metafrasi banner

stroke (κινητά)

Code:
drawing a single stroke
upward/downward stroke
stroke command
When your finger touches the area, the system starts to identify the input strokes and generates stroke trace

(Παράκληση: Να μην βγει από το πλαίσιο, γιατί δεν θέλω να είναι ανιχνεύσιμο.)

Επειδή είναι ο όρος-κλειδί του κειμένου, μήπως μπορείτε να βρείτε κάτι καλύτερο από το "χτύπημα"; Είναι για οθόνες αφής σε κινητά νέου τύπου. Ευχαριστώ πολύ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν βλέπω κάτι άλλο από το άγγιγμα (αν και πολύ θα ήθελα να δω τη θωπεία).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εγώ θα πρότεινα και τη δαχτυλιά (ναι, ξέρω ότι τώρα δεν σημαίνει ακριβώς αυτό και ότι δεν είναι «βαρύς» και «σοβαρός» όρος...)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το άγγιγμα μού φαίνεται αρκετά καλή επιλογή. Βέβαια, το stroke περιέχει μέσα του και την έννοια της κίνησης, που δεν την περιέχει το άγγιγμα.
Κι έχεις κι αυτά τα "πάνω-κάτω". Ούτε το χτύπημα ούτε το άγγιγμα μπορείς να το πεις "πάνω-κάτω". Στην ουσία είναι πινελιά, γι' αυτό λέει "δαχτυλιά" ο δόκτωρ :)
 
Ίσως να το περιέγραφα λέγοντας «κινήσεις». Καλύπτει και στην περίπτωση που η συσκευή υποστηρίζει εισαγωγή δεδομένων με γραφίδα.
 

daeman

Administrator
Staff member
Ίσως να το περιέγραφα λέγοντας «κινήσεις». Καλύπτει και στην περίπτωση που η συσκευή υποστηρίζει εισαγωγή δεδομένων με γραφίδα.

Συμφωνώ, γιατί λύνει πολλά ζητήματα, όπως αυτά που αναφέρει η Αλεξάνδρα, είναι πιο σύντομο και διευκολύνει στη σύνταξη.
Αλλά προκύπτει τώρα άλλο πρόβλημα, τα κινητά που υποστηρίζουν κίνηση όλης της συσκευής για την εκτέλεση συγκεκριμένων λειτουργιών (motion-based function selection):
http://iphonetouch.blorge.com/2009/04/03/apple-patents-iphone-movement-vibration-and-pleasure/
:confused:
 
Αρχικά είχα απορρίψει το άγγιγμα, γιατί το touch δίνει και παίρνει μέσα στο κείμενο (και δεν είναι πάντοτε "αφή", αλλά δείχνει και την κίνηση). Τελικά, λειτούργησα συνδυαστικά στα ξεχωριστά αρχεία που είχα και κατέληξα ότι το "άγγιγμα" είναι μάλλον η πιο ταιριαστή επιλογή. Σας ευχαριστώ όλες και όλους.
 
Top