metafrasi banner

source installation package

nickel

Administrator
Staff member
Ο όρος απαντά σε μήνυμα σφάλματος της Microsoft. Το πλήρες μήνυμα λέει:

The source installation package for the product [2] is out of sync with the client package. Try the installation again using a valid copy of the installation package '[3]'.

Ο όρος με τα τρία ουσιαστικά και τα γνωστά προβλήματα που έχουν αυτοί οι αγγλικοί όροι έχει την τιμητική του στο γλωσσάρι της Microsoft, με τρεις διαφορετικές αποδόσεις, όπου καμιά από τις τρεις δεν λέει τίποτα σε μένα.

Το πακέτο εγκατάστασης του αρχείου προέλευσης για το προϊόν [2]
Το πακέτο προέλευσης εγκατάστασης για το προϊόν [2]
Το πακέτο εγκατάστασης προέλευσης για το προϊόν [2]


Δεν θα είχα πρόβλημα να το αποδώσω αν καταλάβαινα τι θέλει να πει. Ας δούμε τι λένε τα γλωσσάρια για άλλες γλώσσες:

Γαλλικά: Le package d'installation source du produit [2]
Ιταλικά: Il pacchetto di installazione di origine del prodotto [2] (η καλύτερη — έχει κι άλλες)
Γερμανικά: Das Quellinstallationspaket für das Produkt [2]


Έχετε καλύτερες εμπνεύσεις από μένα μέσα σ' αυτή τη ζέστη;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αυτό:

Το πακέτο εγκατάστασης του αρχείου προέλευσης για το προϊόν [2]
 
Αυτό το πακέτο εγκατάστασης του προϊόντος Χ δεν ταιριάζει, βρε ψάρακα, με το σύστημά σου. Ξεστραβώσου, βρες το κατάλληλο πακέτο εγκατάστασης και ξαναπροσπάθησε. :eek:
 

nickel

Administrator
Staff member
Έμπλεξες, δόκτορα. Πρέπει να μου το κάνεις νιανιά για να το καταλάβω. Ποιο είναι το πακέτο πελάτη και σε τι διαφέρει το άλλο;

Client: A computer or program that connects to or requests the services of another computer or program.

Το source είναι αυτό που εγκαθιστούμε στο κεντρικό;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ποιο είναι το πακέτο πελάτη και σε τι διαφέρει το άλλο;

Το source είναι αυτό που εγκαθιστούμε στο κεντρικό;

Αν έχεις να μου δώσεις παραπάνω στοιχεία χρήσης, να προσπαθήσω να σου απαντήσω. Αν δεν ξέρω πού και πώς θα χρησιμοποιηθεί ένα string, πώς να σου απαντήσω; Μεταφράζω σύμφωνα με τα στοιχεία που έχω (όχι και πολλά, δηλαδή).

Μπορεί σε ένα σύστημα πελάτη να είναι εγκατεστημένο κάποιο πακέτο που δεν είναι αυτό που θα έπρεπε να είναι και κάποιο λογισμικό στην πηγή διαμαρτύρεται. Και καλά κάνει. Οπότε πρέπει να γίνει αυτό που θέλει να γίνει. Αμήν.
 

nickel

Administrator
Staff member
Είναι από τα γνωστά χύμα. Αλλά κάπου κατέληξα: source είναι το source server («διακομιστής προέλευσης» στα γλωσσάρια της Microsoft) σε σχέση με το σύστημα πελάτη, οπότε πρόκειται για το πακέτο εγκατάστασης στον κεντρικό διακομιστή. Νομίζω.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δηλαδή, το πακέτο εγκατάστασης στον διακομιστή προέλευσης δεν είναι συγχρονισμένο με το πακέτο στο σύστημα πελάτη; Καλό φαίνεται κι αυτό... :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Και ακόμα καλύτερο, σύμφωνα με άλλη εξήγηση που μου δόθηκε και μοιάζει με του Θέμη:

Το πακέτο εγκατάστασης του πελάτη (αυτό που προσπαθεί να εγκαταστήσει τώρα ο χρήστης) δεν είναι απόλυτα συγχρονισμένο (π.χ. δεν είναι ίδια έκδοση) με το αρχικό πακέτο εγκατάστασης. Η χρήση του όρου «source» δεν βοηθά πολύ...
 
Top