metafrasi banner

semi-d and other dwellings

nickel

Administrator
Staff member
Θα ήθελα κάποιος που είναι της δουλειάς να μας εξηγήσει τη σκοπιμότητα ύπαρξης της διπλοκατοικίας, τι λένε οι νόμοι και οι κανονισμοί γι΄αυτήν, από τι ως τι περιγράφει ο όρος στην αυστηρή και χαλαρή χρήση του, και ό,τι άλλο είναι χρήσιμο για να ξέρουμε σε τι διαφέρει από το αγγλικό συγκρότημα δύο semi-detached houses — πέρα από το ότι το semi έχει ιστορία 150 χρόνων, ενώ η διπλοκατοικία είναι νεοτάτη. Αυτό που μπορώ να πω με κάποια σιγουριά είναι ότι στην Ελλάδα δύσκολα θα βρεις row houses (με τη σημασία του αγγλικού όρου, δηλ. κάθε σπίτι το ίδιο σχέδιο). Θα βρεις (στο διαδίκτυο) αρκετές τριπλοκατοικίες, ελάχιστες τετραπλοκατοικίες και, σπαρμένες σ' όλη τη χώρα, περισσότερες πολυκατοικίες απ' όσες μπορεί να αντέξει η αισθητική του ανθρώπου.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πάντως εγώ διπλοκατοικία αντιλαμβάνομαι το σπίτι με τα δυο διαμερίσματα με ή χωρίς κοινή είσοδο, όχι τα δυο σπίτια που είναι κολλημένα, γιατί τότε μια σειρά μονοκατοικίες που ακουμπάει η μία την άλλη, όπως είναι στις πόλεις, θα έπρεπε να λέγεται δεκαπλοκατοικία, εικοσαπλοκατοικία κλπ.

Επίσης, μαιζονέτα για μένα είναι το διώροφο διαμέρισμα σε πολυκατοικία, αλλά στην Ελλάδα πλέον χρησιμοποιείται για να δηλώσει οποιαδήποτε διώροφη κατοικία, ειδικά άμα είναι "πολυτελούς κατασκευής". Επειδή λοιπόν υπάρχουν αυτές οι διαφορές στην αντίληψη, γι'αυτό δεν θέλω να καθίσω να φτιάξω τον πίνακα που θα ήταν χρήσιμος αλλά θα μας μπέρδευε.

+1 κι από εδώ (αυτό με δυσκόλευε...)
 

Elsa

¥
Δεν έχω μπει στην κουβέντα (αν και, τυπικά, είμαι της δουλειάς) γιατί δεν έχω απαντήσεις, εδώ χρειάζεται ένας "αδειάς", κι εγώ δεν έχω βγάλει άδεια ούτε για κοτέτσι...
Το αγγλικό μοντελάκι με τα semi, δεν ξέρω αν αντιστοιχεί σε κάτι δικό μας, η "μεσοτοιχία" του συνεχούς συστήματος δόμησης, πάντως, δεν έχει άλλη σχέση, πέρα από τον κοινό τοίχο.
Συμμετρικά σπίτια, αλλά όχι εν επαφή, καμιά φορά χτίζονται στα εξ αδιαιρέτου οικόπεδα, αλλά ούτε αυτό έχει σχέση.
Κάποιες αποδόσεις ελληνικών όρων (από νομικής άποψης, όμως) βρήκα εδώ: http://www.gouzanis.gr/outofcase.php
 

nickel

Administrator
Staff member
Από την ιδέα αυτής της γραφίστριας με το Alphabet of Architecture, ορίστε, βγάζω από τη μέση μερικά από τα σπίτια (και προσθέτω λίγα ακόμα). Μπορείτε να πατήσετε πάνω στη φωτογραφία αν θέλετε να τη δείτε πολύ μεγαλύτερη:


adobe = πλινθόκτιστο
barn = σπίτι παλιός αχυρώνας
castle = πύργος, κάστρο
dome = θολωτό σπίτι
Elizabethan = σπίτι ελισαβετιανού ρυθμού
farmhouse = αγροτόσπιτο
Georgian = σπίτι γεωργιανού ρυθμού
hacienda = αγροτικό αρχοντικό
igloo = ιγκλού, παγόσπιτο
jungle hut = καλύβα (κατοίκων της ζούγκλας)
konak = κονάκι (σπίτι τσιφλικά)
log cabin = ξυλοκαλύβα, καλύβα από κορμούς δέντρων, ξυλόσπιτο
mobile trailer = τροχόσπιτο, τροχοβίλα
New England colonial = σπίτι του αποικιακού ρυθμού της Νέας Αγγλίας
octagonal = οκτάγωνο (σπίτι με οκταγωνικό σχήμα)
pagoda = παγόδα
Q-house = (από το Quonset hut) μεταλλικό προκατασκευασμένο σπίτι
ranch = ράντσο
soddy = (sod house) σπίτι από χορταριασμένο χώμα (χορτόπλινθους)
teepee = ινδιάνικη σκηνή
usonian = νεοκοσμικό (;) (http://en.wikipedia.org/wiki/Usonia)
Victorian = βικτοριανό σπίτι, σπίτι βικτοριανής αρχιτεκτονικής
White House = ο Λευκός Οίκος
yurt = γιουρτ, γιούρτα (μογγολική σκηνή, νομαδική σκηνή)
ziggurat = ζιγκουράτ (πυραμιδόσχημος βαθμιδωτός πύργος-ναός στη Μεσοποταμία)


Διορθώσεις; Προσθήκες;
 

SBE

¥
Η γιούρτα αν και σπάνια στα μέρη μας νομίζω κλίνεται κανονικά
 

nickel

Administrator
Staff member
Πολύ καλά λες, το προσθέτω αμέσως (μου αρέσουν τα εξελληνισμένα).
 

daeman

Administrator
Staff member
[...] γιατί τότε μια σειρά μονοκατοικίες που ακουμπάει η μία την άλλη, όπως είναι στις πόλεις, θα έπρεπε να λέγεται δεκαπλοκατοικία, εικοσαπλοκατοικία κλπ. [...]

Σε αρκετά πράγματα η σύνθεση με αριθμητικό, μετά το τρία (ή κάπου εκεί κοντά) ή παύει ή τουλάχιστον δεν είναι διαδεδομένη. Μετά χρησιμεύει το πολύ, π.χ.:
δίτεκνοι - τρίτεκνοι - πολύτεκνοι, διώνυμα - τριώνυμα - πολυώνυμα, αλκένια - αλκαδιένια - αλκατριένια - πολυένια, δίπατο σπίτι - τρίπατο σπίτι (τετράπατα κ.ο.κ. δεν έχω διαβάσει πουθενά), διαβόλοι - τριβόλοι (*τετράβολοι είναι οι βολεμένοι απ' όλες τις μπάντες).

Για τα duplex και triplex, από το ποστ #6 του Νικέλ:

Duplex house: commonly refers to two separate residences, attached side-by-side, but the term is sometimes used to mean stacked apartments on two different floors (particularly in urban areas such as New York and San Francisco). (See Two decker)The duplex house often looks like either two houses put together, or as a large single home, and both legally and structurally, literally shares a wall between halves. The duplex home can appear as a single townhouse section with two different entrances, though the occasional duplex with a shared common entrance and entry hall have been constructed. The jargon terms "triplex" and "four-plex" are contrived names that refer to similar structures with three or four housing units, or floors if referring to apartments, and again the characteristic sharing of structural walls, as are the townhouse and six pack forms that adapted the savings in materials and costs of a shared load bearing wall.


Από το ΛΚΝ:
διπλοκατοικία η [δiplokati<k>ía] O25 : οικοδομή με δύο κατοικίες: Mονώροφη / διώροφη ~. [λόγ. διπλο- + κατοικία κατά το μονοκατοικία]
τριπλοκατοικία η [triplokati<k>ía] O25 : οικοδομή με τρεις κατοικίες: Tριώροφη / διώροφη ~. [λόγ. τριπλ(ός) -ο- + κατοικία]


Η σκοπιμότητα ύπαρξης της διπλοκατοικίας είναι οικονομική κυρίως. Οι δύο κατοικίες μοιράζονται έναν τοίχο που φέρει οικοδομικό φορτίο, αντί να κατασκευαστούν δύο ξεχωριστοί, οι οποίοι μάλιστα θα ήταν εξωτερικοί με επιπρόσθετο κόστος για μονώσεις, επιχρίσματα κ.α.


A row of terraces / terraced houses / linked houses / townhouses: oριζόντια πολυκατοικία, γιατί ποιος θα κάτσει να τα μετρήσει όλα; ;) One, two, three, many, lots.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αφού η Έλσα θυμήθηκε Ιζνογκούντ και τρία γουρουνάκια (strawhouse), για την αισθητική απόλαυση και μόνο:

κουκλόσπιτα παραμυθόσπιτα (από εδώ)

 

daeman

Administrator
Staff member
Για το τρίτο, ή πρώτο της δεύτερης σειράς ή ισόγειο αριστερά μια άποψη του εσωτερικού:



Our £3,000 Hobbit house: The family home dug from a hillside and built with scraps scavenged from skips

Για τα παραμύθια, Ρούνι Ρούνι, το ύπουλο κακό γουρούνι, που λέει ο Τριβιζάς στα Τρία μικρά λυκάκια.
Όχι αυτός, αλλά εδώ που τα λέμε, καλό παιδί δεν τον λες.
 

amfoivio

New member
Γειά σας και πάλι! Βρέθηκαν στον δρόμο μου τα εξής "new Single Storey, Double Storey, 3 Storey walk up or Duplex". Να τα μεταφράσω ως "οίκημα ενός, δύο ή τριών ορόφων χωρίς ασανσέρ ή διπλοκατοικία" ή θα με πάρουν με τις ντομάτες; Αυτό το walk up πολύ με έχει μπερδέψει στην μετάφραση, το μόνο που έχω βρεί είναι το εξής: http://www.thefreedictionary.com/walk-up+apartment. Απ'οτι βλέπω η wikipedia δεν έχει πολυασχοληθεί με το θέμα!
 

nickel

Administrator
Staff member
walk-up
noun
North American
- a building allowing access to the upper floors by stairs only: a studio apartment in an ungentrified walk-up [as modifier]: a walk-up hotel
- a room or flat in a walk-up building.

http://oxforddictionaries.com/definition/english/walk-up?q=walk-up

Καλά μου φαίνεται ότι το έχεις μεταφράσει, αλλά δεν έχω ασχοληθεί με την ορολογία του χώρου.
 

bernardina

Moderator
To walk-up είναι πράγματι μια κατοικία χωρίς ασανσέρ, όπου η πρόσβαση γίνεται αποκλειστικά από το κλιμακοστάσιο. Ποδαράτη, με άλλα λόγια (αλλά μην το χρησιμοποιήσεις) :)

Τώρα, για το duplex τα πράγματα είναι κάπως πιο περίπλοκα. Σημαίνει προφανώς διπλοκατοικία, που με τη σειρά του μπορεί να σημαίνει δύο κατοικίες που χωρίζονται με μεσοτοιχία, ένα διώροφο κτήριο με ανεξάρτητα διαμερίσματα σε κάθε όροφο, αλλά ακόμα και αυτό που λέμε μεζονέτα.
Να, δες εδώ.
Βέβαια, από τη στιγμή που το κείμενό σου δεν προσδιορίζει τι απ' όλα εννοεί, νομίζω ότι το διπλοκατοικία αρκεί.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Κανονικά πάει στην κατηγορία «διαμέρισμα»:
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Million Pound Semi-Detached - The Kinks


Haven't we come a long way
From newly-weds in our bed-sitter flat?
We skimped and scraped every penny
For a down payment on our semi-detached
New towns for all the young hopefuls
A garden suburb with mortgage attached
Oh, look at us now, sale all agreed, now it's time to exchange the contracts
With the people who sold us a million-pound semi

Straight out of national service
Demob suits and short back and sides
And saw the bomb sites turned air-raid shelters
Where their families lived all of their lives
Then the nation built them a utopia
With pebbledash on the outside, oh
Look at them now, they've come a long way, they are affluent and bursting with pride
Soon we'll be sitting inside that million-pound semi-detached
Detached, in our million-pound semi-detached
Looking back at the past of this million-pound semi

Two up two down, a back garden, that was the dream
Two kids, a cat and a dog, that was the scheme
Then the kids both grew up and got married and moved out of home
Then we were strangers again, together alone
Look at us now, what are we like
Sitting alone in our million-pound semi-detached?

They're all taking early retirement, the sum total of all of their lives
Now the country is fat with inflation, immigration has helped us survive
Once an Englishman's home was his castle
Now it's a freehold investment to buy, oh
Look at us now, our debts are all paid, and the Empire has really struck back
We're the proud owners of a one-million-pound semi-detached
So detached in our million-pound semi-detached
A new generation is buying and starting anew
And learning by all their mistakes the way people do
Like all the young hopefuls we're buying the future from you
We hope that one day we'll understand what you've both been through

Look at us now, what are we like
Sitting alone in our million-pound semi-detached?
Look at us now, what are we like
Sitting alone in our million-pound semi-detached?
 
Top