metafrasi banner

synthesized sound

skol

Active member
Δυστυχώς βρίσκω πολλά «συνθετικός ήχος» και πολύ λιγότερα «συντεθειμένος ήχος». Σίγουρα πολλά «τεχνητός ήχος» αντιστοιχούν στο «synthesized sound». Επίσης για το synthesized στο IATE βλέπω αρκετά «συνθεσιοποιημένος» που το γκουγκλ όμως δεν τα ανιχνεύει κάπου αλλού. Εκείνο που επίσης δεν ανιχνεύει είναι το «συνθεμένος ήχος» που εμένα θα μου άρεσε περισσότερο. Έχει νόημα να ψάχνουμε κάτι άλλο ή ο «συνθετικός ήχος» το έχει κερδίσει το παιχνίδι;
 

skol

Active member
Έχει νόημα να ψάχνουμε κάτι άλλο
Μάλλον δεν έχει, το βρήκα και στο λεξικό (ΜΗΛΝΕΓ)

6){τεχνολ.}
α. Που αποτελεί προϊόν χημικής σύνθεσης ή γενικότερα που έχει παραχθεί με τεχνητό τρόπο
Χρήσεις
συνθετικά υλικά/ κουφώματα/ λιπαντικά/ καύσιμα/ ναρκωτικά | συνθετικά νήματα/ ρούχα | συνθετικές ίνες | συνθετική γούνα | συνθετικό δέρμα | συνθετικός χλοοτάπητας | συνθετικοί γρανίτες
συνθετικοί ήχοι | συνθετική ομιλία/ φωνή | λογισμικό μετατροπής κειμένου σε συνθετική ομιλία
 

m_a_a_

Active member
Κατανοώ, νομίζω, τον προβληματισμό σου, αλλά πράγματι, μάλλον δεν έχει νόημα να ψάχνουμε άλλη απόδοση.

Το —ας πούμε— «πρόβλημα» ξεκινά, θαρρώ, από το γεγονός ότι το [sound] synthesis είναι πολύ πιο εξειδικευμένο από τη σύνθεση, η οποία μπορεί να σημαίνει και composition...

Ακριβώς γι' αυτό εξάλλου —ιδίως μάλιστα αν συνυπολογίσουμε ότι ήχος και μουσική δεν είναι δα και πολύ μακρινές έννοιες— κάτι μετοχές τύπου συντεθειμένος κ.ά. μοιάζουν αρκετά αμφίσημες/διφορούμενες...
 

skol

Active member
Η αρχική μου αποστροφή νομίζω προέκυψε επειδή έχω συνδέσει το συνθετικό (με την έννοια του τεχνητού) μόνο με χειροπιαστά πράγματα και όχι με αιθέριες υπάρξεις! Βέβαια και ο ορισμός του λεξικού είναι πλέον πολύ ευρύχωρος, κάνει το συνθετικό σχεδόν συνώνυμο με το τεχνητό και μπορεί να υπάρχουν συγκρούσεις με άλλες σημασίες του συνθετικού. Για παράδειγμα, βλέπω ότι έχουν αρχίσει να πολλαπλασιάζονται τα «συνθετικά κείμενα» που αντιστοιχούν σε μεταφράσεις του synthetic text (π.χ. τα κείμενα του chatGPT) ενώ μέχρι πρόσφατα στα ελληνικά το «συνθετικό κείμενο» σήμαινε άλλο πράγμα (ένα κείμενο προϊόν κριτικής σύνθεσης απόψεων και γνώσεων πάνω σε ένα θέμα κλπ.).
 

pontios

Well-known member
Μια μικρή παρατήρηση:

Στα αγγλικά έχουμε το synthetic sound και το synthesized sound, που σημαίνουν περίπου το ίδιο πράγμα, αλλά υπάρχει μια διαφορά.
Ενώ και οι δύο όροι αναφέρονται σε ήχους που έχουν παραχθεί τεχνητά (με ηλεκτρονικά μέσα, για παράδειγμα), υπάρχει μια λεπτή διαφορά, στο ότι το "synthesized sound" υποδηλώνει ότι εμπλέκεται (προηγήθηκε) μια διαδικασία σύνθεσης (that the sound was obtained through the process of "synthesis"), ότι είναι προϊόν αυτής της διαδικασίας, ενώ το synthetic sound εστιάζεται στο τελικό αποτέλεσμα (στην τεχνητή φύση του ήχου).
 

pontios

Well-known member
... το «συνθεμένος ήχος» που εμένα θα μου άρεσε περισσότερο. Έχει νόημα να ψάχνουμε κάτι άλλο ή ο «συνθετικός ήχος» το έχει κερδίσει το παιχνίδι;
Ναι ... νομίζω το συντεθειμένος ήχος (ή και το συνθεμένος ήχος, αν υπήρχε) είναι πιο κοντά στην έννοια.
 

skol

Active member
Το —ας πούμε— «πρόβλημα» ξεκινά, θαρρώ, από το γεγονός ότι το [sound] synthesis είναι πολύ πιο εξειδικευμένο από τη σύνθεση, η οποία μπορεί να σημαίνει και composition...
Ναι, έχεις δίκιο, και φαίνεται πιο έντονα το πρόβλημα στο ρήμα πιστεύω. Τα ελληνικά λεξικά δεν καταγράφουν στο «συνθέτω» δύο πολύ συχνές χρήσεις του synthesize που είναι: φτιάχνω ένα συνθετικό υλικό/ουσία ή φτιάχνω ηλεκτρονικό ήχο. Οπότε, αφού δεν υπάρχει το «συνθέτω ήχο», είναι πολύ θολό, όπως λες, το «συντεθειμένος/συνθεμένος ήχος».
 
Top