metafrasi banner

security syphon

Eudokia

New member
Καλησπέρα
Περιγραφή τμήματος ταχυδρομείου, με δυνατότητα (ανεξάρτητης) πρόσβασης από πελάτες και προσωπικό.
Πιθανόν να έχει σχέση με αυτό http://www.securityforpostoffices.co.uk/post-office-transfer-units/parcel-transfer-siphon/
Για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω προσέξει ποτέ σε ταχυδρομείο, αλλά έχω κάτι χρόνια να στείλω δέμα.
Μπορεί, όμως, να εννοεί απλώς και έναν προστατευμένο χώρο.
Υπάρχει καμιά ιδέα απόδοσης;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεν είναι κάτι ανάλογο με τα κουτιά/αποδέκτες για μεγάλα πακέτα (συνήθως χαρτονομισμάτων) που υπήρχαν παλιότερα στα ΑΤΜ για νυχτερινή κατάθεση; Δεν είχες ρωτήσεις κι εσύ παλιότερα κάτι παρεμφερές; Οπότε, καταναλογία, ίσως (ασφαλής) θυρίδα κατάθεσης πακέτων;
 

Eudokia

New member
Ευχαριστώ drsiebenmal, επειδή το έχω σε οργανόγραμμα χώρων ταχυδρομείου (δεν περιγράφει δηλ. συγκεκριμένο εξοπλισμό, αλλά λειτουργικό τμήμα) ίσως το αφήσω "ασφαλής χώρος".
 

nickel

Administrator
Staff member
Δυστυχώς, μου αρέσει το φλύαρο (και ατεκμηρίωτο) ασφαλής χώρος παράδοσης-παραλαβής δεμάτων. Και ο χώρος να γίνεται θυρίδα ή ό,τι άλλο μπορεί να φιλοξενεί αυτή τη μεταβίβαση. Πάντως, το σιφόνι δείχνει, νομίζω, αυτό το πέρασμα από τα χέρια του μεν στα χέρια των δε.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μπορούμε, τουλάχιστον, να εξοικονομήσουμε μια λέξη με διακίνηση δεμάτων αντί για παράδοση-παραλαβή; :)
Ή μεταβίβαση αν δεν μας αρέσει η διακίνηση; Ή κάτι άλλο, μονολεκτικό;
 

nickel

Administrator
Staff member
Το 'ψαξα, αλλά δεν βρήκα. Η διακίνηση μπορεί να είναι κάθε μεταφορά έξω από το χώρο των ταχυδρομικών γραφείων. Η μεταβίβαση επίσης δεν είναι όρος που συνηθίζεται σ' αυτή την περίπτωση. Και η αλλαξοχεριά είναι λάθος ρέτζιστερ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Θα μπορούσε να επεκταθεί εδώ η έννοια της δοσοληψίας ή είναι πολύ τραβηγμένο;
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα έφτανε το σκέτο παραλαβή, ίσως (ασφαλής χώρος παραλαβής δεμάτων).

Βρήκα μια πρόταση που τα έχει όλα:

σταθμοί αυτόματης κατάθεσης και επίδοσης δεμάτων
τα ελτα έχουν ένα σημαντικό μερίδιο στην παραλαβή, αποστολή, διαβίβαση και επίδοση δεμάτων εσωτερικού και εξωτερικού, μέσω ενός δικτύου που αριθμεί περισσότερα από 1550 ταχυδρομικά καταστήματα και ταχυδρομικά πρακτορεία.
 

Eudokia

New member
Σας ευχαριστώ πολύ.
Τώρα σκέφτομαι ότι περιλαμβάνει και τα ταχυδρομικά κουτιά που τα ΕΛΤΑ έχουν έξω από τα υποκαταστήματά τους, όπου ο πελάτης ρίχνει τις επιστολές αφού κολλήσει γραμματόσημα.
Θα κατέληγα στο "ασφαλής χώρος παράδοσης-παραλαβής" ή ίσως "προστατευμένο κανάλι παράδοσης-παραλαβής";
 

nickel

Administrator
Staff member
Νομίζω ότι και το «κανάλι» δεν είναι από τις λέξεις που θα δούμε εύκολα στο χώρο των ταχυδρομείων. Επίσης δεν είμαι βέβαιος κατά πόσο αυτό το σιφόνι περιλαμβάνει και αντικείμενα μεγέθους επιστολής. H φιλοσοφία του είναι ότι δεν θα υπάρχει ανοικτή δίοδος προς τους παραλήπτες την ώρα που θα καταθέτει ο πελάτης το δέμα του. Οι υπάλληλοι είναι ταμπουρωμένοι στο χώρο τους και δεν πρέπει να δημιουργηθεί μεγάλο άνοιγμα (κερκόπορτα) που θα εκμεταλλευτεί κάποιος για να εισβάλει στο άδυτό τους.

Π.χ. http://www.barringtonsecurity.co.uk/p/200/chubb-meridian-cash-transfer-unit-range

Άρα: καλύτερο το «ασφαλής χώρος / ασφαλής θυρίδα παράδοσης-παραλαβής».
 
Στα ΕΛΤΑ ρώτησε κανείς; Δεν λέω ότι σίγουρα έχουν κάποιον όρο, ούτε ότι ο όρος τους αν υπάρχει θα είναι ο καταλληλότερος, ούτε ότι θα έπρεπε να τους περιμένουμε (θα υπάρχει κι ένα θέμα χρόνου). Απλά, θα είχε ενδιαφέρον μια πληροφορία και από εκεί.
 

Eudokia

New member
Στα ΕΛΤΑ ρώτησε κανείς; Δεν λέω ότι σίγουρα έχουν κάποιον όρο, ούτε ότι ο όρος τους αν υπάρχει θα είναι ο καταλληλότερος, ούτε ότι θα έπρεπε να τους περιμένουμε (θα υπάρχει κι ένα θέμα χρόνου). Απλά, θα είχε ενδιαφέρον μια πληροφορία και από εκεί.
Θα προσπαθήσω να ρωτήσω αύριο, αν προλάβω.
 
Top