metafrasi banner

prompted (aided) awareness

Στο πλαίσιο κειμένου μάρκετιγκ, προώθησης φαρμακευτικών προϊόντων σε γιατρούς και σε αντιδιαστολή με τον όρο spontaneous (ή unaided) awareness (αυτόν δεν τον χρειάζομαι).
Έχω κάποια πράγματα στο μυαλό μου, αλλά, μιας και δεν είμαι ειδική στον συγκεκριμένο τομέα, είπα να ρωτήσω.
Ευχαριστώ.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πώς έχεις αποδώσει τον όρο spontaneous (ή unaided) awareness;
 
Αχ, συγγνώμη, έπρεπε να το έχω ξεκαθαρίσει! Δεν τον έχω αποδώσει, δεν υπάρχει στο κείμενό μου. Τον έδωσα μόνο βοηθητικά, για την κατανόηση του όρου που μ' ενδιαφέρει, το συγκεκριμένο όρο...
 

nickel

Administrator
Staff member
Off the top of my head, την υποβοηθούμενη ευαισθητοποίηση δεν τη βλέπω στο Γκουγκλ. Κρίμα, και μου άρεσε.
 
Εγώ σκεφτόμουνα "υποβοηθούμενη επίγνωση". Κακό ή άσχετο; Ή και τα δύο;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εγώ πάντως είδα ότι η MetronAnalysis τα ονομάζει ελεύθερη (σε άλλους: αυθόρμητη) / υποβοηθούμενη αναγνωρισιμότητα (για τα brands) και ελεύθερη (σε άλλους: αυθόρμητη) / υποβοηθούμενη αναμνησιμότητα (για τις διαφημίσεις).
 
Εγώ πάντως είδα ότι η MetronAnalysis τα ονομάζει ελεύθερη (σε άλλους: αυθόρμητη) / υποβοηθούμενη αναγνωρισιμότητα (για τα brands)

And we have a winner! Για εμπορικές ονομασίες φαρμάκων πρόκειται, οπότε say no more! Με σώζεις, αγαπητέ Ζάζουλα!
 
Εγώ δεν συμφωνώ με το υποβοηθούμενη (assisted). Ουσιαστικά, είναι κάτι που γίνεται βάσει ερεθίσματος. Αναγνώριση/αναγνωρισιμότητα κατόπιν ερεθίσματος. Αλλά δεν μου έρχεται αυτή τη στιγμή κάτι πιο σύντομο.

Δείτε κι αυτό:http://www.foodstandards.gov.au/new...executivesummary/2awarenessoflabelele2137.cfm
 

nickel

Administrator
Staff member
Το υποβοηθούμενη αναγνωρισιμότητα είναι καλό για αυτή την περίπτωση, ιδιαίτερα όταν κάποιος έχει διαβάσει το δεύτερο μήνυμα. (Όταν λέω «off the top of my head», είναι το μέρος του σώματος όπου δεν έχει φτάσει ακόμα ο καφές...)
 
Εγώ δεν συμφωνώ με το υποβοηθούμενη (assisted). Ουσιαστικά, είναι κάτι που γίνεται βάσει ερεθίσματος. Αναγνώριση/αναγνωρισιμότητα κατόπιν ερεθίσματος. Αλλά δεν μου έρχεται αυτή τη στιγμή κάτι πιο σύντομο.

Δείτε κι αυτό:http://www.foodstandards.gov.au/new...executivesummary/2awarenessoflabelele2137.cfm

Εμένα μια χαρά μου κάνει η "υποβοηθούμενη αναγνωρισιμότητα". Στον ορισμό του spontaneous awareness (Spontaneous Awareness (aka Unaided Awareness or Unaided Recall): A measure of how many respondents can quote a brand name without any assistance on behalf of the interviewer.) το σημείο-κλειδί κατά τη γνώμη μου είναι το "without any assistance..."
 
Κοίτα: δεν μπορώ να σου πω εγώ τι να χρησιμοποιήσεις, ειδικά από τη στιγμή που δεν έχω κάτι πιο οικονομικό να προτείνω. Άλλωστε το εύρημα είναι από την Metron Analysis και έχει μια εγκυρότητα, παρόλο που υποψιάζομαι ότι είχαν κι αυτοί τα ίδια προβλήματα με εμάς.

Θα ήθελα να κάνουμε brainstorming για να βρούμε κάτι καλύτερο για το prompted (που δεν είναι υποβοήθηση, είναι αυτό που σε παρακινεί, η προτροπή, η σκανδάλιση, το ερέθισμα).

Call for ideas... ιδέες κανείς;

;)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το «υποβοηθούμενη» φρονώ πως μάλλον το σκέφτηκαν ως απόδοση του aided, παρά του prompted.
 
Έλα, πάει από μόνο του: παρακινούμενη αναγνωρισιμότητα (κατά το παρακινούμενη μάθηση). Όχι ότι το προτιμώ αντί του "υποβοηθούμενη".

Και συμφωνώ με το Ζάζουλα, σχετικά με τα aided και prompted.
 

nickel

Administrator
Staff member
:D

Πάντως, επειδή ο prompter είναι ο υποβολέας, μην πει κανείς υποβαλλόμενη ή υπαγορευόμενη.

Επίσης, δεν ταιριάζει το υποκινούμενη και αποκλείεται το τσιγκλιζόμενητσυγκλιζόμενη).
 

Zazula

Administrator
Staff member
Επομένως εναυθείσα αναγνωρισιμότητα / αναμνησιμότητα (από το εναύω / εναύομαι, απ' το οποίο και έναυσμα). :)
 
Ε, άμα πλάθουμε λέξεις: ερεθισματοδοτούμενη αναγνωρισιμότητα.

Υ.Γ. Αναμνησιμότητα που λέει ο Ζάζουλα μ' αρέσει περισσότερο.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Η μετοχή εναυθείς, εναυθείσα, εναυθέν δεν είναι προϊόν λεξιπλασίας, πάντως. :)
 
Top