metafrasi banner

single (δίσκος)

Ίσως δεν ξέρω να ψάξω, ίσως δεν υπάρχει απάντηση. Πώς λέμε στα ελληνικά το single, τον δίσκο που έχει ένα μόνο τραγούδι; Παίζει βέβαια το σινγκλ και σινγκλάκι, μήπως όμως υπάρχει και κάτι άλλο; Σκέφτομαι "μονός δίσκος" αλλά το έχω ακούσει κάπου ή το έβγαλα απ' το κεφάλι μου;

Και μια που το πιάσαμε ας πούμε και για το album, το οποίο βρίσκω "άλμπουμ" και "μουσική συλλογή".
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Στην εποχή μας, δεν έχω ακούσει ποτέ το single να λέγεται αλλιώς παρά μόνο σινγκλ.

Την παλιά εποχή λέγαμε μικρός δίσκος και μεγάλος δίσκος. Βέβαια, ο μικρός δίσκος είχε δύο τραγούδια, όχι μόνο ένα, αλλά και στον ορισμό που βρίσκω στη Wiki για το σινγκλ, δεν αποκλείει να έχει παραπάνω από ένα τραγούδι.

In music, a single or record single is a type of release, typically a recording of fewer tracks than an LP record or an album. This can be released for sale to the public in a variety of different formats. In most cases, the single is a song that is released separately from an album, but it usually appears on an album. Often, these are the most popular songs from albums that are released separately for promotional uses such as commercial radio airplay, and in other cases a recording released as a single does not appear on an album.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εκτός από το σινγκλάκι (που νομίζω ότι δεν το λέγαμε τότε [ξέρεις, πολύ παλιά]), υπάρχει και ο 45άρης (δίσκος), σε αντιδιαστολή προς τον 33άρη.
 
Ναι, σωστά. Σήμερα όμως που δεν έχουμε βινύλιο αλλά σιντιά (σικ), δεν μπορούμε να μιλάμε για 45ρη δίσκο, δεν έχει νόημα.

Για να είμαι πιο συγκεκριμένη, το θέλω για έναν υπότιτλο που λέει:
- For the Best Single of the Year, the winner goes to...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εγώ θα έγραφα χωρίς κανέναν δισταγμό το Καλύτερο σινγκλ της χρονιάς.
 
Κι εγώ είμαι υπέρ του σινγκλ. Πάντα έτσι ήξερα να λέγεται. Καλύτερη μετάφραση δεν νομίζω να υπάρχει γιατί σπάνια τα σινγκλ έχουν μόνο ένα κομμάτι (συνήθως έχουν 1-3 διαφορετικά κομμάτια και συνηθέστερα το ένα απ' αυτά έχει 2-3 παραλλαγές, δηλαδή ένα σινγκλ μπορεί να έχει 4-5 κομμάτια). Έχω δει σινγκλάκια ακόμα και με 7 κομμάτια (ο Μάικ Όλντφιλντ έχει μερικά των 6) αλλά το πιο συνηθισμένο είναι 2 κομμάτια.
 
Στα παλιά καλά (;) χρόνια του βινυλίου, το σινγκλ είχε μόνο δύο κομμάτια: το καλό και το b-side που (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων που επιβεβαίωναν τον κανόνα) δεν είχε καμιά πιθανότητα να σταδιοδρομήσει αυτόνομα ως τραγούδι (και μπορεί να ήταν από "πειραματικό" μέχρι απλώς για πέταμα). Αυτά που αναφέρει ο Ελληγεννής με τα 4 έως 6 κομμάτια ήταν EP's (extended play δηλαδή), ναι μεν 45 στροφών, αλλά με μέγεθος ίδιο με τα LP. Τώρα πια, βέβαια, ένα σιντι σινγκλάκι μπορεί να έχει τόσο μεγάλο αριθμό κομματιών χωρίς πρόβλημα... Τέσπα, πέρα από το σινγκλ, δεν βλέπω πιθανή κάποια μεταφραστική απόδοση.
 

Earion

Moderator
Staff member
Μην είσαι τόσο κατηγορηματικός Ρογέριε. :) Υπήρχαν δισκάκια των 45 στροφών στο γνωστό μικρό σχήμα, όχι extended, που είχαν παραπάνω από ένα συν ένα κομμάτια. Νά, έτσι πρόχειρα, μου έρχεται στο μυαλό ο Επιτάφιος του Θεοδωράκη στην εκτέλεση του Χατζιδάκι με τη Μούσχουρη.

Επιτάφιος - Μούσχουρη.jpg

Κυκλοφόρησε σε δύο δισκάκια που είχαν δύο συν δύο τραγούδια το καθένα, σύνολο οκτώ.
 
Μην είσαι τόσο κατηγορηματικός Ρογέριε. :) Υπήρχαν δισκάκια των 45 στροφών στο γνωστό μικρό σχήμα, όχι extended, που είχαν παραπάνω από ένα συν ένα κομμάτια. Νά, έτσι πρόχειρα, μου έρχεται στο μυαλό ο Επιτάφιος του Θεοδωράκη στην εκτέλεση του Χατζιδάκι με τη Μούσχουρη... Κυκλοφόρησε σε δύο δισκάκια που είχαν δύο συν δύο τραγούδια το καθένα, σύνολο οκτώ.

Αρχηγέ μου, πάω πάσο... (μπορώ να κάνω κι αλλιώς; ) :)
 

Earion

Moderator
Staff member
Θα σου έλεγα ότι θα σου το βάλω να το ακούσουμε, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει πια το πικάπ!
 
Πλέον το single είναι απλώς ένα αρχείο, οπότε αφορά ένα και μόνο τραγούδι.
Το οποίο νομίζω πως έχει συμβεί και παλιότερα, με την κυκλοφορία βινυλίων με μόνο την μια πλευρά τυπωμένη.
 

bernardina

Moderator
Πλέον το single είναι απλώς ένα αρχείο, οπότε αφορά ένα και μόνο τραγούδι.

Να θυμηθούμε με την ευκαιρία και το CD single, αν και το ηχητικό αρχείο δεν είναι απαραίτητα πάντοτε αυτής της μορφής.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πάντως, η λέξη μας για το track είναι κομμάτι ή μουσικό κομμάτι, έτσι; (Δεν μπορεί να είναι τραγούδι.) Και ο δίσκος που περιέχει ένα μόνο κομμάτι (ή δύο, ένα από την καλή και ένα από την ανάποδη) λέγεται σινγκλ. Οι άνθρωποι της μουσικής φαίνεται να υστερούν σε λεξιλόγιο ή είναι ιδέα μου;
 
Για τα σινγκλάκια που έχουν περισσότερα από δύο τραγούδια, ένα στην κάθε πλευρά, υπάρχει ο όρος μάξι σινγλκ

Δεν θα το έλεγα, διότι πολύ απλά το μάξι σινγκλ είναι έννοια που αλληλεπικαλύπτεται μ' αυτήν του EP. Το μάξι είναι 12ιντσο κι έχει περισσότερα του ενός κομμάτια ανά πλευρά. Στο παράδειγμα που έφερε ο Earion είχαμε τέσσερα 7ιντσα, με 1 κομμάτι ανά πλευρά.
 
Πάντως, η λέξη μας για το track είναι κομμάτι ή μουσικό κομμάτι, έτσι; (Δεν μπορεί να είναι τραγούδι.) Και ο δίσκος που περιέχει ένα μόνο κομμάτι (ή δύο, ένα από την καλή και ένα από την ανάποδη) λέγεται σινγκλ. Οι άνθρωποι της μουσικής φαίνεται να υστερούν σε λεξιλόγιο ή είναι ιδέα μου;

Ναι! (σε όλα τα ερωτήματα) :)
 
Οι άνθρωποι της μουσικής φαίνεται να υστερούν σε λεξιλόγιο ή είναι ιδέα μου;

Εξαρτάται τι εννοείς. Νομίζω πως ο λόγος που το σινγκλ ονομάζεται έτσι, είναι ότι η αρχική του έννοια ήταν πως περιείχε ένα μόνο κομμάτι, από τα Χ του κανονικού άλμπουμ, απλά μπορεί να το είχε σε περισσότερες εκτελέσεις. Αργότερα έγινε επέκταση του όρου.

Να σημειώσω και εδώ, όπως είχα γράψει και αλλού, ότι τα singles είναι πλέον η μεγαλύτερη πηγή κέρδους για τις εταιρείες, ενώ παλιότερα ήταν ένα πολύ μικρό ποσοστό των πωλήσεων. Γι' αυτό ευθύνεται η ψηφιακή εποχή. Οπότε όταν οι εταιρείες κλαίγονται ότι δεν πουλάνε άλμπουμ, μην ετοιμάζεστε να βάλετε τα μαύρα, γιατί πουλάνε σινγκλάκια.

Και μια γλωσσική παρατήρηση. Προσωπική μου επιλογή είναι να χρησιμοποιώ το εξής σχήμα:

Ενικός: σινγκλ ή σινγκλάκι
Πληθυντικός: σινγκλάκια.

Αυτό γιατί βρίσκω υπαρκτό τον κίνδυνο το "τα σινγκλ" να γίνουν "τα σινγκλς".
 

Earion

Moderator
Staff member
Δεν θα το έλεγα, διότι πολύ απλά το μάξι σινγκλ είναι έννοια που αλληλεπικαλύπτεται μ' αυτήν του EP. Το μάξι είναι 12ιντσο κι έχει περισσότερα του ενός κομμάτια ανά πλευρά. Στο παράδειγμα που έφερε ο Earion είχαμε τέσσερα 7ιντσα, με 1 κομμάτι ανά πλευρά.

Όχι, ήταν δύο σε κάθε πλευρά, δηλαδή τέσσερα ανά δισκάκι, άρα οκτώ συνολικά.
 

nickel

Administrator
Staff member
Και μια γλωσσική παρατήρηση. Προσωπική μου επιλογή είναι να χρησιμοποιώ το εξής σχήμα:

Ενικός: σινγκλ ή σινγκλάκι
Πληθυντικός: σινγκλάκια.

Αυτό γιατί βρίσκω υπαρκτό τον κίνδυνο το "τα σινγκλ" να γίνουν "τα σινγκλς".
Έχει ένα γενικότερο ενδιαφέρον αυτή η παρατήρηση και δεν θυμάμαι αν το έχουμε ξανασυζητήσει. Ο πληθυντικός των αγγλόφερτων, που πρέπει να είναι χωρίς το τελικό -ς της αγγλικής γλώσσας, δοκιμάζεται υπό το βάρος της ασάφειας όταν κυκλοφορεί χωρίς άρθρο ή κάτι άλλο που να δείχνει τον πληθυντικό. Έτσι, σωστά λες, δεν κινδυνεύουμε ενδεχομένως από το «Αγόρασα τρία σινγκλ», αλλά σε μια πρόταση «Με σινγκλ ξεκίνησε την καριέρα του ο Τάδεστον» νιώθεις τον πειρασμό —την ανάγκη!— να πεις «Με σινγκλς» αν πρόκειται για πληθυντικό. Οπότε, ας εξελληνίζουμε ό,τι μπορούμε, ας είναι και με υποκορισμό!
 
Top