metafrasi banner

styked

Alexandra

Super Moderator
Staff member
God, I'm so styked you came.

A state of great excitement and joy. Originated out of the mouth of a teenage girl who was so "styked" that she could not choose whether to use stoked or psyched to explain her excitement and it came out as one, beautiful word.

Έχουμε κι εμείς κάποιες λέξεις που είναι τέτοια υβρίδια, αλλά δεν μου έρχεται κανένα στο μυαλό τώρα. Καμιά πρόταση;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μ' αρέσει το ψυχαρούμενη, αλλά πρέπει να αναλύεται σε υπαρκτές λέξεις, όπως το αγγλικό. Ποιο είναι το πρώτο συνθετικό;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
ψυχικά χαρούμενη; :)

edit: υπάρχει και η ζαχαρούμενη, από το ζαλισμένη και χαρούμενη :)
 

daeman

Administrator
Staff member
Ενθουσυγκινημένη;
Χαρενθουσιασμένη;

Τραυλομεθυσμένη, τόσο πολύ ώστε να χάνει τα λόγια της; Ή μήπως ο σεναριογράφος παίρνει ληγμένα; :p
 
Πάντως ό,τι και να διαλέξεις Αλεξάνδρα μην διαλέξεις το γκάου-μπίου... πιστεύω είναι το αντίθετο από αυτό που ψάχνεις και επιπλέον, τουλάχιστον από τη χρήση που βλέπω, διατηρείται σε στρατιωτική αργκό/δούλευμα στρατιωτών. Στις περισσότερες αναφορές χρησιμοποιείται με την έννοια του καθυστερημένου, του χαζού.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πάντως ό,τι και να διαλέξεις Αλεξάνδρα μην διαλέξεις το γκάου-μπίου... Στις περισσότερες αναφορές χρησιμοποιείται με την έννοια του καθυστερημένου, του χαζού.
Ε, με αυτή την έννοια το πρότεινα εγώ... :) Άκου styked...
 
Ε, με αυτή την έννοια το πρότεινα εγώ... :) Άκου styked...

Έχουμε και στα ελληνικά αργκό που κάνει τέτοια υβρίδια (βλ. αρρωστούργημα - η νέα αγαπημένη μου λέξη χεχε) κτλ.
 

daeman

Administrator
Staff member
Τέτοια ώρα, πού έμπνευση;
Leximaniac, το nudge mode δεν αφορούσε τόσο το παρόν νήμα. Ήταν κυρίως μια προτροπή να φτιάξουμε καινούργιο νήμα για να ρίχνουμε τέτοιες λεξιπλασίες, δικές μας ή άλλων που ακούσαμε και μας άρεσαν (ή όχι).

Να προτείνω και τίτλο: Λεξυβριδισμοί (προσοχή να μη φάμε το δι ;-)
 
Τέτοια ώρα, πού έμπνευση;
Leximaniac, το nudge mode δεν αφορούσε τόσο το παρόν νήμα. Ήταν κυρίως μια προτροπή να φτιάξουμε καινούργιο νήμα για να ρίχνουμε τέτοιες λεξιπλασίες, δικές μας ή άλλων που ακούσαμε και μας άρεσαν (ή όχι).

Να προτείνω και τίτλο: Λεξυβριδισμοί (προσοχή να μη φάμε το δι ;-)

Σοβαρά, καλέ, μου 'ρθε έμπνευση από μια λέξη που πέτυχα, το «πανικοβλαμμένος» :)
 

nickel

Administrator
Staff member
(Παρέμπ, αυτό το styked, μόνο το Urban, εμείς κι ο Τσόσερ το ξέρουμε.)

Εξιτωμένος. (Από εξιταρισμένος και τσιτωμένος.) Καλά στέκεται σαν λέξη, αλλά είναι αδιαφανής. Θα μπορούσε να προκύψει από έξωση σε κάποιον σπιτωμένο.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν με νοιάζει πόσο αδιαφανής είναι η λέξη, επειδή στον επόμενο υπότιτλο το εν λόγω άτομο καλείται να επεξηγήσει τι σημαίνει.
 
Top