metafrasi banner

positive reinforcement = θετική ενίσχυση

daeman

Administrator
Staff member
Η θετική ενίσχυση (συμπεριφοράς) έχει κάμποσα ευρήματα και, απ' ό,τι βλέπω, από αξιόπιστες πηγές (π.χ. εδώ ή εδώ που έχει και γλωσσάρι πολλών τέτοιων όρων), εκτός από τα πολλά κυνοεκπαιδευτικά.
 

Elsa

¥
Για κάτι τέτοιο πρόκειται, είναι ένα κείμενο για τα δελφινάρια, που εκπαιδεύουν (εξαναγκάζουν) τα δελφίνια να εκτελούν νούμερα, μέσω της σύνδεσης με το φαγητό.
(Ουπς! απαντούσα στον Daeman και μεσολάβησε ο Δόκτωρ)
 

daeman

Administrator
Staff member
Με μια λέξη: «ενθάρρυνση» παραδοσιακά, αλλά η ορολογία, βλέπεις...

Δες κι εδώ:
positive reinforcement n: (encouragement) ενίσχυση, ενδυνάμωση, ενθάρρυνση ουσ.θηλ.
Positive reinforcement works better than punishment with children.
 

Elsa

¥
Τι ενθάρρυνση... αν δεις βίντεο από την εκπαίδευση των αιχμάλωτων δελφινιών... σκέτη αποθάρρυνση είναι, τέλος πάντων :cry:
 

daeman

Administrator
Staff member
Έλσα, ο καθένας με τον πόνο του. :) Εγώ είχα στο νου μου τα παιδιά, τέκνα και μαθητές, όπου δεν είναι καθόλου μα καθόλου δυσάρεστη η ενθάρρυνση και πιάνει τόπο και με το παραπάνω, όπως σίγουρα θα ξέρεις.
 

Elsa

¥
Δίκιο έχεις, βέβαια! Αλλά είχα τον πόνο μου, που λες κι εσύ, και τον είπα...
 
Καλησπέρα! Εγώ θα προτιμούσα το "θετική ενίσχυση" ως ορολογία του συμπεριφορισμού, δηλαδή την ανταμοιβή, την επιβράβευση οποιασδήποτε μορφής, ως κίνητρο για την επανάληψη συμπεριφοράς, με αντίθετο την "αρνητική ενίσχυση" στην οποία η τιμωρία απομακρύνεται όταν το υποκείμενο επανέρχεται στη σωστή συμπεριφορά. Η ανταμοιβή ή η τιμωρία ονομάζονται και "ενισχυτές".

Δείτε κι εδώ
 

daeman

Administrator
Staff member
Μα ναι, και βέβαια, Όλι, αυτό λέμε για τον όρο, άσχετα αν μετά αφήσαμε την ορολογία για τα συγγράμματα και πιάσαμε κουβέντα για τον πόνο μας με δικά μας λόγια, απλά κι ανθρώπινα.
O layman daeman. :)
 

Elsa

¥
Μα ναι, και βέβαια, Όλι, αυτό λέμε για τον όρο, άσχετα αν μετά αφήσαμε την ορολογία για τα συγγράμματα και πιάσαμε κουβέντα για τον πόνο μας με δικά μας λόγια, απλά κι ανθρώπινα.
O layman daeman. :)

:)

Σας ευχαριστώ! Μάλλον θα έχω κι άλλες απορίες στη συνέχεια...
 
Ω, αν είναι έτσι, συμπάσχω κι εγώ, layman Daeman! Κλασσικό αρνητικής ενίσχυσης πατρικής τρομοκρατίας:
Αν δεν φας όλο σου το φαΐ δεν θα πάμε στις κούνιες τ' απόγευμα!
Όβερ και κλείνω πριν σου αλλάξω το layman σε layperson :p :p :p
 
Top