metafrasi banner

serendipity

nickel

Administrator
Staff member
Τυχεύρεση ή τυχευρεσία είναι οι προτάσεις για νεολογισμό που διάβασα σε άλλο φόρουμ.
 
Παρόλο που απέχει, ας κατατεθεί και "η φαεινή", να βρίσκεται.
 

escapaki

New member
Σερεντίπιτυ ή μήπως σερεντιπία;

Αν και οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες, ωστόσο θα συνεχίσω να ψάχνω την ελληνική λέξη για το "σερεντίπιτυ". Δε μπορεί τέτοια έννοια να μην την είχαν νιώσει οι αρχαίοι υμών!
Προς το παρόν:
Σε πολλές γλώσσες, έχει αντικατασταθεί η κατάληξη με μια πιο οικεία για την εκάστοτε γλώσσα. Γιατί όχι και στα ελληνικά; Για παράδειγμα "σερεντιπία", κατά το "ουτοπία". Αυτό το -ιτυ δεν κυλάει με τίποτα.

Παραθέτω μια περίληψη του παραμυθιού από το οποίο ξεκίνησε ο όρος.
http://www.biology4u.gr/?p=668
 

nickel

Administrator
Staff member
Ελπίζω να συμφωνείς, eskapaki, ότι καλά σε έφερα εδώ μέσα.

Εγώ έχω να ανακοινώσω ότι μόλις προχτές κατάφερα να βάλω σε κείμενο το serendipitous discovery — και ένιωσα πολύ ευτυχής.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Παραθέτω μια περίληψη του παραμυθιού από το οποίο ξεκίνησε ο όρος.
http://www.biology4u.gr/?p=668

Συμπληρωματικά και διανηματικά για την ιστορία στο μπλογκ:

Don’t seek, find (εδώ παραπάνω, στο ποστ #18)
Fortune favors only the prepared mind
Αποφθέγματα, ρήσεις, είπε ο Λουί Παστέρ


Όσο για την ελληνοποίησή της, εγώ γράφω μερικές φορές το επίρρημα «σερεντιπικά» (1, 2, 3), αλλά μόνο εκεί που ξέρω ότι θα το καταλάβουν. Πόσοι άλλοι θα το καταλάβουν όμως; Μη αλλογλωσσομαθείς, μόνο με σερεντιπιά. :-)
 

escapaki

New member
What a serendipitous discovery indeed!
Καλά έκανες, δεν είχα δει το νήμα. Merci
 

nickel

Administrator
Staff member
Τι βρήκα στο Wiktionary:


τυχαιότητα < τυχαίος + -ότητα (μεταφραστικό δάνειο από την (αγγλικά) serendipity)

(νεολογισμός)

1. ακούσια και αναπάντεχη ανακάλυψη (ή γενικότερα απόκτηση γνώσης), που συμβαίνει τυχαία
2. συνδυασμός γεγονότων, τα οποία από μόνα τους δεν παράγουν θετικό αποτέλεσμα, ενώ, όταν συνδυάζονται, παράγουν

https://el.wiktionary.org/wiki/τυχαιότητα
 

Earion

Moderator
Staff member
ευσύμπτωση λέει το Βικιλεξικό εδώ.

Δεν μου αρέσει. Εμείς επινοήσαμε πιο ωραία.
 
Από τη μετάφραση του Focus - Η εστίαση της προσοχής, του Daniel Goleman, μτφρ. Ηρακλής Οικονόμου και Χρύσα Ξενάκη, εκδ. Πεδίο 2016:

Η ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΤΗΣ ΑΝΑΠΑΝΤΕΧΗΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ

Ένα περρσικό παραμύθι αναφέρεται στην ιστορία των Τριών Πριγκίπων της περιοχής Σερεντίπ*, οι οποίοι "ανακάλυπταν συνέχεια, κατά τύχη ή από εξυπνάδα, πράγματα που δεν έψαχναν". Η αναπάντεχη δημιουργικότητα λειτουργεί σε μεγάλο βαθμό έτσι.

* Σ.τ.μ: Η λέξη "Σερεντίπ" μεταφέρθηκε στην αγγλική γλώσσα (serendipity) και προσέλαβε τη σημασία της καλότυχης σύμπτωσης ή της αναπάντεχης επινόησης και ανακάλυψης καλών ιδεών ή πραγμάτων.


Και το πρωτότυπο:

THE ARCHITECTURE OF SERENDIPITY

A Persian fairy tale tells of the Three Princes of Serendip, who "were always making discoveries, by accident and sagacity, of things they were not in quest of". Creativity in the wild operates much like that.
 
Top