metafrasi banner

pulp fiction

nickel

Administrator
Staff member
Μπήκε στο ProZ.com ερώτηση για το pulp fiction, αλλά εγώ θα ήθελα να ακούσω τις δικές σας γνώμες. Πώς αντιδράτε στις αποδόσεις που έχω δει κατά καιρούς (αν τις έχω συλλέξει όλες);

φτηνή λογοτεχνία; … Το fiction, λογοτεχνία; Μήπως φτηνά αναγνώσματα; Ή είναι πιο γενικό αυτό (υπερώνυμο); (Είναι, είναι.)
μυθιστορήματα της πεντάρας; … Μπερδεύεται με το Μυθιστόρημα της πεντάρας του Μπρεχτ. Έγραψε ο Μπρεχτ «Μυθιστόρημα της πεντάρας»; Είχα μείνει στην Όπερα.
μυθιστορήματα της σειράς; … Κι αν είναι της σειράς (imprint) π.χ. «του 20ού αιώνα»; — ναι, πολλά παραδείγματα τέτοιας χρήσης
παραλογοτεχνία; Δείτε εδώ.
λαϊκό μυθιστόρημα; … Ενδιαφέρον αυτό:
Τα pulps, αντίθετα, ανήκουν στη δεύτερη κατηγορία. Περιέχουν καταιγιστική δράση και μια κινηματογραφική δομή. Αυτά αποτελούν το λαϊκό μυθιστόρημα και είναι λάθος να ονομάζονται παραλογοτεχνία.
υπολογοτεχνία, τότε;
λογοτεχνικός πολτός; … Μα είναι το ίδιο πράγμα;
Τέτοια αναγνώσματα ανήκουν, συνήθως, στον λογοτεχνικό πολτό. Είναι εύπεπτα, διαβάζονται σε ύπτια στάση, δεν προκαλούν ταραχή. Ούτε υπόσχονται αναγνωστική περιπέτεια.
http://users.sch.gr/tgiakoum/bibfrey.html

Προς το παρόν, φαίνεται στο διαδίκτυο (και μέσα μου) να υπερτερεί το λαϊκό μυθιστόρημα. Και οι (λαϊκές) φυλλάδες. Εσείς τι λέτε;
 

tuna

¥
Εγώ τάσσομαι υπέρ της φτηνής λογοτεχνίας. Γιατί, όμως, αναρωτιέσαι αν το fiction είναι λογοτεχνία; Το μυθιστόρημα δεν είναι λογοτεχνικό είδος;
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ τάσσομαι υπέρ της φτηνής λογοτεχνίας. Γιατί, όμως, αναρωτιέσαι αν το fiction είναι λογοτεχνία; Το μυθιστόρημα δεν είναι λογοτεχνικό είδος;
Βεβαίως, απλώς δεν υπάρχει αντιστοιχία, όπως δεν υπάρχει με τα φτηνά αναγνώσματα. Αλλά θα συμφωνήσω ότι κάποτε ήταν η επικρατούσα απόδοση.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Προς το παρόν, φαίνεται στο διαδίκτυο (και μέσα μου) να υπερτερεί το λαϊκό μυθιστόρημα. Και οι (λαϊκές) φυλλάδες. Εσείς τι λέτε;

Κι εμένα, αυτό μου αρέσει καλύτερα. Η φτηνή λογοτεχνία μου δίνει και δευτερεύουσες ποιοτικές αποχρώσεις που, ενώ είναι υπαρκτές και στο πρωτότυπο, μερικές φορές θα αδικούσαν νομίζω κάποια έργα.

Σε αυτή μου την εκτίμηση μπορεί βέβαια να με επηρεάζει ότι ως pulp fiction ξεκίνησε η αμερικάνικη επιστημονική φαντασία και θα ήθελα πιο «καθωσπρέπει» και όχι «φτηνούς» τους προγόνους της. :)
 
Εγώ πάλι ψηφίζω τη φτηνή λογοτεχνία. Μου φαίνεται το πιο φυσικό και άμεσο. Ο ορισμός της Wikipedia είναι κάπως παραπλανητικός. Της πεντάρας και τα λοιπά δεν θα τα χρησιμοποιούσα καθόλου, οι λαϊκές φυλλάδες με πάνε σε εφημερίδες, ενώ τα λαϊκά μυθιστορήματα με πάνε αλλού (ίσως σε κάποιο άγνωστο genre).
 
Ποια εννοούμε pulp fiction; Ο ντεΒιλιέ είναι; Τα άρλεκιν είναι;

Λαϊκά μυθιστορήματα φοβάμαι πως παραπέμπει σε παλιά έργα (Ευγένιο Σύη) ή και πολύ παλιά (Συντίπα, Μπερτόλδο κτλ.)

Δεν θα απέρριπτα τόσο εύκολα την παραλογοτεχνία.
 
Εγώ ως pulp fiction καταλαβαίνω αυτά που λέγαμε κάποτε Βίπερ. Μυθιστορήματα χαμηλών λογοτεχνικών αξιώσεων που αρέσουν σε πολύ κόσμο. Easy reading (νεολογισμός).
 
Top