metafrasi banner

playing session

Tonia

¥
Καλημέρα σας,

Ελέγχω ένα website που έχει τόσα λάθη που έχω ξεχάσει και αυτά που ξέρω...

Έχω τη φράση "Time limit for playing session", η μετάφραση είναι "Χρονικό όριο για συνεδρία παιχνιδιού" (μιλάμε για website

εταιρείας στοιχημάτων). Δεν μου αρέσει, θέλω να το αλλάξω σε "Χρονικό όριο παιχνιδιού". Κάνω λάθος;

Ευχαριστώ πολύ:)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
(Γεια σου Τόνια).

(Υποθέτοντας ότι «συνεδρία» εννοούν «το χρονικό διάστημα από τη σύνδεση μέχρι την αποσύνδεση»), νομίζω πως είναι ενδεχόμενο να κάνεις λάθος, ναι. Δεν γνωρίζω το αντικείμενο, όμως μου φαίνεται πιθανό μια συνεδρία να περιλαμβάνει περισσότερα παιχνίδια.
 

daeman

Administrator
Staff member
... Δεν μου αρέσει, θέλω να το αλλάξω σε "Χρονικό όριο παιχνιδιού".

Ούτε εμένα μ' αρέσει η «συνεδρία παιχνιδιού» —αταίριαστη επισημότητα μού φαίνεται η συνεδρία για το session με τη σημασία της περιόδου παιξίματος— αλλά φαίνεται πως παίζει αρκετά συχνά αυτή η απόδοση: https://goo.gl/eHzD5L.


session:
2. [often with modifier] A period devoted to a particular activity.
‘gym is followed by a training session’
 

Tonia

¥
Ευχαριστώ πολύ και τους δύο. Κι εμένα αυτή η επισημότητα δεν μου άρεσε, Daeman, αλλά φαίνεται πως ο dr ίσως έχει δίκιο, αν το αφαιρέσω, το νόημα ίσως αλλάζει λίγο (το όριο μάλλον δεν έχει να κάνει με το παιχνίδι γενικά αλλά με τη συγκεκριμένη συνεδρία...)
 

crystal

Moderator
Νομίζω ότι το όριο αφορά το παιχνίδι. Μια login session μπορεί να περιλαμβάνει πολλές playing sessions.
Συμφωνώ ότι η συνεδρία είναι η συνηθέστερη απόδοση, αλλά μου φαίνεται κι εμένα τόσο φρικτή που τη σφάζω όπου μπορώ. Εν προκειμένω, μάλλον θα το έκανα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μείνε στη συνεδρία. Από κάποιον κανονισμό:

j) ως «συνεδρία διεξαγωγής τυχερού παιχνιδιού» νοείται το αδιάλειπτο χρονικό διάστημα μεταξύ της έναρξης και της λήξης της πρόσβασης στα παιγνιομηχανήματα.

[...]

37. Στο τέλος κάθε συνεδρίας παιχνιδιού, ο φορέας εκμετάλλευσης παρέχει στους παίκτες πληροφορίες σχετικά με τα ποσά των στοιχημάτων και τα αντίστοιχα κέρδη ή ζημιές.

38. Η έναρξη, η διάρκεια και η λήξη κάθε συνεδρίας θα καθορίζεται από τον παίκτη.

39. Μια συνεδρία παιχνιδιού λήγει σε ένα μηχάνημα:
a) όταν ο παίκτης τερματίσει την περίοδο•
b) όταν χαθεί η επικοινωνία μεταξύ των συσκευών που χρησιμοποιούνται από τον παίκτη και την πλατφόρμα διεξαγωγής τυχερών παιχνιδιών, αν δεν αποκατασταθεί εντός 3 λεπτών•
c) με πρωτοβουλία του φορέα εκμετάλλευσης.
 

Tonia

¥
Nickel, χίλια ευχαριστώ. Θα παραμείνω στη συνεδρία με ήσυχο το κεφάλι μου:).
 
Top