνεις περιλαμβάνεται και στο λινκ της βίκι στο μήνυμά μου
http://en.wikipedia.org/wiki/Technical_(vehicle)#Libya-Chad_War

Δοκίμασα και την γραφή με ελληνικούς χαρακτήρες, δεν φαίνεται να υπάρχει πουθενά αλλού σε χρήση. Το μόνο που σκέφτηκα ήταν «τύπου τέκνικα(ά)λ» αλλά δεν με ενθουσιάζει να πω την αλήθεια. Σε ένα ντοκιμαντέρ που είχα δει πριν πολλά χρόνια (μέσα δεκαετίας '90) σε κρατικό κανάλι νομίζω τα είχε περιγράψει ως «εξοπλισμένα αγροτικά» αλλά το βρίσκω λίγο κιτς.

Φράση από το Black Hawk Down: Is that you shootin' up the technicals?

good find ;)
Να δω πώς έχει αποδοθεί, ποτέ δεν ξέρεις...
 

Earion

Moderator
Staff member
Δεν έχω βρει πηγή που να ισχυρίζεται ότι αποκαλούνταν έτσι και προ Σομαλίας.
Έτσι τα έχω ακούσει προ Σομαλίας στην κοινότητα των Ελλήνων γουοργκέιμερ και μοντελιστών. Με τον τόνο στην τελευταία συλλαβή, που το αποδίδω μάλλον σε γαλλική επίδραση (από γαλλόφωνη Αφρική).

Το λινκ που δίνεις περιλαμβάνεται και στο λινκ της βίκι στο μήνυμά μου
Αυτό σου επεσήμανα κι εγώ:

Η ίδια η αγγλική Βικιπαίδεια το λέει πιο κάτω, ότι …

οχήματα σ' αυτόν τον ρόλο υπάρχουν σχεδόν από τότε που εμφανίστηκαν τετράτροχα αυτοκίνητα

Βεβαίως, από την εποχή του Λώρενς της Αραβίας. Αλλά εδώ συζητάμε για Toyota Wars.
 

LostVerse

Member
Να δω πώς έχει αποδοθεί, ποτέ δεν ξέρεις...

τίποτα δυστυχώς και στο ίδιο το DVD και σε όσα σετ υποτίτλων, μόνο σκέτο «οχήματα» βρήκα, καμία εξειδίκευση.

Έτσι τα έχω ακούσει προ Σομαλίας στην κοινότητα των Ελλήνων γουοργκέιμερ και μοντελιστών. Με τον τόνο στην τελευταία συλλαβή, που το αποδίδω μάλλον σε γαλλική επίδραση (από γαλλόφωνη Αφρική).

Ευχαριστώ, αυτό είναι σημαντική πληροφορία, ουσιαστικά αμφισβητεί ευθέως τον ορισμό της βίκι.

Βεβαίως, από την εποχή του Λώρενς της Αραβίας. Αλλά εδώ συζητάμε για Toyota Wars.

Η πηγή που ξεκίνησα και παράθεσα στο πρώτο μήνυμα περιλαμβάνει το μεγαλύτερο μέρος της χρήσης του συγκεκριμένου τύπου οχήματος από το Μαρόκο μέχρι τη Λιβύη. Δεν είχα στο μυαλό μου ειδικά την συγκεκριμένη σύγκρουση, αλλά δυστυχώς πέρα από περιφράσεις δεν μπόρεσα να σκεφτώ κάτι άλλο.
 
Δεν ταιριάζει στο κειμενό σου η λύση "εξοπλισμένα πολιτικά οχήματα (τα λεγόμενα «τεκνικάλ»)", και μετά στο υπόλοιπο «τεκνικάλ»;
 

Earion

Moderator
Staff member
Εγώ μέχρι που θα τα έλεγα «αγροτικά», «ντάτσουν», «τογιότες»...!
 
Top