metafrasi banner

spicule = σκληρίτης;

Spicules are tiny spike-like structures of diverse origin and function found in many organisms, such as the copulatory spicules of certain nematodes or the grains on the skin of some frogs. In sponges, spicules perform a structural function.
Wikipedia

a slender pointed usually hard body; especially: one of the minute calcareous or siliceous bodies that support the tissue of various invertebrates (as sponges)
Merriam-Webster

Ενδιαφέρομαι για αυτή την σημασία. Νομίζω, από ευρήματα στο google, ότι η μετάφραση είναι "σκληρίτης". Βρήκα κάποια που μιλάνε για "σκληρίτες" αλλά τίποτα στον ενικό. Τα φώτα σας πληζ!
 

Eleni_B

New member
Καλημέρα,
το βρίσκω ως παρασχίδα, οξύ βελονοειδές τεμάχιο οστού (Dorland's).
 

bernardina

Moderator
Στον Ήλιο, σκληρίτις = τιτανώδης άκανθα του σκελετού των ανθοζώων.
Για την παρασχίδα (σκλήθρα), στο μέρος που αφορά τη χειρουργική, λέει: μικρόν θραύσμα οστού αποσπασθέν ή μόλις συγκρατούμενον από αυτού.
Μέχρι στιγμής το σκληρίτις φαίνεται πιο κοντά, αλλά θηλυκό, όχι αρσενικό. Ωστόσο, σκληρήτιδα (δηλ. η σκληρίτις εκδημοτικισμένη) σημαίνει άλλο πράγμα.
Να το ψάξουμε λίγο ακόμα;
Καλημέρα. :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Από εδώ (ερμηνευτικό λεξικό εντομολογικών όρων – κ. μπουχέλος):

spicule(s), spiculum (a), ακίς, άκανθα· στα coleoptera: ένα ή 2 σκληρυμένα σωμάτια προσαρτημένα με μεμβράνες έξω από τον genital tube· στα hymenoptera: απόδεμα (apodeme) έμπροσθεν και στο μέσον του ιχ κοιλιακού στερνιτη spiculum gastrale, γαστρική άκανθα· στα coleoptera: spicules· στα lepidoptera: saccus
spiculum ventrale, · στα coleoptera: ενδοσκελετικός ραβδοειδής σκληρίτης που χρησιμεύει ως στήριγμα του ωοθέτη (ovipositor)
 
Αν σου πω ότι το θηλυκό ούτε μου πέρασε απ' το μυαλό; Ντροπή και αίσχος μου!
Πού καταλήγουμε λοιπόν; Εγώ ομολογώ ότι δεν το 'χω ακόμα.
Το άκανθα δεν το βρίσκω σε γκουγκλίσματα (όχι ότι αυτό σημαίνει τίπτις, απλά λέω)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αν σου πω ότι το θηλυκό ούτε μου πέρασε απ' το μυαλό; Ντροπή και αίσχος μου!
Νομίζω ότι το θηλυκό έχει οριστικά πεθάνει και ο δολοφόνος του ήταν η σκληρίτιδα.
 

bernardina

Moderator
Νομίζω ότι το θηλυκό έχει οριστικά πεθάνει και ο δολοφόνος του ήταν η σκληρίτιδα.

Η οποία κατά έναν ανεξήγητο λόγο ;) δεν έχει απολύτως καμία σχέση με αυτό.
Αχ, η γοητεία της γλώσσας... :rolleyes::laugh:
 

nickel

Administrator
Staff member
Από το ΠαπΛεξ:

σκληρίτης
ο
, Ν· (ζωολ.) α) χιτινοποιημένη περιοχή τού καλυπτήριου συστήματος ή εξωσκελετού τών αρθροπόδων, διαχωρισμένη από τις γειτονικές της περιοχές με μαλακές ζώνες οι οποίες επιτρέπουν τις κινήσεις· β) καθένα από τα σκελετικά στοιχεία τών σπόγγων, τών κνιδοζώων ή εχινοδέρμων, αλλ. άκανθα.
[ΕΤΥΜΟΛ. Αντιδάνεια λ., πρβλ. αγγλ. sclerite (< σκληρός + κατάλ. -ίτης)].


A sclerite (Greek σκληρός, sklēros, meaning "hard") is a hardened body part. In various branches of biology the term is applied to various structures, but not as a rule to vertebrate anatomical features such as bones and teeth. Instead it refers most commonly to the hardened parts of arthropod exoskeletons and the internal spicules of invertebrates such as certain Porifera and soft corals. Used as a universal term of convenience, the word is vague and takes different meanings according to various needs. For example, the trend not to refer to say, vertebrate teeth as sclerites, is arbitrary, and the so-called sclerites of sponges have very little to do with the sclerites of arthropods.
http://en.wikipedia.org/wiki/Sclerite

Μήπως:
sclerites = σκληρίτες
spicules = άκανθες

;
 

nickel

Administrator
Staff member
Επίσης:

The mineral skeleton is formed for the most part by units called spicules, either scattered throughout the sponge or united to form fibres; spicules are classified as megascleres, which function in support, and microscleres, which function in protection and also aid in support.
[Britannica: sponge]

Στον Πάπυρο: Ο σκελετός αποτελείται από ασβεστολιθικές ή πυριτικές βελόνες (σκληρίτες)...

Εδώ (http://www.geo.auth.gr/courses/ggg/ggg320y/porifera.htm)
Βελόνες ή σκληρίτες (Spicules) που είναι κρυσταλλικά στοιχεία [...]
Ως προς το μέγεθος διακρίνονται:
Μεγασκληρίτες. [...]
Μικροσκληρίτες. [...]
 

Zazula

Administrator
Staff member
To Lexicon δίνει:
spicule (inv zoo) = σκληρίτης <ο> (σπόγγων και εχινοδέρμων) ǁ άκανθα <η>
spicule (astron) ǁ solar spicule = ακίδα <η> ǁ ηλιακή ακίδα <η>
 
Ε είμαι άχρηστη!

Χίλια ευχαριστώ σε όλους. Συνεπώς "σκληρίτης" και "άκανθα";
 

bernardina

Moderator
Όχι κι άχρηστη, κοπέλα μου, για όνομα! :s Ο αναμάρτητος κλπ κλπ... ;)
Τουλάχιστον έβγαλες άκρη (ελπίζω) κι αυτό μόνο μετράει.:p
 
Ευχαριστώ για την προσπάθεια αλλά ώρες ώρες είμαι να με κλαιν κι οι ρέγγες :)

Το καλό με την δουλειά που κάνω είναι πως, αν κάνω λάθος, μπορώ να το διορθώσω όποτε, μα όποτε θέλω. Απλά δεν θέλω να διορθώνω λάθη, ειδικά σε ορολογία. Και να σκεφτεί κανείς ότι η έρμη απέφευγα πάντα τις ορολογίες όπως ο διάολος το λιβάνι!
 
Top