metafrasi banner

rent, rentier capitalism

kfoolmoon

New member
Καλησπέρα, μεταφράζω ένα οικονομικό βιβλίο που μιλάει για την τρέχουσα κρίση του καπιταλισμού και της δημοκρατίας. Ο συγγραφέας (καθηγητής οικονομολογίας) παραθέτει την εξής υποσημείωση όταν αναφέρει για πρώτη φορά τον όρο rent:

"In economics, rent is the return to an activity over and above the cost of the factors of production needed to produce its output in competitive markets. The existence of rent reflects a temporary or permanent monopoly position of some kind."

Με βάση το παραπάνω, τείνω να αποδώσω το rent ως εισόδημα (ή ίσως ως απόδοση; Ως πρόσοδο;), αλλά το "the return TO an activity" μου μοιάζει για λάθος: δεν θα έπρεπε να είναι "the return OF an activity" -η απόδοση μιας δραστηριότητας; Η δεύτερη πρόταση μου προκαλεί κι αυτή σκέψεις και με κάνει να θέλω να επανεφεύρω τον τροχό: Γιατί η ύπαρξη ενός εισοδήματος σημαίνει πως κατέχουμε ένα έστω προσωρινό μονοπώλιο κάποιου είδους; Εγώ αυτό το αντιλαμβάνομαι ως ιδιοκτησία. Ως εκ τούτου, αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποια πιο ταιριαστή απόδοση του rent.

Παρακάτω στο κείμενο, ένας τίτλος κεφαλαίου είναι "The rise of rentier capitalism". Υπάρχουν λίγα διαδικτυακά ευρήματα που τον αποδίδουν ως "καπιταλισμό της προσόδου" και ένα (νομίζω) εύρημα που μιλάει περί "ραντιέρικου καπιταλισμου". Προσωπικά, προσανατολίζομαι προς τον "καπιταλισμό του εισοδηματία". Σκέψεις;
 

m_a_a_

Active member
Σχετικό:

Economic rent is an amount of money earned that exceeds that which is economically or socially necessary. This can occur, for example, when a buyer working to attain a good or service that is considered exclusive makes an offer prior to hearing what a seller considers an acceptable price. Market imperfections thus lead to the rise of economic rent; it would not exist if markets were perfect, since competitive pressures would drive down prices.

Περισσότερα εδώ.




Συζητήσιμη, εντωμεταξύ, μοιάζει στα δικά μου μάτια τουλάχιστον, η απόδοση της Ε.Ε.:

As natural resources become increasingly scarce, the economic rent and profits associated with their ownership or exclusive use may increase.
Δεδομένου ότι οι φυσικοί πόροι σπανίζουν ολοένα και περισσότερο, ενδέχεται να αυξηθούν το μίσθωμα και τα κέρδη που συνδέονται με την κυριότητα ή την αποκλειστική χρήση τους.

Αυτά από μένα. Ας αποφανθούν οι σοφότεροι.
 
Last edited:

cougr

¥
Για τα rent/economic rent αρκετά διαδεδομένες είναι οι αποδόσεις πρόσοδος/οικονομική πρόσοδος.
Βλ. κι εδώ:
 
Top